Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hürmüz Diril’i arama çalışmaları sabote ediliyor

Beytüşebap’ta yaşayan son Süryanilerden Diril çifti kaçırılmış, Şimon Diril’in cesedi bir süre sonra bulunmuştu. Hürmüz Diril’i arama faaliyetleri ise sabote ediliyor.

BOLD – Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya (Mehrî) Köyü’nde yaşayan Hürmüz ve Şimoni Diril çifti, 11 Ocak’ta kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kaçırıldı. Çiftlerden Şimoni Diril’in cenazesi 70 gün sonra, yani 19 Mart’ta Hezil Çayı’nın kenarında bulundu. Hürmüz Diril’den ise kaçırıldığı günden bu yana haber alınamıyor. Çiftin kaybolmasına ilişkin başlatılan soruşturma hakkında alelacele “gizlilik” kararı verilirken, cansız bedeni bulunan Şimoni Diril’in otopsi raporu, aradan geçen 2 aya rağmen halen açıklanmadı.

AİLENİN 2 FERDİ GÖZALTINDA KAYBEDİLDİ

Diril ailesinin fertleri, 1989 ila 1994 yılları arasında yaşanan çatışmalar döneminde yakılan ve boşaltılan köylerine geri dönmek için uzun yıllar uğraş verdi. Şimoni Diril’in yeğenleri olan İlyas (12) ve Zeki Diril (16), 2 Mayıs 1994’te köye döndükleri sırada gözaltına alındılar ve o tarihten bu yana kendilerinden haber alınamıyor. Birçok aile 2000’li yıllarda köye dönüş yaptı. Şimoni ve Hürmüz Diril çifti ise, kalıcı olarak 2014 yılında köye yerleşti.

ARAMALAR SABOTE EDİLDİ

Diril çiftinin akıbeti için bugüne kadar yoğun bir çaba gösteren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Tuma Çelik, olayın ardından yaşanan gelişmeleri Mezopotamya Ajansı’na anlattı.

Çelik, olaydan sonra bölgeye gittiklerini hatırlatarak, karakol komutanı ile aralarındaki diyalogu paylaştı. Komutanın kendisine, ‘Biz bulunduklarını biliyoruz. Bulundukları konusunda bize bilgi geldi” ifadelerini kullandığını aktaran Çelik, kendilerinin bu beyanlar üzerine hareket ettiklerini kaydetti. Çiftin bulunmaları yönündeki bilgiyi aileden teyit edemediklerini dile getiren Çelik, ancak yetkililerin çiftin bulunduğuna dair bilginin aileden geldiği yönünde beyanlarda bulunduğunu ifade etti.

Çiftin bulunduğu yönündeki yanlış bilginin, “çalışmaları sabote ettiği” vurgusunda bulunan Çelik, karakol komutanının ayrıca olayın yaşandığı köyün kendi sorumluluk alanları içinde olmadığını da söylediğini kaydetti. Çelik, “Belde komutanı aile dışında kimseye bilgi veremeyeceklerini söyledi. Aile ile görüştüm. Aile de kendilerine hiçbir bilgi aktarılmadığını söyledi. Sadece çalışmaların zor doğa ve kış koşulları nedeniyle yapılamadığı söyleniyordu. Başka hiçbir bilgi yoktu” dedi.

CENAZESİ DEFALARCA BAKILAN YERDE BULUNDU

Şimoni Diril’in cansız bedeninin, defalarca bakılan yerde vücut bütünlüğü bozulmuş şekilde bulunduğunu söyleyen Çelik, başından beri işin içinde bir gariplik olduğuna işaret ederek, “Olayın üzerine gidilmesi gerektiği gibi gidilmiyordu. Bahsedilen bölge de 24 kontrol altında tutulan askeri yasak bölge. Geçtiğimiz yıl orada bulunan köylüler, Fransa vatandaşlığı aldığı için basında Fransızlar olarak aktarıldı. Bu insanlar köye girdiler diye gözaltına alındılar. 24 saat kontrol altında olan bir bölgede 2 insan kayboluyorsa ve bu 2 insanın hiçbir şekilde izine rastlanmıyorsa, sadece ailenin kendi imkanları ile bedenlerden birine cansız olarak ulaşıyorsa, işin içinde bir gariplik var. Şimoni annenin cansız bedeni ya oraya daha sonra bırakıldı ya da suyla sürüklenip geldi. Çünkü orada değildi. Defalarca arandı, defalarca bakıldı oraya” diye konuştu.

TEK TANIK BEYANLARINI DEĞİŞTİRDİ

Çelik, köyde Diril çifti dışında yaşayan tek kişinin, ilk ifadesinde 3 kişinin Diril çiftini götürdüğünü söylediğini, ancak daha sonra ifadesini değiştirerek, kimseyi görmediği yönünde beyanlarda bulunduğuna dile getirdi. Çelik, bu kişinin çelişkili ifadesinden dolayı sorgulanması gerektiğini kaydetti. Söz konusu kişi ile Diril çifti ailesi arasında bir husumet olduğunu belirten Çelik, otopsi raporunun halen aile ile paylaşılmamış olmasının da şüpheleri artırdığına dikkati çekti.

DEVLETE SIRT DAYAYANLARIN İŞİ

“Türkiye’de iktidara gelen partilerin adları değişir ama bölgemizdeki politika ve yaklaşımlar dönemsel olarak farklılık gösterse de temelde aynıdır” diyen Çelik, Diril ailesinin 1994 yılında gözaltında kaybedilen yakınlarını hatırlatarak, “Orada verilen mesajla burada verilen mesaj bana göre aynı. Orada da geri dönüşlerin önüne set çekilmeye çalışılıyordu. Bana göre bugün de bölgeye dönmek isteyen Süryanilerin önüne bir set çekilmeye çalışılıyor. Bunu yapanlar direk devletin birimleri değil ama sırtını devlete dayamış ya da sırtını devletin içindeki bazı kesime dayamış olan bazı gruplar olduğunu düşünüyorum. Bu da geri dönüşün önünü tıkamak için yapılıyor. Çünkü Turabdin’de Rahip Aho’nun (Rahip Sefer Bileçen) tutuklama olayının aynı döneme denk gelmesi tesadüf değil” diye konuştu.

SÜRYANİLER ARTIK MÜCADELEYİ SEÇİYOR

Diril çiftinin yaşadıkları ve bölgedeki Süryanilere dönük uygulamaların, Süryaniler arasında yoğun bir tartışma konusu olduğunu söyleyen Çelik, Süryanilerin bu olaya dair sergiledikleri duruşun geçmişe oranla daha farklı olduğunu da ekledi. Geçmişte Süryanilerin bu tür olaylar karşısında göç etmek zorunda kaldıklarına işaret eden Çelik, Urfa’dan Hakkari’ye kadar olan bölgede 5 bin Süryani’nin kaldığına değinerek, “Şimdi Süryaniler kaçmak yerine mücadeleyi seçiyorlar. Bulundukları her alanda bu tür politikalara karşı mücadele etmeye çalışıyorlar. Ellerindeki tüm imkanları harekete geçiriyorlar. Bu tür politikalar bundan sonra Süryanileri korkutamayacak. Orada yok edilen sadece bir aile değil. Orada bir umut yok edilmeye çalışılıyor.”

Gündem

Sağlık Bakanlığı 68 yeni hastayı unuttu

Sağlık Bakanlığının 18 ve 19 Ekim günlerinde paylaştığı güncel koronavirüs verilerini içeren tabloda, yeni hasta sayısının 68 kişi eksik kayda geçtiği ortaya çıktı.

BOLD – Sağlık Bakanlığının kamuoyuyla paylaştığı koronavirüs tablodaki çelişki sosyal medya kullanıcılarının gözünden kaçmadı. Bakanlığın 18 ve 19 Ekim günlerine ilişkin paylaştığı koronavirüs tablosu karşılaştırıldığında bugünkü yeni hasta sayısı 68 kişi eksik çıktı. Sosyal medya kullanıcıları hatayı fark ederek duruma tepki gösterdi.  Tabloda bin 958 olarak yer alan hasta sayısı, bakanlık tarafından daha sonra 2 bin 26 olarak güncellendi.

Günlük resmi koronavirüslü hasta sayısı 2 bine dayandı: Bugün 75 kişi hayatını kaybetti

 

Okumaya devam et

Gündem

Yeni Türkiye’de İnfaz Memuru Kenan Düşünceli de mahkemenin kararını takmıyor

Cezaevinde lenf kanseri olan kursiyer Teğmen Ercan Dağhan durumu için hastaneye yazı yazılmasını isteyen mahkemenin karar yazısı, gardiyan Kenan Düşünceli tarafından ilgili yerlere ulaştırılmıyor.

BOLD – Dört yıldır Ankara Sincan Cezaevinde tutuklu olan kursiyer teğmen Ercan Dağhan, 10 gündür lenf kanseri teşhisiyle Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. katında tedavi görüyor. Dağhan’ın ailesi cezaevinde kanser olan çocuklarının tedavi edilebilmesi için tahliye edilmesini istiyor.

Ercan Dağhan’ın yargılandığı 4. Ağır Ceza Mahkemesi de cezaevine gönderdiği ‘Acele’ ibareli yazıda, Dağhan’ın hastalığından ötürü cezaevine kalıp kalamayacağına ilişkin hastaneye yazı yazılmasını istedi.

PATOLOJİ SONUCU ÇIKSIN SONRA

Mahkemenin yazısını paylaşan baba Muharrem Dağhan ise ilginç bir iddiayı sosyal medya hesabından dile getirdi. Baba Dağhan, oğlu için mahkemeden gönderilen yazının infaz Memuru Kenan Düşünceli’nin elinde olduğu ve ilgili yere ulaştırılmadığını söyledi. Dağhan paylaşımında şu ifadeleri kulandı: “Oğlum Ercan Dağhan için 4.ağır ceza mahkemesinin göndermiş olduğu yazıyı infaz memuru KENAN DUSUNCELİ hastaneye hocalara teslim etmiyor elinde tutuyor. Ben telefonla ulaştım kendisine, neden yazıyı teslim etmediniz diye. Patoloji sonucu çıksın ondan sonra diyor.”

BİLDİĞİN YERE ŞİKAYET ET

Gardiyan Düşünceli’nin kendisini doktorların yerine koyduğunu söyleyen Dağhan: “Ben söyledim. Neden teslim etmiyorsunuz ‘Sizin hakkınızda Cumhuriyet Savcısına suç duyurusunda bulunacağım’ dedim. ‘Bildiğin yere şikayet et’ diyor. Nereden alıyor bu gücü. Kendisini doktor heyetinin yerine koyuyor” ifadelerini kullandı.

Kanser hastası Ercan Dağhan’a mahkum yatağında kelepçeli işkence!

Okumaya devam et

Gündem

18 yaşındaki mahkum cezaevinde gördüğü işkenceye dayanamadı

Kırıkkale Cezaevinde darp edildikten 10 gün sonra hastaneye götürülen fakat  hayatını kaybeden mahkumun darp ve dikiş izleriyle dolu bedeninin görüntüsü basına yansıdı.

BOLD – Kırıkkale F Tip Cezaevinde tutuklu bulunan, 18 yaşındaki adli suçlu Serkan Tumay şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Adli Tıp Kurumundan cenazeyi bugün teslim alan Tumay ailesi, Serkan Tumay’ın vücudunun çeşitli yerlerinde diliş ve darp izlerinin bulunduğunu söyledi.

Serkan Tumay’ın ağabeyi Hakan Tumay, kardeşinin cezaevinde kendisine kötü muamele yapıldığını telefonda anlattığını söyledi. Hakan Tumay, Kardeşinin haber vermesinin ardından gerekli yerlere şikayetlerde bulunduklarını söyledi.

KOĞUŞ ARKADAŞININ ANNESİ ANLATTI

Hakan Tumay, 10 gün önce Serkan Tumay’ın koğuş arkadaşı Hakan Ecevit’in annesinin kendilerini aradığını ve oğlu ile Serkan’ın maruz kaldıkları işkenceyi anlattığını söyledi. Hakan Tumay konuşmasının devamında Hakan Ecevit’in: “Benimle Serkan’ı darp ettiler. Benim bir şeyim yok ama Serkan’ın kolunda bacağında kırıklar çatlaklar var. Hastaneye götürülmedi” dediğini aktardı.

Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Tumay: “Bir hafta sonra hastaneye götürüldü kardeşim. Dün de cezaevi yönetimi arayarak cenazenizi Ankara Adli Tıp’tan alın dedi” diye konuştu.

DARP DİKİŞ İZLERİ GÖRÜNTÜLENDİ

Bu arada Serkan Tumay’ın cenazesinin Adli Tıp Kurumundaki işlemler sırasında çekilen fotoğrafları basına yansıdı. Tumay’ın bacak ve boğaz bölgelerinde darp, kesik, morluk ve dikiş izleri olduğu dikkat çekti.

BU KAÇINCI SKANDAL

İnsan hakları aktivisti ve Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da sosyal medya hesabından, Adalet Bakanlığına Serkan Tumay’ın nasıl öldüğünü sordu. Gergerlioğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Serkan Tumay neden darp edildi? Neden ailesine doğru, dürüst bir açıklama yapılmadı? Neden cesedinde dikiş, darp izleri var? Neden tıbbi girişimler açıklanmıyor? Serkan Tumay neden öldü? Bu kaçıncı skandal?”

Yeni Türkiye’de İnfaz Memuru Kenan Düşünceli de mahkemenin kararını takmıyor

Okumaya devam et

Popular