Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Satranç şampiyonu Kasparov’dan Türkiye için çağrı: Birlik olmalı ve diktatörlere dur demeliyiz

NBA yıldızı Enes Kanter’in “Umudum Sensin” adlı imza kampanyasına dünyaca ünlü satranç şampiyonu Garry Kasparov’dan da destek geldi: “Diktatörlere dur demeliyiz!”

BOLD – Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için Kasım 2019’da “You Are My Hope-Benim Ümidimsin!” sloganıyla imza kampanyası başlatan Enes Kanter’e destek büyüyor. Daha önce birçok ünlü ismin imzaladığı kampanyayı satranç şampiyonu Garry Kasparov da imzaladı ve bir video mesaj yayınlayarak Türkiye’deki adaletsizliklere ve hak ihlallerine karşı Kanter’in desteklenmesi gerektiğine dair çağrıda bulundu.

“Enes Kanter sadece harika bir basketbol oyuncusu değil aynı zamanda cesur bir insan hakları savuncusudur” diyen Kasparov, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’de İnsan hakları ve demokrasi konusunda büyük ihlaller yaşandığını aktardı.

“ONUR DUYUYORUM”

Kasparov, “Enes Kanter’in kampanyası desteklemekten onur duyuyorum. Umarım siz de desteklersiniz. Türkiye’de demokrasi ve insan hakları çok kötü durumda. Bu global bir sorun ve global bir tepkiyi hak ediyor. Birlik olmalı ve diktatörlere dur demeliyiz. İnsanların perişan ederek güçlenen ve özgürlüğe, hukuka, insan haklarına saygı duymayanlara dur demeliyiz. Daha iyi bir gelecek ve dünya için mücadele etmek için, kampanyayı lütfen imzalayın” ifadelerini kullandı.

1 MİLYON İMZA HEDEFLENİYOR

Enes Kanter kampanyasını, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kasım 2019’da Washington’a ayak bastığı saatlerde, Amerikan Kongre Üyesi Milletvekillerinin ve siyasi danışmanların olduğu yaklaşık 100 kişilik grupla birlikte ABD Kongre binasında duyurmuştu. Change.org’da başlatılan kampanya için 1 milyon imzayı hedefleniyor.

Enes Kanter’in kampanyasını Kasparov’un dışında başka isimler de desteklemişti.

 

Enes Kanter’den 1 milyon imza hedefli “Benim Ümidimsin” kampanyası

Gündem

TSK’dan son 2 yılda 4 bin 562 ihraç!

18 Temmuz 2018’de kaldırılan Olağanüstü Hâl’den bu yana, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden, Milli Savunma Bakanı Akar onayıyla 4 bin 562 personelin ihraç edildiği, 531 emekli askerin rütbesinin söküldüğü öğrenildi.

BOLD – Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesindeki iltisak iddialı soruşturmalar devam ediyor. Bu kapsamda, son 2 yılda, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar onayı ile 4 bin 562 personelin ihraç edildiği öğrenildi. Söz konusu işlemlerin 3 bin 554’ü geçen sene, bin 3’ü ise bu yıl gerçekleşti. Ayrıca 531 emekli askerin rütbesinin geri alındığı bildirildi.

HULUSİ AKAR ETKİSİ

İhraçlarla ilgili, önceki uygulama sonuçlarına göre müşterek belirlenen kıstasların, çalışmalarda, tüm ilgili ve yetkili makamlarca hassasiyetle kullanıldığı ifade edildi. Bakan Akar’ın, süreci ‘kararlılıkla ve hassasiyetle takip ettiği’, önüne gelen dosyalarla ilgili hemen işlem yaptığı, bekleyen dosya bulunmadığı kaydedildi.

KANAAT OLUŞTUKÇA İŞLEM YAPILIYOR

Akar, ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Adli ve istihbarat kurumlarıyla yakın çalışmalarımız sürüyor. Yeni bilgi, belge geldikçe, kanaat oluştukça hemen işlem yapılıyor.” 15 Temmuz 2016’dan bugüne TSK’den 19 bin 583 personel atıldı. 4 bin 156 personel hakkında adli ve idari süreç devam ediyor.

AKP’li belediyeye göre ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ 2024 hedeflerine etki eden sorunlar arasında

Okumaya devam et

Gündem

Yalova’daki ‘zimmet’ soruşturmasında 4 gözaltı daha

CHP’li Yalova Belediyesinde aralarında eski başkan yardımcısı Halit Güleç’in de olduğu 19 tutuklulu ‘zimmet’ soruşturması kapsamında, 4 belediye çalışanı daha gözaltına alındı.

BOLD – Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesince yürütülen, yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili yeni gözaltılar yapıldı. Bu kapsamda, halihazırda tutuklu eski Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in, sekreteri S.K. ve belediye şoförlerinden A.I, F.V. ile Ö.G. gözaltına alındı. S.K. daha önce gözaltına alınmış ancak adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sonrası Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edileceği öğrenildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BAŞKAN SALMAN’I GÖREVDEN ALMIŞTI

Öte yandan, Emniyet’ten yapılan açıklamada, 28 Mayıs’ta gözaltına alınan belediye çalışanları E.D. ve C.H’nin çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı, kendisine usulsüz ödeme yapılan C.Ö’nün ise tutuklandığı bildirildi. Aralarında Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in de olduğu 19 kişinin tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında, Vefa Salman da İçişleri Bakanlığınca Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmıştı.

Ekrem İmamoğlu kadın müşterinin darp edildiği taksinin ruhsatını iptal etti

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li belediyeye göre ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ 2024 hedeflerine etki eden sorunlar arasında

Şırnak Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ni 2024 hedeflerine etki eden ‘sorunlar’ arasında saydı. Sistemle yerel yönetimlerin yetki ve görevlerinde değişiklikler yapıldığını hatırlattı.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi, AKP’li Şırnak Belediyesinin 2020-24 Stratejik Planı’nda, ulaşılmak istenen hedeflere ilişkin sorunlar ve etkenler arasında yer aldı. Politik sorunlar başlığında ‘Siyasal sistemin değişmesi, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine geçilmesiyle yerel yönetimlerin yetki ve görevlerinde değişiklikler yapılması’ ifadesine yer verildi. Ekonomik sorunlar ‘Krizin derinleşmesi, ekonominin daralma eğilimine girmesi, artan işsizlik oranları ve istihdam sorunu’ şeklinde sıralandı.

ZAYIF YÖNLERİ DENEYİM VE DENETİM EKSİKLİĞİ, LİYAKATE YETERLİ ÖNEM VERİLMEMESİ

Belediyenin tespit ettiği zayıf yönleri de şöyle: ‘Deneyim ve denetim eksikliği, liyakate yeterli önem verilmemesi, çalışanlar arası ve üst yönetimle iletişim eksikliğini.’ Yine tehdit unsurları arasında ‘Yaşam alanlarının eksikliği, tarım alanlarında küçülme, kamu yatırımlarının azalması’ sayıldı.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’dan AKP’li ‘Banker Kasım’a ballı ihale

Okumaya devam et

Popular