Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Cezaevinde 8 mahkuma bir maske: Maskeyi konuşan kişi taksın

HDP Milletvekili Feleknas Uca, Bayburt M Tipi Cezaevinde sekiz mahpusa bir tane maske verilerek, “bu maskeyi aranızdan konuşan kişi taksın” dendiğini belirtti. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Uca, Adalet Bakanı Gül’e soruşturma başlatılıp başlaılmayacağını sordu.

BOLD – HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle cezaevlerindeki korona virüsü tedbirleriyle ilgili Meclis’te soru önergesi verdi.

Önergesinde cezaevlerinde korona virüsü salgınına karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu belirten Uca, Bayburt Cezaevini örnek gösterdi. Uca, “Bayburt M Tipi Cezaevinde Covid-19 salgınına rağmen, mahpusların kaldığı koğuşların düzenli dezenfekte edilmediği, infaz koruma memurlarının mahpuslarla yakın temas içinde olduğu, mahpuslara maske verilmediği, gardiyanlar tarafından, sekiz mahpusa bir tane maske verildiği ve ‘bu maskeyi aranızdan konuşan kişi taksın’ dendiği öğrenildi. Ayrıca, hijyen ürünlerinin kantinde fahiş fiyatlara satıldığı, koğuşlara verilen yemeklerde de hijyen kurallarına uyulmadığı Bayburt Cezaevinde, mahpuslara iki aydır sıcak su da verilmediği edinilen bilgiler arasında” dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILACAK MI?

Uca, Adalet Bakanı Gül’de şu sorulara yanıt istedi:

“Aylardır mahpusların sıcak suya erişiminin engellenmesinin sebebi nedir? Mahpusların defalarca dile getirdiği sıcak su sorunun giderilmesi için bir çalışmanız olacak mıdır?
Bakanlığınız, gardiyanlar tarafından 8 mahpusa bir maske verildiği ve “bu maskeyi aranızdan konuşan kişi kullansın” dendiğinden haberdar mıdır? Mahpusların sağlığını hiçe sayan bu uygulamalara yönelik bir soruşturma başlatılacak mıdır?
Bayburt M Tipi Cezaevi’nde koğuşların dezenfekte edilmemesi ve yemek dağıtımlarının hijyen kurallarına dikkat edilmeden yapılmasının nedeni nedir? Mahpusları ölümle burun buruna getiren bu hak ihlallerini durdurmaya yönelik bir çalışmanız mevcut mudur?
Cezaevi kantinlerinde satılan hijyen ürünlerinin ücretlerinin dışarıdaki fiyatlardan oldukça yüksek olmasının gerekçesi nedir? Salgın süresince tüm cezaevlerinde ciddi bir sorun olan dezenfektan ve maske gibi ihtiyaçların ücretsiz ve düzenli biçimde dağıtılmasına dönük bir çalışmanız var mıdır?

Kadın polis, gözaltındaki kadınlara asitle işkence yaptı

Politika

Osman Baydemir için kırmızı bülten ve iade talebi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, İngiltere bulunduğu iddia edilen eski HDP Milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkındaki kırmızı bülten ve iade talebini Adalet Bakanlığına gönderdi.

BOLD – Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve HDP Milletvekili Osman Baydemir hakkında ‘silahlı terör örgütüne üyelik’ ithamı ile başlatılan soruşturmada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kırmızı bülten ve iade talebini Adalet Bakanlığı’na iletti.

TOPLANTILARA YASA DIŞI ETKİNLİKLERE CENAZELERE KATILDI

Soruşturma çerçevesinde Baydemir’in çeşitli tarihlerde silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın ‘yasama meclisi’ kabul edilen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantılarına ‘diplomasi komisyon üyesi’ sıfatıyla katılıp konuşma yaptığının, PKK’ya müzahir bazı yayın organlarındaki çağrılara uyarak yasa dışı etkinliklere ve PKK’lıların cenazelerine katıldığının tespit edildiği öne sürüldü.

7,5 YILDAN 15 YILA KADAR HAPİS CEZASI TALEP EDİLİYOR

Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğince ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkartılan Baydemir’in yurt dışında bulunduğu değerlendirildiği için kırmızı bülten ve iade talebi hazırlandı. İngiltere yetkili adli makamına gönderilen talepte Baydemir’le ilgili soruşturmanın sonuçlandırılabilmesi için Türkiye’ye iadesi istendi.

Erdoğan’a göre böyle ülke yok!

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’a göre böyle ülke yok!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a göre böylesine samimi bir demokrasi, adil bir kalkınma hedefi, köklü bir hak ve adalet ideali başka bir ülkede yok!

BOLD – Uluslararası araştırma ve raporlara göre Türkiye, ‘özgür olmayan ülke’,  ‘ılımlı otokrasi’ ya da ‘de facto diktatörlük’ olarak tanımlanırken Tayyip Erdoğan’dan ilginç bir açıklama geldi. Partisinin genel merkezindeki bir toplantıda konuşan Erdoğan, Avrupa ve ABD’nin demokraside, ekonomide yerle yeksan olması durumunda bile vatandaşları kalkındırmaya devam edeceklerini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Bu Türkiye modelidir. Başka yerde insani değerler üzerine bina edilmiş böylesine samimi bir demokrasi, adil bir kalkınma hedefi, köklü bir hak ve adalet ideali bulamazsınız.”

Okumaya devam et

Politika

CHP’li Selin Sayek Böke: “Şirketleri değil halkın zararına projeleri kamulaştıracağız”

Yandaş şirketlere yönelik ‘kamulaştıracağız’ söylemiyle dikkatleri çeken CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, “Şirketleri değil halkın zararına projeleri kamulaştıracağız. Yoksa kimsenin atölyesini, otelini, dükkânını elinden alacak değiliz” izahı yaptı.

BOLD – CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, ‘iktidara gelirse şirketlere el koyacakları’ iddialarına ilişkin Birgün’den Havva Gümüşkaya’ya konuştu. Devletin kaynaklarının Hazine garantili kamu özel iş birliği projelerine aktarılması sistemine yönelik “Özel sektör dediğiniz Türkiye’deki bütün kaynakları rantla yemiş 5 şirket. Ne müzakeresi yapacağız? ‘Bunlar artık kamunundur’ diyeceğiz ve devam edeceğiz” sözlerine açıklık getirip “Şirketleri değil halkın zararına projeleri kamulaştıracağız” diye konuştu.

AKP döneminde kamu ihalelerin büyük çoğunluğu yandaş diye anılan şirketlere gitti.

2019 BÜTÇESİNDEN 19 MİLYAR LİRA ÖDEME ÖNGÖRÜLDÜ KUR YÜKSELMEMİŞKEN

CHP iktidarında halk yararının gözetileceğini, yüzde 1’lik imtiyazlı kesim yerine yüzde 99’un ihtiyacının görüleceğini iddia eden Böke, “Elbette ve tabii ki kimsenin şirketini, atölyesini, tezgâhını, otelini, dükkânını gidip elinden alacak değiliz. Bunun konuşulması bile abesle iştigal. Biz halkın zararına iş yapılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sadece 2019 bütçesinde, döviz kuru daha yükselmemişken, iktidara yakın birkaç şirkete 19 milyar lira ödenme öngörüldüğü bilgisini vererek “Ödeme halkın cebinden. Üstelik proje detaylarını bilmiyoruz. Sözleşmelerde hükumet hangi maddelere imza attı? Soruyoruz, ‘ticari sır’ denilerek bilgi verilmiyor. Yanıtlamamız gereken şu: Bunun devam etmesine izin verecek miyiz? Elbette vermeyeceğiz” dedi.

TEMMUZ’DA YILIN İLK YARISI İÇİN 1 MİLYAR 750 MİLYON ÖDENDİ

Bahsettiği projelerdeki kamu zararlarına dair de şu bilgileri aktardı CHP Genel Sekreteri: “Şehir hastaneleri için 2022’de Hazine’den 21,9 milyar lira çıkacak. 25 yıllık ödemenin 81,2 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu’nda ilgili şirkete 2020 ilk yarısı için Temmuz’da 1 milyar 750 milyon lira düzeyinde garanti ödemesi yapıldı. Yıllık 49 milyon 275 bin araç geçişi garantisi verilmiş, 2019’da 13 milyon 271 bin araç geçmiş. 36 milyon 4 bin aracın parası ödenmiş.”

Yavuz Sultan Selim köprüsü

AKP’NİN YOK ETTİĞİ DENETİM KURULLARI SİSTEMİNİ YENİDEN KURACAĞIZ

Kamulaştırma sürecini nasıl işleteceklerini de izah edip “Hazine’nin, Maliye’nin, Başbakanlığın, Cumhurbaşkanlığı’nın, müsteşarından, bakanından bile emir almayan denetim kurulları vardı. AKP ilk geldiği yıllardan başlayıp bu sistemi çökertti. Kurulları kapattı, işlevsizleştirdi. Yok etti. Öncelikle yapılacak bu sistemi yeniden oluşturmak” bilgisini verdi.

Sistem hazırladıktan sonra tüm projelerin inceleneceğini aktaran Selin Sayek Böke, süreci şu şekilde resmetti: “Kamu zararı ne, ne kadar ödenecek, şimdiye kadar ne kadar ödenmiş, tüm detayları çıkacak ortaya. Başka iltimaslar olmuş mu? Hangi maddelere imza atılmış, hangi istisna ve muafiyetler tanınmış, bunların kamuya zararı ne olmuş? Yapılması taahhüt edilen işlerle bunlara sağlanacak kazanç arası kabul edilemez farklar mı var? Hepsi ortaya çıkacak.”

İBB Meclisinde ‘İnternetçi arkadaş’ polemiği: Stanford doktoram var herkes bi kendine gelsin

Okumaya devam et

Popular