Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ekonomik kriz kapıda! Salgın sonrası iflas avukatlarının işleri artacak

Harvard’lı profesörler Carmen Reinhart ve Kenneth Rogoff, korona salgını sonrasında dünyayı 800 yıllık ekonomi tarihinin en zor döneminin beklediğini belirtti.  

BOLD – Dünya Bankası’nın yeni başekonomisti Carmen M. Reinhart ve MF’de direktör yardımcılığı ve başekonomist olarak görev yapmış Kenneth Rogoff, 2008-2009 ekonomik krizi için yazdıkları ‘Bu Defa Farklı’ kitabına atıf yaparak korona salgını sonrası için “Bu defa gerçekten çok farklı” değerlendirmesinde bulundu.  

Ünlü ekonomi profesörleri Reinhart ve Rogoff beklenen kriz için, bir borç krizine dönüşebileceğini söylerken birçok sektörde iflas avukatlarının işlerinin artacağını vurguladı. 

“İYİ BİR KRİZ OLMAYACAK” 

Dünya gazetesinde yer alan haber göre, her ikisi de karantina da olan Harvard profesörleri Bloomberg ile gerçekleştirdikleri sohbette ekonomik modellerin değiştiğini ve geçmiş deneyimlerin şablon olarak kullanılamayacağını vurguladı. İkiliye göre salgının yayılması için uygulanan tecrit önlemleri ise bu pandemiyi diğerlerinden farklılaştıran diğer önemli unsur olarak tanımlanıyor. Bu krizin tam anlamıyla küresel olması açısından da farklı olduğunu belirten Rogoff2008’de gelişmekte olan ekonomiler ‘iyi’ bir kriz görmüştü, bu sefer virüs bu ülkeleri ne oranda vurmuş olursa olsun, ‘iyi’ bir kriz olmayacak” diyor. 

“ÇALIŞAN ÇIKARTMAK ZORUNDA KALACAKLAR” 

Çin’in gelecek iki üç yıl boyunca ortalama %1 büyürse, bunun iyi bir sonuç olacağını belirten Rogoff , “Savaşta gibiyiz ve çatışma sırasında ülkelere not vermeyeceğim. Ne kadar istihdam sağladığınızı notlayacağım diyor. ABD ve Avrupa’nın farklı yöntemler uygulayabileceğini belirten Rogoff, biri işsizliğin yükselmesine izin verip doğrudan destek sağlayarak, diğeri şirket ve istihdamları korumak yolunu seçeceğini belirtti. Ayrıca Rogoff “Avrupa’daki şirketler de kriz uzarsa çalışan çıkartmak zorunda kalacak” değerlendirmesini yaptı. 

“İFLAS AVUKATLARININ İŞİ ARTACAK” 

Her iki uzman da hisse piyasalarındaki yükselişin genel bir V-tipi iyileşme beklentisiyle de kısmen ilintili olduğu görüşünce fakat ikisi de V-tipi iyileşmeye ihtimal vermediklerini belirtti. En iyi ihtimalle U-tipi iyileşme olacağını belirten Rogoff “Beş yılda 2019 kişi başı GSYH düzeylerine dönülmesi iyi bir sonuç olur. Gerçekte GSYH’nin ne kadar düştüğünü ekonomi tarihçileri yıllarca tartışacak. Bence birçok sektörde iflas avukatlarının işi artacak” dedi.  

Aşı olmadığı için Reinhart W-tipi iyileşmenin daha olası olduğunu söylüyor. İkilinin kitabına göre kriz sonrası iyileşme ortalama dört yıl sürüyor, krizin benzetildiği Büyük Buhran’da ise iyileşme 10 yıl sürmüştü. Rogoff negatif faizin uygulanamayacağı görüşündeyken, Reinhart ise bu konuda Rogoff ’a katılmıyor. 

GÜNEY AFRİKA VE TÜRKİYE BERBAT DURUMDA 

Dünya Bankası’nın yeni başekonomisti borç sorunsalına ilişkin değerlendirmelerinde ise gelişmekte olan ülkelerde Türkiye’nin de aralarında olduğu büyük gelişen ekonomilerin ‘berbat’ durumda olduğunu söyledi. 

Reinhart Nijerya, Güney Afrika, Türkiye, Ekvador ve Arjantin’de krizin hayli maliyetli olacağını öngörüyor. Sohbette İtalya’nın borç durumunun ise uzarsa Euro Bölgesi’nde istikrarsızlaşmaya yol açabileceğine COVID-19 krizinin bir borç krizine dönüşebileceğine vurgu yapılıyor. Ekonomilerin kriz sonrasında daha içe dönük olacağını öngören ReinhartÖzellikle tıbbi malzeme ve ekipman ve gıda konusunda kendimize yetmek isteyeceğiz diyor. 

Hayaller ABD-İngiltere gerçekler Katar! Turhan Bozkurt yorumladı

Ekonomi

Dolar günde iki rekor kırmaya başladı

Türk lirasının tarihi değer kaybı sürerken dolar günde iki rekor kırmaya başladı. Dün gece saatlerinde 7,54’ü geçerek tarihi zirvesini yenileyen dolar, bugün de 7,55 sınırını aştı.

BOLD – Fed ve Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararları sonrası küresel piyasalarda satıcılı bir seyir yaşanırken ABD Doları, uluslararası arenada güç kazandı. Yurt içinde de her geçen gün rekor seviyelerini geliştiren dolar/TL kuru, bugünkü işlemlerde tarihi zirvesini 7,55’in üzerine taşıdı. Kur dün gece yarısı illikit piyasada kur 7,5490’ı görmüştü. Gün içi en yüksek seviye olarak 7,5509’u gören kur saat 14:10 itibarıyla 7,5470 TL’yi, avro ise 8,9080’i gördü. Kurda bir yıllık işlem aralığı 7.5145 – 5.6328 seviyeleri arasında. 1 aylık günlük hareketli ortalaması 7.3869, 50 günlük hareketli ortalaması 7.1980 ve 100 günlük hareketli ortalaması 7.0331 seviyelerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yeni tarihi zirve: Dolar gece 7.54’ü gördü güne 7.50 ile başladı

Dolar/TL dün gece saatlerinde 7,5490 ile yeni tarihi zirvesini test ettikten sonra bu sabah güne 7,50 civarında başladı. Dolar, Fed’in Eylül ayı toplantısının ardından küresel paralar karşısında artıda seyrediyor.

BOLD – ABD Merkez Bankası (Fed), Kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde yaptığı son para politikası toplantısının ardından enflasyon “bir süre” merkez bankasının yüzde 2 olan hedefini “ılımlı düzeyde aşma” yolunda ilerleyene kadar faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağını açıkladı. Dolar dün piyasalar açıkken en çok 7.5182 TL seviyesine kadar yükselmişti. Gece saatlerinde de 7,5490 ile yeni tarihi zirvesini test etti. Kur bu sabah 7.4968 TL’den başladığı seyrinde kısa sürede önce 7.5187 TL’ye ardından 7,5218 TL kadar çıktı. Salı günü 8.92 TL ile rekor tazeleyen euro güne 8.83 TL’den başladı, sterlin ise 9.71 TL’den işlem görüyor. Kurda bir yıllık işlem aralığı 7.5145 – 5.6328 seviyeleri arasında. 1 aylık günlük hareketli ortalaması 7.3869, 50 günlük hareketli ortalaması 7.1980 ve 100 günlük hareketli ortalaması 7.0331 seviyelerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye için OECD’nin daralma tahmini yüzde 2,9’a düşürüldü

OECD, haziranda yüzde 6 olarak açıkladığı küresel ekonomide küçülme tahminini yüzde 4,5’e düşürdü. Türkiye ekonomisine yönelik bu yıl için yüzde 4,8 olan daralma tahminini ise yüzde 2,9 olarak revize etti.

BOLD – Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu yayımlandı. OECD, haziranda yüzde 6 olarak açıkladığı küresel ekonomide küçülme tahminini yüzde 4,5’e düşürdü. OECD, Türk ekonomisine yönelik bu yıl için yüzde 4,8 olan daralma tahminini yüzde 2,9’a düşürdü.

SALGIN NEDENİYLE BELİRSİZLİK DEVAM EDECEK

OECD, raporunda küresel ekonomik görünümün Kovid-19 salgını nedeniyle son derece belirsiz kalmaya devam ettiğini belirterek, küresel ekonomiye ilişkin haziranda yüzde 6 olarak açıkladığı küçülme tahminini yüzde 4.5’e düşürdü. Salgın nedeniyle küresel ekonomide belirsizliğin yüksek kalmaya devam ettiği vurgulanan raporda, ekonomik toparlanmanın gücünün ülkeler ve sektörler arasında önemli ölçüde farklılıklar gösterdiği aktarıldı. Raporda, Kovid-19 salgınında küresel üretimde düşüşün beklenenden daha az olduğuna vurgu yapıldı

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE TOPARLANMA BEKLENİYOR

OECD raporunda, Türk ekonomisine yönelik bu yıl için haziranda yüzde 4.8 olan daralma tahmini yüzde 2.9’a düşürüldü. Türk ekonomisinin 2021’de ise yüzde 3.9 büyüyeceği tahminine yer verildi. Raporda, 2020’de Türkiye, Çin, ABD ve Avrupa ekonomileri için yukarı yönlü, son haftalarda Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkeler olan Arjantin, Hindistan ve Meksika ekonomileri ise aşağı yönlü revizyon yapıldı.

İşkenceci polis, istihbaratçı ve paramiliter güçler er ya da geç yargılanacak!

Okumaya devam et

Popular