Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Meclis Başkanı işkencenin tarifine bile dayanamadı!

Afyon’da 2017’de işkenceye maruz kalan M.B’nin anlattıkları Meclis Başkanlığına sunuldu. Detaylar ‘kaba ve yaralayıcı’ bulunduğu için araştırma komisyonu kurulması istemi reddedildi. Önerge sahibi HDP’li Gergerlioğlu, “Makata cop sokmanın kibarca anlatımı nasıl olabilir” diye sordu.

BOLD – Üç yıl önce evlerinden gözaltına alınıp işkence edilen karı koca emniyette karşılaştıkları kötü muamelenin Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) duyurulmasını istedi. Afyon Terörle Mücadele Şubesinde (TEM) kendisine elektrik verildiğini, birkaç defa olduğunu bilmediği içecek içerildiğini söyleyen M.B’nin maruz kaldıklarının araştırılması için HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu devreye girdi. Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, söz konusu işkence için ‘kaba ve yaralayıcı’ diyerek önergeyi iade etti. Gergerlioğlu, iadeye tepki gösterip “İşkenceyi, makata cop sokmayı kaba ve yaralayıcı olmadan nasıl anlatabiliriz ki?” diye sordu.

SIRTIMDAN VE KALÇALARIMDAN ELEKTRİK VERDİLER

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre cemaat soruşturması kapsamında Ekim 2017’de gözaltına alınan M.B. Afyon TEM’de yaşadıklarını şöyle anlattı: “Emniyette 3’üncü kata çıkardılar. İçeriye girdiğimizde beni odaya getiren polis, ‘Amirim M.B. bu’ dedi. Amirim denen kişi odadakilere dönerek ‘Bu benim kim olduğumu bilmiyor herhalde ama ben onu nasıl konuşturacağımı bilirim’ diyerek yüzüme sağlı sollu yumruk atmaya ve küfretmeye başladı. Sonra bana sorgu için yukarı çıkacağız dediler. Koluma bir polis girdi ve beni duvarlara çarpmaya başladı. Bu şekilde TEM şubeye çıktık. TEM şubenin kapısının önüne geldiğimizde içeriden bir kişi kafama bir şeyler kapatıp gözlerimi bağladı. Üzerime kaç kişi olduğunu bilmediğim ama en az 4 veya 5 kişi olduğunu tahmin ettiğim bu kişiler tekme tokat dövmeye başladı. Bu 15 dakika devam etti. Üzerimde iç çamaşırım kalacak şekilde soydular ve bana zorla bir şeyler içirdiler. Elektrik vermeye başladılar. Elektriği sırtımdan ve kalçalarımdan veriyorlardı. Bir yandan da başımdan aşağıya su döküyorlardı. Çıplak ve ıslak vaziyette elektrik vermeye devam ettiler. 30-45 dakika kadar işkenceye maruz kaldım.”

AKILLI OL EŞİNİ DE GETİRDİK SANA YAPTIKLARIMIZI ONA DA YAPARIZ

Yaşadığı işkenceye dair devamla şunları aktardı: “Bu vaziyette iken bir kişi başıma gelmiş uzun saçlarımı birbirine bağlamış ve parmaklarını saçlarıma geçirerek kafamı kaldırıyor ve yere çarpıyordu. Yüz üstü yatan benim arkamdan tenasül uzvumu ve testislerimi tutarak sıkmaya ve arkaya doğru asılmaya başladı. Odaya bir kişi girdi ve üzerime oturarak ‘Bak akıllı ol eşini de getirdik. Sana ne yapmışsak ona da aynısını yaparız, ona nasıl elektrik vereceğimizi ve neler yapacağımızı sen düşün’ dedi. Ben de ne isterseniz söyleyeyim dedim. O ara içeriye savcının girdiğini söylediler. Benim odadaki durumumu görünce beni yerden kaldırmalarını, üzerimi giydirmelerini ve yan odaya getirmelerini söyledi. Beni yan odaya sürüklediler. Bu haldeyken bana yine zorla iki defa bir şey içirdiler. Kendisinin savcı olduğunu söyleyen kişi, ‘Hadi konuş’ dedi. Bende konuşacak takatim kalmadı deyince kendisi bana, ‘O zaman daha 30 gün buradasın’ dedi. Bana verilen elektrikten sırtım ve kalçam acıyordu. O gece nezarethaneden sorgu için çıkarıldığım halim ile sorgudan sonra getirildiğim halin kamera görüntülerine bakılabilir. O geceki farklı iki halim nezarethanedeki nöbetçi memuruna sorulabilir. İşkenceler sonucu vücudumda ortaya çıkan durumları gören nezarethanedeki kişiler bunlara şahitlik yapabilir. Orada işkence, kötü muamele ve hakaret eden memurların suç ve suç delilleri karartılmadan, üzeri örtülmeden bulunmasını ve adalet önüne çıkarılmalarını talep ediyorum.”

BİZE BUNLARI YAŞATANLARIN ADALETE TESLİMİNİ İSTİYORUM

Şu an Afyon Cezaevinde tutulan M.B’nin eşi de bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. M.B.’nin eşi kendilerine bunu yaşatanların yargılanmasını istiyor: “Aynı gün ben de eşimle gözaltına alındım. İşkenceye şahit oldum. Eşim perişan olmuştu. Eşim bir pansiyonda asgari ücretle çalışıyordu. Bizim bu tarz işlerle işimiz olmaz dememize rağmen bizi dinlemediler. Eşimin sağlığından endişe duyuyorum. Telefonda konuştuğumda durumunun kötü olduğunu biliyorum. Bize bunları yaşatanların adalete teslim edilmesini istiyorum.”

ZABİT KİŞİ’NİN İDDİALARIYLA İLGİLİ ÖNERGE DE REDDEDİLMİŞTİ

HDP’li Gergerlioğlu, UYAP kayıtlarına geçen işkence ifadelerini Meclis gündemine taşıdı. İddialar için Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti. Önerge Meclis Başkanı Mustafa Şentop’ca iade etti. Önergenin iade gerekçesi anlatılanların ‘kaba ve yaralayıcı’ olduğu şeklinde sunuldu. İadeye tepki gösteren Gergerlioğlu, “Orası bir hukuk devleti ise bu konular aydınlanır. İşkence insanlık suçudur ve zaman aşımı yoktur. Şahsın ifadelerini tırnak içine alarak önergeyi vermiştik ve tek yorum katmamıştık. Şahıs kendisine yapılan işkenceleri nasıl anlatsın? Evinin kapısı kırılarak tekme tokat dövülerek gördüğünü iddia ettiği işkenceleri nasıl anlatsın? Gözaltı merkezinde elektrik verildiğini makatına jop sokulma tehdidinde bulunulduğunu, karısına da aynı muameleler yapılacağı iddialarını başka nasıl gündeme getirsin? Bunları tırnak içine alarak araştırılması gerektiğini söylemişiz. Bundan daha doğal normal olan şey nedir? Ama bu ülke normal bir ülke olmadığı için, Meclis Başkanlığı işkenceyle ilgili bir önergeyi araştırmak istemediği için hep bu taktiklere başvuruyor. Bundan önce 108 gün ağır işkencelere uğradığını anlatan ve kaçırıldığını belirten Zabit Kişi isimli şahsın da iddialarını araştırma önergesi olarak Meclise sunduğumuzda yine sözde kaba ve yaralayıcı ifadeler olduğundan dolayı önergemiz reddedilmişti. Ben sorarım: Makata cop sokmanın, kibarca anlatımı nasıl olabilir” dedi.

28 Şubat’ın Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı öldü

Gündem

Barolar, Adalet Komisyonuna düğme ve cübbe gönderdi

Avukatlar, baroları bölme planı olarak da bilinen Avukatlık Kanunundaki değişiklik teklifinin görüşüldüğü Meclis Adalet Komisyonu üyelerine düğme ve cübbe hediye etti.

BOLD- Günlerdir Avukatlık Kanunundaki değişiklik teklifine karşı yaptıkları protestolarla gündemde olan baro başkanları, teklifinin görüşüldüğü Meclis Adalet Komisyonu üyelerine ilginç hediyeler gönderdi.

Gönderdikleri düğme ve cübbelerle teklifi Meclis’e sunan AKP ve MHP’Li milletvekillerini protesto eden avukatlardan, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, ”Adalet Komisyonu üyelerine düğme ve avukatlık cübbesi hediye ettik. Cübbeye düğme dikmeye çok arzulu iseler buyursunlar. Biz düğmesiz, iliksiz ve cepsiz cübbelerimizle bu mesleği icra etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

CÜBBELİ DÜĞME TEKLİFİ

Avukatların gönderdiği cübbe ve düğmeleri hükumet ortağı milletvekillerini masasına bırakan CHP’li Gamze Taşçıer de yaptığı paylaşımında, ”Adalet Komisyonu’nda AKP ve MHP sıralarına avukat cübbeleri, düğme ve iplik bıraktık. Çünkü çoklu baro teklifi, düğmeli cübbe teklifidir!” dedi.

Yargıtay ‘Babacan tavır’ dedi, cinsel saldırı kararını bozdu

Okumaya devam et

Gündem

Kaşıkçı cinayetinde kan donduran detay: Tandırı yakmam istendi

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ‘tandır’ detayı mahkemede dinlenen tanık ifadesinde tekrar gündeme geldi.  

BOLD – 2 yıl önce Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının görüldüğü İstanbul 11’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada ‘tandır’ iddiası yine gündeme geldi. Geçen yıl İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce hazırlanan almanakta “Tandırı yaktılar” başlığıyla Kaşıkçı’nın cesedinin yakılmış olabileceği belirtilmişti.  

Konsolosluk çalışanı Zeki Demir’in dün mahkemede verdiği ifade bu iddiaları kuvvetlendirdi. Demir, “Tandırı yakmamı istediler. Bir panik havası vardı. Daha sonra hemen gitmem istendi” dedi. 

MERMER PARÇALARI RENK DEĞİŞTİRDİ 

İfadesinin devamında tandır kapağının altındaki mermerin kırıldığını belirten Demir’in, “Etraftaki mermer parçalarının renginin değiştiğini gördüm. Kimyasal maddeyle yıkanmış olabileceğini düşündüm” demesi, Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin yakılmış olabileceği ihtimalini kuvvetlendirdi. 

EMNİYET’İN ALMANAĞINDA YER ALMIŞTI 

Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin yakıldığı iddiası ilk kez İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Almanak 2019’unda yer almıştı. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili “Tandırı yaktılar” ifadelerinin yer aldığı almanakta, DNA kalıntılarının bulunmamasının aslında bir delil olduğu ima edilmişti. 

DNA’DA TEK BİR ZERRE BIRAKMAYACAK KADAR GÜÇLÜ 

Tandırın çok yüksek ısıda yakıldığı için tüm DNA delilerinin yok edilmiş olabileceği ifade edilmişti. Editörlüğünü gazeteci Şenol Gezer’in yaptığı almanakta şu ifadeler yer almıştı: 

Konutta üç kuyu bulunuyor, ikisi su kuyusu, diğeri ise doğalgaz ve odunla ateşlenen bir tandır. Çifte ateşle ısı değerini bine yükselten bir tandır. O ısıda DNA’dan tek bir zerre bırakmayacak bir tandır. 

“DNA VAR VEYA YOK” DİYEBİLECEK BİR UZMAN 

Üstelik ekipte yüksek lisans tezini “Kemikten elde edilen DNA analizi” üzerine yapmış bir uzman da (Salah Mohammed A Tubaigy) bulunuyor. Çürüyen, yakılan kemikler üzerinde “DNA var veya yok” diyebilecek bir uzman. 

32 PORSİYON PİŞMEMİŞ ET SİPARİŞ ETMİŞLER 

Yine bölgede yapılan araştırmalar, infaz timinin Cemal Kaşıkçı’yı öldürdükten sonra konuta ünlü bir restorandan 32 porsiyon pişmemiş et sipariş ettiğini gösteriyor. İster istemez akıllara birçok soru daha takılıyor. Tandırda et pişirmek önceden yapılan planların bir parçası mıydı? 

115 MASAK çalışanı ‘Erdoğan’ın T.C’siyle sorgulama yapmak’ suçlamasıyla gözaltında!

Okumaya devam et

Gündem

Bu görüntüler ilk! Düğünde takıları mankenlere taktılar

Korona salgını nedeniyle birçok sosyal etkinliğin kısıtlandığı dönemde vatandaşlar ilginç çözüm yolları keşfediyor. Tekirdağ, Saray’da yapılan bir düğünde takı merasimi ilginç anlar yaşattı. 

BOLD – Türkiye’de normalleşme süreci kapsamında 1 Temmuz itibari ile düğün salonları belirlenen kurallar çerçevesinde yeniden açıldı. Tekirdağ, Saray’da yapılan bir düğünde takı merasimi ilginç anlar yaşattı. Sinem ve Sinan Dağ çiftinin düğünlerinde takılar gelinlik ve damatlık giyen cansız mankenlere takıldı. 

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde, hayatlarını birleştiren Sinem ve Sinan Dağ çiftinin düğünleri korona tedbirleri kapsamında yapıldı. Düğünde takılar gelin ve damat yerine, yanlarına konulan cansız mankenlere takıldı. 

Cansız mankenlere gelinlik ve damatlık giydirilmesiyle ilk düğün yapıldı. Sinem ve Sinan Dağ çifti salona geldiklerinde girişte cansız gelin ve damadı görmesiyle önce şaşırdı. 

Düğüne gelen konuklar ise gelin ve damada temas etmeden tebrik etti. 

Takı töreni de gelinle damadın yanına konulan gelinlik ve damatlık giydirilen cansız mankenlere takılarak gerçekleştirildi. 

Egemen Bağış’ın cuma selfiesi dikkat çekti

Okumaya devam et

Popular