Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Koronavirüs sonrası Türk savunma sanayisi projelerinde gecikmeler artacak”

Dünyaca ünlü savunma sanayisi dergisi Defence News, Türk yetkililerin verdiği bilgilere dayanarak Türkiye’de ekonomide yaşanan sıkıntılar dolayısıyla savunma projelerinde yaşanan gecikmelerin koronavirüs salgını sonrası daha da artacağını belirtti.

BOLD –  Defence News, Türkiye’de resmi iyimser havaya rağmen koronavirüs sonrası Türkiye’deki ekonomik görünümün koronavirüs salgını sonrası “korkunç” olduğunu ve savunma sanayindeki önemli projelerde ciddi gecikmeler yaşanacağını belirtti.

RESMİ AĞIZDAN İYİMSER TABLO ÇİZİLİYOR

Dünyaca ünlü savunma sanayisi dergisi ve haber portalı Defence News, haberini Türkiye’deki ekonomi ve savunma alanındaki yetkililerin açıklamalarına dayandırdı.

Defence News, ismini vermeden açıklama yapan bürokratların gerçeği tam olarak ortaya koyduğunu ancak yetkililerin resmi ağızlardan yaptıkları açıklamalarda sürekli iyimser bir tablo çizildiğine dikkati çekti.

2019 BAŞINDAN BERİ SORUNLAR YAŞANIYOR

Dergiye konuşan bir üst düzey ekonomi bürokratı, “Pandemi Türkiye’yi savunmasız yakaladı…. ekonomi çoktan tehlike sinyalleri göndermeye başlarken. Pandemi sonrası mali kısıtlamlar savunma programları dahil kamu harcamalarının bazılarını tamamen iptal edecek veya erteleyecek.”

Savunma sanayisinde önde gelen bir yetkili ise savunma programlarının finansmanı konusunda 2019 başından beri bazı sorunlar yaşandığını, koronavirüs sonrası ekonomik kriz nedeniyle savunma harcamalarında yeni kesintilerin gündeme geleceğini belirtti. Yetkili, ancak şu an çatışma bölgelerinde acil ihtiyaç duyulan ekipmanların tedarikinde ise kısıtlamaya gidilmeyeceğini ifade etti. Kısıtlamaya gidilmeyecek alımlar ise akıllı ve konvansiyonel mühimmatlar, silahlı ve silahsız insansız hava araçları ile zırhlı araçlar olarak sıralandı.

Savunma sanayisi yetkilisi, ““Hükumet yatırım projelerini önceliklendirmek ve muhtemelen çoğunu ertelemek zorunda kalacak” dedi.

 

Rus medyası: Türkiye Libya’ya hava köprüsü kurdu, askeri nakliye uçakları uçuyor

Dünya

Dünyada koronavirüsün bulaştığı insan sayısı 11 milyonu geçti

Koronavirüs nedeniyle dünyayı hayatını kaybedenlerin sayısı 524 bini geçti. Vaka sayısı ise 11 milyon bin 23’e ulaştı. 6 milyon kişi de virüsü yenmeyi başardı.

BOLD – Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 11 milyonu aştı. Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınında enfekte olanların sayısı hızla artıyor. Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre 3 Temmuz itibariyle dünya genelinde koronavirüsten 524 bin 406 kişi öldü. İyileşenlerin sayısı dünya genelinde 6 milyonu aştı. En fazla vaka ve ölümün görüldüğü ABD’de 2,8 milyonu aşkın kişide Kovid-19 tespit edildi, virüs nedeniyle 131 bin 483 kişi yaşamını yitirdi.

Okumaya devam et

Dünya

Fransa Başbakanı Edouard Philippe gerekçe açıklamadan istifa etti

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, istifa sebebini açıklamadan görevinden ayrıldı. Yerel seçimlerde partisi hezimete uğrayan Cumhurbaşkanı Macron, kabinede değişiklik sinyali vermişti.

BOLD – Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada Fransa Başbakanı Edouard Philippe’nin istifa ettiği bildirildi. Yeni bir hükumet kurulana kadar Philippe’nin görevine devam edeceği belirtildi.

İstifa kararı, Fransa’da haziran ayı sonunda düzenlenen yerel seçimlerde Yeşiller Partisinin (EELV) Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkez sağ partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) karşısında elde ettiği başarının ardından geldi. Kısa süre önce Fransa’da düzenlenen yerel seçimlerde, partisi LREM’in hezimete uğramasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron, kabinede ‘değişikliğe gidileceğini’ açıklamıştı.

Kabine atamaları öncesinde istifasını sunan Philippe, kabinede yapılacak değişikliklerle beraber görevine yeniden atanabilir.

Okumaya devam et

Dünya

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘tatil’ için Almanya’ya gitti

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Alman dostlarımız Türkiye’ye tatile gelmek istiyor” diyerek Berlin’den seyahat kısıtlamasını kaldırmasını istedi. Alman mevkidaşı, “Başka adımlar da olacaktır” diyerek Çavuşoğluna umut verdi.

BOLD – Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği AB dönem başkanı Almanya’nın başkenti Berlin’de mevkidaşı Heiko Maas’la bir araya geldi. AB’nin zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle kaldırılmasının tavsiye edildiği listede Türkiye’nin olmaması ana gündem maddesiydi.

Görüşme sonrası iki bakan basın toplantısı düzenlendi. Çavuşoğlu, “Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Almanya turizm sektörü için de çok önemli” dedi. Maas ise “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı, bu bir adımdır. Daha başka adımlar da olacaktır” diye konuştu.

Okumaya devam et

Popular