Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump-Twitter savaşı kızışıyor: Sosyal medya kararnamesine Twitter’dan karşı hamle geldi

ABD Başkanı Trump, sosyal medya kararnamesini imzaladı. “Hukuki hakkım olsa Twitter’ı kapatırdım” dedi. Birkaç saat sonra Twitter, Trump’ın bir tweetine “şiddeti övüyor” diye etiketledi. Retweet edilmesine ve beğenilmesine izin vermedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler getiren kararnameye, Beyaz Saray’da Oval Ofis’te düzenlenen törenle imza attı.

Kararname sosyal medya şirketlerine yönelik yasal korumanın azaltılmasını ve bu şirketlerin daha sıkı denetlenmesini amaçlıyor.

Trump’ın son kararnamesinin ABD’de yargıya götürülmesi bekleniyor.

DAHA SIKI DENETİM

Kararname ABD’de denetleyici kurumlara, Facebook and Twitter gibi şirketlere karşı gerektiğinde yasal işlem başlatma yetkisi veriyor. ABD’de sosyal medya şirketlerinin platformlarındaki içeriği iyi denetlemedikleri sonucuna varılırsa, bu yola gidilecek.

Trump’ın imzaladığı kararname ayrıca federal yürütme kurumlarına, Federal İletişim Komisyonu ve Federal Ticaret Komisyonu’dan sosyal medya şirketlerine yönelik yeni kurallar getirilip getirilemeyeceğini inceleme talebinde bulunmaları talimatı veriyor.

Federal İletişim Komisyonu ve Federal Ticaret Komisyonu ise Amerikan Kongresi’ne bağlı olan daireler.

PAYLAŞILAN İÇERİKLERDEN SORUMLU OLACAKLAR

ABD’de yürürlükte olan İletişim Uygunluk Yasası’nın 230. maddesi kapsamında sosyal medya şirketleri yayımladıkları içerik sebebiyle haklarında dava açılabilen bir “yayıncı” değil “platform” olarak değerlendiriliyor. Yasa sosyal medya şirketlerine içerik konusunda sorumluluktan muafiyet sağlıyor.

Yeni kararname sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngörüyor.

İmza töreninde konuşan Trump, kararnamede, internet şirketlerini kullanıcılarının paylaştığı içeriklerden sorumlu tutmayan yasanın değiştirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, sosyal medya platformlarının artık kullanıcılarına uyguladığı sansürden ve platformlarda yapılan paylaşımlardan sorumlu olması gerektiğinin altını çizdi.

Trump, “Amerika tarihinde, ifade özgürlüğünün karşılaştığı en büyük tehlikelerden birisini yenmek için bugün buradayız” ifadesini kullandı.

“KONTROLSÜZ GÜCE SAHİPLER”

ABD Başkanı Donald Trump kararnamenin imza töreninde yaptığı konuşmada sosyal medya platformlarını suçladı ve bu platformların “kontrolsüz güç sahibi” olduklarını söyledi.

“TWITTER HESABINI SİLECEK Mİ?”

Kararnameyi imzaladığı esnada Oval Ofis’teki bir gazetecinin “Twitter hesabınızı silecek misiniz?” şeklindeki sorusunu ise “Bu ülkede daha adil bir basın olsaydı bunu seve seve yapardım ancak basın adaletsiz olduğu için ben sosyal medya üzerinden birçok insana ulaşıyorum.” şeklinde yanıtladı.

“ELİMDEN GELSE TWITTER’I KAPATIRDIM”

Twitter’ın “bilgiyi doğrula” seçeneğini “siyasi aktivizm” olarak nitelendiren ve sosyal medya şirketlerinin “tekelcilik” yaptığını savunan Trump, “Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitter’ı da kapatırdım. Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz.” diye konuştu.

Twitter, son günlerde sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği “bilgiyi doğrulama” etiketini, salı günü Trump’ın California eyaletindeki “uzaktan oylama” konusunda attığı tweetlere de uygulamıştı.

Platformda 80 milyondan fazla takipçisi olan Trump ise Twitter’ı ifade özgürlüğünü kısıtlamak ve seçimlere müdahale etmekle suçlamıştı.

Trump, çarşamba sabahı yaptığı Twitter paylaşımında ise “Bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız” ifadesini kullanmıştı.

TWITTER, TRUMP’IN PAYLAŞIMINA “ŞİDDETİ ÖVÜCÜ” ETİKETİ KOYDU

Twitter, başkanlık kararnamesini imzalamasından saatler sonra Twitter’dan Trump’a karşı bir hamle daha geldi.

Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu ölmesi konusunda bir paylaşımda bulunan Twrump’ın twitine Twitter “şiddeti övücü” etiketi koydu.

Minneapolis kentinde “lider eksikliği” olduğunu savunan Trump, “Ya çok zayıf radikal solcu Belediye Başkanı Jacob Frey, elini çabuk tutup şehri kontrol altına alır ya da ben Ulusal Muhafızları gönderip, işimi hallederim.” ifadesini kullandı.

Şiddet olaylarına karışan göstericilere de yüklenen Trump, “Bu eşkıyalar, George Floyd’un anısını kirletiyor ve ben bunun olmasına izin vermem. Az önce Minnesota Valisi Tim Waltz ile konuştum ve ordunun her şekilde yanlarında olduğunu söyledi. Herhangi bir zorlukta biz kontrolü sağlayacağız ancak yağma başladığında silahlar ateşlenir. Teşekkür ederim” değerlendirmesinde bulundu.

TRUMP’IN PAYLAŞIMININ RETWEET VE BEĞENİLMESİNE İZİN VERİLMEDİ

Twitter, 2 parçadan oluşan paylaşımın ikinci kısmına şu uyarıyı yazdı: “Bu twit şiddeti överek Twitter Kuralları’nı ihlal ediyor. Ancak Twitter bu twitin ulaşılabilir olmasına kamu yararı olabileceği için izin veiyor” diye yazdı.

Twitter, ayrıca Twump’ın paylaşımının beğenilmesine (like) ve retweet edilmesine de izin vermedi. Sadece bir yorum ile retweet edilmesine izin verdi.

Twitter, Trump’ın paylaşımının retweet edilmesinin ve beğenilmesinin Twitter kurallarını ihlal edeceğini ancak buna bir yorumla paylaşılmasına izin verilebileceğini ifade etti.

Twitter Trump’a karşı geri adım atmıyor: Uygulamaya devam edeceğiz

Dünya

Eski başbakan ve iki sağlık bakanına Fransa’da koronavirüs soruşturması

Fransa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yönetimine ilişkin eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanları Olivier Veran ve Agnes Buzyn hakkında soruşturma başlatılıyor.

BOLD – Fransa Yargıtay Savcısı François Molins, salgının yönetimine ilişkin yapılan 90 başvurudan 53’ünün incelendiğini, bunların içerisinden 9’unun kabul edildiğini açıkladı. Molins, eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanları Olivier Veran ve Agnes Buzyn hakkında soruşturma açılacağını belirtti.

Kovid-19 salgınının yol açtığı krizi kötü yönettiği gerekçesiyle eski Başbakan Philippe ve birçok eski bakan hakkında 90 suç duyurusunda bulunulmuştu. Buzyn, yerel seçimlere katılmak için şubat ayında istifa etmişti ve yerine Olivier Veran getirilmişti. Toplumsal ve ekonomik sorunlarla çalkalanan ülkede Philippe, dün Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a kendisinin ve hükümetin istifasını sunmuş ve kabul edilmişti. Macron, Philippe’in yerine Jean Castex’i atamıştı.

Okumaya devam et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü Kovid-19 aşısından umutsuz

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19 aşısıyla ilgili umutsuz konuştu. Acil Durum Birimi Başkanı Mike Ryan, aşının ne zaman hazır olabileceğinin tahmin edilemediğini belirtti.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ve örgütün Acil Durum Birimi Başkanı Mike Ryan, Cenevre’deki basın toplantısında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilmekte olan ilaç ve aşılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Reuters’ın haberine göre Ghebreyesus, yaptığı açıklamada tedavisinde etkili olabilecek ilaçlarla ilgili klinik deneylerin ilk sonuçlarını alacaklarını söyledi. Ghebreyesus, “Şu ana kadar 39 ülkede 5 bin 500 hasta dayanışma denemesine dahil edildi” diye konuşarak, “Önümüzdeki iki hafta içinde ara sonuçlar bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ryan ise, açıklamasında Kovid-19’a karşı bir aşının ne zaman hazır olabileceği konusunda tahmin yürütmenin akıllıca olmayacağını söyledi. Yetkili, asıl sorunun aşının yıl sonuna kadar bulunması değil, seri üretiminin ne kadar sürede yapılabileceği olduğunu belirtti.

Öte yandan Kovid-19’la mücadele materyallerine adil şekilde erişimin olmamasını esefle karşıladığını kaydeden Ryan, “Bazı ülkelerin diğerlerinden daha fazlasına sahip olmasına üzülüyorum ve ön saflardaki çalışanların bu nedenle ölmesinden üzüntü duyuyorum” dedi.

Ryan, ayrıca ülkeleri yeni vaka kümelerini tespit etmeye, enfekte olmuş kişileri izlemeye ve bulaş zincirini kırmaya yardımcı olacak şekilde izole etmeye çağırdı. “Masaların etrafında oturup spekülasyon üretenler hiçbir şey elde edemez. Başarıyı virüsün peşinden gidenler kazanır” diye ekledi.

Okumaya devam et

Dünya

Dünyada koronavirüsün bulaştığı insan sayısı 11 milyonu geçti

Koronavirüs nedeniyle dünyayı hayatını kaybedenlerin sayısı 524 bini geçti. Vaka sayısı ise 11 milyon bin 23’e ulaştı. 6 milyon kişi de virüsü yenmeyi başardı.

BOLD – Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 11 milyonu aştı. Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınında enfekte olanların sayısı hızla artıyor. Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre 3 Temmuz itibariyle dünya genelinde koronavirüsten 524 bin 406 kişi öldü. İyileşenlerin sayısı dünya genelinde 6 milyonu aştı. En fazla vaka ve ölümün görüldüğü ABD’de 2,8 milyonu aşkın kişide Kovid-19 tespit edildi, virüs nedeniyle 131 bin 483 kişi yaşamını yitirdi.

Okumaya devam et

Popular