Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Erdoğan’ın IBAN paylaşarak topladığı paralar nereye harcandı?

Korona salgını nedeniyle AKP tarafından başlatılan yardım kampanyasının akıbetiyle ilgili soruların yanıtsız kaldığını yazan Sözcü yazarı Emin Çölaşan “Paracıklar sakın bütçe açığına bir çare olsun diye kullanılmış olmasın!” ifadelerini kullandı.

BOLD- Sözcü Gazetesi yazarı Emin Çölaşan bugünkü köşesinde, pandemi vakalarının ülkede görülmeye başladığı günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın startını verdiği ‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ kampanyasını yazdı. Çölaşan dünya devletlerinin yaptığı gibi vatandaşına yardımda bulunmak yerine İBAN vererek bağış toplayan AKP Hükumetinin topladığı bağışların akıbetini sordu.

BİZ SORMAKTAN UTANIYORUZ

Paraların akıbeti ile ilgili AKP iktidarının sorulara kayıtsız kaldığını söyleyen Çölaşan, ”Biz artık sormaktan utanıyoruz, onlar böyle sessiz kalmaktan utanmıyor. Paralar inşallah yerine gitmiştir” diye konuştu

Çölaşan’ın “Paralar nereye gitti?” başlıklı köşe yazısında şu ifadeler yer aldı, “Sevgili okurlarım, bir gazeteci için en can sıkıcı şeylerden biri, belli bir konuyu defalarca yazmak zorunda kalmaktır. Yazarsınız, sorular sorarsınız ama karşı taraftan ses çıkmaz!..Niçin çıkmaz?..

PAMUK ELLER CEBE

Çünkü verecek tutarlı bir yanıtları yoktur. AKP iktidarı bundan bir süre önce, korona salgını için kampanya başlatmıştı… “Biz bize yeteriz Türkiyem!” Ahaliden, kamu kurumlarından ve parası olan sivil toplum kuruluşlarından bağış bekleniyordu… “Haydi, pamuk eller cebe. Bastırın paraları” denilmişti.

İSTERSE VERMESİN

Yandaş gazeteler, televizyon kanalları ve internet siteleri devreye sokuldu. Onlara da kesin emir verilmişti: “Banka hesap numaralarını sürekli yayınlayacak ve konunun gündemden düşmesine izin vermeyeceksiniz.” Dikkat ettiyseniz CNN-Türk gibi bütün yandaşlar, aradan haftalar geçmiş olmasına karşın o hesap numaralarını sürekli yayınlamayı sürdürüyor. NTV isimli kanalın sahibi Doğuş Holding de 15 milyon verdi. İsterse vermesin!

KAMU KURULUŞLARI DA DEVREYE SOKULDU

AKP Genel Başkanı Recep Bey bu konuda çeşitli zamanlarda çeşitli açıklamalar yaptı… Toplanan bağış miktarının eski parayla iki katrilyonu aştığını söyledi. İki katrilyon… Muazzam, korkunç bir miktardır. Düşünün ki devletin Merkez Bankasını bile zorlayıp 100 milyon da oradan kopardılar. Kamu bankaları, Telekom, Turkcell vesaire hep aynı şeyi yaptı. Parası olan bütün sivil toplum kuruluşları devreye sokuldu ve onlardan da para toplandı.

Amaç çok kutsaldı… “Korona salgınında mağduriyet yaşayan herkese, bütün vatandaşlarımıza yardım edilecekti!” Çağrılarda şöyle deniliyordu: “İmkan sahibi tüm vatandaşlarımızı bu dayanışmaya destek olmaya davet ediyoruz. İnanıyoruz ki, bu sıkıntılı günleri geride bıraktığımızda hatırlayacağımız en güzel fotoğraf, aziz milletimizin ortaya koyduğu birlik ve dayanışma olacaktır.”

Pamuk eller bazen emirle, bazen de gönüllülük esasına göre ceplere girdi, devletin ve milletin parası bile kampanyaya bağışlandı.

SORULAR YANITSIZ

Vatandaşlardan ise veren verdi, vermeyen vermedi. Toplumu öylesine böldüler ve güven kaybettiler ki, pek çok kişi ve kuruluş açıkça olmasa bile “AKP’nin kampanyasına bizden katkı yok” demek zorunda bırakıldı. Şimdi bir kez daha gelelim konumuza… Bu kampanya için sorulan çok önemli sorular vardı ama bunlardan birine bile yanıt verilemedi:

PARALAR NEREYE GİTTİ

Bağış kampanyasına kaç kişi katıldı? En önemli soru: Bu toplanan paralar nerelere gitti, kimlere verildi? Şimdi kafalarda ciddi kuşkular dolanıyor: Biliyorsunuz, karşımızda dev gibi duran ve çok büyük rakamlara ulaşan bütçe açıkları var. Salgın nedeniyle toplanan paracıklar sakın bütçe açığına bir çare olsun diye kullanılmış olmasın!

MİLLİ PİYANGODAN GİZLİ ÇEKİLİŞ

Ortada başka bir örnek daha var… Milli Piyango İdaresi durup dururken bir otomobil piyangosu düzenledi. Biletleri bayilerde satılmayan bir çekiliş… Korona salgını nedeniyle ek gelir elde edeceklermiş! İkramiyesi iki adet sıfır kilometre son model BMW araç. Başka bir ikramiye yok. Çekiliş geçtiğimiz 26 Mayıs günü yapılmış… Ve iki talihli şahıs bu otomobilleri kazanmış. Kazanan numaralar ilan edilmedi, kimselere duyurulmadı. Yine burada birkaç kez sordum; Çekiliş niçin gizli tutuldu? Kaç bilet satıldı? İdare bu işten kâr mı elde etti, zarara mı uğradı?

GÜLE GÜLE HARCASINLAR

Verilen, açıklanan herhangi bir yanıt yok. Soruyorsunuz yanıt veremiyorlar… Çünkü bu memleketi babalarının çiftliği olarak görüyor ve öyle yönetiyorlar. İşte size korona salgını nedeniyle yaşanan biz bize yeteriz kampanyası ve bir Milli Piyango çekilişinin hazin öyküsü. Her ikisi için de sorular yanıtsız… Biz artık sormaktan utanıyoruz, onlar böyle sessiz kalmaktan utanmıyor. Paralar inşallah yerine gitmiştir! Gitse de gitmese de güle güle harcasınlar, amin!

Ekonomiyi canlandırmak için halkı borçlandırma paketi geliyor

Politika

GENAR: AKP’nin oyları CHP’yle eşitleniyor

Geçmişte AKP’nin oylarını sürekli yükselten GENAR bile “radikal düşüş olacak” açıklaması yaptı. İşte son anketlerdeki durumla AKP oyları…

BOLD – Daha önce yaptığı anketlerde AKP’nin oy oranlarını yüksek gösteren GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, AKP’nin oy oranında radikal bir gerileme olacağını söyledi. Aktaş CHP’nin oylarının ise yüzde 30’lara çıkacağını belirtti.

Haber Global’de Erhan Ertürk’ün sunduğu Müzakere programında Genar Araştırma Başkanı İhsan Aktaş, seçimlerde CHP’nin çok önemli başarı elde ettiğini söyleyerek “CHP’nin oyları yüzde 30’lara çıkacak. AK Parti’nin oyları ise radikal bir gerilemeye sahip olacak” dedi.

Son araştırmalarından bahseden Aktaş, “Son yerel seçimlerden sonra muhalefette ve iktidara mesafeli olan entelektüellerde ‘Seçimlerde CHP önemli bir başarı elde etti. Bu başarı genel seçimlere de yansıyacak’ gibi bir algı oluştu. CHP’nin oyları yüzde 30’lara çıkacak. AK Parti’nin oyları ise radikal bir gerilemeye sahip olacak” diye konuştu.

AKP’NİN OY ORANINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

MetroPOLL Araştırma ‘Türkiye’nin Nabzı Haziran 2020: Bu Pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?’ anketinin sonucunu geçen günlerde açıklamıştı. Anket sonucuna göre, AKP’nin oy oranındaki düşüş sürüyor.

Anket sonucuna göre, AKP’nin şubat ayında 33,9 olan oy oranı, martta 33,7’ye, nisanda 32,8’e, mayısta 30,7’ye ve son olarak haziran ayında 30,3’e geriledi.

Ankette MHP’nin de oy oranı geriledi. MHP’nin mayıs ayında 7,3 olan oy oranı, haziran ayında 6,2’ye düştü.

CHP VE HDP’NİN OYLARI YÜKSELDİ

Ankete göre Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oy oranında yükseliş var.

CHP’nin mart ayında 17,7 olan oy oranı, nisan ve mayısta 19,0 ve 21,7’ye ulaştı, haziran ayında ise bu oran yüzde 24’e yükseldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) de mayıs ayına göre oyunu yükseltti. HDP’nin mayıs ayından 8,4 olan oy oranı, haziranda 8,9’a yükseldi.

Yeni partiler DEVA ve Gelecek ise oylarını yükseltti. DEVA Partisi haziran ayında 1,9 oy oranına ulaşırken, Gelecek Partisi’nin oy oranı 1,4 oldu. İki partinin mayıs ayındaki oy oranı 1,3’tü.

Ankete göre, ‘Kararsızım’ diyenlerin oranı da arttı. Mayıs’ta 7,7 olan kararsızlar haziranda 9,2 oldu.

Okumaya devam et

Politika

“Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacak”

Tutuklu muhalif lider Selahattin Demirtaş, muhalefete “hazır olun” çağrısı yaptı. “Önümüzdeki seçimle demokrasiyi yeniden ve gerçek anlamda inşa etme fırsatı doğacak” dedi.

BOLD – Selahattin Demirtaş, “Önümüzdeki seçim, Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacaktır” dedi. Türkiye’de etkili bir demokrasi mücadelesinin sadece AKP karşıtlığı üzerinden verilemeyeceğini vurguladı. Muhalefete de önemli bir çağrıda bulundu.

Demirtaş sosyal medya hesabından açıklamaları yaptı:

  • Demokrasi için parlamento içinden ve dışından etkili bir mücadele yürütmek elbette şarttır. Bunu yaparken Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-muhafazakar ayrımı olmaksızın yan yana durmaktan, yan yana görünmekten imtina etmemeliyiz.
  • Türkiye hepimizindir. Hepimiz birlikte Türkiye’yiz. O halde, birlikte yönetebilme ve geleceği birlikte inşa edebilme erdemini ortaya koymak zorundayız.
  • Sırf AKP karşıtlığı üzerinden gelecek inşa edilemez. Artık AKP’yi değil, geleceği konuşmanın zamanıdır. AKP ilk seçimde kaybedecektir. Ancak bu sırada, demokrasi ilkeleri etrafında topluma güven veren güçlü bir alternatifini ortaya çıkarmak, muhalefetin tarihi sorumluluğudur.
  • Muhalefet artık kendini yakın geleceğin iktidarı olarak görmeli ve bu ciddiyetle, çözüm önerilerini ortaklaştırarak halkla doğrudan buluşmalıdır. Sadece partiler değil; medya, akademi, entelektüel camia ve sivil toplum kuruluşları halkla buluşma etkinlikleri düzenlemelidir.
  • HDP şimdi bunu yapıyor. Ancak bu yetmez. 81 il ve tüm ilçelerde forumlar, paneller, konferanslar, çalıştaylarla tüm muhalefet aynı etkinliklerde buluşabilmeli, Türkiye’nin geleceğini halkla konuşarak netleştirmeli ve halkın gücünü görünür kılmalıdır.
  • Ve tüm partiler şimdiden sahada seçim hazırlığına (seçim güvenliğini de sağlayacak şekilde) başlamalıdır. Önümüzdeki seçim, Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacaktır. Bu seçimle, demokrasiyi yeniden ve gerçek anlamda inşa etme fırsatı doğacaktır.
  • Dolayısıyla hem umutlu olun hem dirençli; hem kaygılı olun hem de cesur. Az kaldı. İyiler kazanacak, hep birlikte kazanacağız.

Selahattin Demirtaş için dün yapılan tahliye başvurusu reddedilmişti. Demirtaş, Kasım 2016’dan bu yana cezaevinde tutuluyor.

Okumaya devam et

Politika

AKP ve MHP 7 kişinin can verdiği Sakarya’daki havai fişek faciasının araştırılmasını istemedi

CHP, Meclise önerge vererek Sakarya Hendek’te 7 işçinin ölümüyle sonuçlanan havai fişek faciasının araştırılmasını istedi. Patrona moral yemeği ile akıllara kazınan facianın araştırılmasına AKP ve MHP karşı çıktı.

BOLD – CHP’nin Sakarya Hendek’te bulunan havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin Meclis’e verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Meclis Genel Kurulunda konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İçişleri Bakanı’nın açıklamasına göre fabrikanın 3 ay önce denetlendiğini hatırlattı. İçişleri Bakanı’na “Denetim yapanları tutuklayın” çağrısı yaptı. AKP grubu adına söz alan Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek ise muhalefetin eleştirilerine yanıt vermeyerek, patlamadan sonra yapılan çalışmaları hakkında bilgi verdi.

“Olaydan sorumlu olduğu düşünülen işletme sahibi dahil 5 kişi tutuklanmıştır. Bilirkişi heyeti sahada incelemelere ve çalışmaya devam etmektedir” dedi. Atabek’in sözlerinin ardından yeniden konuşan Özkoç, patronun korunduğunu vurguladı.

Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm alana kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz’da saat 11.15’te meydana gelen ve kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 7 kişi hayatını kaybetti, hastaneye kaldırılan 122 kişi ise tedavilerinin ardından taburcu edildi. Hastanelerde, biri il dışında olmak üzere 4 kişinin tedavisi sürüyor. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca patlamaya ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan sorumlu müdür A.A, iş güvenliği uzmanı A.B ve ustabaşı E.Ö. ile H.A.V, savcılıktaki sorgularının ardından Hendek Sulh Ceza Hakimliğince “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan tutuklandı. Fabrika sahibi Yaşar Coşkun da, MÜSİAD’ın facia sonrası patrona moral vermek amacıyla düzenlediği yemeğin Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla organize edildiğini açıkladıktan sonra tutuklanmıştı.

Okumaya devam et

Popular