Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP’li belediyeye göre ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ 2024 hedeflerine etki eden sorunlar arasında

Şırnak Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ni 2024 hedeflerine etki eden ‘sorunlar’ arasında saydı. Sistemle yerel yönetimlerin yetki ve görevlerinde değişiklikler yapıldığını hatırlattı.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi, AKP’li Şırnak Belediyesinin 2020-24 Stratejik Planı’nda, ulaşılmak istenen hedeflere ilişkin sorunlar ve etkenler arasında yer aldı. Politik sorunlar başlığında ‘Siyasal sistemin değişmesi, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine geçilmesiyle yerel yönetimlerin yetki ve görevlerinde değişiklikler yapılması’ ifadesine yer verildi. Ekonomik sorunlar ‘Krizin derinleşmesi, ekonominin daralma eğilimine girmesi, artan işsizlik oranları ve istihdam sorunu’ şeklinde sıralandı.

ZAYIF YÖNLERİ DENEYİM VE DENETİM EKSİKLİĞİ, LİYAKATE YETERLİ ÖNEM VERİLMEMESİ

Belediyenin tespit ettiği zayıf yönleri de şöyle: ‘Deneyim ve denetim eksikliği, liyakate yeterli önem verilmemesi, çalışanlar arası ve üst yönetimle iletişim eksikliğini.’ Yine tehdit unsurları arasında ‘Yaşam alanlarının eksikliği, tarım alanlarında küçülme, kamu yatırımlarının azalması’ sayıldı.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’dan AKP’li ‘Banker Kasım’a ballı ihale

Gündem

Hakan Şükür’ün babasına hapis cezası talebi

Eski milli futbolcu ve milletvekili Hakan Şükür’ün babası Selmet Şükür’ün cemaat üyeliği suçlamasıyla yargılandığı davada 1 yıl 13 aydan 15 yıla kadar hapsi istendi.

BOLD – Sakarya’da, eski futbolcu Hakan Şükür’ün babası Selmet Şükür’ün cemaat üyeliği iddiasıyla yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, sanık Selmet Şükür’ün cemaate yardım suçunu işlediğini savundu. Şükür’ün ‘silahlı terör örgütüne yardım’ suçundan 1 yıl 13 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Söz alan sanık avukatları, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre istedi. Sanık ve avukatlarına mütalaayı inceleyip esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı 15 Aralık’a erteledi.

Cemaat soruşturması kapsamında 2016’da gözaltına alınan Selmet Şükür, ertesi gün tutuklanmış, 25 Kasım 2016’da sağlık sorunları nedeniyle ev hapsi kararıyla tahliye edilmişti.

Öldürülen Azerbaycan askerleri haberinde Serdar Ortaç fotoğrafı

Okumaya devam et

Gündem

Boşanmış eşler merak ediyor; Ömür boyu nafaka bitiyor mu?

Zaman zaman eleştirilen ‘ömür boyu nafaka’ ödenmesi, Adalet Bakanlığı’nın çalışmasıyla bir kez daha gündeme geldi. ‘Ömür boyu nafaka’ya karşı olan bakanlık, alt ve üst sınır getirilmesini önerdi. Çalışmayla en az 2 en çok 6 yıl nafaka ödenmesi tavsiye edildi.

BOLD – Süre sınırlaması olmaksızın ölüme kadar yapılan nafaka ödemeleri için Adalet Bakanlığı yeni görüşmeler yaptı. Süre önerisinin ön plana çıktığı görüşmelerde alt sınırın 2, üst sınırın ise 6 yıl olması önerildi.

BAKANLIK ÖMÜR BOYU NAFAKAYA KARŞI

Kamuoyunda nafaka süresi ve nafaka miktarı konularında tartışmalar devam ediyor. 2 yıldır çalışmalarına devam eden Adalet Bakanlığı’ndan yeni bir öneri geldi. Öneride kesin çizgiler çizilmezken, taktir hakkının hakimlere bırakılması tavsiye edildi. Bu çerçevede “Süre koymak doğru değil, bazı boşanmalarda nafaka vermeye gerek yokken, bazı davalarda ömür boyu nafaka ödemek zorunda bırakılması gerekebilir. Bu konuda takdir hâkimlere bırakılmalı.” değerlendirmesi de yapıldı.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre Bakanlık, daha önce yaptığı alternatifli çalışmada, ‘nafakanın 5 yıl süreli olması’, ‘evliliğin süresiyle sınırlandırılması’, ‘evliliğin yarısı kadar süreyle sınırlandırılması’ gibi önerilerde bulunmuştu.

Okumaya devam et

Gündem

‘Puan’ı olmayana grip aşısı yok! Peki ‘puan’ nasıl hesaplanıyor?

Grip aşısında puan kaosu yaşanıyor. Yapılan düzenlemeye göre kronik hasta ya da 65 yaş üstünde olsanız bile grip aşısı olamayacaksınız. Sadece 1 buçuk milyon doz aşıdan faydalanabilmek için ‘puan’ kriteri getirildi.

BOLD – Kovid-19 vakalarına sonbaharla birlikte grip de eklendi. Hasta olmamak için eczaneye koşanlar ise grip aşısında ‘puan’ engeliyle karşılaştı. Kronik hastalığı olan ya da 65 yaş üstü vatandaşlar grip aşı için umutluydu. Ancak onlar da eczanelerden eli boş dönmek zorunda kaldılar.

GRİP AŞISINDA PUAN KAOSU

Ülke genelinde 7,5 milyon 65 yaş üstü, 25 milyon kronik hastaya karşın sadece 1,5 milyon doz aşının ithal edilmesi sorunu büyüttü. Yapılan hesaplamalara göre Türkiye’nin minimum 10 milyon doz grip aşısına ihtiyacı vardı. Hal böyle olunca da isteyen herkes aşıya ulaşamadı. Sağlık Bakanlığı çözüm için grip aşısında yeni sistemi devreye soktu.

Aşı durumu yurttaşların e-Nabiz hesabına yüklendi. Sisteme giren yaşlı ve kronik hasta yurttaşların da grip aşısını alamayacağı ortaya çıktı. Öyle ki, diyabetlilerden 85 yaşındakilere uzanan geniş bir kesim bile listede yer almadı. Çünkü bakanlık aşı olabilecekleri ‘Charlson Risk Skoru’na göre belirlendi. Bunun için kronik hasta ya da 65 yaş üzeri olmak yetmiyor, 5 puanın aşılması gerekiyor. Bu da kronik hastalığın boyutu, kanserin türü gibi birçok ayrıntıya bağlı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan, aşı olacakları aile hekimlerinin değil sistemin belirlediğini söyledi. Eryazğan, “Mesela KOAH hastası olmak ya da diyabetli olmak da yeterli değil, komplikasyonları da bulunmalı. Şekerinin gözüne vurması, böbreğinin zarar görmesi, bir tarafının felçli olması gibi.” şeklinde konuştu.

PUAN TOPLAMAK KOLAY DEĞİL

Eryazğan’ın verdiği bilgiye göre böbrek hastalığı orta veya ağır derecede ise 2 puan, Felç geçirmek 2 puan, etrafa çok fazla dağılmayan bir kanser türü varsa 2 puan, lenf kanseriz 2 puan, IDS iseniz o zaman 6 puan anlamına geliyor.

Eleştirilerin odağında olan Sağlık Bakanlığı ise bir açıklama yaptı. Açıklamada “İnfluenza aşısı için bağlantı sağlamış durumda. Ancak tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle peyderpey temin edilmekte. Bu nedenle belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörüldü” ifadelerine yer verildi.

 

Okumaya devam et

Popular