Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cezaevi yönetimine dilekçe yazan radyocuya hücre cezası!

7 Mart 2017’den bu yana Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan ödüllü radyo programcısı Serkan Sedat Güray’ın not defterlerine el konuldu, hücre cezası verildi.

BOLD – 3 yıldır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteci ve radyo programcısı Serkan Sedat Güray, 6 ay önce hiçbir gerekçe gösterilmeden 3 kişilik koğuştan alınarak hücreye konuldu. Dilekçelerine cevap verilmeyen Güray’ın ne hücre cezası sona erdiriliyor ne de sebebine ilişkin bir açıklama yapılıyor. Güray, cezaevinde gördüğü hak ihlallerine dair çok sayıda dilekçe yazdığı için cezalandırıldığına inanıyor.

Normal şartlarda tek kişilik hücreye belli suçları işleyen tutuklu veya hükümlüler cezalandırmak amacıyla konuluyor. Yasaya göre de bir mahkûm disiplin cezası sebebiyle en fazla 20 gün tek kişilik hücrede tutulabiliyor.

7 ADET ÖZEL NOT DEFTERİNE EL KONULDU

Serkan Sedat Güray’ın yakınlarının verdiği bilgiye göre 6 ay önce koğuşa gardiyanlar ansızın baskın yaptı. Koğuşta arama yapan görevliler Güray’ın not tuttuğu 7 adet defterine el koydu. Baskından 1 gün sonra koğuştaki herkesi hücreye konuldu. Sebebini sorduklarında “Arada böyle yapıyoruz!” şeklinde cevap verildi. Diğer iki kişi 15 gün içinde tekrar 3 kişilik koğuşlara geçirildi ancak Güray ısrarla talep etmesine ve hücrede kalmanın sağlığı üzerindeki olumsuz etkisine rağmen hala orada tutuluyor.

Evli olan Serkan Sedat Güray’ın iki oğlu bulunuyor. 2019 yaz ayları, Silivri Cezaevi

HUKUKSUZLUKLARI YAZDIĞI İÇİN CEZALANDIRILIYOR

Jailed Journes sitesinin haberine göre Güray cezalandırmasının sebebini ancak tahmin edebiliyor. O da cezaevinde yaşanan ve hukuksuz olarak gördüğü uygulamalara ilişkin yönetime çok sayıda dilekçe vermesi. Hem kendisinin hem de başkalarının yaşadığı haksızlıkları sorması Güray’a yeni hukuksuzluk olarak dönmüş görünüyor. Güray cezaevi yönetimi dışında bazı yazarlara da başka tutukluların maruz kaldığı hak ihlallerine dair mektup yazmıştı.

AVRUPA’NIN EN İYİ RADYO PROGRAMCISI SEÇİLMİŞTİ

Serkan Sedat Güray uzun yıllar Burç FM, Radio Blue, Radyo Bilkent, Dünya Radyo, Power FM, Capital Broadcasting Network ve Samanyolu News Radio gibi platformlarda özgün programlara imza attı. 2007 yılında The GTN Avrupa Radyo Ödülleri Komitesi tarafından Avrupa’nın en iyi program yapımcısı seçildi. 22 Şubat 2017’de gözaltına alındı ve ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla 7 Mart 2017’de tutuklandı. 7,5 yıl hapis cezası verilen Güray’ın Yargıtay aşamasında bulanan dosyasında yaptığı programlar, tanınmış yazarlarla görüşmesi ve Twitter mesajları dışında delil bulunmuyor.

2019 yaz ayları, Silivri Cezaevi

İkinci Ahmet Burhan vakası: Baba tutuklu, çocuk beyin kanseri, anne yalnız ve çaresiz…

Gündem

Beklenen istifa gerçekleşti, Lütfi Elvan görevi bıraktı

Geçen yıl kasım ayında sosyal medya hesabı üzerinden istifa eden, iki gün sonra Saray’dan “affını istediği” şeklinde açıklama yapılan eski Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak’ın yerine atanan Lütfi Elvan da bakanlıktan ayrıldı.

BOLD – Ankara kulislerinde uzun süredir istifa edeceği konuşulan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan bakanlık görevinden ayrıldı. Elvan’ın görevden affını istediği ve bunun da kabul edildiğine dair karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

DAMAT ALBAYRAK’A YAKINLIĞI İLE BİLİNİYOR

Bir süredir ekonomi politikalarından rahatsız olan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan görevinden istifa etti. Yerine ise damat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen yardımcısı Nureddin Nebati getirildi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’deki Erdoğan imzalı atama kararında “Görevden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Lütfi Elvan’dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddit Nebati, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104’üncü ve 106’ncı maddeleri gereğince atanmıştır” ifadelerine yer verildi. Nebati, Lütfi Elvan’ın TCMB’nin faiz indirme kararları karşısında sessizliğini koruduğu dönemde yaptığı yorumlarla ön plana çıkmıştı.

 

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Okumaya devam et

Gündem

Son 10 yılda adli kontrollü çocuk sayısı 20 kat arttı

Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar yüzlerle ifade edilen adli kontrolle serbest çocuk sayısı, 2019 yılında neredeyse 20 bin oldu.  Adli kontrolün tutuklamaya alternatif bir tedbirden çok yeni bir cezalandırma şekli olduğu konuşuluyor.

BOLD – Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı’nın açıkladığı verilere göre, adli kontrol ile serbestlik kapsamındaki çocuk sayısında yaşanan artış dikkat çekiyor.

Bianet’ten Münker Odabaş’ın haberine göre, 2010 yılında adli kontrol ile serbestlik kapsamında bulunan çocuk sayısı sadece 946. 2019 yılına gelindiğinde bu sayı 20 bine yaklaştı. Pandemiyle birlikte bu sayı kısmen düşüş sağlasa da uzun vadede kalıcı ve sağlıklı çözümler gerekiyor.

Denetimli serbestlik türleri içerisinde yer alan ve belli gün ve saatlerde en yakın kolluk kuvvetine imza vermeyi içeren adli kontrol ile serbestlik son yıllarda giderek artıyor.

YENİ CEZALANDIRMA ŞEKLİ

Tutukluluğa alternatif tedbirlerin başında gelen denetimli serbestlik uygulaması, kimi zaman amacının dışında kullanılarak daha fazla kişinin ceza infaz sistemine dahil olmasına neden olabiliyor.

Yaşanan artışın adli kontrol ile serbestliğin alternatif bir tedbirden çok yeni bir cezalandırma şekli olduğu yorumları yapılıyor.

TUTUKLU ÇOCUK SAYISI

Öte yandan, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 31 Ekim 2021 tarihli verilerine göre, hapishanelerde 566’sı hükümlü olmak üzere toplamda bin 913 çocuk mahpus ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin verilerine göre ise 345 bebek de anneleriyle birlikte hapishanede bulunuyor.

Adaylık çıkışı yapan Bülent Arınç Saray’a çağrıldı

Okumaya devam et

Gündem

Dedeağaç’ta mahsur kalanlardan sevindiren haber

Erdoğan rejiminin baskısından kurtulmak için umut yolculuğuna çıkan ve bugün Dedeağaç’ta mahsur kalan 17 kişi için sığınma işlemlerinin başladığı öğrenildi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın insan hakları ihlallerinden kaçan 17 kişi bugün Yunanistan tarafında mahsur kaldı. Aralarında 5’i çocuk ve 4 kadının bulunduğu 17 kişi Meriç Nehri’nin kenarından dünyaya yardım çağrısında bulundu.

Çektikleri videoyla insani yardım çağrısında bulunan Türkiye’den gelen göçmenler, bebeklerin soğuktan donmak üzere olduklarını duyurdu. Susuzluk, zorlu arazi ile soğuk hava nedeniyle çocuklar ve bebeklerle hareket edemediklerini belirten göçmenler, “Sığınma başvurusunda bulunmak istiyoruz.” diyor.

SOĞUKTA BEBEKLERİN AĞLAMA SESLERİ

Videoya konuşan kadın bir göçmen, “Hayatımız büyük tehlikede. Küçük çocuklarımız da var yanımızda. Bu noktada biran evvel insani yardım istiyoruz” dedi. Konuşma sırasında etraftaki bebeklerin ağlama sesleri videoya girdi.

ERDOĞAN’DAN KAÇIYORUZ, SİYASİ SIĞINMA İSTİYORUZ

Yalçın Toker ismindeki bir göçmen ise İngilizce olarak çektiği videoda dünyaya yardım çağrısında bulundu. Yunanistan tarafından bulunduklarını belirten Toker, “Meriç Nehri’ni geçtik ve 01 Aralık itibariyle Yunanistan tarafında bekliyoruz. Toplam 17 kişi (5 çocuk ve bebek, 4 kadın ve 8 erkek). Ne yazık ki susuzluk, zorlu arazi ve soğuk hava nedeniyle çocuklar ve bebeklerle hareket edemiyoruz. Diktatör Erdoğan’dan umutsuzca kaçıyoruz. Siyasi sığınma başvurusunda bulunmak istiyoruz. Nazik ve umutsuzca acil yardıma ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Akşam saatlerinde mahsur kalan hakkında olumlu haberler gelmeye başladı. Gazeteci Bedrettin Uğur, mahsur kalan 17 kişinin güvenli bir bölgeye alındığını duyurdu.

Uğur paylaşımında, “Mahsur kalan 17 mülteci Yunanistan Feres Karakolunda. İki avukat ve bir uluslararası raportör güvende olduklarını açıkladı. Deport edilmeyecekler. Sığınma için resmi işlemleri başladı” dedi.

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Okumaya devam et

Popular

Shares