Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Altı yıldır unutulmayan tekme yine gündemde

George Floyd paylaşımı ardından yeniden gündeme gelen tekmeci Yusuf Yerkel, özür dilediğini hatırlatınca, sosyal medyada yeni bir tartışma konusu başladı

BOLD- Soma’daki 301 madencinin hayatına mal olan facianın ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bölgeye giden heyette bulunan ve tartıştığı madenciyi tekmelemesiyle ünlenen, eski müşavir Yusuf Yerkel, George Floyd paylaşımı yüzünden yeniden gündeme gelmişti. Yerkel’in ‘Kötülüğün sıradanlığı’ yorumu takipçilerinin yoğun tepkisini çekti.

Gelen hakaret içerikli paylaşımlara uzun bir metin ile cevap veren Yerkel, tekmelediği madenciyle görüşüp helalleştiğini belirterek, Kafka’nın şu sözlerine yer verdi, ”Suçlamak anlamaktan kolaydır. Zira anlamak değişmeyi gerekir.”

‘ÖZÜR DİLEYEBİLİR AMA BÖYLE DEĞİL’

Yerkel’in açıklamaları için özrünü kabul edilmeli diyen gazeteci ve akademisyen Levent Gülten ile Alican Uludağ’a hukukçulardan ‘Yaptığı kusur değil suç’ uyarısı geldi. Avukat Kerem Altıparmak, Yusuf Yerkel’in özrünün yaptığıyla orantılı olması gerektiğininin altını çizerek, ”Yusuf Yerkel sadece bir işçiyi tekmelemedi , sistemin tüm adaletsizliklerinden faydalandı. Tüm haberleri engelletti, rapor aldı, tekmelediği kişi işsiz kalıp, cezalandırıldı ve ancak 4 yıl sonra onu aramak aklına geldi. Yerkel de özür dileyebilir şüphesiz, ama böyle değil” ifadelerini kullandı. Yusuf Yerkel hakkında başlayan tartışmaya bir çok gazeteci ve sosyal medya kullanıcısı da katıldı.

TEKMEDEN 4 YIL SONRA ARAYIP ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Soma faciası sonrası bölgeye giden eski Müşavir Yusuf Yerkel, siyasilere yönelik tepkisi üzerine, özel harekat polisleri tarafından gözaltına alınmaya çalışılan madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmelemiş ve gazetecilerin fotoğrafladığı o anlar uzun süre gündemde kalmıştı. Yerkel, tekme attığı bacağı incindiği için hastane raporu alarak şikayetçi olduğu Kocabıyık’ı 10 ay ceza almasına neden olmuştu. Yerkel olaydan 4 yıl sonra, o dönem işini de kaybeden Kocabıyık’ı arayarak özür dilediğini ve helalleştiğini duyurmuştu.

Politika

Kılıçdaroğlu, DEVA’yı işaret etti: Ekonomi programını çalışıyor

Anketlerde önde gözüken Millet İttifakı, iktidara gelmesi halinde ekonomi ile ilgili uygulanacak program üzerinde çalışmalara başladı. Gazeteci Murat Yetkin, Kılıçdaroğlu’nun AB büyükelçilerine muhalefetin ekonomi programını Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi’nin çalıştığı  söylediğini aktardı. 

BOLD – Gazeteci Murat Yetkin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun AB büyükelçileriyle buluşmasında DEVA Partisi’nin muhalefetin ekonomi programı için taslak hazırladığını açıkladığını söyledi.

EKONOMİ DEVA PARTİSİ’NE BIRAKILDI

Gazeteci Murat Yetkin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun AB’nin Türkiye büyükelçileriyle buluşmasında konuşulanları anlattığı YouTube kanalındaki videoda ilginç bir bilgiye yer verdi. Yetkin, büyükelçilerin Kılıçdaroğlu’na Millet İttifakı’nın seçimleri kazanması durumunda nasıl bir ekonomi programı izleyeceğini sorması üzerine CHP liderinin, bu konuda DEVA Partisi’nin bir çalışma yürüttüğünü, muhalefetteki diğer partilerin bu çalışma üzerinden ilerleyeceklerini söylediğini aktardı.

ORTAK BİR EKONOMİ PROGRAMI KONUSUNDA DEVA PARTİSİ ÇALIŞMA BAŞLATTI

Yetkin bu konuda “Büyükelçilerin sorusu üzerine Kılıçdaroğlu şu yanıtı veriyor: “Bu konuda (ekonomi) Deva Partisi tarafından başlatılan bir çalışma var, biz de buna katılacağız. Kısa süre sonra bu taslak üzerine altı parti çalışmaya başlayabilir.” Demek ki ortak bir ekonomi programı konusunda Ali Babacan’ın DEVA Partisi’nin bir çalışma başlattığını anlıyoruz. Bir şeyi hatırlatalım, yeni bir anayasa fikrini ilk ortaya atan da Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu olmuştu. Bu da ilginç. Erdoğan’ın iki eski yol arkadaşı, siyasi ve ekonomik sistemin değiştirilmesi konusunda bir inisiyatif ortaya koyuyorlar” dedi.

 

Binlerce kişiyi haksız tutuklayan Sulh Ceza Hakimliğine kıdem şartı: İtirazlara başka mahkeme bakacak

Okumaya devam et

Politika

Fatih Erbakan’ın partisi de Cumhur İttifakı’na katılacak iddiası

Fatih Erbakan’ın genel başkanı olduğu Yeniden Refah Partisi’nin AKP ve MHP’nin ortağı olduğu Cumhur İttifakı’na katılacağı belirtiliyor.

BOLD – Anketlerde oyları gerileyen Cumhur İttifakı, bu durumu aşmak için yeni partileri de ittifaka katmaya çalışıyor. Bu kapsamda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saadet Partisi ile uzun süre temasta bulundu.

Cumhur İttifakı’nın özellikle AKP kanadının bu kapsamda uzun bir süredir hedefinde olan Fatih Erbakan liderliğindeki Yeniden Refah Partisi’ni ittifaka katmaya çalıştığı biliniyordu.

İktidara yakınlığıyla bilinen Milliyet’te yer alan habere göre, AKP kulislerinde Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmasının gündemde olduğu konuşuluyor.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay da konuyla ilgili kaleme aldığı yazısında, Ankara kulislerinde Fatih Erbakan’ın “Eğer ileride bir ittifaka gitmek gerekirse Yeniden Refah Partisi’nin tercihi Cumhur İttifakı olacaktır” dediğinin konuşulduğunu aktarmıştı.

ORC Araştırma şirketinin bu ay yaptığı ankete göre, Fatih Erbakan liderliğindeki Yeniden Refah Partisi’nin oy oranı yüzde 0,8 civarında.

Erdoğan’ın hesabı kimle? Hedef İmamoğlu mu iki kez veto yediği İstanbullu mu?

Okumaya devam et

Politika

Çoğunluk Erdoğan’ın tarzını onaylamıyor

MetroPoll, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yönetim tarzıyla ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Halkın yüzde 54’ü, Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylamadığını ifade etti. Erdoğan’ı onayladığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 40.7 oldu.

BOLD – Vatandaşlara “Recep Tayyip Erdoğan’ın görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 54’ü “Hayır, onaylamıyorum”, yüzde 40.7’si “Evet, onaylıyorum” dedi.

“Hayır, onaylamıyorum” diyenlerin “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verdiği yanıtların partilere göre dağılımı şöyle oldu:

İYİ Parti: Yüzde 94.6

CHP: Yüzde 92.2

HDP: Yüzde 90.5

DEVA: Yüzde 71.9

MHP: Yüzde 26.7

AKP: Yüzde 3.7

“Evet, onaylıyorum” diyenlerin aynı soruya verdiği yanıtların partilere göre dağılımı ise şöyle oldu:

AKP: Yüzde 93.5

MHP: Yüzde 72

DEVA: Yüzde 21.9

HDP: Yüzde 6.8

CHP: Yüzde 5.6

İYİ Parti: Yüzde 3

Erdoğan’ın hesabı kimle? Hedef İmamoğlu mu iki kez veto yediği İstanbullu mu?

Okumaya devam et

Popular

Shares