Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

MİT’çi Kaşif Kozinoğlu’nun dosyası: Kayıp 1000 sayfa

Semih Tufan Gülaltay’ın ifşaatlarıyla Kaşif Kozinoğlu olayında kayıp halka bulundu. Bütün yönleriyle MİT’çi Kaşif Kozinoğlu dosyası: Ölümü ve kayıp notlar…

CEVHERİ GÜVEN

BOLD ÖZEL – Yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Semih Tufan Gülaltay’ın MİT Daire Başkanı Kaşif Kozinoğlu’nun ölümüyle ilgili yaptığı açıklamalar sonrası başlayan tartışma Kozinoğlu olayına ilişkin bugüne kadar karanlıkta kalan yönleri aydınlattı.

Gülaltay, Kozinoğlu’nun Silivri Cezaevi’nde zehirlendiğini iddiasını tekrarladı ve Doğu Perinçek’i suçladı. Gülaltay’ın verdiği diğer iki isim ise Kozinoğlu’nun koğuş arkadaşı Hasan Atilla Uğur ve Silivri’de görevli Maraşlı bir gardiyandı.

PERİNÇEK OPERASYONU 2005’TE BAŞLIYOR

Gülaltay’ın anlattıkları Kozinoğlu-Perinçek-MİT üçgeninde önemli bilgilerin aydınlanmasına neden oldu.

Gülaltay şöyle konuşmuştu: “Kozinoğlu Hasan Atilla Uğur’un bulunduğu koğuşta öldü, orada zehirlendi. Hiç kimse Hasan Atilla Uğur’u sorgulamadı. Neler döndü, sen bu adama neler yazdırdın da Doğu Perinçek’e verdin. Perinçek yayınladıktan sonra bu adam neden zehirlendi. 1.95 boyundaki bu komando nasıl birdenbire kalp krizinden öldü. Kalp krizine yol açan ilacı hangi Maraşlı gardiyan soktu Silivri Cezaevi’nin içine. Biz bunların hepsini biliyoruz.”

Videoda üç önemli vurgu vardı:

1- Kozinoğlu’nun el yazısıyla yazdıkları ve bunların Perinçek’e verilmesi.
2- Maraşlı Gardiyan
3- Hasan Atilla Uğur

Kozinoğlu öldükten 3 gün sonra “Kozinoğlu’dan Aydınlık’a mektuplar” başlıklı Aydınlık Gazetesi’nde bir yazı dizisi başladı. 102 sayfalık mektuplardan bahsediliyordu. Ardından Aydınlık grubu bunu kitap da yaptı.

AİLESİ DAVA ETTİ

Kozinoğlu’nun mektupları Aydınlık’ta yayınlanmaya başlayınca ailesi dava açıp, Kozinoğlu’nun Aydınlık’a mektup göndermediğini, Kozinoğlu’nun “savunmasında kullanmak üzere” hazırladığı 1000 sayfalık notlarının çalınıp Aydınlık’a verildiği gerekçesiyle dava açtı ve yayının durdurulmasını talep etti.

Aile ayrıca Kozinoğlu’nun notlarını çalan kişinin bulunması için de ikinci bir dava açtı.

Bu noktada Semih Tufan Gülaltay’ın videosunda işaret ettiği, Kozinoğlu’nun koğuş arkadaşı Ergenekon sanığı Hasan Atilla Uğur ve Maraşlı gardiyan konusu önem kazanıyor.

PERİNÇEK: KOZİNOĞLU BENİ ÖLDÜRECEK

Perinçek’in gazetesi Aydınlık’ta Kozinoğlu kahraman ilan edilip el yazılı notları yayınlanmaya başlamıştı ancak geçmişte Perinçek, Kozinoğlu’nu kendisini öldürmeye çalışmakla dava etmişti.

2005 yılında Perinçek, kendisini zehirleyerek öldürmek üzere suikast hazırlığı yaptıkları gerekçesiyle 5 MİT mensubu hakkında suç duyurusunda bulundu. Kaşif Kozinoğlu da bunlardan biriydi.

Perinçek’in gösterdiği şahit ise yeraltı dünyasının ünlü ismi Alaattin Çakıcı’ydı. Çakıcı, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nda 3 Mayıs 2000’de verdiği ifadede, olayı anlattığını belirterek, ifadeler mahkemeye sunulmuştu.

Ancak Erdoğan, Kozinoğlu ve diğer MİT’çiler için soruşturma izni vermedi. Danıştay bu kararı bozdu. Yargılama başladı ve Perinçek ifade verdi. Perinçek, Kozinoğlu’nun kendisini öldürmeye çalıştığını ifadesinde tekrarlıyordu.

GÜLALTAY’IN AÇIKLAMASIYLA SÖYLEM DEĞİŞTİ

Perinçek grubu, 2005 yılındaki bu davayı gizleyerek Kozinoğlu hakkındaki “Vatan kahramanı Silivri’de zehirlendi” yayınlarını sürdürürken, Gülaltay’ın videosuyla düzlem değişti. Perinçek grubu söylem değiştirdi.

MEKTUPLAR ÇALINDI

Mektuplar ilk yayınlandığında ailesi “notları çalındı” diyerek suç duyurusunda bulununca konu tartışmaya açılmıştı. Aydınlık Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Mehmet Bozkurt, T24 haber sitesine yaptığı savunmada “Mektup değil 102 sayfalık not var ve bunlar bize isimsiz biri tarafından iki parça halinde gönderildi.” dedi.(2012)

Ancak Gülaltay’ın açıklamasının ardından Aydınlık tarafından yapılan açıklamada bu söylem değiştirildi ve “Mektuplar doğrudan sayın Doğu Perinçek’e gönderilmiştir.” dendi.
Gülaltay, açıklamasıyla Perinçek Grubu’nu hamleye zorlamış oldu.

Ancak ailenin açıklamasında dikkat çeken bir nokta vardı. Notlar, Aydınlık’ın dediği gibi 102 sayfa değildi. 1000 sayfaydı.

1000 SAYFALIK NOTUN GİZEMİ

Ailenin suç duyurusunda belirttiği üzere bin sayfalık not çalınmış, ancak 102 sayfası cımbızlanarak Aydınlık Grubu’nda yayınlatılmıştı.

Kozinoğlu gibi devletin derinliklerinde yaşananları bilen biri belki de hayatını garantiye almak için bu 1000 sayfayı hazırlamış ve bildiklerini anlatmıştı. Yine ailesinin söylemine göre bu notları savunmasında kullanacaktı. Yani Savcılığa verecekti.

Ancak buna fırsat bulamadan duruşmasına 9 gün kala ilk duruşmaya 12 Kasım 2011’de hayatını Silivri Cezaevi’nde hayatını kaybetti ve o bin sayfayı savunmasında kullanamadı.

Kaşif Kozinoğlu’nun bin sayfada neler anlattığı hala sır. Aydınlık’ın cımbızlayıp yayınladığı ya da cımbızlanarak Aydınlık’ta yayınlatılan 102 sayfa ise genel olarak Fethullah Gülen ve Gülen Cemaati ile ilgili şeylerdi. Sadece çok küçük bir bölüm Erdoğan’ın İsviçre Bankalarındaki 800 milyon dolarıyla ilgiliydi.

CEM ERSEVER’İN İTİRAFLARINI HATIRLATTI

Olay 90’lı yıllarda Binbaşı Cem Ersever’in Soner Yalçın’a anlattıklarını hatırlattı. Binbaşı Ersever, kendisinin de parçası olduğu Güneydoğu’da halka ve devlete karşı JİTEM marifetiyle işlenmiş suçları defalarca buluştuğu Soner Yalçın’a anlattı. Ardından Ersever bir suikastle öldürüldü. Soner Yalçın ise çok ince bir kitapta “Binbaşı Cem Ersever’in itirafları” diye anlattıklarından bir kısmını yayınladı. Ersever’in her şeyi anlatması sağlanmış, ardından öldürülmüş ancak anlattıkları hiçbir zaman tüm boyutlarıyla açığa çıkmamıştı.

Kozinoğlu’nun notları da benzer akibete uğradı. Aydınlık’ta cımbızlanan kısmıyla Kozinoğlu hakkında bir profil çizildi ve bu profille olay Gülen Grubu’na ihale edilmiş oldu. Kozinoğlu’nun kalan 900 sayfada anlattıkları ise Aydınlık Grubu eliyle Kozinoğlu ile birlikte gömülmüş oldu.

KOZİNOĞLU ADLİ TIP OLAYI

Kozinoğlu sağlığında “MİT’in kara kutusu” olarak biliniyordu. MİT Asya Bölgesi Başmüşaviri olarak görev yaparken, “gizli MİT belgelerini Oda TV’ye sızdırdığı” iddiasıyla Oda TV davası kapsamında tutuklandı. Adalet Bakanlığı, ölüm nedenini “ağır ve yoğun spor yapmasından kaynaklanan kalp krizi” olarak açıkladı. Ancak bu açıklama ikna edici bulunmadı; gizemli MİT’çinin zehirlenerek öldürüldüğü iddia edildi. Bu iddiayı ilk olarak Perinçek grubu ortaya attı.

Üç ayın ardından Adli Tıp otopsisi sonucunda Kozinoğlu’nun “Kronik İskemik Kalp Krizi” tanısı kesinleşse de Kozinoğlu’nun ölümüne kuşkuyla bakanların varlığı sürüyor.

Çünkü Kozinoğlu komando geçmişi olan biri ve oldukça sportmen bir yapıya sahipti. Ayrıca 8 aylık tutukluluğunda 1000 sayfa el yazısı not tuttuğu düşünüldüğünde aşırı spor yapmaya nasıl zaman bulduğu ise başka bir soru işareti.

ADLİ TIPÇILARIN HEPSİ GÖREVDE

Kozinoğlu otopsisine Adli Tıp Kurumu’nun en uzman iki ismi girdi. Bülent Şam ve Morg Dairesi İhtisas Başkanı Sermet Koç. İki isim de halen görevde isimler.

Adli tıp uzmanları Kozinoğlu’nun vücudunda kalp kriziyle ilgili bir bulgu bulamadıklarını belirtiyorlar. Kalp duvarında kalınlaşma, kalp dokusunda değişim, kalp kaslarında yapı değişikliği gibi. Kozinoğlu’nun kalple ilgili bir rahatsızlık geçmişi de bulunmuyor. Ancak uzmanlar bazen kalp krizi geçirenlerde bu tip bulguların bulunamayacağını da ekliyorlar. Hiçbir bulgu bulunamayınca buna negatif otopsi deniyor.

Zehirlenme iddiasıyla ilgili ise uzman bir adli tıpçı şu bilgiyi verdi: “Adli Tıp Kurumu bu tip özel vakalarda vücutta kimyasal iz arar. Zehirlenme kuşkusuyla. Ancak Adli Tıp Kurumu’nun baktığı bir kimyasal listesi vardır. Bunların izine bakılır. Bu listeyi bilen biri başka, özel ve bulunması zor bir kimyasal kullanmışsa bu tespit edilemez.”

Bu listeyi Adli Tıp’ta çok az kişinin bildiği başka kimin bilebileceği sorusuna ise “İstihbarat kurumu” cevabını alıyoruz.

SEMİH TUFAN GÜLALTAY KİMDİR

Semih Tufan Gülaltay: Türk İntikam Tugayı üyesi, 1998 yılında İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal’a düzenlenen suikastin azmettiricisi olmaktan 19 yıl hapis cezası aldı. 5 yıl sonra Rahşan Affı ile tahliye edildi. Ergenekon Davasında tutuklandı. Gülaltay tahliye olduktan sonra aşırı milliyetçi ve ulusalcı gruplarla temaslar kurarak dernek ve parti kurdu. Bu dönemde Org. Hurşit Tolon partisinin programına katıldı ve Gülaltay’ın Ankara’da Org. Şener Eruygur’la görüştüğü tespit edildi.

KAŞİF KOZİNOĞLU KİMDİR

Eski Asker, komando. 1.95 boyunda. 1995’te TSK’dan ayrılarak MİT’e katıldı. Afganistan bölgesinde çalıştı. Dış Operasyonlar daire başkanı oldu. MİT’te başkan ve üst makamlara gelebilmek için 4 yıllık bir üniversite bitirmek şart. Kozinoğlu 3 yıllık Harp Okulu’nu bitirdi. Taşkent Üniversitesi’nden aldığı söylenen diplomasının sahte olduğu Nisan 2005 tarihinde ortaya atıldı. Kozinoğlu bu diploma sayesinde Daire Başkanı olabilmişti.

2004 yılında hakkında hazırlanan iddianameyle; Kozinoğlu’nun Alaattin Çakıcı’nın Karagümrük baskınıyla ilgili Yargıtay’daki davanın geciktirilmesi ya da lehine karar çıkartılması yönünde Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya’ya baskı yaptığı gerekçesiyle yargılandı.

MİT’te idari soruşturma başlatıldı. Kozinoğlu hakkında teşkilat içinde yapılan idari soruşturmada, müfettişin tek soruyla yetindiği ve dosyayı 2 gün içinde tamamladığı ortaya çıkmıştı.. Tek soru da şu “İddialar hakkında bildiklerinizi anlatınız.” Ardından suçsuz raporu yazıldı. Çakıcı’yı kurtarmak için yargıyı etkileme davası İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kozinoğlu’nun avukatı Zişan Kasar, mahkemeye verdiği dilekçede müvekkilinin Çakıcı ile ilgili tüm görüşmeleri görevi gereği yaptığını ve bu görevlendirme nedeni ile bir suç oluşmuş ise teşkilat yasasına göre mensubun yargılanabilmesi için Başbakan’ın onayının bulunması gerektiğini öne sürerek Kozinoğlu, açısından yargılamanın durdurulması talebinde bulundu. Mahkeme bu talebi reddetti.

Davada eski İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’nden görevli polis Nizamettin Özoğul savunmasında “Çakıcı ile polis olduğum dönemde tanışmıştım. Hakkı Süha Şen Yargıtay Başkanı’nın Bodrum’daki yazlık evinin tamir ve bakım işini yapıyordu. Özkaya’nın da Şen’e elden ve havale yolu ile çeşitli miktarlarda ödemeler yaptığını biliyorum. Kozinoğlu ile Şen’in evine geldiği sırada tanışmıştık. Kozinoğlu, Şen ve Özkaya Ankara’da bir yemekte buluştu. Kozinoğlu, teşkilatının Çakıcı’yı yeniden kullanmak istediğini söylemişti. Çakıcı’nın da yurt dışında Dursun Karataş’ın peşine düşmek istediğini düşünüyorum” dedi.

Kaşif Kozinoğlu, bu davadan 5 ay hapis cezası aldı. Yargıtay’da olan bu dava hâlâ sonuçlanmadı.

Kozinoğlu 2011 yılında MİT’e ait gizli bilgileri ODATV’ye vermek suçlamasıyla tutuklandı. Oda TV’den çıkan dokümanlardaki dijital izler ve temas trafiği Kozinoğlu ile Oda TV çalışanları arasında ilişkiyi ortaya koyuyordu. Kozinoğlu 8 ay tutukluluğunun ardından hayatını kaybetti.

Analiz

Biri şampiyon olacak biri düşecek

Süper Lig’de son 4 haftaya girildi. Zirve yarışı Başakşehir ile Trabzonspor’a kaldı. Şampiyonluk yarışını ise düşme hattındaki takımlar belirleyecek. Üsteki bir takım şampiyon olurken alttaki bir takım düşecek.

BOLD ANALİZ – Süper Lig’in 30. haftası tamamlandı. Ligin tepesi Başakşehir ile Trabzonspor’a kaldı. Dört maç sonra şampiyon takım belli olacak. İstanbul ekibi Turuncu-Lacivertli takım 2 puanlık avantajla bir adım önde. 61 puanlı Karadeniz ekibi yakın takipte. İki takımın mücadelesi son haftaya kadar sürebilir. Yarışın sonucunu belirleyen ise düşme hattındaki takımlar olacak. Fikstür gereği Trabzonspor, Başakşehir’i takip ediyor. 29. haftada Başakşehir, Galatasaray’la 1-1 berabere kalırken 30. haftada Trabzonspor Galatasaray’ı 3-1 mağlup etti. 31. haftada Turuncu-Lacivertli takım Denizli ile oynayacak. 32. hafta Trabzon, Denizli deplasmanına gidecek. İki takımda son üç haftayı düşme potasındaki takımlarla oynayacak (Denizli, Konya, Kayseri). İşte bu seri şampiyonu belirleyecek. Aynı şekilde düşme hattının kaderi de bu maçlara bağlı olacak. Aşağısı zirveden çekecek, yukarısı dibe itecek…

TRABZONSPOR ŞAMPİYONLUĞU HAKEDİYOR

Trabzonspor, Galatasaray’ı İstanbul’da 3-1 mağlup ederek şampiyonluk yarışından son maça kadar vazgeçmeyeceğini gösterdi. Geride kalan 30 haftada Bordo-Mavili takımın şampiyonluğu hakettiğini herkes kabul ediyor. Golcüsü Sörloth, kalecisi Uğurcan, maestrosu Sosa, genç yeteneği Abdülkadir Ömür ve Novak, Ekuban, Nwakaeme bir şekilde sezona damgasını vurdu. Karadeniz ekibi uzun yıllar sonra yarışın içinde bu kadar etkili ve coşkulu yer aldı. Ünal Karaman-Hüseyin Çimşir değişimi çok büyük hasar alınmadan atlatıldı. Kalan 4 maçta şampiyonluk kendi ellerinde değil. Ancak takım her hafta şampiyon gibi alkışlanmalı ve onurlandırılmalı…

OKAN BURUK SINAVI GEÇTİ

Başakşehir sezon sonunda şampiyon olsa da olmasa da Okan Buruk sınıfı geçti. Sezonun en iyi teknik adamı olduğunu kanıtladı. Gittiği her takımda bir şekilde iz bırakan genç çalıştırıcı, Abdullah Avcı sonrası teslim aldığı kadroyu aynı seviyede tutması hatta geliştirmesi takdire şayan. Sistem üzerine kurulu bir ekibi yeniden kurgulayarak yarışın içinde tutması becerilerini kanıtlaması açısından yeterli. Galatasaray camiasının Fatih Terim sonrası takımın başında Okan Buruk’u görmek istemesi de son üç yıldaki Okan Buruk hikayesinin gücünden gelmekte. Disiplinli çalışma, ileriyi ön görme, yeniliklere açık olma ve kenardaki sakin güç duruşu başarısının temel taşları. Aslında Buruk’un yükseliş hikayesi Galatasaray’da ayağı kırıldığında başlamıştı. “Eski haline zor döner” diyenlere bir yıldızın nasıl yeniden doğabileceğini sahalara geri döndüğünde futboluyla kanıtladı. Ve o günden itibaren merdivenlerin basamaklarını adım adım çıkmaya devam ediyor.

TERİM’İ SEVMEYEBİLİRSİNİZ AMA SAYGIYI DUYMAK ZORUNDASINIZ

Fatih Terim futbolu bıraktıktan sonra 1993 Akdeniz oyunları şampiyonluğu ile teknik direktör olarak futbol kamuoyunda hep yer buldu. 1996 İngiltere’deki Avrupa Şampiyonası ile de artık Türk futbolu içinde bir ekol oldu. Çeyrek asra sığan bir çok başarısı var. Milli Takım, Galatasaray, Avrupa, ve bir çok önemli kupa CV’sinde duruyor. Son iki sezonun şampiyonu ve 4 kupa sahibi Terim’i taktik-teknik açıdan eleştirmek mümkün. Tecrübeli çalıştırıcıya saygı duymak futbola saygı duymaktır. Karakterini, huylarını, yöntemlerini beğenmemek ayrı bir konudur. Yaptığı işi iyi yapması sadece alkışlanır. Bu sezon kötü başlayan Galatasaray’ı yeniden toparlayıp korona öncesinde şampiyonluğun en güçlü adayı haline getiren de kendisidir. Sonrasında hastalık, sakatlık ve Terim dışı gelişen bir çok tatsız konu Trabzonspor maçı ile şampiyonluk yarışını bitirdi. Başarısızlık ile ilgili bir soruya verdiği “Evet Galatasaray başarısız evet. Sebep A: Benim, Sebep B: Fatih Terim” cevabı bile onun büyüklüğünü göstermeye yeterli..

FERDİ KADIOĞLU BİR MAÇLA MI FUTBOLCU OLDU?

Türk futbolunun acı tarafı genç oyuncuların hep ıskalamış olması. 100’lerce genç oyuncudan bir iki tanesi kendisini gösterip ancak ilerleyebiliyor. Sergen Yalçın’ın Kayseri maçında hata yapan Rıdvan ve kaleci Ersin için ‘hata yaparak öğrenecekler’ sözleri çok önemli. Çünkü bu cümle gençlerin önünü açacak. 18-20 yaşındaki çocuklar 90 dakika oynayacak. Fenerbahçe’nin Göztepe ile oynadığı maçta 2 gol atan Ferdi Kadıoğlu’nun bu kadar yetenekli olduğu ilk defa mı fark edildi? Yoksa herkes kendini kurtarmak için bu çocukların üzerine basmayı mı tercih etti? Çünkü yaptıkları her hata onları oynatanlara yazacaktı. Günlük hesaplar, büyük başarıların önünü geçti yıllarca…Ferdi ve tüm gençler oynadıkça başarılı olacaklar ya da kendilerine başka yol çizecekler. Zaten yetenekli olup çalışmayanlar hep başka yol izledi. Yetenekli olup çalışanlar ise yıldız oldular.

PUAN DURUMU

SÜPER LİG 30. HAFTA SONUÇLARI

SÜPER LİG 31. HAFTA MAÇLARI

 

Okumaya devam et

Analiz

Akdeniz’de “Yüksek Askeri Şura” oyunları

Fransız gemisine radar kilitlemenin sadece NATO-Türkiye-ABD üçgeninde etkisi yok. Yaklaşan Yüksek Askeri Şura’nın dengeleri üzerinde etkisi de büyük.

FATİH YURTSEVER

BOLD ANALİZ – Fransız Courbet gemisi 10 Haziran tarihinde Tanzanya Bandıralı Çirkin adlı ticari gemiyi sorgulama girişiminde bulundu. Aynı gemi bir gün önce İrini Harekâtına komuta eden İtalyan Amiral tarafından verilen emir doğrultusunda Yunan Spetsai gemisi tarafından sorgulandı. Bu esnada gemiye refakat eden Türk savaş gemileri, geminin Türkiye Cumhuriyetinin korumasında olduğunu ve Libya’da bulunan Türk hastanesine medikal malzeme taşıdığını söyledi. Bunun üzerine İtalyan Amiral; İrini Harekâtı başka ülkeler tarafından refakat edilen ticari gemileri harekâtın kapsamı dışında tuttuğundan dolayı, görevi sonlandırdı.

Ticari gemilerin sorgulanması 2016 yılında alınan ve 5 Haziran 2020 tarihinde süresi bir yıl daha uzatılan, Libya’ya yönelik silah ambargosunun etkinlikle uygulanmasını düzenleyen BM Güvenlik Konseyi (BMGK)’nin 2526 sayılı kararına dayanıyor. NATO ve AB, Sea Guardian ve İrini olmak üzere Akdeniz’de iki farklı deniz güvenlik harekâtı icra ediyor. Ancak Türkiye’nin karşı çıkması nedeniyle NATO, İrini Harekâtı’na destek vermiyor. Bu nedenle; Temmuz 2016 tarihinde denizde terörizm ile mücadele için Etkin Çaba Harekatı’nın yerine başlatılan Sea Guardian Harekâtına katılan gemiler, BMGK’nin 2526 sayılı karar doğrultusuna, silah kaçakçılığı yaptığından ve ambargoyu deleceğinden şüphelenilen gemileri NATO bayrağı altında sorguluyorlar.

Fransız gemisi Courbet 10 Haziran tarihinde üç Türk firkateyni tarafından korunan, refakat edilen Tanzanya Bandıralı Çirkin adlı ticari gemiyi sorgulamak için, yüksek süratle Türk gemilerinin arasına girdi. Yayımlanan haritalara göre TCG ORUÇREİS’in 2000 metre pruvasından geçti. Fransız makamları bu manevra esnasında gemilerine atış kontrol radarıyla kilit atıldığını ve NATO angajman kurallarına göre düşmanca harekette bulunulduğunu iddia ettiler. Konu, Fransa tarafından NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda gündeme getirildi. NATO Genel Sekreteri toplantı sonrasında yaptığı açıklamada; bundan sonra yapılacak en doğru şeyin, öncelikle askeri makamlar tarafından konunun açığa kavuşturulması olacağını, söyledi.

30 Haziran tarihinde Fransa’nın NATO Daimî temsilcisi tarafından Genel Sekter’e yazılan mektupta, NATO’nun Türkiye yanlısı bir tutum izlediği ifade edilerek, Fransa’nın bundan sonra Sea Guardian Harekatı’na katılmayacağı ifade edildi. Bu açıklamadan sonra ismi açıklanmayan bir Türk askeri yetkilisi tarafından yapılan açıklamaya göre; Fransız gemisine kilit atılmadığı, daha doğru bir ifade ile Fransız gemisinin atış kontrol radarı ile traklanmadığı, sadece yapılan tehlikeli manevranın seyir emniyeti için atış kontrol radarı üzerindeki kamera ile takip edilerek kayıt altına alındığı bilgisi basına sızdırıldı. Peki, bu kadar hadise neden yaşandı, gelişmeler ne anlama geliyor?

KRİZLE SIKIŞAN TÜRKİYE YPG ŞARTINI ÇEKTİ

ABD ve Almanya her koşul altında Türkiye’nin NATO’da ve Batı ekseninde kalmasını istiyor. Rusya’nın Suriye’den sonra Libya’da da etkili olmasının önüne geçilmesi, Türkiye ve ABD arasındaki iş birliğine bağlı. ABD Senatosuna sunulan S-400 yasa tasarısı da bunun işareti olarak yorumlanabilir. Zira, ABD S-400 konusunda çözüm için Türkiye’ye alan açmaya çalışıyor. Türkiye uzun süredir onaylamadığı Polonya ve Baltık ülkelerinin savunulmasına yönelik NATO planına onay verdi.

YPG, NATO tarafından terör örgütü olarak tanınmadığına göre, Türkiye; anlaşılan Fransız iddialarına karşı ABD desteğinin alınması şartıyla plana onay vermiş. Fransa’da buna tepki olarak Sea Guardian Harekatı’ndan çekilmiş. Fransa son dönemlerde Avrupa’da Rusya ile iş birliğini de içeren yeni bir güvenlik mimarisi kurmaya çalışıyor. Bunda ne kadar başarılı olacağı şüpheli olsa da ABD’nin yeterince tepkisini çekmişe benziyor. Fransa bu tutumuna devam ettiği müddetçe, ABD ve Türkiye daha fazla yakınlaşacaktır.

İç politikada, ABD ve Türkiye’nin yakınlaşması Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın daha fazla güçlenmesine neden oluyor. Hulusi Akar güçlendikçe, kendisine TSK’yı daha fazla kontrol altına alabilecek alan açıyor. Ulusalcı subayların yoğunlukta olduğu Deniz Kuvvetleri ise “Gölge Deniz Kuvvetleri Komutanı” Cem Gürdeniz ’in kontrolü altında. Daha önce Norveç’te NATO tatbikatı esnasında yaşanan kriz kamuoyunun malumu. Fransa ile yaşanan krizin içinde Cem Gürdeniz ne kadar var araştırılması gereken bir konu.

Fransız gemisi ile yaşanan hadiseyi de bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Türkiye’nin NATO Daimî Temsilciliği tarafından hazırlanan krokiye göre; COURBET gemisi ile ORUÇREİS arasındaki en yakın mesafe 2000 metre. Açık denizde gündüz koşullarında bu mesafe de göz ile her şey görülebilir. Üstelik askeri gemilerde diğer savaş gemileri ile yaşanabilecek taciz ve yakın manevra faaliyetlerini kayıt altına almak için video kameralar bulunuyor. Bunu yanında, TCG ORUÇREİS’te asimetrik tehditleri tespit ve takip için hem limanda hem de seyirde kullanılan, 360 derece kaplama sağlayan kapalı devre kamera sistemi de mevcut.

Fransız gemisi tarafından düşmanca niyet olarak algılanacak, angajman öncesi son safha olan hedeflenme faaliyetini çağrıştıracak şekilde, atış kontrol radarını gemi üzerine yönlendirerek video kaydı almayı, iyi niyetle açıklamak mümkün değil. Üstelik Türkiye burada kendi bayrağını taşıyan bir gemiye refakat etmiyor, koşulların hassas olduğu ortada. Fransız gemisinin BMGK kararına göre sorgulama hakkı var. Buna rağmen haklı iken haksız duruma düşmek pahasına böyle hamlenin yapılması, “acemilik”le açıklanamaz.

Askeri yetkili tarafından yapılan “kamera” açıklaması uluslararası düzeyde inandırıcılıktan uzak. Çünkü traklama yapıldıysa, Fransız gemisinin elinde elektronik yayımları tespit eden Elektronik Harp Cihazı tarafından alınan kayıtlar vardır. Fransa bu konuyu Türkiye’ye ilave yaptırımların görüşüleceği 13 Temmuz’da yapılacak AB Dışişleri Bakanları Zirvesinde gündeme getirebilir.

Çıkartılan bu kriz Yüksek Askeri Şura etkisinde de değerlendirilmeli. Erdoğan’ın talebi doğrultusunda Libya’ya ne olduğu belli olmayan bir yük taşıyan bir gemi ve o gemi ekseninde uluslararası bir kriz çıkartan askeri personel var. Konunun hem Erdoğan’ın gözüne girmek hem de uluslararası düzeyde Türkiye-NATO gerilimi çıkartarak TSK içinde dengeleri etkileme yönü var.

MİT haberinden sonra gazeteci Murat Ağırel’in telefonunu Turkcell üzerinden nasıl sabote ettiler?

Okumaya devam et

Analiz

Her şey MGK kararıyla başladı: Cemaate karşı gayri nizami harp

Her şey Milli Güvenlik Kurulunda Cemaat’in Kırmızı Kitap diye bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne girmesiyle başladı. Artık kullanılan yöntemler hukuki değil gayri nizami harp yöntemleriydi…

FATİH YURTSEVER

BOLD ANALİZ – 15 Temmuz’da yaşanan olaylar ile ilgili olarak ortaya çıkan yeni bilgi ve belgeler, darbe girişimi olarak lanse edilen faaliyetlerin aslında; daha önce Milli Güvenlik Kurulu (MGK)’da alınan kararlar doğrultusunda, düşman olarak tanımlanan bir yapının Erdoğan iktidarı eliyle yok edilmesine zemin hazırlamak için hazırlanan istihbari bir operasyon olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’nin yakın tarihinde kim MGK tarafından devlet düşmanı olarak belirlenmişse ona karşı hukuk askıya alınmış, gayri nizami harp yöntemleri uygulanmıştır.

 Benzer şekilde yaklaşık iki yıl resmi olarak süren ve daha sonra fiili olarak devam eden olağanüstü hal (OHAL) uygulamaları ile Türkiye’de normal hukuk düzeni askıya alındı ve bir anlamda “savaş hukuku” düzenine geçildi. Ancak uygulanan “savaş hukuku” aslında hukuksuzluğun üzerini örtmek için gerçekte var olmayan, varmış gibi devamlı gündemde tutulan ne evrensel savaş hukuku normları, ne de İslami savaş hukuku normları ile izahı mümkün olmayan bir kavram. İnsanların mallarının müsadere edilmesi, işkence, adam kaçırma, aile fertlerinin çeşitli şekillerde cezalandırılması ve iş bulma imkanlarının kısıtlanması gibi uygulamaları savaş hukuku bile meşru görmüyor. O zaman son 5 yılda Türkiye’de yaşananları ne ile açıklayacağız.

Terörle mücadele ve insan hakları arasında çok kırılgan bir ilişki bulunuyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)’nin 15. maddesi, savaş ve devletin güvenliğini tehdit eden olağanüstü bir durum karşısında, üye devletlere Sözleşme’de yer alan insan haklarıyla ilgili bazı hükümleri askıya alma yetkisi veriyor. AİHS’nin 15. maddesinin birinci bendine göre; “Savaş veya ulusun varlığını tehdit eden başka bir genel tehlike halinde her Yüksek Sözleşmeci Taraf, durumun kesinlikle gerektirdiği ölçüde ve uluslararası hukuktan doğan başka yükümlülüklere ters düşmemek koşuluyla, bu Sözleşme ’de öngörülen yükümlülüklere aykırı tedbirler alabilir.” Ancak Sözleşme’nin diğer maddelerinde “İşkence Yasağı”, “Kanunsuz ceza olmaz” ve “Yaşam hakkı gibi temel hakları bu kasamın dışında tutuluyor.

AİHS göre 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL Hukuksuz

AİHM’sinin 15. Madde kapsamında verdiği kararlar incelendiğinde (İrlanda ve Birleşik Krallık (1978)), OHAL ilan etme konusunda devletlerin kararlarına müdahil olmadığı görülüyor. Karar metinlerinden anlaşıldığı kararıyla devletlerin kendilerine yönelik tehdidi değerlendirme konusunda en doğru kararı verebileceği varsayımı. Bu durum tek istisnası AİHM‘in “Yunan Davası (Greek Case)” olarak bilinen davada, 1967’de mevcut hükumeti devirerek iktidara gelen askeri cuntanın ilan ettiği OHAL uygulamasına gerek olmadığı yönündeki kararı. AİHM’e göre olağanüstü halin ilan edilebilmesi için:

  1. Tehlikenin gerçek ve yakın olması
  2. Bütün ülkeyi ilgilendirmesi
  3. Toplumun örgütsel yaşamının devamının tehdit altında bulunması
  4. Ve normal tedbirlerin tehdit karşısında yeterli olmaması.

Bu davada AİHM darbe ile kontrolü ele geçiren askeri cuntanın, kötü niyet ile hareket ettiğine kanaat getirdiği ve yukarıdaki şartların oluşmadığını düşündüğü için OHAL ilanına gerek olmadığına karar verdi.

Türkiye’de hükumetin tamamen kontrolü altına giren medyanın da etkisi ile 15 Temmuz’da yaşananlar, hain bir darbe girişimi olarak takdim edildi. TBMM’nin perdelere ve televizyonlara zarar verilmeyecek şekilde F16’lar ile bombalanması ve akşam trafiğinin en yoğun olduğu saatlerde Boğaziçi Köprüsü’nün askerler tarafından kapatılması, Türkiye’nin bütünlüğünü tehdit eden “askeri darbenin” en önemli faaliyetleri olarak gösterildi. Doktora tezinde Türkiye ve dünyada yaşanan bütün darbeleri inceleyen Prof. Dr. Nurşen Mazıcı katıldığı bir televizyon programında “15 Temmuz Askeri darbe değildir. Bu olay kime yaradı ise fail odur.” İfadesini kullandı.

Dolayısıyla, AİHM’nin 15. Maddesi ve “Yunan Davası” olarak bilinen davada verilen karar çerçevesinde 15 Temmuz sonrasında Türkiye’de OHAL ilanını gerektirebilecek bir durum yaşanmadı, şartlar oluşmadı. Bunun en büyük delili de binlerce insanın tutuklanması ve yüz binlerce insanın mesleğinden ihraç edilmesine rağmen, tek bir şiddet olayı yaşanmadı.

Aksine AİHS’nde OHAL süreçlerinde bile kapsam dışında tutulan işkence yasağı devlet eliyle ihlal edildi. 15 Temmuz gecesi Hulusi Akar’ın yanında bulunan emir subayı Levent Türkkan’ın maruz kaldığı akıl almaz işkenceler ve işkenceden geçirildikten sonra merdivene dizilen generallerin çekilen fotoğrafı, nezarethaneler ve hapishanelerde binlerce insanın maruz kaldığı kötü muameleler yaşanan sürecin ne olduğunun belirgin delili.

Türkiye Uluslararası İnsani Hukuk Kuralarına Göre Suç İşliyor

İşkence yapılması Uluslararası İnsani Hukuk (International Humanitarian Law)’un kurallarını düzenleyen Cenevre Sözleşmeleri’nde de yasak. Buna göre; savaş esnasında dahi çeşitli işkence teknikleri kullanılarak savaş esirlerinden bilgi alınması, gayri insani muamelelere maruz bırakılmaları, insan onuruna yakışmayacak şekilde teşhir edilmeleri suç olarak tanımlanmış. Devletlere savaş esirlerinin can güvenliğini sağlama yükümlülüğü verilmiş. Savaş esirlerinin etnik kökenleri, dinleri, cinsiyetleri, politik görüşleri ve diğer özelliklerini ortaya çıkaracak şekilde sınıflandırmaya tabi tutulmaları yasaklanmış Düşman topraklarında bulunan 5 yaş altı çocuklar, hamile kadınlar ve 7 yaşından küçük çocuğu olan anneler, koruma altında alınmış. Türkiye’de şu anda savaş esirlerine uygulanmayacak muameleler kendi vatanında insanlara uygulanıyor. İnsanların savaş esiri kadar dahi hakkı yok.

İslam Hukuku Yapılan İşkenceler Konusunda Ne Diyor?

Türkiye’de yaşananları İslam hukuku açısından incelendiğinde bambaşka bir manzara karşımıza çıkıyor. Abdullah Said, İnsan Hakları ve İslam kitabında, açıkça ortaya koyduğu üzere Hz. Muhammed, savaş esnasında esir alınan insanlara insanca muamele yapılmasını, yiyeceklerin ve giysilerin paylaşılmasını öğütlüyor. Ayrıca hiçbir hal ve koşul altında hatta savaşta bile anne ile çocuğun birbirinden ayrılamayacağı kayıt altına alınıyor. Zira, İslam hukukunda savaş ile ilgili kısıtlayıcı kaideler oldukça sert. Ancak belli şarlar oluştuğunda İslam hukukuna göre; meşru yöneticiye isyan edenlerle savaş yapılabiliyor. Hz. Muhammed döneminde buna benzer bir iç isyan yaşanmadığı için özellikle Hz. Ali dönemlerinde yaşanan iç isyanlar karşısında devletin takındığı tutum oldukça aydınlatıcı.

Hz. Ali, kendisine isyan eden Haricilere; “İstediğiniz tarafta olun, sizinle aramızdaki hukuk, haram kan dökmemeniz, yol kesmemeniz ve hiç bir kimseye zulüm etmemenizdir. Eğer bunları yapacak olursanız size harp ilân ederim” demiştir. Haricilerin sahabelerden Abdullah b. Habbab b. Eret ve eşini şehit etmeleri üzerine, Hz. Ali hemen harp ilan etmemiş, bu olayda sorumluluğu olanların cezalandırılmasını talep etmişti. Ancak Haricilerden olumlu yanıt alınamaması üzerine savaş ilan edildi.

İslam hukukunda, savaşta uyulması gereken kurallar detaylı olarak açıklanmıştır. Hz. Muhammed (sav)’in bir hadisine göre “Bu grubun yere düşen yaralısına dokunulmaz, esiri öldürülmez, kaçanı aranmaz, ganimeti de taksim edilmez”. Hz. Ali, Haricilerden esir olarak alınanların sadece savaş aletine el konulabileceğini, esirlerin diğer mallarının yasal mirasçılarına ait olduğunu ifade etmiştir. Zira, Hz. Muhammed Veda Hutbesinde kendi gönül rızası olmadan bir Müslüman’ın malına el konulamayacağı belirtilmiştir. İslam hukukuna göre de savaş esnasında işkence yasaklanmıştır. Hz. Muhammed (sav) gönderdiği bir birliğin komutanına şunları söylemiştir: “Allah adına savaşın. Allah’ı inkar edenlerle savaşın. Savaşın ancak aşırıya gitmeyin. İşkence yapmayın”.

Evrensel hukuk ve İslam hukukunda savaşta uyulması gereken kurallar incelendiğinde, Erdoğan rejiminin 15 Temmuz ile ilgili görüşlerinde haklı bile olsalar, 15 Temmuz sonrasında yaptığı fiillerinin savaş hukukunda bile yerinin olmadığı açıkça görülüyor. Türkiye’de halen Hamile kadınlar tutuklanıyor. Bazıları polis kontrolünde hastanede doğum yaparak tekrar hapishanelerine gönderiliyor. Yüzlerce anne, bebekleri ile kalabalık koğuşlarda yaşamaya ediliyor. İnsanlar gerekeli tedavileri yapılmadığı için cezaevlerinde ölüyor. İş adamlarının şirketlerine kayyumlar atanarak, sahip oldukları mallar iktidar yandaşlarına peşkeş çekiliyor. İşkence yaygın bir uygulama haline geldi ve aile bireylerini de kapsayacak şekilde genişletiliyor. Aile bireylerinden sadece bir kişinin suçlanması nedeni ile pek çok insan mesleklerini kaybetti. Birçok insan kaçırılarak aylarca işkenceye tabi tutuldu.

Sözün özü; savaş esnasında bile yasaklanan tüm bu fiiller, Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerini devam ettiren ve her fırsatta İslam ile ilgili hususlara vurgu yapan bir siyasi iktidar döneminde meydana geldi. Erdoğan rejimi bir taraftan, İslam dinini ve evrensel hukuk normlarını kitlelerin desteğini kazanmak için bir enstrüman olarak kullanırken, diğer taraftan ise dünya tarihinde eşine az rastlanacak bir şekilde yüz binlerce masum insanı, savaş hukukunda bile yasaklanan uygulamalara maruz bıraktı.

Artık adını koyalım! Türkiye’de devlet, bir kesimi düşman olarak kabul ederse hukuk askıya alınır, gayri nizami harp yöntemleri devreye girer, soykırım uygulanır, kimse de sesini çıkaramaz. Hakikati savunamıyorsunuz bari tiyatro yapmayın, adını doğru koyun…

Okumaya devam et

Popular