Bizimle iletişime geçiniz

Müzik

Saray için Youtube konserine çıkan Ajda’ya şok

Cumhurbaşkanlığının organize ettiği, Youtube’dan canlı yayınlanan ‘İstanbul Yeditepe’ konserlerinin ilkinde sahneye çıkan Ajda Pekkan’ı 367 kişi canlı izledi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığının himayesinde gerçekleştirilen bir ay boyunca sürecek “İstanbul Yeditepe Konserleri”nin ilk gününde Ajda Pekkan sahne aldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığının YouTube kanalı üzerinden üzerinden canlı yayınlanan konser planlandığı gibi saat 21.00’de başladı.

FENOMENLER DEVREYE GİRDİ

Tüm duyurulara rağmen Ajda Pekkan’ın sahne aldığı konser 367 izleyici ile başladı. İzleyici sayısını arttırmak için sosyal medyada fenomen isimler devreye girdi. İzleyici sayısının azlığına tepki gösteren Cem Yılmaz’ın ağabeyi Can Yılmaz, konser devam ederken saat 22.42’de sosyal medya hesabından, “367 kişi izliyor olamaz di mi?” yazdı.

EN SON 4 BİNE ÇIKTI

Ajda Pekkan konserini izleyici sayısı saat 00.11’de bin 967, saat 02.00’de ise 4 bin 350’ye ulaştı. İzlenme sayısındaki bu ani artışa sosyal medyada yapılan paylaşımların neden olduğu tahmin ediliyor.

BİR AY SÜRECEK 60 İSİM SAHNE ALACAK

Kuruçeşme’de gerçekleştirilecek konserlerde Ajda Pekkan’ın ardından sırasıyla Sibel Can, Demet Akalın, Alişan, Funda Arar, Hakan Peker, Işın Karaca, Coşkun Sabah, Ümit Besen, Cengiz Kurtoğlu, Arif Susam, Serdar Ortaç, Sinan Akçıl, Muazzez Ersoy, Zekai Tunca, Özhan Eren, Orhan Hakalmaz, Ceyhun Çelikten, Ebru Yaşar ve Bülent Serttaş sahne alacak.

Cumhurbaşkanlığı tarafından, halkın parasıyla organize edilen ve yaklaşım 30 milyona mal olan konserler tartışma konusu olmuş, halkın ekonomik sıkıntılar çektiği dönemde sanatçılara milyonlar ödenmesi büyük tepki toplamıştı.

Ayasofya’nın yıllık geliri 400 milyon lira

 

Kültür

Sürgündeki müzisyen Cavit Murtezaoğlu yoğun bakımda

Siyasi yasakları sebebiyle Türkiye’de sürgün olarak bulunan İranlı müzisyen Cavit Murtezaoğlu Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

BOLD– Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan ve geniş bir hayran kitlesine sahip olan Murtezaoğlu, dört gün öce yaptırdığı testlerin pozitif çıkması üzerine Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı. Birgün’ün haberine göre Murtezaoğlu’nun durumu entübe olarak takip ediliyor.


SANATI DEĞİL SÜRGÜNÜ DESTEKLEDİLER

Asıl adı Javid Fakhim Ghanbarzadeh olan Murtezaoğlu Tebriz’de doğdu. Bakü’de müzik eğitimi aldıktan sonra İran’a dönen sanatçı sanat ve siyaset üzerindeki baskılara rağmen birçok müzikal üretimde bulundu, kitap yazdı.

Tebriz’de müzisyenler sendikası derneğini kurdu. Dernek bir süre sonra baskılar yüzünden askıya alındı. Bu süreçte birçok konseri iptal edilen sanatçı İstanbul’a geldi. Murtezaoğlu, İran’da yaşadıklarını “Sanatıma değil sürgünüme destek verdiler.” sözleriyle ifade etti.

İstanbul’da müzikal yolculuğuna devam eden sanatçı, “Virtüözler ve Cavit Murtezaoğlu”, “Tebriz’den Toros’a” adlı albümlei; “Yarizm”, “Bayrek Kuşçuoğlu”, “Nefes Alma Teknikleri” adlı kitapları yayınladı. Konser ve seminerleri büyük ilgi gören Cavit Murtezaoğlu henüz 58 yaşında…

Okumaya devam et

Kültür

Şarkılarda da 80’lere dönüş: RTÜK Sıla’nın klibini yasakladı

Sıla’nın ‘Karanfil’ isimli şarkısının klibi, sigarayı özendirdiği gerekçesiyle RTÜK tarafından yayından kaldırdı.

BOLD – Sigara ile ilgili açtığı davalar ile tanınan ve aralarında ünlü isimlerin de olduğu pek çok kişiye sigarayı özendirdiği gerekçesiyle dava açan Sarıay Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Sıla’nın Karanfil şarkısına da geçtiğimiz ekim ayında savcılığa şikayette bulundu ve yayından kaldırılmasını talep etti.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı da konuyu Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’na iletti. Bakanlık da şarkı sözlerinde alkol ve tütün ürünlerinin kullanımını özendirici ifadeler kullanıldığını tespit ederek, söz konusu klibi Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’na şikayet etti. RTÜK yaptığı inceleme sonucu klibin yayından kaldırılmasına karar verdi.

Okumaya devam et

Kültür

Oscar ödüllü müzisyen Ennio Morricone hayatını kaybetti

Birçok ünlü filmin müziğine imza atan ve Quentin Tarantino’nun yönettiği The Hateful Eight’in müziğiyle hem Oscar hem BAFTA’da ödül alan Ennio Morricone hayata veda etti.

BOLD– İyi Kötü Çirkin, Bir Avuç Dolar gibi spagetti western filmlerine yaptığı müziklerle tanınan ve yaptığı bazı besteler filmin bile önüne geçen Morricone 91 yaşında Roma’da yaşama veda etti.


WESTERN FİLMLERİNİN UNUTULMAZ MÜZİSYENİ

1928 İtalya doğumlu Ennio Morricone, en iyi film müzisyenleri arasında gösterilmektedir. 500’ü aşkın film ve dizi için beste yapan Morricone özellikle ünlü yönetmen Sergio Leone tarafından çekilen ve spagetti western olarak sınıflandırılan filmlere yaptığı müziklerle akılda kalmıştır.

Rock’tan caz’a kadar çok geniş bir alanda müzikler yapan Morricone aslında en az western yapmış olmasına rağmen en çok bu müzikle anılır. İyi, Kötü, Çirkin (Sergio Leone, 1966) ve Bir Zamanlar Batı’da (Sergio Leone, 1968) gibi klasikleşmiş spagetti westernlere yaptığı müzikler unutulmazlar arasına girmiştir. Sergio Leone’nin 1984’te çektiği başyapıtı Once Upon a Time in America (Bir Zamanlar Amerika’da) filminin müzikleri de Morricone tarafından yapılmıştır.

Morricone’nin çalışmaları arasında Misyon (The Mission, Roland Joffé, 1986), Dokunulmazlar (The Untouchables, Brian DePalma, 1987), ve Cinema Paradiso (Giuseppe Tornatore, 1988) gibi filmler de mevcut.

2007’de Onursal Oscar Ödülü’ne layık görülen Morricone 2016’da 87 yaşındayken The Hateful Eight filmine yaptığı müziklerle En İyi Film Müziği dalında Oscar kazanmıştır. İtalyan besteci bu filme yaptığı müzikle aynı yıl hem BAFTA hem de Film Eleştirmenleri Birliği ödüllerini almayı da başarmıştı.

Okumaya devam et

Popular