Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Müteahhitlerden Albayrak ve Erdoğan’a teşekkür!

Korona salgını nedeniyle satışların durmasıyla zor bir döneme giren inşaat sektörü, geçtiğimiz günlerde açıklanan kredi destek paketi için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Berat Albayrak’a teşekkür etti. 

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanı Beraat Albayrak, korona salgını nedeniyle yaşanan ekonomik krizi aşma amacıyla ‘Kredi destek paketi’ adı altında yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi. 4 kamu bankasının destek verdiği pakette başta konut olmak üzere birçok gayrimenkul ve tüketim kalemlerinde önemli oranlarda kredi düzenlemesi yapıldı.  

Kamu bankasının konut desteği kapsamında sıfır ve 1. el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,64 faizle finansman paketi hazırlaması inşaat sektörünü çok sevindirdi. Ekonominin darboğaza girdiği her dönemde hükümetin kurtarmak için ilk el attığı sektör olan inşaat sektörü, son hazırlanan kredi destek paketiyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a Marifet iltifata tabidir diyerek çeşitli gazetelere verdiği tam sayfa ilanla teşekkür etti. 

İşte GYODER Yüksek İstişare Kurulu’nun “Marifet iltifata tabidir” başlıklı o ilanı: 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde atanmış bakanlarımızın her birinin ayrı ayrı geceyi gündüze katarak ülkemiz için çalışmalarını, gayretlerini bu çalışma ve gayretlerin sonuçlarını milletimizin birer ferdi olarak görüyor ve takdir ediyoruz. 

Bugünlerde bütün dünya ile beraber ülkemizi de sarsan derinden etkileyen Covid-19 kaynaklı pandemi sürecinde çalışanından, müteşebbisine kadar her esimin ekonomik zorluklarının aşılması için Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ile Hazine ve Maliye Bakanımız ardı ardına destek paketleri açıklamışlar, kaynak tahsis etmişdir. Doğrudan destekler, kredi kart borçları, kamunun alacakları dahil borçların ertelenmesi takdir edilecek sosyal destek hamleleriydi. 

Bu hamlelerde ülkemiz insanı, devletinin yanında olduğunu derdiyle dertlendiğini yakından hissetmiştir. Bu anlayış, tarihimiz boyunca Devlet-Millet arasında kurulmuş en güzel gönül köprüsü olmaya adaydır. 

Son olarak pandemi yasakları kalkarken, kapalı kalan işyerlerinin, aksayan üretimin, istihdamın yeniden canlanması için Hazine ve Maliye Bakanlığımız halkımıza daha önce eşi benzeri görülmemiş bir kredi paketini açıklamış, kredi faizlerini aylık yüzde 0,64’e, vadesini 15 yıla kadar uzatmıştır. 

Bu gelişmeyle halkımız gelişmiş ülkerle eş koşullarda alım bireysel yatırım imkanlarına kavuşmuş, moral artmış, statik bekleyen tasarruflar yatırıma yönelmiştir. Tüketici güven endeksi olumlu etkilenecektir. 

Son tüketici kredi paketiyle sadece konut, otomotiv, turizm sektörleri değil, sadece bizim sektör olarak hareketlenmemizle 150’ye varan alt sektör ve tedarik zincirimiz hareketlenecek, istihdam artacak, vergi gelirleri olumlu etkilenecektir ve sonuçta ülkemiz kazanacaktır. 

Kadim kültürümüzeMarifet İltifata Tabidir” denilmiştir. Marifeti takdir etmek borcumuzdur. 

Bu zor günlerde ülkemiz için gecesini gündüzüne katarak çalıştığına şahit olduğumuz, son açıklanan ve tüketicinin kredilendirildiği muhteşem kredi paketinin mimarı, Hazine Maliye Bakanımız; Berat Albayrak’a,  bu sürecin şüphesiz lideri, halkımızın refahı, ülkemizin kalkınması için kamu kaynaklarını etkin şekilde sefer eden, inanamadığımız bir enerji ile gecesini gündüzüne katarak çalışan, ülkemizi sadece coğrafyada değil, dünya ölçeğinde saygın bir konuma taşıyan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a marifet iltifat ederek, takdir ve teşekkürlerimizi kamuoyu ile paylaşırız. 

İktisatçı Mahfi Eğilmez: Geniş işsizlik oranı yüzde 23,1

Ekonomi

Vatandaş fırından bayat ekmek, marketten çürük sebze meyve topluyor

Malatyalı bir fırıncı ziyarete gelen siyasilere işlerin kötü gidişini anlatırken, vatandaşın sıcak ekmek almaya gücü kalmadığını, kendisinin de artık marketteki çürük meyve sebzeye yöneldiğini söyledi.

BOLD – CHP’li Veli Ağbaba’nın Malatya’da ziyaret ettiği bir fırıncı günde ekmek satışlarının 300-400 ekmeğe düştüğünü söyleyerek isyan etti.

İnsanların bayat ekmeğe yöneldiklerini söyleyen fırıncı esnafı, çalışmasına rağmen kendisinin de marketlerdeki taze meyve ve sebzeyi alamadığı anlattı.

Doğalgaz ve elektrik faturalarının belini büktüğünü söyleyen esnaf çocuklarına çikolata bile alamadığını dile getirdi.

İşte kadın kanıyla yazılan AKP tarihi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Babacan TÜİK’e Algıları Ayarlama Enstitüsü ismi verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme rakamlarını gerçekçi bulmadı. Babacan, TÜİK’e ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ismi verdi.

BOLD – Partisinin 1. Milas İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, 13 yıl bakanlık yaptığı AKP hükumetini eleştirdi. Babacan, “Algıları Ayarlama Enstitüsü diyor ki, Türkiye ekonomisi büyüdü. G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci ülke olduk büyümede. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Diyorlar ki geçen yıl 1,8 büyüdük. Milli gelir arttı diyorlar. Milli gelir enflasyondan fazla arttı diyorlar.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl çalışan sayısının 2019 yılına göre 3 milyon azaldığına işaret eden Babacan, “Ülkede çalışan sayısı azalıyor, çalışanların çalışma saatleri de azalıyor, buna rağmen ekonomi büyüyor. Bu büyümeye akıl erdiren varsa bir bana anlatsın.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

TMSF Başkanı: Mahkemelerden 1-2 onama bekliyoruz

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal’dan, yargıya talimat olarak yorumlanan bir açıklama geldi. Gülal, “2021’de büyük gruplarda 1-2 onama bekliyoruz. Koza Altın devlete geçerse Türkiye Varlık Fonu’na devredilebilir” dedi.

BOLD – TMSF’nin yıllık değerlendirme toplantısında konuşan Gülal, fonun el koyduğu 796 şirketin 2020 yılı kârının yüzde 36 artışla 3.4 milyar TL olduğunu söyledi. Kayyım atanan şirketlerde 40 bin 61 kişinin çalıştığını kaydeden Gülal, “42.5 milyar lira aktif büyüklükle devraldığımız bu şirketlerde yüzde 65 büyüme sağlayarak 70.2 milyar lira seviyesine ulaştık. 18 milyar lira olan öz kaynak büyüklüğü yüzde 61 artışla 29.1 milyar liraya ulaştı. Şirketlerimiz 2020’yi olağanüstü performansla kapattı.” dedi.

MAHKEMELER HIZLI KARAR VERMELİ

Devletin ve TMSF’nin bu kadar fazla şirketi yönetmesinin zor olduğunu ve bu yükten kurtulması gerektiğini kaydeden Gülal, “Bu şirketler ile ilgili gelecek projeksiyonu yapmak için davaların sonuçlanması gerekir. En hızlı şekilde bu kararların çıkmasını ümit ediyorum. Müsadere kararı çıkanlar var. 2021’de büyük gruplarda 1-2 onama bekliyoruz. Koza Altın devlete geçerse Türkiye Varlık Fonu’na devredilebilir.” diye konuştu.

AĞRI’DA ALTIN ÇIKARACAĞIZ

Akın İpek ve ailesine ait olan ancak TMSF’nin el koyduğu Koza Altın’ın geçen yıl üretiminin azaldığını itiraf eden Gülal, şirketin cirosunun yüzde 14, net kârının yüzde 2.5 arttığını belirtti. Koza’nın Ağrı’daki Mollakara madeninde tesis kurmayı gerektirecek bir altın rezervi olduğunu belirten Gülal, “Mayıs sonu ya da Haziran itibariyle tesisimizi kuracağız. Minimum 300 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Oradan altın çıkarmayı planlıyoruz.” diye konuştu. Gülal, Ağrı’da yaklaşık 1000 kişilik istihdam sağlanacağını aktardı.

KÂR EDEN ŞİRKETLERİ SATMIYORUZ

Gülal, mevcut şirketlerin satılıp satılmayacağına ilişkin soruya şu cevabı verdi: “Şirketin ekonomik devamlılığı tehlike arz ediyorsa şirketin satışı gündeme gelebiliyor. Koza’yı, Erciyes’i ve diğer kar eden şirketleri şu andaki hukuki altyapıyla satmamız mümkün değil. Naksan Grubu’nu satabiliriz. Royal Halı ve Naksan Plastik’in satışı ile ilgili ihale süreci yaşadık. Salgın şartları nedeniyle talip çıkmadı, önümüzdeki dönemde tekrar ihale yapmak istiyoruz.”

Halka arz konusuna ilişkin bir soruya karşılık Gülal, Erciyes Anadolu Holding, Aydınlı Grubun arz edilebileceğini belirterek, Koza’daki arz oranını artırabileceklerini söyledi.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0