Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“AKP bebeklerden intikam alıyor”

İşine dönmek için 3,5 yıldır eylem yapan Nazan Bozkurt, bebekli annelerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. İktidarın bebeklerden intikam aldığını söyledi.

BOLD – Ankara Yüksel Caddesinde 1316 gündür “İşimi geri istiyorum” eylemi yapan KHK’lı memur Nazan Bozkurt, bugün yine polis tarafından yerlerde sürüklendi. Olay sonrasında açıklama yapan Bozkurt, “Saçımızla bizi yerlerde sürüklediler, bu yaptıkları ne ki… Hiçbir şey. Size bugün bebekli annelerden bahsetmek istiyorum.” dedi.

Dün Çorlu’da gözaltına alınan Yasemin Baltacı ile 12 Haziran’da İstanbul’da gözaltına alınıp üç gün önce tutuklanan Emine Örnek’in yaşadıklarını hatırlatan Bozkurt, “İkisinin de iki çocuğu var. Emine hanımın 4 aylık bir bebeği var, bir de küçük başka bir çocuğu daha var. Anneyi tutukladılar. O 4 aylık bebek her gün ağlıyor. Babanın başına polisler bırakmış gitmiş. Baba ne yapsın 4 aylık bebekle. Susturamıyorum bu çocuğu diyor. Çalışamıyorum, işe gidemiyorum diye Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mesaj atmış, lütfen sesimizi duyurun diye. 4 aylık bir bebeği hangi intikam düşüncesiyle annesinden ayırabildiniz. Siz ne biçim insansınız. Yasemin hanımın biri 9, diğeri 19 aylık iki çocuğu var. Bu kadını tutukluyorlar. Savcı çocukların esirgeme kuruma verilmesini istiyor” ifadelerini kullandı.

“ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILSIN”

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından üç gün önce tutuklanan olan Emine Örnek’in eşi, oğlu Mahmut Samet’in videosunu dün akşam Ömer Faruk Gergerlioğlu’na göndererek çaresizliğini böyle anlatmıştı:

“2 çocukla öylece beni bırakıp gitti polisler. 4 aylık bebeğimiz Mahmut Samet bu şekilde ağlayıp duruyor vekilim. İşe de gidemiyorum. Çok çok zor durumdayım, adli kontrolle bari serbest bıraksınlar.” Çorlu’dan Mersin’e götürülen Yasemin Baltacı ise hala gözaltında tutuluyor. Çocukları süt için annesinin yanına götürülüp getiriliyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube’de daha önce 8 gün gözaltında kalan Nazan Bozkurt,  o günlerde tanık olduğu bir olayı ise şöyle anlattı:

“Bizim 8 günlük bir gözaltımız vardı, siyasi şubede. Aç susuz geçirdiğimiz. Oraya bir kadın getirdiler. İyi dinleyin burayı (caddedekilere sesleniyor). Kadının 1 aylık bir bebeği var. Ve bu kadıncağızın memelerinden süt geliyor. Kadın çocuğumun sütü diye sütü dökemiyor. Ona dedik ki, “Lavaboda akıtsan olmaz mı?” Kadın ağlamaya başladı, o benim çocuğumun sütü, nasıl akıtabilirim diye.

BAŞKA BİRİNİN ÜZERİNE KAYITLI BYLOCK NEDENİYLE

Ve hikayesini bize anlattı. Başka birinin üzerine kayıtlı telefonda çıkan Bylock yüzünden kadını almışlar. Bir aylık bebeği olan bir kadın bu yüzden gözaltına alınıyor. Çocuğunu getiriyorlar şubeye. Emziriyor, tekrar nezarete giriyor. Böyle bir şey olabilir mi? Başka birinin üzerine kayıtlı telefon yüzünden bunlar başına gelmiş. Savcı bunu anlayamaz mıydı? Huzura çağırıp soramaz mıydı? Gözaltı talimatı vermek miydi tek çözüm. Nezarete atmak mıydı?”

“TAŞ OLSA ÇATLAR, AĞAÇ OLSA DİLE GELİR”

AKP’nin son 4 yıldır çok korkunç şeyler yaptığını vurgulayan Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı:

“O kadar korkunç şeyler yaptılar ki… 20 yıldır bir mağdur edebiyatı tutturdular. Bugün AKP’nin yaptığı şeyler var ya 20 bin yıl konuşulsa yine de bu halkın içi soğumayacak. AKP bebeklerden intikam alıyor, bebeklerden! Ve bu yüzden vereceği hesap o kadar büyük ki! Ne demek bir bebeği annesiz bırakmak. Artık yeter. Taş olsa çatlar, ağaç olsa dile gelir. 4 aylık bebek katıla katıla ağlıyor, yeter artık sizin bu zulmünüz, yeter. AKP’liler size söylüyorum bugün bu bebeklere yaptıklarınızı, bu halka yaşattıklarınızı yaşamadan ölmeyeceksiniz. Meriç’te boğulan bebekler var ya onların ahı bir gün bile yakanızdan düşmeyecek. Bebeklerden bile intikam alan bu zihniyetinizle bir gün defolup gittiğinde bu ülkede yine biz kalacağız bu ülkeyi sahiplenen. İşimizi, ekmeğimiz de geri alacağız. O çocukların, bebeklerin gözyaşlarını biz sileceğiz.”

2017’DE İHRAÇ EDİLDİ

2007 yılında Çankaya’da Nüfus Memuru olarak çalışmaya başlayan Nazan Bozkurt, 23 Ocak 2017 tarihli 683 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi. O günden beri Yüksel Caddesinde “İşimi geri istiyorum” eylemi yapıyor. Bozkurt’un OHAL Komisyonuna yaptığı başvuru, hakkında açıldığı iddia edilen soruşturma nedeniyle reddedilmişti. Bozkurt, “OHAL Komisyonu kararına göre, 2017’de ihraç edilmemin sebebi, hakkımda 2018’de açılan davaymış! Ve memur olmadan 6 yıl önce bir sol örgütün memur yapılanmasına girip 15 yıl faaliyet göstermişim… Fakat bu süre zarfında hakkımda bir tek soruşturma açılmadı” demişti.

İlk bebeğini hapiste doğuran iki bebekli anne hala gözaltında

Savcı gözaltına aldırdığı annenin bebeklerini Çocuk Esirgeme’ye göndermeye çalıştı

 

 

Gündem

Erdoğan eleştirdiği THK’nın onursal başkanı çıktı

Orman yangınları sonrasında gündeme gelen Türk Hava Kurumu’nu “filosunu yenileyememekle” suçlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, THK’nın onursal genel başkanı çıktı. THK’nın sitesinde “Onursal Genel Başkanımız” bölümünde Erdoğan’ın fotoğrafı yer alıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “filosunu ve teknolojisini yenileyememiş” diye eleştirdiği Türk Hava Kurumu’nun (THK) onursal genel başkanı olduğu ortaya çıktı.

THK’NIN ONURSAL BAŞKANI ÇIKTI

Türkiye’nin birçok farklı noktasında çıkan yangınlarla ilgili THK uçaklarının kullanılmamasıyla ilgili eleştiriler konusunda bugün yangın bölgesinde açıklama yapan Erdoğan, “Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi uzun yıllardır bu görevi yürüten THK’nın filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın “filosunu ve teknolojisini yenileyememiş” dediği THK’da onursal başkan olduğu ortaya çıktı. THK’nın sitesinde “Onursal Genel Başkanımız” bölümünde Erdoğan’ın fotoğrafı yer alıyor.

https://www.thk.org.tr/onursal_genel_baskan

 

15 Temmuz mağduru Harbiyeli öğrenciler, AİHM önünde eylem yaptı

Okumaya devam et

Gündem

Yeni aşı çalışmalarına başlandı: Sinovac, Delta varyantında etkili değil mi?

Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac aşısının oluşturduğu antikorların altı ay sonra önemli ölçüde düştüğünün açıklanmasının ardından şirketten yeni bir açıklama geldi. Sinovac, koronavirüsün yeni varyantı Delta için yeni aşı üretme çalışmalarına başladığını duyurdu. Bu açıklama “Sinovac, Delta varyantında etkili değil mi?” sorularını akıllara getirdi. 

BOLD – Türkiye’de de kullanılan ve etkinliği konusunda soru işaretleri bulunan Sinovac aşısı ile ilgili yeni açıklama geldi. Sinovac’ın baş ticaret yetkilisi Yang Guang, şirketin delta varyantına karşı yeni bir aşı geliştirme çalışmalarına başladığını açıkladı.

AŞILARIN DELTA VARYANTINA KARŞI ETKİNLİĞİ TARTIŞILIYOR

Son günlerde tüm dünyada ve Çin’de Kovid-19 vaka sayısının artmasının ardından aşıların Delta varyantına karşı etkili olup olmadığı tartışması başladı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), aşı kullanmış olan birinin delta varyantına yakalanabileceğini ancak aşının enfekte olma riskinin az azaltacağını, ağır belirtiler ve ölüm gibi en kötü sonuçları etkin şekilde önleyebileceğini söyledi. Dünyanın birçok yerine aşı ulaştıran Çinli şirketler de konuyla ilgili açıklama yaparak aşıların koruma derecesi hakkında bilgi verdi.

SİNOVAC DELTA İÇİN YENİ AŞI ÜRETECEK

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre Türkiye’de de yoğun olan kullanılan CoronaVac aşısını üreten Sinovac’ın baş ticaret yetkilisi Yang Guang, laboratuvarlarda yapılan aşının Delta virüsünün serum nötralizasyon antikor araştırmasında olumlu sonuçlar alındığını söyledi. Yang, buna karşın şirketin delta varyantına karşı yeni bir aşı geliştirme çalışmalarına başladığını söyledi. Sinopharm’a bağlı CNBG şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Yang Xiaoming de  “Laboratuvarda yapılan deneylerde, aşı kullandıktan sonra bağışıklık gücüne sahip insanlardaki serum örnekleri ile birçok virüs varyantının nötralizasyon deney sonucunda nötralizasyon gerçekleşti. Yani Sinopharm’ın aşıları hala etkin koruma sağlayabiliyor” dedi.

ANTİKORLAR 6 AYDA ÖNEMLİ ORANDA DÜŞÜYOR

Çin’de yapılan bir laboratuvar çalışması, CoronaVac aşısının oluşturduğu antikorların, çoğu kişide ikinci dozdan altı ay sonra önemli ölçüde düştüğünü gösterdi. 18-59 yaş arası sağlıklı yetişkinlerden alınan kan örneklerinin incelendiği araştırmaya göre iki ya da dört hafta arayla iki doz aşı uygulanan katılımcılardan sadece sırasıyla yüzde 16,9’u ve yüzde 35,2’si, ikinci dozdan 6 ay geçtikten sonra hastalığı önleyecek düzeyde antikora sahip olduğu görüldü.

 

15 Temmuz mağduru Harbiyeli öğrenciler, AİHM önünde eylem yaptı

Okumaya devam et

Gündem

15 Temmuz mağduru Harbiyeli öğrenciler, AİHM önünde eylem yaptı

15 Temmuz sonrası ordudan atılan askeri öğrenciler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde eylem yaptı. Haksız bir yargılamaya maruz kaldıklarına dikkat çeken askeri öğrenciler, tutuklu olan devre arkadaşlarına özgürlük istedi.

BOLD – Avrupa’nın farklı şehirlerinden gelen eski askeri öğrenciler, Türkiye’de askeri okulların kapatılışının 5. yıl dönümü sebebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde “tutuklu Harbiyeliler” için eylem yaptı.

HAKSIZ YARGILAMAYA MARUZ KALDILAR

Askeri öğrencilerin haksız bir yargılamaya maruz kaldığını belirten eylemciler, devre arkadaşlarına ait yüzükleri AİHM’in kapısına bıraktı. Öğrenciler, harbiyelileri hatırlatmak için 100’den fazla askeri öğrencinin fotoğrafını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin demir parmaklıklarına astı.

355 ASKERİ ÖĞRENCİYE MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ

15 Temmuz’un ardından, müebbet hapis cezası alan askeri okul öğrencileri 2016’dan bu yana cezaevinde. 355 askeri öğrenciye “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan TCK 309/1 maddesi uyarınca müebbet hapis cezası verildi.

BM DERHAL TAHLİYELERİNİ İSTEDİ

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutukluluk Çalışma Grubu, geçen şubat ayında 15 Temmuz sonrası tutuklanan ve müebbet hapis cezası alan askeri öğrencilerin derhal tahliye edilmesi, zararlarının tanzimi ve sorumlular hakkında işlem yapılması yönünde karar verdi. Birleşmiş Milletler’in bu kararı uygulanmadı.

 

Ormanlar yanarken AKP talan yasası çıkarmış

Okumaya devam et

Popular

Shares