Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs günlüğü: Brezilya’da rekor artış

Brezilya’da son 24 saatte 34 bin 918 yeni koronavirüs vakası bildirildi. Şimdiye kadarki bu en yüksek vaka sayısı, üst düzey yetkililerin durumun kontrol altında olduğunu söylediği gün geldi.

BOLD – Devlet Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Walter Braga Netto “Bir kriz var, yaslı ailelerin yanındayız ama bu kriz yönetiliyor” demişti.

Brezilya, 930 bine yakın vakayla ABD’den sonra en yüksek Kovid-19 vakasına sahip olan ülke. 1300 kişinin öldüğü ülkede toplam ölü sayısıysa 45.241 oldu.

Ülkede salgın yavaşlama eğilimi göstermiyor ve bu hızla haftasonuna dek ülkedeki vaka sayısının bir milyonu geçmesi bekleniyor.

Ülke şu an koronavirüs salgınının merkez üssü ve durum her geçen gün kötüleşiyor.

Brezilya’da çok az test yapıldığı için, enfeksiyon sayısının resmi sayılardan çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

Ancak karantina önlemlerini ekonomik açıdan zararlı bulduğu için eleştiren Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun baskısıyla, salgın zirve bile yapmadan ülkenin büyük şehirleri yeniden ekonomik faaliyetlerini başlattı.

IRAK’TA REKOR KOVİD-19 VAKASI

Irak, koronavirüs salgınından bu yanaki en büyük koronavirüs vakası ve ölüm sayılarını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 1.385 teyitli Kovid-19 vakası olduğunu ve 60 kişinin öldüğünü belirtti.

Bakanlık yapılan 10.330 testle bu vaka sayısının teyit edildiğini duyurdu.

Bu son açıklamayla, Irak’taki toplam vaka sayısı 22.700’e ölü sayısı da 712’ye ulaştı.

PEKİN’E GİRİŞ ÇIKIŞLAR KISITLANDI

Çin’in başkenti Pekin’de yeni koronavirüs vakası sayısında son günlerde görülen artış nedeniyle sıkılaştırılan önlemler kapsamında kente giriş çıkışlara kısıtlamalar getirildi.

Özellikle yeni vakaların görüldüğü bölgeler karantinaya alınırken Pekin’deki iki büyük havalimanıyla bağlantılı bin 255 uçuş iptal edildi.

Risk bölgesinde yaşayanlara yönelik testler artırılırken kentteki kreş ve okullar da tekrar kapandı.

Taksilerin yasaklandığı kentte, spor etkinliklerine ve 100’ün üzerinde insanın bir araya geleceği toplantılara da izin verilmeyecek. Müze ve kütüphaneler de yüzde 30 kapasiteyle hizmet verecek.

Yaklaşık 20 milyon nüfusa sahip olan Pekin’de koronavirüs salgını kontrol altına alınmıştı. Ancak bugün kentte son 24 saatte 31 yeni vaka tespit edildiği açıklanırken geçen Perşembe’den beri kaydedilen vaka sayısı 137’e yükseldi. Bu, kentte Şubat ayı başlarından beri görülmeyen bir artışa işaret ediyor.

Ülke genelinde son 24 saatte kaydedilen yeni vaka sayısıysa 44. Bunlardan 11’i, ülkeye dönen Çin vatandaşlarının yurt dışından getirdiği vakalar. Resmi verilere göre, ülkede şu an tedavi gören Kovid-19 hastası sayısı 252.

Çin’de şu ana kadar toplam 83 bin 265 koronavirüs vakası tespit edildi. Ülkede Kovid-19 nedeniyle 4 bin 634 kişi hayatını kaybetti.

HONDURAS DEVLET BAŞKANI KORONAVİRÜSE YAKALANDI

Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez’in koronavirüse yakalandığı ve tedavi görmeye başladığı bildirildi. Başkanın tedavi süresince uzaktan çalışacağı ve görevlerini yardımcıları aracılığıyla yürüteceği belirtildi.

Ayrıca Hernandez’in eşi ve virüs teşhisi konan iki yardımcısının da tedavi gördüğü açıklandı.

Orta Amerika ülkesi Honduras’ta da Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 330’a, vaka sayısı ise 9 bin 656’ya yükselmiş durumda. Sağlığına kavuşanların sayısı bin 75.

PUTİN’E DEZENFESİYON TÜNELİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in virüsten korunması için özel ‘dezenfeksiyon tüneli’ oluşturuldu.

RIA haber ajansının haberine göre Putin’in Novo-Ogaryovo’daki konutunu Moskova dışından ziyaret edecek herkes bu tünelden geçmek zorunda.

Ajansın haberine göre tüneldeki dezenfektan ince bir sıvı bulutu. Bu bulut tünelden geçenlerin kıyafetlerini ve cildin açıkta kalan yerlerini kaplıyor.

Putin’in sözcüsü Dmistri Peskov da Nisan ayı başında Putin ile görüşecek herkesin test yaptırdığını söylemişti. Peskov bu açıklamasından bir ay sonra virüs kaptı.

Rusya’da 550.000’den fazla vaka görüldü. Rusya, Brezilya ve ABD’den sonra en yüksek vaka sayısına sahip üçüncü ülke konumunda. Rusya bunun sebebinin kitlesel test programı olduğunu söylüyor.

Almanya koronavirüs salgınında Türkiye’yi riskli bölgeler listesine aldı

Dünya

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘tatil’ için Almanya’ya gitti

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Alman dostlarımız Türkiye’ye tatile gelmek istiyor” diyerek Berlin’den seyahat kısıtlamasını kaldırmasını istedi. Alman mevkidaşı, “Başka adımlar da olacaktır” diyerek Çavuşoğluna umut verdi.

BOLD – Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği AB dönem başkanı Almanya’nın başkenti Berlin’de mevkidaşı Heiko Maas’la bir araya geldi. AB’nin zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle kaldırılmasının tavsiye edildiği listede Türkiye’nin olmaması ana gündem maddesiydi.

Görüşme sonrası iki bakan basın toplantısı düzenlendi. Çavuşoğlu, “Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Almanya turizm sektörü için de çok önemli” dedi. Maas ise “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı, bu bir adımdır. Daha başka adımlar da olacaktır” diye konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Rus halkından Putin’e iki dönem verilmesi için onay

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki dönem daha görev yapmasına olanak verecek halk oylamasında oyların tamamı sayıldı. Oyamaya katılanların yüzde 77.9’u anayasada değişikliklere ‘evet’ dedi.

BOLD – Rusya’da anayasal düzenlemelere yönelik halk oylamasında oyların yüzde 99.9’unun sayıldı. Katılımın yüzde 65 olduğu oylamada vatandaşların yüzde 77.9’u ‘evet’, yüzde 21.2’si ise ‘hayır’ oyu verdi.

OYLAMA 25 HAZİRAN’DA BAŞLAMIŞTI

Rusya ve yurtdışındaki milyonlarca Rus vatandaşı anayasada teklif edilen 206 değişikliği oylamak için halk oylamasına katıldı. Salgın nedeniyle günlere yayılan ve 25 Haziran’dan beri süren oylama dün sona erdi. Oylamada vatandaşların yüzde 77.9’u ‘evet’, yüzde 21.2’si ‘hayır’ oyu verdi.

PUTİN 2 DÖNEM DAHA GÖREV YAPABİLECEK

Batı’da anayasadaki düzenlemelerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki dönem daha görev yapmasına olanak vereceğine dikkat çekilse de, aslında Rusya temel hukukuna bir dizi değişiklik getirecek.

ÇOK AZ İHLAL GÖRÜLDÜ

Merkez Seçim Komitesi Başkanı Ella Pamfilova, ön verilere göre, vatandaşların yüzde 65’inin katılım gösterdiğini söyledi. Pamfilova, oylama süresince çok az sayıda ihlal görüldüğünü, başkent Moskova ve Nijnıy Novorod bölgesinde internet üzerinden oy kullanma sisteminin çok yaygın olarak yararlanıldığını belirtti.

MİT haberinden sonra gazeteci Murat Ağırel’in telefonunu Turkcell üzerinden nasıl sabote ettiler?

Okumaya devam et

Dünya

BM’den küresel turizm uyarısı: Kayıp 3.3 trilyon dolar olacak

Birleşmiş Milletler, küresel turizmin bu yıl salgın nedeniyle 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceğini öngörerek, salgının gelecek yıl mart ayına kadar sürmesi halinde bu kaybın 3.3 trilyon dolara kadar çıkabileceği uyarısında bulundu.

BOLD – Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) son 4 ayda sebep olduğu ekonomik gerilemenin etkisiyle dünya turizm sektörünün bu yıl 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceğini duyurdu.

TURİZMDEKİ KAYIP 1.2 TRİLYON DOLAR

UNCTAD’ın yeni yayımladığı bir raporda, Kovid-19’un dünya genelinde turizme etkisine ilişkin tahminler paylaşıldı. Raporda, salgının mart ayından bu yana sebep olduğu ekonomik gerilemenin etkisiyle dünya turizm sektörünün 2020’de 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceği, bunun da küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 1,5’ine denk geldiği belirtildi.

SALGIN BİR YIL SÜRERSE KAYIP 3’E KATLANIR

Raporda, uluslararası turizmdeki söz konusu durgunluğun 8 ay daha sürmesi halinde sektördeki küresel kaybın, 2,2 trilyon dolara yükselebileceği uyarısı yapıldı. UNCTAD, uluslararası turizmde 12 aylık bir aranın (2021 Mart ayına kadar) ise en kötümser senaryoda 3,3 trilyon dolar (Küresel GSYİH’nın yüzde 4,2’si) kayıp anlamına gelebileceği tahmininde bulundu.

YOLCU TALEBİ YÜZDE 91.3 DÜŞTÜ

Öte yandan, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ise yaptığı açıklamada, küresel taşımacılıkta yolcu talebinin mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 91,3 düştüğünü bildirdi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) göre son 20 yılda büyüklüğünü 3 kat artıran ve birçok ülke ekonomisinin bel kemiği durumundaki turizm, dünya çapında milyonlarca insanın geçim kaynağı konumunda bulunuyor.

Bahçeli, Twitter’a veda edince MHP’liler de hesaplarını askıya aldı

Okumaya devam et

Popular