Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Facebook’tan Trump’a ‘Nazi’ sansürü

Facebook, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasında kullanılan bazı reklamları, Nazi sembolleri içerdiği gerekçesiyle sosyal paylaşım sitesinden kaldırdı.

BOLD – Facebook, ABD Başkanı Trump’ın kampanya ekibi tarafından paylaşılan ve Nazi sembolü içeren reklamları kaldırdı.

Şirketin kaldırdığı reklamda yer alan simge, Nazilerin toplama kamplarındaki tutsaklara taktığına benzer bir ters kırmızı üçgendi.

Trump kampanyası ise simgenin Nazilerle ilişkili olmadığını ve bu sembolün Antifa hareketi tarafından kullanıldığını belirtti.

Reklamlar, Trump ve ABD Başkan Yardımcı Mike Pence’in Facebook sayfalarında da yayınlanmıştı.

 

“BU SEMBOL NEREDE KULLANILIRSA KULLANILSIN KALDIRIRIZ”

Facebook’un güvenlik politikasının başındaki yetkili Nathaniel Gleicher, olayın ardından Temsilciler Meclisi’ndeki bir komitede verdiği ifadede, “Başka bir bağlam içinde olmadıkları ya da kınama amacıyla paylaşılmadıkları takdirde, nefret dolu ideolojileri ve örgütleri temsil eden sembollere izin vermiyoruz” dedi.

Gleciher, “Bu reklamla ilgili vakada gördüğümüz de buydu. Bu sembolün kullanıldığı her yerde aynı eylemde bulunuruz” diye ekledi.

ABD Başkanı Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in sayfalarında bulunan reklamlar sitede yaklaşık 24 saat kaldılar ve yüz binlerce kişi tarafından görüntülendiler.

“SEMBOL EMOJİ OLARAK FACEBOOK’TA YER ALIYOR”

Trump’ın seçim kampanyasından bir sözcü yaptığı açıklamada, “Ters kırmızı üçgen sembolü Antifa tarafından kullanılıyor, bu nedenle antifa ile ilgili olan bir reklamda ona yer verildi” dedi.

Sözcü, “Facebook’da halen tamamen aynı görünen kırmızı ters üçgen emojisinin yer aldığını hatırlatmak isteriz” ifadelerini kullandı.

Reklamın metninde de “aşırı solcu grupların tehlikeli çetelerinin” sokaklarda kargaşa yarattığı ve “kentleri tahrip ettiği” belirtiliyordu.

Facebook daha önce Trump’ın “nefret söylemine ve yaydığı yanlış bilgilere izin verdiği” gerekçesiyle eleştirilmişti.

Twitter’ın Trump’ın tweetlerine uyarı koymasından sonra Facebook’tan da benzer bir adım talep edenler, bunun gerçekleşmemesi nedeniyle sosyal medya platformunu eleştirmişti.

Twitter Trump’ın paylaştığı videoya “manipüle edilmiş medya” etiketi ekledi

Dünya

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘tatil’ için Almanya’ya gitti

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Alman dostlarımız Türkiye’ye tatile gelmek istiyor” diyerek Berlin’den seyahat kısıtlamasını kaldırmasını istedi. Alman mevkidaşı, “Başka adımlar da olacaktır” diyerek Çavuşoğluna umut verdi.

BOLD – Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği AB dönem başkanı Almanya’nın başkenti Berlin’de mevkidaşı Heiko Maas’la bir araya geldi. AB’nin zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle kaldırılmasının tavsiye edildiği listede Türkiye’nin olmaması ana gündem maddesiydi.

Görüşme sonrası iki bakan basın toplantısı düzenlendi. Çavuşoğlu, “Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Almanya turizm sektörü için de çok önemli” dedi. Maas ise “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı, bu bir adımdır. Daha başka adımlar da olacaktır” diye konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Rus halkından Putin’e iki dönem verilmesi için onay

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki dönem daha görev yapmasına olanak verecek halk oylamasında oyların tamamı sayıldı. Oyamaya katılanların yüzde 77.9’u anayasada değişikliklere ‘evet’ dedi.

BOLD – Rusya’da anayasal düzenlemelere yönelik halk oylamasında oyların yüzde 99.9’unun sayıldı. Katılımın yüzde 65 olduğu oylamada vatandaşların yüzde 77.9’u ‘evet’, yüzde 21.2’si ise ‘hayır’ oyu verdi.

OYLAMA 25 HAZİRAN’DA BAŞLAMIŞTI

Rusya ve yurtdışındaki milyonlarca Rus vatandaşı anayasada teklif edilen 206 değişikliği oylamak için halk oylamasına katıldı. Salgın nedeniyle günlere yayılan ve 25 Haziran’dan beri süren oylama dün sona erdi. Oylamada vatandaşların yüzde 77.9’u ‘evet’, yüzde 21.2’si ‘hayır’ oyu verdi.

PUTİN 2 DÖNEM DAHA GÖREV YAPABİLECEK

Batı’da anayasadaki düzenlemelerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki dönem daha görev yapmasına olanak vereceğine dikkat çekilse de, aslında Rusya temel hukukuna bir dizi değişiklik getirecek.

ÇOK AZ İHLAL GÖRÜLDÜ

Merkez Seçim Komitesi Başkanı Ella Pamfilova, ön verilere göre, vatandaşların yüzde 65’inin katılım gösterdiğini söyledi. Pamfilova, oylama süresince çok az sayıda ihlal görüldüğünü, başkent Moskova ve Nijnıy Novorod bölgesinde internet üzerinden oy kullanma sisteminin çok yaygın olarak yararlanıldığını belirtti.

MİT haberinden sonra gazeteci Murat Ağırel’in telefonunu Turkcell üzerinden nasıl sabote ettiler?

Okumaya devam et

Dünya

BM’den küresel turizm uyarısı: Kayıp 3.3 trilyon dolar olacak

Birleşmiş Milletler, küresel turizmin bu yıl salgın nedeniyle 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceğini öngörerek, salgının gelecek yıl mart ayına kadar sürmesi halinde bu kaybın 3.3 trilyon dolara kadar çıkabileceği uyarısında bulundu.

BOLD – Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) son 4 ayda sebep olduğu ekonomik gerilemenin etkisiyle dünya turizm sektörünün bu yıl 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceğini duyurdu.

TURİZMDEKİ KAYIP 1.2 TRİLYON DOLAR

UNCTAD’ın yeni yayımladığı bir raporda, Kovid-19’un dünya genelinde turizme etkisine ilişkin tahminler paylaşıldı. Raporda, salgının mart ayından bu yana sebep olduğu ekonomik gerilemenin etkisiyle dünya turizm sektörünün 2020’de 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceği, bunun da küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 1,5’ine denk geldiği belirtildi.

SALGIN BİR YIL SÜRERSE KAYIP 3’E KATLANIR

Raporda, uluslararası turizmdeki söz konusu durgunluğun 8 ay daha sürmesi halinde sektördeki küresel kaybın, 2,2 trilyon dolara yükselebileceği uyarısı yapıldı. UNCTAD, uluslararası turizmde 12 aylık bir aranın (2021 Mart ayına kadar) ise en kötümser senaryoda 3,3 trilyon dolar (Küresel GSYİH’nın yüzde 4,2’si) kayıp anlamına gelebileceği tahmininde bulundu.

YOLCU TALEBİ YÜZDE 91.3 DÜŞTÜ

Öte yandan, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ise yaptığı açıklamada, küresel taşımacılıkta yolcu talebinin mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 91,3 düştüğünü bildirdi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) göre son 20 yılda büyüklüğünü 3 kat artıran ve birçok ülke ekonomisinin bel kemiği durumundaki turizm, dünya çapında milyonlarca insanın geçim kaynağı konumunda bulunuyor.

Bahçeli, Twitter’a veda edince MHP’liler de hesaplarını askıya aldı

Okumaya devam et

Popular