Bizimle iletişime geçiniz

Medya

“Öcalan ile konuştum HDP’lilerle mi konuşmayacağım ama…”

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, HDP’lilere Habertürk ekranında yer verilmemesine dair Abdullah Öcalan röportajı ile yorum getirdi: “HDP’liyle mi konuşmayacağım ama yayın politikasını ben belirlemiyorum.”

BOLD – HDP’nin, HDP temsilcileri olmadan tartışıldığı Didem Arslan Yılmaz’ın Habertürk’teki programına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Habertürk yazarı Fatih Altaylı’da sürece PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile yaptığı röportajı misal vererek katıldı.

MERKEZ YAYIN ORGANI İSE BÖYLE OLMAMALI

HDP’lilere sadece Habertürk’ün değil birçok ekranın kapalı olduğunu hatırlatan Altaylı, köşesinde şunları yazdı: “HDP’yi konuşuyoruz, HDP’liler niye yok? sorusuna Didem Arslan Yılmaz’ın verdiği ‘Biz özel sektörüz’ yanıtı zaten yeterince manasızdı. Bir de üzerine Veyis Ateş ile Mehmet Akif Ersoy’un ‘Terörle aralarına mesafe koymadıkları için onları konuk etmiyoruz’ sözleri gelince sanki HDP’lilere sansür uygulayan tek Kanal Habertürk’müş gibi bir hava yaratıldı. Yahu bu insanları hiç kimse ekrana çıkarmıyor, sadece Habertürk değil! Ayrıca yayın organlarının ideolojik tavır alabileceklerine inanırım. Mesele A Haber sadece HDP’lileri değil CHP’lileri de çıkarmıyor ekrana. Vermez vermez. Kendi bilecekleri iş. Bazen de partilerin temsilcileri bazı kanallara çıkmıyorlar. O da onların bileceği iş. Bana göre bunların tamamı basın özgürlüğü kapsamındadır. Ama kendini merkezde, herkese eşit mesafede, tarafsız olarak gören bir yayın organı iseniz, böyle kısıtlamalarınız olmaz. Olmamalıdır.”

KATILDIĞIM DEĞİL UYDUĞUM BİR KARAR

Veyis Ateş gibi düşünmediğini, ‘daha eski gazetecilik geleneğine mensup’ olduğunu vurgulayan Fatih Altaylı, “Böyle düşünmem, düşünemem. Böyle düşünmediğimi anlayın diye onların açıklamaları yaptığı gün ben Öcalan’la röportaj yaptığımı yazdım. Ama kanalın da ‘korkudan’ röportajı yayınlamadığını ekleyerek. Korku derken ‘Yasa’ korkusuydu” dedi. HDP’nin AKP’den sonra en iyi organize parti olduğu ama PKK’nın askeri vesayetinden kurtulamadığını söyleyerek “Konuğunuz ile aynı fikirde olmanız gerekmiyor ki! Her görüşten konuk alıyorum. Oradan niye almayayım. Öcalan ile konuşmuşum, HDP’li ile mi konuşmayacağım. Ancak yayın politikasını ben belirlemiyorum. Buranın bir yönetimi var. 2015’teki hendek kalkışması sonrası ekran HDP’lilere kapanmış. Buna karşı bir tavır alamadıkları için. Benden istenen de kanalın kararına saygı göstermem. Katıldığım değil, uyduğum bir karar. Sonuçta sırtında yumurta küfesi taşıyanlar yöneticiler. Ben değilim” dedi.

Ahmet Şık ve Cüneyt Özdemir’in ‘sinsi’ kavgası

Dünya

Frankfurt Kitap Fuarı açıldı: Sürgündeki gazeteciler tutsak meslektaşlarını anlatacak

Türkiye’de susturulmaya çalışılan gazeteciliğin sesi olmak için Uluslararası Gazeteciler Derneği (International Journalists Association) Frankfurt Kitap Fuarında stand açtı. 300 bin ziyaretçinin geldiği Fuarda Türkiye’deki gazetecilere yönelik hak ihlalleri anlatılacak.

BOLD – Uluslararası Gazeteciler Derneği, 110 Ülkeden 7 bin 140 katılımcı kuruluş ve 300 bini aşkın ziyaretçi ile alanında dünyanın en büyüğü, Frankfurt Kitap Fuarında stant açtı. Messe’deki 3 nolu bina 1. kattaki  F97 numaralı stantta Türkiye’de gazeteciliğin içinde bulunduğu durum sergilenecek.

KİTAPLARA KONU OLAN TÜRKİYE’DE YAŞANAN OLAYLAR

Fuarda Türkiye’deki gazetecilere yönelik hak ihlallerine dikkat çekilecek. Ana tema ise ‘Geçmişi anlatan bu kitaplardaki olaylar şu anda Türkiye’de yaşanıyor.’ olarak belirlendi.

SUÇLU KİTAPLAR ÖZEL RAPORU AÇIKLANACAK

Türkiye’de cezaevlerinde tutuklu bulunan gazetecilere destek için sessiz yürüyüş eylemi de yapılacak. Medya özgürlüğü ve faaliyetleri hakkında video gösterimi ziyaretçilere sunulacak. Tutuklu gazetecilerin anlatıldığı Almanca broşür dağıtımı yapılacak. Ayrıca ilk kez Solidarity With Others ile birlikte hazırlanan Suçlu Kitaplar özel raporu açıklanacak.

Fuarı ziyaret etmek isteyenler 23-24 Ekim tarihindeki halk günlerini de tercih edebilirler.

Sürgündeki gazeteciler, Frankfurt Kitap Fuarı’nda tutuklu meslektaşlarının sesi olacak

Okumaya devam et

Medya

Sürgündeki gazeteciler, Frankfurt Kitap Fuarı’nda tutuklu meslektaşlarının sesi olacak

International Journalists Association, Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türkiye’de susturulmaya çalışılan gazeteciliğin sesi olacak. Fuarda ayrıca “Suçlu Kitaplar” adı altında Türkiye’de yasaklanan ve imha edilen kitaplar özel raporu ilk kez paylaşılacak.

BOLD – International Journalists Association, Türkiye’de susturulmaya çalışılan gazeteciliğin sesi olmak için Frankfurt Kitap Fuarı’nda yer alacaklarını açıkladı. 20, 21, 22 Ekim profesyonellere, 23 ve 24 Ekim tarihlerinde ise herkese açık olacak fuarda bir çok etkinlik de gerçekleştirilecek.

GEÇMİŞİ ANLATAN KİTAPLAR TÜRKİYE’DE YAŞANIYOR

International Journalists Association’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada gerçek demokrasi için özgür medya isteyen herkesin Frankfurt Kitap Fuarı’na beklendiği belirtilerek, fuarda stantta ana temanın “Geçmişi anlatan bu kitaplardaki olaylar şu an Türkiye’de yaşanıyor” olacağının altı çizildi.

FUARDA BASIN AÇIKLAMASI YAPILACAK

Fuarda etkinlik olarak “Suçlu Kitaplar” adı altında Türkiye’de yasaklanan ve imha edilen kitaplar özel raporu ilk kez paylaşılacak. 50 bin kişinin bulunacağı fuar avlusunda basın açıklaması yapıp sessiz yürüyüş gerçekleştirilecek. Fuarda ayrıca Türkiye’de tutuklu bulunan gazetecilerin anlatıldığı ve dernek faaliyetlerinin bulunduğu broşür ve dergiler dağıtılacak.

 

 

 

Erdoğan’ın hayat karartan ziyareti!

Okumaya devam et

Medya

Demirören’den Reuters’e ‘ödenmeyen kredi haberi’ misillemesi

Demirören Grubu Ziraat Bankası’ndan kullandığı 850 milyon dolarlık krediyi ödemediği haberi yapan Reuters haber ajansının aboneliğini iptal etti. Demirören Grubu’nun Hürriyet, Kanal D ve CNN Türk’ün bulunduğu medya grubunu satın almak için kullandığı Ziraat Bankası kredisini ödemediği Sedat Peker’in açıklamalarıyla ortaya çıkmıştı.

BOLD – Demirören Medya Grubu, Ziraat Bankası’ndan kullandığı krediler ile ilgili haber yapan Reuters Haber Ajansı’ndaki aboneliğini iptal etti. Konu hakkındaki açıklamada, “Demirören Şirketler Grubu’yla ilgili olarak manipülasyon maksatlı haber yapmaktan çekinmeyen bu ajansın haberlerine güvenimiz kalmamıştır” denildi.

DEMİRÖREN’İN BORCU 2 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

2018 yılında Doğan Medya Grubu’nu satın alırken kullandığı kredilerin yapılandırma tutarının faiz hariç 2 milyar dolara çıktığı yönünde haber yapan Reuters Haber Ajansı hakkında suç duyurusunda bulunan Demirören Şirketler Grubu, ajansla abonelik ilişkisini de kestiğini duyurdu.

Bünyesinde Hürriyet, Posta, Fanatik, CNN Türk, Kanal D ve DHA’nın da olduğu Demirören Medya’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Reuters Haber Ajansı, Demirören Şirketler Grubu’yla ilgili olarak “sözde” meçhul kaynaklara dayandırdığı, manipülasyon niteliğinde, basın etik ilkelerini hiçe sayan, mesnetsiz ve uydurma bir haber yayınlamıştır.

Servis ettiği haberlerle şirketimizi hedef alan Reuters’ın içeriklerini Demirören Medya olarak artık referans almayacağımızı ve kullanmayacağımızı belirtmek isteriz.”

 

Okumaya devam et

Popular

Shares