Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ahmet Kaya’nın kızı Melis Kaya: Babam, telefondan semt pazarının sesini dinlerdi…

16 Kasım 2000 tarihinde henüz 43 yaşındayken hayatını kaybeden Ahmet Kaya’nın kızı Melis Kaya Babalar Günü öncesinde babasının memleket hasretini anlattı.

BOLD– Türkiye müzik dünyasının üretken ve benzersiz ismi Ahmet Kaya 10 Şubat 1999’da Magazin Gazetecileri Derneği ödül gecesinde “Önümüzdeki kasette Kürtçe şarkı yapıyorum, Kürtçe klip yapıyorum” dediği için adeta linç edilmiş ve ardından ülkeyi terk ederek Paris’te yaşamaya başlamıştı.

Babasını kaybettiğinde henüz 13 yaşında olan Melis Kaya Bianet’ten Evrim Kepenek’e verdiği röportajda Ahmet Kaya’nın memleket hasretini ve nasıl bir baba olduğunu anlattı. Melis Kaya’nın açıklamalarından bazı satır başlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Ahmet Kaya ve kızı

ÖZLEM HAFİFLER SANIYORDUM

Babamı anlatmaksa çok zor. Yaşım ilerledikçe özlem hafifler, durulur zannediyordum ama artıyor. Onu çok özlüyorum. Aklına, sevgisine, şefkatine çok ihtiyaç duyuyorum. Elbette ki muhteşem bir babaydı ve babadır da hâlâ.

Ortaokula başladığım zaman dağ gibi gövdesiyle okulun merdivenlerinin başında durup yukarıdan bana el salladığı anı hatırlıyorum, müthiş bir güven duygusu dolmuştu içime. Ne zaman ihtiyaç duysam, o an bana vermiş olduğu o duyguya sarılırım.

Ahmet Kaya’ya çatal bıçak fırlatan ünlüler sonra hep birlikte 10. Yıl Marşı söylemişti

SEMT PAZARININ SESİNİ ÖZLEYEN AHMET KAYA

Melis Kaya, babasının Paris’teki yaşamı sırasında memleket hasretini ise çok duygusal bir örnekle dile getirdi. Türkiye’yi çok özleyen ve sağlığı bu yüzden bozulan Ahmet Kaya eşi Gülten Kaya’ya telefon açıp “Gülten, pazara gidip bana pazarın sesini dinletir misin?” demiş. Melis Kaya, bu sözün kendisini hâlâ çok etkilediğini belirtiyor.

BİR GECEDE DEĞİŞEN HAYAT

Melis Kaya, babasının ülkeyi terk etmesine yol açan meşum geceden sonra yaşadıkları hissiyatı ise şu sözlerle dile getirdi: Bizim hayatımız bir gecede değişti. Bu bir süreç değildi. Bir gecede bütün ülkenin nefret odağı haline geldik. Paris’e gelişinden bir yıl sonra da babamı kaybettik. Bugün demokrat zannedilen ya da addedilen bazı medyatik yüzlerin ve o dönemin gazetecilerinin yaşadıklarımız ve yalnızlığımız karşısında veballeri çoktur, hepsi kendini biliyor.

AHMET KAYA’NIN ÖYKÜSÜNDE YAKIN TARİH GİZLİ

Melis Kaya, babası Ahmet kaya’nın kabrinin Türkiye’ye getirilmesi konusunda ise “-Onun- ruhunun huzura kavuşmasını, geçmişle hesaplaşmayı ve hatırasını yaşatmayı istiyorsak, onun düşlediği ülkeyi hep birlikte kurma çabasıyla başlayabiliriz belki. Onun, kendisini mağdur olarak tanımlayanlar karşısındaki tavrının ve demokratik duruşunun anlaşılması ve benimsenmesidir bize ve ona da asıl iyi gelecek olan.” açıklamasında bulundu.

Melis Kaya, Türkiye’nin yakın tarihini anlamak için Ahmet Kaya’nın doğru okunması gerektiğini benzer acıların yaşanmaması için bu öyküden ders çıkarılmasının şart olduğunu da sözlerine ekledi.

Röportajın tamamına binaet.org adresinden ulaşabilirsiniz.

BOLD ÖZEL

63 yaşındaki tutukluya mahkeme yolunda 16 saat kelepçeli eziyet

Hasta ve yaşlı tutuklu Fatma Yurt’a mahkeme yolunda eziyet edildi. Yurt, Manisa-İstanbul arasında 16 saat elleri kelepçeli yolculuk yapmak zorunda bırakıldı.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Dört aydır Manisa Cezaevinde tutuklu olan Fatma Yurt, 10 Temmuz 2020’de İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına SEGBİS ile katılması son anda iptal edilince 8 saatlik yolu cezaevi aracı içinde elleri kelepçeli gitmek zorunda kaldı.

9 Temmuz sabahı erkenden Manisa’dan İstanbul’a götürülüp mahkemeden sonra geri getirilen Fatma Yurt, bir gün arayla yaptığı yolculuklar sırasında yaşadığı eziyeti bugün telefon görüşünde aile yakınlarına anlattı.

Tutuklanmadan önce İstanbul’daki evinde düşüp kolunu çatlatan, bel ve boyun fıtığı sorunları artan Fatma Yurt’un ailesi, “Belim, kolum zaten ağrıyordu, hepten ağrılarım arttı, çok rahatsız oldum, dedi. Herkesi SEGBİS ile alıyorlardı. Beni neden götürdüler diye çok üzgün, bayağı bir morali bozuktu. Sesi hiç değildi” dedi.

“SESİ ÇOK KÖTÜYDÜ, YIKILMIŞTI”

Dönüşte mecburen karantinaya alınan Yurt, hapiste özel işlerini koğuş arkadaşlarının yardımıyla görebiliyor. Aile yakını, “Çok üzdüler onu. Yıkılmış yani, beni de çok üzdü. Söylemezdi o böyle şeyleri ama artık söylemek zorunda kaldı. Hasta bir insan neden kaçacak. Çok yumuşak birisidir. İnsanlara çok kibar davranır. İlk geldiklerinde evine, memur beyler geldiler diye nazikçe karşıladı, itiraz etmez. Niye kaçsın? Ne yaptı ki! Zaten boyun ve bel fıtığı vardı. Evde düşmüştü. Bir de hapiste düştü.” diye konuştu.

MUKABELE OKUYAN BİR KADINDIM”

14 Mayıs 2020’de HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na bir mektup gönderen Fatma Yurt, sağlık sorunlarını anlatarak yaşamından endişelendiğini söylemişti:

“Başbakan’ın açtığı bankaya hac paramı yatırdığım için 3 aydır cezaevindeyim, 63 yaşında mukabele okuyan bir kadındım. Burası hiç bana göre değil, düştüm kolumu kırdım, ilaçlarıma ulaşmada zorluk çekiyorum, Bylock nedir bilmem ama başıma bu geldi” demişti. 

İKİNCİ MAHKEME 30 EYLÜL’DE

Cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan Fatma Yurt, tanıkların “bize dini sohbet yapıyordu, mukabele okuyordu” ifadelerine dayanılarak tutuklandı. Fatma Yurt, 30 Eylül 2020’de görülecek ikinci mahkemesine de yine aynı şekilde götürülecek.

63 yaşındaki hasta tutuklu Fatma Yurt: Yaşamımdan endişeliyim

 

Okumaya devam et

Gündem

Fahrettin Koca uyardı: “33 gün sonra ilk kez oldu ama bugünü tekrar aramayalım”

Fahrettin Koca, 20 kişinin daha koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı. Vaka sayısının binin altına düştüğünü belirtti. Koca, “11 Haziranda 987 olan yeni vaka sayısı ertesi gün bin 195’e çıkmıştı” uyarısında bulundu.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 20 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bakan Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada 992 yeni vakanın tespit edildiği bilgisini verdi. Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de 5 bin 402 kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı 214 bin 993’e yükseldi. Bugün bin 49 kişi iyileşti.

Koca, “Tekrar 1.000’in altındayız. 33 gün sonra ilk kez. 11 Haziranda 987 olan yeni vaka sayısı ertesi gün 1.195’e çıkmıştı. Şu an yarını bilmiyoruz. Şimdi alacağımız tedbirlerin sonucunu ortalama 7 gün sonra göreceğimizi biliyoruz. Bugünü tekrar aramayalım” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Veli Saçılık Ulucanlar Cezaevi önünde zorla gözaltına alındı

Ulucanlar Cezaevi önünde basın açıklaması yapmak isteyen HDP’liler arasındaki MYK üyesi Veli Saçılık, açıklamaya izin vermeyen polisle yaşanan arbedenin ardından gözaltına alındı.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Demokrasi Buluşmaları” kapsamında Ulucanlar Cezaevi önünde yapmak istediği açıklamaya polis izin vermedi. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Veli Saçılık, darp edilerek gözaltına alındı.

ARBEDE YAŞANDI

Gözaltı işlemi uygulanacağı sırada, polisle HDP’liler arasında arbede çıktı. Bu sırada görüntü almasını istemeyen polis ekipleri basını uzaklaştırmak istedi. BAsın mensuplarıyla polis arasında tartışma yaşanırken, çevik kuvvet ekipleri kalkanlarını kaldırarak basın mensuplarının görüş açısını kapattı.

Gözaltına alınan Saçılık, zorla bindirildiği polis aracıyla polis merkezine götürüldü.

Kemal Kılıçdaroğlu: Erdoğan Marmaris’te niye saklandı?

Okumaya devam et

Popular