Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Türkiye ‘muhbir’ Cumhuriyeti: İhbar sıklığı 3 dakikaya düştü

Yeni hükumet sisteminin ilk yılı olan 2019’da, saat başı 20 kişi birbirini ihbar etmeye başladı. 2019’da halkın birbirini ihbar etme oranı yüzde 118 artış gösterdi.

BOLD – Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün verilerine göre saat başı 20 kişinin ihbar ediliyor. 2019 yılında 176 bin 380 kişi hakkında ihbarlar üzerinden savcılık dosya açtı. İhbarcılık kültürüne ilişkin bir rapor hazırlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, baskı, otoriterleşme ve ayrımcılık politikaları hız kazandıkça, iktidar ve menfaat odaklı bir ihbarcılık kültürünün oluştuğunu söyledi.

İlgezdi, ihbar tartışmalarının 2014 yılında da öğrenci evleriyle ilgili başladığını söyledi ve özellikle 15 Temmuz’un ardından asılsız ihbarlarda patlama yaşandığına dikkat çekti.

İlgezdi’nin hazırladığı rapor; Türkiye’de geçen yıl yeni hükümet sistemiyle birlikte ihbarcılığın rekor oranda arttığını ortaya koydu. 2018 yılında, yıl içinde savcılıklara yapılan ihbar sayısı 80 bin 866 olurken, yeni hükümet sisteminin ilk zamanlarını oluşturan 2019 yılında bu sayı rekor kırarak, yüzde 118 artışla 176 bin 380’e yükseldi.

Cumhuriyet’in haberine göre; 2019 yılında her 3 dakikada bir savcılıklara ihbarda bulunuldu. İhbar sayısı 2018’e göre neredeyse ikiye katlandı.

İKİ YILDA 207 BİN İHBAR

İhbarlardaki rekor artışın yanı sıra önceki yıldan devreden ihbar dosyaları da eklendiğinde, son iki yılda hakkında herhangi bir suçla ilintili olduğu gerekçesiyle ihbarda bulunulan kişi sayısı 297 bin 225 olarak kayıtlara geçti. Buna göre 2018 yılında bir önceki seneden devreden ihbar dosyaları da eklendiğinde 89 bin 817 olan ihbar sayısı, 2019 yılında yüzde 131 artışla 207 bin 408’e çıktı.

EN FAZLA İSTANBUL’DA

2019 yılında en fazla ihbarın yapıldığı il ise İstanbul oldu. Yıl içinde İstanbul’da savcılıklara yapılan ihbar sayısı 17 bin 413’e ulaştı. Buna göre 2019 yılında İstanbul’da ortalama her gün günde en az 48 kişi hakkında savcılıklara ihbarda bulunuldu. 2019 yılında Türkiye genelindeki ihbarların yüzde 10’u İstanbul’dan yapıldı. İstanbul’da gerçekleşen ihbar sayısı da 2018’e göre yüzde 135 arttı. İstanbul’dan yapılan ihbar sayısı 2018’de 7 bin 397 olarak kayıtlara geçmişti.

YALNIZCA YÜZDE 14’ÜNE SORUŞTURMA

2019 yılında savcılıklarca yapılan 176 bin 380 ihbardan işleme alınan 167 bin 293 ihbar dosyasından yalnızca yüzde 14’ü hakkında soruşturma talimatı verildi. Geri kalan 119 bin 623 dosyada ise “soruşturmaya gerek olmadığı”na karar verildi.

ASILSIZ İHBARLAR 15 TEMMUZ’DAN SONRA PATLADI

İlgezdi, ihbar sayısının ikiye katlanmasının baskı, otoriterleşme ve ayrımcılık politikalarının hız kazanmasına paralel olduğuna dikkat çekti. 2013 yılında mahallelere ihbar kutusu yerleştirme uygulamasının gündeme geldiğini hatırlatan İlgezdi, 2014 yılında da öğrenci evleriyle ilgili ihbarlarda bulunulması tartışmalarının yaşandığını, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından asılsız ihbarlarda patlama yaşandığına dikkat çekti. İlgezdi, “Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte ihbar kültürünün de yaygınlaştığı görülmektedir. FETÖ dönemini aratmayacak biçimde yaygınlaşan ihbarcılık, muhbircilik ya da jurnalcilik artık telafisi mümkün olmayan hak ihlallerini beraberinde getirmekte, adli sisteme olan güveni yok etmekte ve insanların geleceğini karartmaktadır” dedi.

Gergerlioğlu: Yasalaşırsa muhaliflerin torunu bile kamuda işe giremeyecek

Politika

AKP için İstanbul’da kazan kaynıyor

AKP’de kongre süreci devam ederken, İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ın büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin kaybedilmesi nedeniyle aday gösterilmeyeceği belirtildi. İl Başkanlığı koltuğu için eski milletvekili Metin Külünk ya da eski Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ıın isimleri öne çıktı.

BOLD – AKP’de kongre takvimi ilerlerken, kulislerde mevcut İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ın aday gösterilmeyeceği kaydedildi. Kongre sürecinde İstanbul’da 22 ilçe başkanı görevden alınmıştı.

Cumhuriyet’in kulis haberine göre, Şenocak’ın yerine eski milletvekili Metin Külünk ya da eski Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ın getirileceği ifade ediliyor. Eski Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’in de il başkanlığı için nabız yokladığı, son kararın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından verileceği öğrenildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen AKP’li bir yönetici, İl başkanlığı seçimleriyle ilgili şunları söyledi: “Kaybedilen İstanbul seçimlerinin ardından Bayram Şenocak’ın görevden alınacağı kesin. Ancak parti içinde yapılan ankette üyelerin çoğunluğunun Karadenizli olması sebebiyle Metin Bey’in ismi çıkıyor. Eski Kâğıthane Belediye Başkanımız Fazlı Bey ise İç Anadolu nüfusuna kayıtlı seçmenleri yeniden partiye çekebilir. 2 isim de İstanbul seçimlerinin ardından partiyi yeniden toparlayabilir. Ancak son dönemde parti içinde Fazlı Bey’e daha sıcak bakılmaya başlandı” dedi.

ANKARA İL BAŞKANI DA GİDİCİ

Aynı kaynak Ankara il başkanı Hakan Han Özcan’ın da yeni dönemde görev alamayabileceğini ifade etti. Özcan’ın yardımcısıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’la bir villada görüştüğü iddiaları gündeme gelmişti.

TOKİ’den yandaş patrona 321 milyonluk ihale kıyağı

Okumaya devam et

Politika

Fahrettin Altun’un “faşistler kaybedecek” paylaşımı dalga konusu oldu: Yakalım mı pejoları

Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun’un, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kavgalı olduğu Batılı liderlerini faşistlikle suçladığı paylaşımı sosyal medyanın diline düştü.

BOLD – Saray’ın İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kavgalı olduğu Batılı liderleri faşistlikle suçladı.

Batı’nın faşist kanadı ifadeleriyle Avrupa’nın iki önemli devleti Almanya ve Fransa’nın devlet başkanlarını hedef alan Altun, Erdoğan’a sistematik olarak saldırı yapıldığını iddia etti.

Erdoğan’ın küresel vicdanın sesi olduğunu ileri süren Altun paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Batı’nın faşist kanadı ve onların içimizdeki temsilcileri ahlaksızca Cumhurbaşkanımıza saldırıyorlar. Cumhurbaşkanımızı yolundan döndürebileceklerini sanıyorlar. Cumhurbaşkanımız küresel vicdanın sesi olmaya devam edecek. Türkiye güçlenececek, faşizm ve faşistler kaybedecek!”

Macron’la karikatür krizinden sonra başlayan tartışmalar sırasında Erdoğan, tartışmaya üst düzey siyasilerden gelen açıklamalarla dahil olan Almanya ve Hollanda’ya, Nazi dönemini hatırlatarak faşizm göndermesi yaptı.

Bu arada, paylaşım bir çok sosyal medya kullanıcısı tarafından ti’ye alındı. Bir sosyal medya kullanıcısı AKP yönetimini kastederek, “Doğru, evet faşizm kaybedecek” ifadelerini kullandı. Bir başka kullanıcı ise “Yakalım mı pejoları” paylaşımıyla Altun’un paylaşıyla dalga geçti.

 

Bakan Albayrak: Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirmiş durumda

Okumaya devam et

Politika

AKP’ye dolar darbesi: Halk desteği yüzde 30’un altına düştü

MetroPOLL Araştırmanın kurucusu ve CEO’su Özer Sencar, dolar kurunun 8 lirayı geçmesinin AKP Hükumetine olan halk desteğinin erimesine neden olduğunu iddia etti.

BOLD – MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu ve CEO’su Özer Sencar AKP Hükumetine olan halk desteği ile ilgili ilginç bir iddiada bulundu. Sencar, dolardaki artışın hükumete yönelik desteğe olumsuz etkisi bulunduğunu söyledi. Sencar yaşanan ani artışın ardından AKP’nin yüzde 30 bandının altına düştüğünü söyledi. Sencar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Dolar 8 lira bandını aşarken, iktidar oyları yüzde 30 direnç hattını aştı. Forex’çilerin terminolojisiyle: Dolar 8 lira bandını aşarken, iktidar oyları yüzde 30 destek hattını kırdı” ifadelerini paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katıldığı bir televizyon programında yükselişte olan döviz kuruna ilişkin, “Maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz? Ne işiniz var dolarla” ifadeleri halkın tepkisine neden oldu. Türkiye’deki emtiaların dolar üzerinden fiyatlandığını söyleyen ekonomistler, dolar ile ilgili sözlerinden ötürü Albayrak’ı uzun süre eleştirdi.

Dolar 8 TL’yi aşınca Berat Albayrak’tan açıklama geldi

Okumaya devam et

Popular