Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Normale dönen bazı ülkelerde vaka sayısı yükselişe geçti

Küresel ölçekte korona vaka sayısı 9,1 milyonu, can kaybı 474 bini aştı. Normale dönüş başlatan bazı yerlerde olgular yükseliyor. Hindistan, Brezilya ve Meksika dikkat çekiyor. Almanya’da bulaş oranı arttı.

BOLD – Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs pandemisi küresel ölçekte etkisini sürdürüyor. Başta Avrupa ülkeleri bazı yerlerde başlatılan normale dönüş ile artan vaka ve can kaybı sayısı ‘Erken mi adım atıldı?’ sorunu akıllara getirdi. Sürecin ‘sancılı’ olacağı yorumlarına yol açtı.

Sözcü’den Yiğit Can Kaytmaz’ın haberine göre sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamalarının gevşetilmesi sonrası Türkiye’de günlük vaka sayısı binin üzerinde seyrediyor. Sağlık Bakanlığı internet sitesindeki düne ilişkin açıklamaya göre toplam vaka sayısı 188 bin 897’ye, bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 974’e yükseldi. Günlük test sayısı 41 bin 413, iyileşen hasta sayısı da bin 293 oldu.

HİNDİSTAN’DA SON 24 SAATTE 312 CAN KAYBI

1,3 milyarlık Hindistan’da sokağa çıkma yasağının gevşetilmesiyle vaka ve ölüm artışı hızlandı. Resmi açıklamalara göre ülkede son 24 saatte 312 kişi hayatını kaybetti. Güncel sayılarla ülke geneli can kaybı 14 bin 11’e çıktı. Son 24 saatte 14 bin 933 yeni vaka tespit edildi. Böylece ülkedeki vaka sayısı 440 bin 215’e ulaştı. Yetkililer, son 6 gündür günlük olgu sayının 12 bin üzeri olduğunu açıkladı.

ABD’de, Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre son 24 saatte en az 30 bin 911 yeni olgu ortaya çıktı. Son 1 günde 424 kişi yaşamını yitirdi. Ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 312 bin 302’ye yükselirken en az 120 bin 402 can kaybı yaşandı. Birçok eyalette dramatik artış sürerken özellikle Teksas’ta son 10 günde süren ivme yerel ve uluslararası basının dikkatini çekti. Günde ortalama 3 bin 200 Teksaslı hastaneye yatarken Vali Greg Abbott, “Oran, Mayıs ortası dönemin iki katı. Teksaslılar lütfen sosyal mesafe kurallarına uyun ve maske takın” çağrısı yaptı.

MEKSİKA BREZİLYA’DAN FAZLA ÖLÜ AÇIKLIYOR

Koronanın çıkış yeri Çin’de de yeni dalga paniği sürüyor. Başkent Pekin’de artan vaka sayısı yükseliyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu son 24 saatte 13 kişide virüs tespit edildiğini ilan etti. Yeni vaka sayısı güncel verilerle 249’a ulaştı. Yetkililer son dönem belirlenen 22 semptom göstermeyen vakanın da gözlem altında tutulduğunu açıkladı. Son 24 saatte ortaya çıkan vakaların 13’ünün Pekin’de yerel taşıyıcıdan bulaştığı bilgisi verildi.

Pandemi etkisinin arttığı Meksika’da son 24 saatte 4 bin 577 vaka tespit edildi. Böylece güncel vaka sayısı 185 bin 122’e erişti. Ülkedeki toplam can kaybı da 22 bin 584 oldu. Meksika son iki gündür Brezilya’dan fazla ölüm açıklıyor. Brezilya, Pazartesi 654 ölüm açıklamıştı. Samba ülkesindeki toplam hayatını kaybeden sayısı ise 51 bin 271.

AVUSTRALYA’DA VİCTORİA BÖLGESİNDE GÖRÜLÜYOR

Hong Kong, sadece Pazartesi 30 yeni vaka duyurdu. Nisan’dan bu yana en büyük artış olarak kayıtlara geçen bu sayı ile Hong Kong’taki toplam vaka sayısı bin 161’e ulaştı. Hong Kong’ta normale dönüşle vaka sayısında artış gözlendi. Son 24 saatte bir kişinin yaşamını yitirdiği ilan edildi.

Resmi açıklamalara göre 7 bin 492 vaka görülen Avustralya’da, yeni olguda ciddi artış görülmezken, Victoria bölgesinde son günlerdeki artış yetkilileri harekete geçirdi. Son 24 saatte ülkede 20 vaka tespit edildiğini açıklarken, “Bunlardan 17’si Victoria’da, diğer 3’ü iki farklı bölgede tespit edildi” denildi.

ALMANYA’DA BULAŞMA ORANI 2,76 SEVİYESİNE ÇIKTI

Bilhassa Mayıs’ta günlük vaka sayısının nadiren 10 bin seviyesinin altına düştüğü Rusya’da güncel verilere göre 7 bin 425 yeni vaka bulundu. Bunla ülke geneli toplam vaka sayısı 599 bin 705’e erişti. Yetkililer son 24 saatte 153 can kaybı duyururken toplam ölüm 8 bin 359’a yükseldi.

Almanya’da ise son dönem bazı bölgelerde yaşanan artışla normalde 1 seviyesinde olması gereken bulaşıcılık oranı 2,76’ya ulaştı.

Meclis’te korona yayılıyor: 6 personel daha pozitif

Dünya

Rusya’da korona ilacı için asgari ücret ödenecek

Rusya’da Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan 3 ilacın eczanelerde satışına izin çıktı. Asgari ücretin 12 bin 130 ruble olduğu Rusya’da ilaçlardan Areplivir’in eczanede satış fiyatının 12 bin 320 ruble (bin 200 TL) olacağı öğrenildi.

BOLD – Rusya’da koronavirüs tedavisi için geliştirilen 3 ilaç için eczanede satışı için onay çıktı. Korona virüs ilaçlarının gelecek hafta eczanelerde olması bekleniyor. Etken maddesi Favipiravir olarak açıklanan ilaçlar, daha önce yalnızca hastanelerde ve doktor kontrolünde hastalara verilebiliyor.

ETKEN MADDE FAVİPİRAVİR

İlaçlardan Areplivir’in, eczane satış fiyatının 12 bin 320 ruble (yaklaşık 1200 TL) olarak açıklandı. Koronavirin ise 11 bin 550 ruble (yaklaşık 1100 TL) olacağı ifade edildi. Avifavir, Koronavir ve Areplivir olarak açıklanan ilaçların etken maddesi Favipiravir olarak belirtildi.

FAVİPİRAVİR, PATENT SÜRESİ DOLAN BİR MADDE

Favipiravir’in Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve patent süresi dolan madde olduğu ifade edilirken, bu nedenle farklı ülkeler etken maddeyi esas alan ilaçlar üretilebiliyor. Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eczanelerde satışına izin verilen ilaçlar da Favipiravir’in Rus muadilleri olacağı kaydedildi.

Kanser hastası 6 yaşındaki Selman’da baba hasretiyle vefat etti

Okumaya devam et

Dünya

Putin’den hipersonik silah açıklaması: ABD yüzünden geliştirdik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çıkmasının ardından Rusya’nın hipersonik silah geliştirmek zorunda kaldığını söyledi.

BOLD – Vladimir Putin, NPO Maşinostroyeniya Füze Tasarım Bürosu Fahri Genel Müdürü Gerbert Yefremov ile video konferans yoluyla görüştü. “ABD’nin 2002’de Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilmesi, Rusya’yı hipersonik silah geliştirmeye başlamak zorunda bıraktı. ABD’nin, gelecekte tüm nükleer potansiyelimizi sıfırlayabilecek, etkisiz hale getirebilecek stratejik füze savunma sistemi konuşlandırmasına yanıt olarak bu silahı geliştirmek zorundaydık” dedi.

Putin ayrıca Rusya’nın 2001’den hipersonik silahların geliştirilmesini önlemeye yönelik anlaşmalara varmak için her türlü çabayı gösterdiğini, ancak bir yanıt alamadığını da savundu. Rusya’nın yıllarca yeni silahların üretimindeki gelişmeler konusunda diğer ülkelerle arayı kapatmak zorunda kaldığını, ancak bugün tarihinde ilk kez en modern silahlara sahip olduğunu öne sürdü.

 

Okumaya devam et

Dünya

Michael Schumacher tamamen bitkisel hayata girdi

Kayak yaparken geçirdiği kaza sonrası 7 yıldır komada olan efsanevi Formula 1 pilotu Michael Schumacher, tamamen bitkisel hayata girdi. Daha önce gözünü kırparak tepki verebilen sporcu şu an sadece nefes alıp veriyor.

BOLD – Michael Schumacher, 2013 yılında kayak yaparken geçirdiği kaza sonrası hastaneye kaldırıldı. Bu tarihten itibaren yoğun bakımda tedavi gören unutulmaz Formula 1 pilotuyla ilgili İsviçreli beyin cerrahı Erich Riederer önemli bir açıklama yaptı.

Riederer, sadece nefes alıp verebilen unutulmaz ismin tamamıyla bitkisel hayata geçtiğini bildirdi. Bugüne kadar karşındaki insanların hareketlerine gözünü kırpıp yanıt verebilen Alman pilot, bu yetisini de kaybetti.

Fransa’nın RMC kanalı, Schumacher’in tedavi süreciyle ilgili bir belgesel hazırladı. Bu belgeselde Schumacher’in son durumuna değinen beyin cerrahı Erich Riederer, “Bence Schumacher bitkisel hayatta. Uyanık, etrafında olanı görebiliyor ama yanıt veremiyor. Nefes alıyor, kalbi atıyor, muhtemelen oturabiliyor da ama hepsi bu. Bundan fazlasını yardım almadan yapabildiğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

“Michael Schumacher; Gerçeğin Peşinde” isimli belgesele konuşan Riederer, “Beyin cerrahları, böyle durumlarda hep ‘zaman beyindir’ derler. Yani hemen harekete geçmeniz gerekir. Bence Schumacher için çok fazla beklendi. Beynin rahatlamasını beklerken geçen sürede beyin maddelerinin de yok olması olasıdır” diye konuştu.

Belgeselde Schumacher’in geçirdiği kaza sonrası Grenoble’da hastaneye kaldırılışından ilk ameliyatına, Fransa’dan İsviçre’ye nakledilişine kadar çeşitli olaylar detaylarıyla anlatıldı.

Okumaya devam et

Popular