Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım çağrısı

ABD’li Demokrat Senatör Robert Menendez, Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinden dolayı Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını istedi. Menendez, Dışişleri Bakanı Pompeo’ya ayrıca John Bolton’un kitabında dile getirdiği Halkbank’la ilgili iddiaları da sordu.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya bir mektup göndererek çağrıda bulunan senatör, “Doğu Akdeniz bölgesinin istikrarı için ABD’nin Yunanistan, (Güney) Kıbrıs ve İsrail ile ilişkileri elzem. Ancak son aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunan ve Rum ortaklarımıza karşı saldırılarını artırarak hem bölgenin istikrarını hem de ABD çıkarlarını tehdit ediyor” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’in Libya’ya yönelik silah ambargosunu deldiğini” belirten Menendez, Ankara’nın Libya ile vardığı anlaşma ile sadece Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın egemenliğini değil, uluslararası hukuku da “ihlal ettiğini” yazdı.

Demokrat senatör mektubunda, “ileride Türkiye’yi demokratik ve yapıcı bir NATO müttefiki olarak görmeyi içtenlikle umuyorum ancak saldırganlık karşısında çıkarlarımızı ve ortaklarımızı korumak için kendi hukukumuzdan yana olmalıyız” dedi.

MENENDEZ, POMPEO’YA HALKBANK’I SORDU

Başkan Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’ın Simon & Schuster Yayınevi’nden çıkan kitabı dün piyasaya çıktı. Trump yönetimi Bolton ve kitabını hedef almayı sürdürürken, Demokrat Partili Kongre üyeleri de kitapta yer alan ayrıntılar üzerinden Trump yönetimine yükleniyor.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun kıdemli üyelerinden Bob Menendez, Dışişleri Bakanı Pompeo’ya ayrıca Bolton’un kitabında yer alan iddialarla ilgili bir mektup da kaleme aldı.

Menendez, Bolton’ın kitabındaki iddiaların, “Başkan’ın ABD’nin dış politikasını kendi çıkarlarına göre şekillendirmesinde Dışişleri Bakanı Pompeo’nun rolüne dair yeni soru işaretlerini gündeme getirdiğini savundu.

Menendez, ”Başkan Trump’ın ulusal güvenliğimizin üzerinde gördüğü kendi çıkarları için ülkemizin dış politikasını sürekli manipüle etme çabalarında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun rolünün açıklığa kavuşturulmasını” talep etti.

TRUMP’IN HALKBANK SORUŞTURMASINA MÜDAHALESİ

Kitapta, Başkan Trump’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen talep üzerine ABD’deki Halkbank davasına müdahale ettiği öne sürülüyor. Bolton, ABD Başkanı’nın geçmişte Halkbank davasına müdahale ederek savcıları değiştirme sözü verdiğini iddia etti.

Erdoğan’ın New York Güney Bölgesi savcılarınca İran yaptırımlarını delmekle suçlanan Halkbank’ın masum olduğunu belirttiği bir notu Mayıs 2018’de Trump’a ulaştırdığını belirten Bolton, ABD Başkanı’nın da Türkiye ve Çin’deki şirketlerle ilgili hukuki süreçlere müdahale ederek “sevdiği diktatörlere kişisel iyilikler yapmaya” istekli olduğunu gösterdiğini yazdı.

Bolton “Trump, Erdoğan’a konuyla ilgileneceğini ve Güney Bölgesi savcılarının kendi adamı olmadığını, Obama’nın adamı olduğunu ancak yerlerine kendi adamlarını yerleştirince sorunun da çözüleceğini söyledi” diye yazdı.

Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, kitabında, “adaletin engellenmesinin” Beyaz Saray için “bir hayat biçimi” olduğunu ifade etti.

John Bolton’ın Trump hakkında ciddi iddialar içeren kitabı satışa çıktı

Dünya

Akdeniz’deki gerilim için AB’de acil toplantı: Yunanistan ve Rum Yönetimi’nin yanındayız

Yunanistan, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile artan gerginlik sonrası Avrupa Birliği’ni (AB) acil toplantıya çağırdı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan ise sondaj çalışmalarının devam edeceği mesajı geldi.

BOLD – Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetleri konusunda Avrupa Birliği’ne acil toplantı çağrısı yaptı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri görüşmek üzere Başbakanlıkta bir araya geldi. Toplantının ardından yapılan açıklamada, Atina yönetiminin AB Dış İlişkiler Konseyini “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri” hakkında acil toplantıya çağırdığı belirtildi.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias (sağda) ve ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ile de bir araya gelerek Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında ABD’li büyükelçiyi bilgilendirdiğini aktardı.

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano

AB KOMİSYONU’NDAN DİYALOG ÇAĞRISI

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Doğu Akdeniz’deki son gelişmeleri “endişe verici” olarak niteledi. Artan gerginliğin sorunların çözümüne katkı sağlamayacağını belirten Stano, “Doğu Akdeniz’deki sorunları çözmek için diyalog ve irtibat içinde iyi komşuluk ilişkileri ve uluslararası hukuka uygun davranılması gerekiyor. AB Yüksek Temsilcisi (Josep) Borrell, tekrar yapıcı diyaloğun inşa edilmesi için gereken her türlü çabayı sarf ediyor. Tüm muhataplarıyla irtibatı sürüyor” ifadesini kullandı. Yunanistan’ın gelişmeleri görüşmek için olağanüstü dışişleri bakanları toplantısı için çağrıda bulunduğunu teyit eden Stano, üye ülkelerin konuyu görüşeceklerini kaydetti.

Durumu görüşmenin başka yolları da bulunduğunu aktaran Stano, ay sonunda düzenlenecek gayriresmi dışişleri bakanları toplantısında (Gymnich) Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ile Türkiye-AB ilişkilerinin ele alınacağını bildirdi. Yüksek Temsilci Borrell’in aynı zamanda Türkiye’ye yönelik atılabilecek adımlar üzerinde çalışma konusunda da görevlendirildiğini hatırlatan Stano, AB’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’yle dayanışma içinde olduğunu söyledi.

ÇAVUŞOĞLU: FAALİYETLER DEVAM EDECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azeri mevkidaşı ile Ankara’da ortak basın toplantısında, bölgedeki faaliyetlerin devam edeceğini söyledi. Bakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki faaliyetler için yeni ruhsatlar verilerek her türlü sismik ve sondaj faaliyetine devam edeceklerini kaydetti. Çavuşoğlu, “Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar savunacağız, bundan taviz vermeyiz” dedi.

MEİS ADASI ÇEVRESİNDE SULAR ISINDI

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, yeni NAVTEX ilan edilmesinin ardından Kıbrıs’ın güneybatı açığındaki bölgeye ulaşırken, bir  Türk hücumbotunun Kaş ilçesi Limanağzı bölgesi önlerine, Yunan hücumbotunun ise Meis Adası önüne demir attığı görüldü. 3 Türk askeri helikopteri de bölgede zaman zaman uçuş yaptı.

“Yunanistan Meis’i kullanarak Türkiye’ye Doğu Akdeniz’i kapamaya çalışıyor”

Okumaya devam et

Dünya

AKP Sözcüsü Çelik’ten Yunanistan açıklaması: Hiçbir hukuki ve meşru dayanağı yok

AKP Sözcüsü Ömer Çelik Yunanistan’ın Avrupa Birliği’ni toplantıya çağırdığını açıkladı. “Yunanistan’ın Türkiye’nin faaliyetine itiraz etmesinin hiçbir hukuki ve meşru dayanağı yoktur” dedi.

BOLD – AKP Sözcüsü Çelik, “Yunanistan her zamanki gibi haksız, hukuksuz, saldırgan politikalarına destek için Avrupa Birliği’ni toplantıya çağırmış. Avrupa Birliği, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı “Yunan tiyatrosu”na çevirmesine izin vermemelidir” ifadesini kullandı.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Çelik, şunları kaydetti: “Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda diplomasiye alan açmak için ciddi adımlar attık. Türkiye, barışçıl tutumunu ortaya koydu; diplomasiye şans tanıdı ve diyalog kanallarının canlandırılmasına dönük iyi niyetli adımlar attı. Yunanistan ise her zamanki gibi diplomasiyi “Yunan tiyatrosu”na çevirmeye çalıştı. Yunanistan Türkiye’nin jestini çözüm için bir fırsat olarak değerlendirmek yerine, samimiyetsiz ve ikiyüzlü bir pratik ortaya koydu ve Mısır ile korsan anlaşma yapma yoluna gitti. Bu sözde anlaşma, uluslararası hukuka ve Türkiye’nin Libya ile Doğu Akdeniz’de akdettiği meşru anlaşmaya aykırı olduğu gibi Yunanistan tarafının Türkiye’nin iyi niyetini suistimal etme niyetini açıkça ortaya koymuştur.

AVRUPA SİYASİ TİYATRONUN ALETİ OLMAMALI

Son hadise, Akdeniz’de gerginliği arttıran tarafın Türkiye değil, Yunanistan olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Avrupa ise halen Yunanistan’ın çözümsüzlüğü dayatan politikalarının ardından sürüklenmektedir. Avrupa, “Yunan siyasi tiyatrosu’”nun aleti olmamalıdır. Doğu Akdeniz’de #MaviVatan’ımızı göz ardı eden her türlü hukuksuzluk, boşa çıkmaya mahkumdur. Devletimiz, Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizi ve KKTC’nin çıkarlarını koruyacak irade, kararlılık, imkan ve kabiliyete sahiptir. Cumhurbaşkanımızın talimatları net ve açıktır. Oruç Reis, ülkemizin BM’ye bildirdiği hudutlar çerçevesinde sismik araştırma faaliyetlerini sürdürecek, Kahraman Silahlı Kuvvetlerimiz gemimize herhangi bir askeri müdahalede bulunulmasına izin vermeyecektir.”

“Yunanistan Meis’i kullanarak Türkiye’ye Doğu Akdeniz’i kapamaya çalışıyor”

Okumaya devam et

Dünya

İsrail, Gazze’ye ticari malların giriş noktası Kerem Şalom Sınır Kapısı’nı kapattı

İsrail, Gazze’ye ticari malların giriş kapısı olan Kerem Şalom Sınır Kapısı’nı kapattı. Karara gerekçe olarak Gazze’den yapılan saldırılar gösterildi. İnsani yardım malzemeleri ve akaryakıta izin veriliyor.

BOLD – İsrail, abluka altındaki Gazze’nin tek ticaret kapısı Kerem Şalom’u (Kerem Ebu Salim), insani yardım ve akaryakıt dışındaki tüm ticari girişlere kapatma kararı aldı.

İsrail Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada “Kerem Şalom Sınır Kapısı temel insani malzemeler ve benzin dışındaki tüm malların geçişine kapatılacaktır” dendi. İsrail karara gerekçe olarak yangın çıkarmak amacıyla Gazze tarafından balonla yapılan saldırıları gösterdi. İsrail medyasında çıkan haberlerde Gazze’den balonla gönderilen yanıcı maddelerle 30’dan fazla yangının çıkartıldığı iddia edilmişti.

Gazze’nin İsrail ve Mısır ile sahip olduğu üç sınır kapısından biri olan Kerem Şalom bölgeye gelen malların başlıca geçiş yolu olma özelliğine sahip.

Gazze’de patlayıcıların balon ve uçurtmalara bağlanarak silah olarak kullanılması ilk kez 2018 yılındaki protestolar sırasında görülmüştü. Sınır üzerinden uçurulan bu araçlar İsrail’deki birçok tarlada yangın çıkmasına neden olmuştu.

Geçen hafta içinde Gazze’den İsrail’e üç kez bu tarz balonların gönderildiği, İsrail’in de buna yanıt olarak Gazze’deki Hamas mevkilerine hava saldırısında bulunduğu belirtiliyor.

Lübnan’da hükumet istifa etti

Okumaya devam et

Popular