Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kosova Cumhurbaşkanı Taçi hakkında savaş suçu işlediği iddiasıyla dava açıldı

Lahey’deki uluslararası mahkemede Sırplara karşı savaş suçu işlemekle suçlanan Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ve 9 kişi hakkında dava açıldı.

BOLD – Hollanda’nın Lahey kentindeki Kosova Savaş Suçları Özel Mahkemesi’nden bir savcı, Haşim Taçi, eski Meclis Başkanı Kadri Veseli ile Kosova Kurtuluş Ordusu’ndan (UÇK) 8 eski yönetici hakkında cinayet ve savaş suçları nedeniyle iddianame hazırladı.

Haşim Taçi ve diğer şüphelilerin “yaklaşık 100 cinayet ve işkence” gibi savaş suçları işledikleri iddia ediliyor. Taçi, Kosova Savaşı (1998-1999) sırasında Sırp karşıtı güçlere önderlik etmişti.

UZUN BİR ARAŞTIRMANIN SONUCU

Savcının ofisinden yapılan açıklamada suçlamaların kanıtlanmadığı ve iddianamenin hala bir ön duruşma hakimi tarafından onaylanması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada ‘‘İddianame uzun süren bir soruşturmanın ve Özel Savcılık Ofisi’nin tüm suçlamaları makul şüpheye mahal bırakmayacak şekilde kanıtlayabileceği konusundaki kararlılığının sonucu olarak hazırlanmıştır’’ denildi.

TAÇİ’NİN ABD ZİYARETİ İPTAL EDİLDİ

Taçi’den henüz suçlamalarla ilgili açıklama gelmedi. Ancak Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada Taçi’nin Sırbistan’la ilişkilerin normalleşmesi için ABD aracılığıyla yürütülecek görüşmeler kapsamında Cumartesi günü için planlanan Washington seyahatinin iptal edildiği belirtildi.

Avrupa Birliği, Sırbistan ve Kosova’nın üyeliği için her iki ülkenin ilişkilerinin normalleşmesi koşulunu öne sürüyor. Kosova kanunlarına göre kurulan Uzmanlar Komisyonu’nda uluslararası hakimler ve savcılar görev alıyor.

KOSOVA SAVAŞI VE İDDİALAR

Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) hakkındaki suçlamalar ilk olarak 2011 yılında Avrupa Konseyi’ne bağlı insan hakları dairesi tarafından ortaya atılmış ve 1998-1999 yılları arasındaki çatışmalarda Kosova Kurtuluş Ordusu’na bağlı gerillalar sivil Sırplar’ı ve Arnavut kökenli siyasi rakiplerini öldürmekle suçlanmıştı.

Kosova Savaşı, 78 gün süren NATO bombardımanının ardından sona ermiş, ancak 10 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. NATO Barış Gücü askerleri savaşın ardından hala Kosova’da görev yapıyor.

Bugün Kosova’nın önde gelen siyasetçilerinin çoğu bu savaşta aktif şekilde yer almıştı.

KOSOVA UZMAN KOMİSYONU

Lahey’de 2015’te kurulan Uzmanlar Komisyonu, Kosova savaşı sırasında Sırbistan’a karşı bağımsızlık savaşı sırasında işlendiği iddia edilen suçlarla ilgili davalara bakıyor.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kosova yargısına bağlı bu mahkeme 2019 yılının başından bu yana, eski Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj da dahil olmak üzere yaklaşık 40 eski UÇK mensubunu ifade vermek üzere çağırmıştı.

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, ifade vermek üzere temmuz ayında mahkemeye gitmiş, fakat susma hakkını kullanmıştı. Haradinaj mahkemeye başbakan olarak değil, sadece Kosova vatandaşı olarak çıkmak adına görevinden istifa ettiğini yeniden hatırlatmıştı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: Türkiye sınırları yeniden açtı

Dünya

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız” dedi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarımkürede salgın konusunda kritik bir noktada bulunulduğunu belirtti.

VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan genel merkezindeki basın toplantısında dünyadaki koronavirüs salgını hakkında son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Ghebreyesus, Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulundu.

GELECEK BİRKAÇ AY ÇOK ZOR GEÇECEK

Önümüzdeki birkaç ayın çok zor geçeceğini belirten Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız. Çok fazla ülkede vakaların katlanarak artığı görülüyor. Bu durum hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin kapasitesine yakın veya üzerinde çalışmasına yol açıyor” dedi. Ghebreyesus ayrıca ülke liderlerini daha fazla can kaybını, temel sağlık hizmetlerinin çökmesini ve okulların tekrar kapanmasını önlemek amacı ile derhal harekete geçmeleri konusunda da uyardı.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Seçim öncesi Biden’den ücretsiz Kovid-19 aşısı sözü

ABD başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala demokrat aday Joe Biden, başkan seçilmesi halinde sağlık sigortası olsun veya olmasın her ABD vatandaşına ücretsiz aşı yapılacağı sözünü verdi. 

BOLD – Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de vaka sayısı 8 milyon 700 bini geçerken, 229 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD başkanlığı için yarışan demokrat aday Joe Biden, koronavirüsle mücadele planını açıklayarak, seçilmesi durumunda Kovid-19 aşısının ücretsiz yapılacağı sözünü verdi.

AŞI SİGORTASI OLMAYANLARA DA YAPILACAK

ABD başkanlık seçimlerine kısa süre kala Wilmington’da konuşan Biden, “Güvenli ve etkili bir aşı bulunduğunda sağlık sigortanız olsun ya da olmasın aşı herkese ücretsiz olmalı” dedi. Bütün eyaletlerdeki valilere tek tek ulaşarak salgınla mücadelede ne tür desteğe ihtiyaç duyduklarını soracağını belirten Biden, ABD Kongresinden de kamu sağlığı ve ekonomik sorunlara çözüm için ocak ayının sonuna kadar bir tasarı getirilmesini isteyeceğini ifade etti. Valilerden ayrıca maske zorunluluğu getirmelerini isteyeceğini kaydeden Biden, günde 7 milyon test yapılmasını sağlayacak ulusal bir test planı da oluşturacağını söyledi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ’den aşı müjdesi: Kasım sonundan itibaren sonuç alabiliriz

Koronavirüs aşısının tarihi hakkında açıklama yapan DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, aşı ile ilgili önümüzdeki kasım ayı sonundan itibaren sonuç alınabileceğini söyledi. 

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, koronavirüs aşısının tarihi hakkında önemli bir açıklama yaptı.

Dr. Swaminathan, “Devam eden aşı çalışmalarını izleyebildiğimiz kadarıyla en iyi beklentimiz, yıl sonundan önce, muhtemelen kasım sonundan itibaren, bir veya iki aşı denemesinden sonuç alabileceğimizdir” dedi.

10 AŞININ FAZ 3 DENEMELERİ DEVAM EDİYOR

Aşıların acil kullanımının gündeme gelmesi halinde ise DSÖ’nün bu konuda “minimum kriterleri” olduğunu belirten Swaminathan, dünya genelinde 10 aşının Faz 3 denemelerinin devam ettiğini işaret ederek, aşıların başarılı olmasına ilişkin beklentilerin “dengeli” olması gerektiğini vurguladı. Aşıların Kovid-19’a karşı başarılı olmama ihtimaline de değinen Swaminathan, “Çünkü aşı denemelerinin başarı oranlarının yüzde 10-20 olduğunu biliyoruz” dedi.

 

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular