Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Parayı Cumhurbaşkanlığı topluyor, sorumluluğu Aile Bakanlığı’na yıkıyor!

CHP’li Özgür Özel, ‘koronavirüs bağış kampanyası’nda toplanan paraların akıbetini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Konunun ‘Aile Bakanlığı ilgi alanına girdiği’ belirtilip ayrıntı verilmedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs salgını sebebiyle başlattığı ‘zekatlarınızı da verebilirsiniz’ çağrısı yapıp IBAN paylaştığı ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ sloganlı kampanyada toplanan paraların akıbetiyle ilgili soruya cevap alınamadı. Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre Erdoğan’ın ‘7 aylık maaşını’ bağışlayarak başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası’nda Cumhurbaşkanlığı sitesine göre şu ana kadar 2 milyar 100 milyon 418 bin 119 lira toplandı. Bağışın 66 milyon 114 bin 310 lirası SMS yoluyla yapıldı.

ERDOĞAN’IN YARDIMCISI ORTAY BUNU HEP YAPIYOR

Paranın ‘nereye ve nasıl harcandığı’na dair tartışmalar sürerken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemli 2 ayrı soru önergesi verdi. Oktay, yazılı önergeye, kampanyaya dair soruların Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluşların görev alanına girmediği mukabelesinde bulundu. Detaylar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı adres gösterdi. Cevaba tepki gösteren Özel, “En etkili denetim yazılı soru önergelerine ya yanıt verilmemekte ya da yanıtların içi boşaltılmaktadır. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay bu noktada ilk sıradadır. Kendi yanıtlaması gereken önergeleri dahi aynı yanıt içerikleriyle başka bakanlıklara havale etmek konusunda tereddüt göstermemektir” dedi.

HESAP VERMEYİ ZÜL ADDEDEN BİR YÜRÜTME ORGANI

Özel ayrıca şunları dillendirdi: “Başlangıcını Erdoğan’ın yaptığı, Türkiye’ye Erdoğan’ın duyurduğu ve belli aralıklarla güncellemelerin de bizzat Erdoğan tarafından kamuoyuna ilan edildiği ‘Biz Bize Yeteriz’ kampanyasına ilişkin önergemizin Aile Bakanlığı’nın ilgi alanına girdiği belirtilmektedir. Kaldı ki Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konuya dair her açıklamasında kampanyanın ‘Erdoğan öncülüğünde’ olmasına atıf yapmaktadır. Daha önce yapılan yardım kampanyalarındaki kötü hünerleri bilinen bir siyasi partiye, bu kampanyada toplanan bağışların nereye harcandığını sorduk. Sormaya da devam edeceğiz. Hesap vermeyi zül addeden bir yürütme organı ile karşı karşıyayız.”

Kamu çalışanına ek ödeme konusunda Saray’dan çark

Politika

Erdoğan: Suriye’yi istikrarsızlaştırmada yeterli desteği alamadık

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye ile ilgili açıklaması sosyal medyayı salladı. Erdoğan, “Suriye’yi istikrarsızlaştırma çabalarımızda uluslararası toplumdan gerekli desteği alamadık” dedi.

BOLD – Promter’a bakarak konuşma yapan Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde sık sık dil sürçmesi yaşıyor. Erdoğan’ın dil sürçmesinin ardında bilinç altındaki gerçeklerin yattığı görüşü hakim. 2012 yılından bu yana Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevi bırakmak zorunda kalacağını savunan Erdoğan, “Suriye’yi istikrarsızlaştırmada yeterli desteği alamadık” dedi.

Erdoğan’ın sözleri sosyal medyada “Dili sürçmüş ama hakikati söylemiş” sözleriyle yorumlandı.

Okumaya devam et

Politika

Süleyman Soylu kısa mesajla Saray’ı vurdu: “Devlet para istemez”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, milyonlarca telefona gönderdiği mesajda “Biz bize yeteriz” kampanyasıyla korona salgını döneminde halktan IBAN ile para isteyen Saray’ı hedef aldı. Yıllardır kullanılan dolandırıcı uyarısı mesajına “Devlet para istemez” ifadesi eklendi. 

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu görevden alacağı iddiası Ankara kulislerinde sıklaştı. Soylu da Saray’ın taviz vermediği itibarına yönelik suikastlar düzenlemeye devam ediyor. Soylu, son olarak halka gönderdiği mesajlarda korona için para toplayan Saray’ı hedef aldı.

SİZDEN PARA İSTEYENLERE İNANMAYIN

İçişleri Bakanlığı tarafından rutin olarak yıllardır halka gönderilen mesajlarda “Sizleri telefonla arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtıp, sizden para, altın isteyen şahıslara inanmayın. Böyle bir durumda hemen 155 Polis İmdat ihbar hattını arayın” uyarıları bulunuyor.

ÇÜNKÜ DEVLET PARA İSTEMEZ

Bakanlığın son gönderdiği mesajlara eklenen “Devlet para istemez” cümlesi dikkat çekti. Son uyarı mesajında şu ifadelere yer verildi: “İçişleri Bakanlığı önemle duyurur; Sizi polis, asker veya savcıyım diyerek arayıp, hesap ya da kimlik bilgileriniz terör örgütünün eline geçti gibi sözlerle sizden para veya banka hesap bilgilerinizi isteyen dolandırıcılara itibar etmeyiniz. Çünkü devlet para ve hesap numarası istemez.”

ERDOĞAN HALKTAN PARA İSTEDİ

Geçen yıl koronavirüsün Türkiye’de görülmeye başlamasının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dar gelirlilere ilave destek sağlamaya yönelik “Biz Bize Yeteriz” isimli kampanya başlattı. Kampanya için kamu bankalarında açılan hesap numaralarını ve IBAN’larını paylaşan Erdoğan, isteyenlerin de SMS göndererek bağış yapabileceğini duyurmuştu. Diğer ülkeler halka karşılıksız yardım yaparken Erdoğan’ın halktan para istemesi büyük tepki çekmişti.

Karamollaoğlu Saray’ın heyecanını deşifre etti: A haber bile gelmiş

Okumaya devam et

Politika

Hakan Dağdeviren’in annesine kavuşma hayalini bitirdiler

AKP Hükumetinin, insan haklarında iyileştirme vadeden infaz paketi lösemi hastası Hakan Dağdeviren’in annesine kavuşma hayalini hüsranla bitirdi. 15 yaşından küçük çocuğu bulunan kadınları cezaevlerinden tahliye edecek madde tasarıdan çıkarıldı. Anne ve babası tutuklu Hakan’ın ailesine kavuşması başka bir vakte kaldı.

BOLD – Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, kadın mahkumlara çocuk kriteri getiren madde çıkarılarak TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanun, AKP’li Cumhurbaşkanı’nın onayının ardından yürürlüğe girecek.

3 BİN ÇOCUKLU KADIN TUTUKLU BU KANUNU BEKLİYORDU

Kadın hükümlünün, 15 yaşını doldurmamış çocuğunun bulunması durumunda, cezasının infazının çocuğun 15 yaşını doldurmasına kadar ertelenebilmesine ilişkin madde, teklif metninden çıkarıldı. Bu durum cezaevlerindeki 3 bin çocuklu kadın tutukluyu üzdü. Sözkonusu düzenlemenin Meclis’e sevkedilmesinde, anne ve babası Gülen Hareketi yapılanmasına üyelik iddiasıyla tutuklu bulunan ve lösemi teşhisi konulan 11 yaşında Hakan Dağdeviren’in durumu etkili olmuştu. Düzenleme ile 15 yaşından küçük çocuğu bulunan kadın hükümlülerin cezasının infazı, çocuğun 15 yaşını doldurmasına kadar ertelenmesi öngörülüyordu.

Kanunla, hükümlülerin ziyaret süresi 1 saatten 1,5 saate çıkarılıyor; tutuklu ve hükümlüler bakımından hasta ziyareti amacıyla verilen mazeret izinleri arasında beklenmesi gereken asgari bir aylık süre şartı kaldırılıyor.

MAHKUMLARA E POSTA İMKANI GETİRİLDİ

Bulundukları ceza infaz kurumundan başka bir kuruma nakil talebinde bulunan hükümlülerin maddi durumlarının yetersiz olduğunu belgelendirmeleri durumunda, bu hükümlülerden nakil giderleri alınmayacak. Hükümlüler, gerekli teknik altyapının bulunduğu kurumlarda Adalet Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde elektronik yöntemlerle de mektup alıp gönderebilecek. Hükümlü tarafından resmi makamlara veya savunması için avukatına gönderilen mektup, faks ve telgrafların, alıcısı dışındaki kişilerin erişimini engelleyici tüm tedbirler alınarak, hükümlünün talebine göre posta yoluyla veya elektronik ortamda alıcısına ulaştırabilecek.

YABANCI HÜKÜMLÜLERİN DURUMLARINI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DEĞERLENDİRECEK

Kanuna göre yabancı hükümlüler hakkında denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezalarının infazına karar verildiği takdirde, sınır dışı edilme işlemleriyle ilgili olarak, bu hükümlülerin durumları İçişleri Bakanlığınca değerlendirilecek. Böylece, yabancı hükümlünün koşullu salıverilmesi veya cezasının infazının tamamlanması halleri bakımından uygulanan bu tedbir, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezanın infazına karar verilmesi hali bakımından da uygulanacak.

CEZAEVLERİNDE 17 BİN KADIN BULUNUYOR

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun açıkladığı Türkiye’de Kadın Hakları İhlalleri Raporu’na göre cezaevlerinde 17 bin kadın tutuklu ve hükümlü kadın bulunuyor ve bu kadınların yanında 800’ü 3 yaş altı bebek olmak üzere 3 bin çocuk anneleriyle birlikte cezaevinde kalıyor. Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi, 2020 ceza istatistikleri raporuna göre ise Türkiye, Konsey’in 47 üyesi arasında, cezaevi kalabalıklığı ve tutsak çocuk sayısında Türkiye Avrupa lideri! Rapor, AKP’nin Türkiye’yi resmen açık bir cezaevine dönüştürdüğünü gözler önüne serdi.

Balyoz: Kumpas mı darbe mi?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0