Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Taşıma işçileri de kıdem düzenlemesine isyan etti

AKP’in kıdem tazminatı düzenlemesine tepki gösteren Tüm Taşıma İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu, işçinin elinde kalan son haklardan birinin daha ortadan kaldırılmasına izin verilmeyeceğinin altını çizdi.

BOLD – Türk İş’e bağlı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Yönetim Kurulu, hükumetin son günlerde yeniden gündeme getirdiği kıdem tazminatına el koyma planına izin vermeyeceklerini duyurdu.

İŞÇİLERİN 84 YILLIK HAKKINA GÖZ DİKİLMESİ FIRSATÇILIKTIR

Sendikadan yapılan açıklamada, hükumet tarafından gündeme getirilen kıdem tazminatının fona devredilmesi planının; esasen işçilerin elinde kalan son haklardan birinin ortadan kaldırılması çalışması olduğu hatırlatıldı. Açıklamada “Milyonlarca insanı etkileyen, on binlerce insanın hastalanmasına ve binlercesinin de ölümüne neden olan salgın koşullarında bile, canla başla çalışan, alın teri döken işçilerin haklarının korunması ve genişletilmesi beklenirken; bırakın bu fedakârlığı ödüllendirmeyi, işçilerin 84 yıllık hakkına göz dikilmesi, kelimenin tam anlamıyla fırsatçılıktır” denildi.

TAZMİNAT MİKTARI ÖNCE YARIYA DÜŞÜRÜLECEK SONRA UNUTTURULACAK

Açıklamada, taslaklara göre kademeli bir geçiş öngörülmekte, tazminat miktarı önce yarıya düşürülmek, sonra da bütünüyle unutturulmak istendiğinin altı çizildi. Kademeli geçiş yapılacağı söylemi ile işçi sınıfının gücünün bölünmesinin amaçlandığı vurgulanan açıklamada, böylece, bir kısım işçinin “beni kapsamıyor” düşüncesiyle mücadeleden uzak duracağının zannedildiğine dikkat çekildi. TÜRK-İŞ’in oy birliği ile aldığı genel kurul kararının hatırlatıldığı açıklamada, “Bu karar doğrultusunda TÜRK-İŞ, tüm konfederasyonlara çağrı yapmalı ve kıdem tazminatı hakkımızın gaspına izin vermeme mücadelesine öncülük etmelidir. Taslağın gündeme gelmesini beklemeden, derhal harekete geçilmelidir” denildi.

Yasin Ugan 7 ay boyunca gördüğü işkenceleri mahkemede anlattı avukatını da azletti

Ekonomi

Merkez faizi %19’da sabit tuttu

Faiz indirimi için göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ikinci kez de pas geçti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi yüzde 19’da sabit tuttu.

BOLD – Faiz indirimi savunan TCMB Başkanı Kavcıoğlu dolar/TL paritesindeki yükseliş sebebiyle nisan ayında faizde değişikliğe gitmemişti. Kavcıoğlu yönetimindeki Para Politikası Kurulu, mayıs toplantısında da faizi sabit tutarak yüzde 19’da bıraktı.

Doların 8,30 lira seviyesinde olduğu Türkiye yüzde 19’luk yüksek faiz oranlarıyla Kongo’nun önündeki yerini korudu.

ÜLKE – FAİZ ORANI YÜZDE

Venezuela: 38.8

Arjantin: 36

Zimbabve: 35

Yemen: 27

Liberya: 25

Surinam: 25

TÜRKİYE: 19

Kongo: 18.5

İran: 18

ABD: 0,25

Almanya: 0

Japonya: -0.1

Okumaya devam et

Ekonomi

Görevden alınan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a 39 bin liralık kıyak

Kabine değişikliğinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevinden alınan eski bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Kardemir A.Ş. yönetimine atandı. Selçuk’un 39 bin lira huzur hakkı alacağı belirtildi.

BOLD – Kardemir A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna(KAP) yapılan açıklamada, şirketin boş durumda bulunan yönetim kurulu üyeliğine, eski bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un seçildiği belirtildi.

Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “Şirketimizin münhal durumda bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine, Şirketimiz Yönetim Kurulunca Sn. Zehra Zümrüt Selçuk’un seçilmesine oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılan kabine değişikliğinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölünerek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurulmuştu. 10 Temmuz 2018’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına getirilen Zehra Zümrüt Selçuk, 21 Nisan 2021’de görevden alınmıştı.

Kardemir A.Ş. yönetim kuruluna atanan Zehra Zümrüt Selçuk’un 39 bin 423 TL huzur hakkı alacağı kaydedildi.

Sedat Peker gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Mehmet Ağar’ı işaret etti: Ödeşmek adettendir

Okumaya devam et

Ekonomi

Bu da Türk Lirası’nın 20’li yaşları!

Sosyal medyada başlayan #20yearschallenge furyasına Türk Lirası’nı da eklediler. 20 yıl önce 1 dolar 1,06 lira ediyordu. Şu anda 1 dolar, 8,30 liraya denk geliyor.

BOLD – 2001 krizine rağmen Türk Lirası dolarla başa baş değerdeydi. AKP döneminde yaşanan kur şoklarıyla dolar 8,30 TL’ye kadar yükseldi.

TL’deki değer kaybı AKP’nin demokrasi ve insan haklarından uzaklaşmasıyla hızlandı. Uzun süre 2 TL seviyesinde seyreden dolar kuru, 17-25 Aralık 2013 Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonları sonrası tırmanışa geçti. 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal şartlarında 5 liranın üzerine çıkan dolar, ilerleyen yıllarda hep rekor kırdı.

128 MİLYAR DOLAR BİTTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın ekonominin başına gelmesiyle devam eden kur şokları sonucu dolar2018 yılında 7 lira seviyesini test etti. Bu süreçte Saray Hükumeti ve damat Berat Albayrak’ın kararlarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın rezervleri satılmaya başladı. Yerel seçimler öncesi doları 6,95 lirada tutmak için ucuza satılan rezervler sonucu TCMB’nin 128 milyar doları bitti. 6 Kasım 2020 tarihinde 8,50 lira seviyesine çıkarak tarihi rekor kıran dolar/TL kuru Damat Berat Albayrak’ın istifa etmesi sonucu düşüşe geçti.

20 AYDA 4 BAŞKAN DEĞİŞTİ

Ancak Erdoğan 20 ay gibi kısa süre içinde TCMB’nin 3 başkanını görevden aldı. Bağımsızlığı sona eren Merkez Bankası’nın kararlarına güvenmeyen piyasalar yüzünden dolar yeniden 8,30 lira seviyesine ulaştı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0