Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanların yüzde 87’si kararını verdi: Tatil planlarında Türkiye yok

Almanya’da yapılan son anketlere göre vatandaşların yüzde 87’si tatil kararını vermiş durumda. Yüzde 51 evde kalmaya karar verirken yüzde 17’lik kesim Avrupa ülkelerine gitmeyi düşünüyor. Halkın sadece yüzde 2’si Avrupa dışına çıkmayı planlıyor.

BOLD – Alman kamu yayıncılık kuruluşu ARD’nin yaptırdığı son ankete göre Almanlar arasında koronavirüse yakalanma korkusu azalsa da yüzde 51’lik kesim tatilini evde geçirmeye karar vermiş durumda.

Ankete katılanların yüzde 87’si tatil konusunda kesin kararını verdiğini belirtirken yüzde 12’lik kesim hala kararsız. Tatil planları konusunda kararını henüz vermeyenler arasında daha esnek davranabilen gençlerin ağırlıkta olduğu belirtiliyor.

YÜZDE 2 AVRUPA DIŞINA ÇIKMAYI DÜŞÜNÜYOR

Kararını verenler arasında 51’lik kesim tatilini kendi evinde geçireceğini, yüzde 35’lik kesim Almanya içinde seyahat edeceğini, yüzde 17’si ise Avrupa ülkelerinden birine gitmek istediğini söyledi. Uluslararası uçuşlardaki kısıtlamalar nedeniyle tatilini Avrupa dışında geçirmeyi planlayanların oranı yüzde 2’de kaldı.

Kamuoyu araştırma şirketi Infratest dimap’a yaptırılan ankete seçme yaşındaki bin 68 kişi katıldı.

Kanada İltica Ofisi: Hizmet mensupları ağır baskı ve işkence altında

Dünya

AKP Sözcüsü Çelik’ten Yunanistan açıklaması: Hiçbir hukuki ve meşru dayanağı yok

AKP Sözcüsü Ömer Çelik Yunanistan’ın Avrupa Birliği’ni toplantıya çağırdığını açıkladı. “Yunanistan’ın Türkiye’nin faaliyetine itiraz etmesinin hiçbir hukuki ve meşru dayanağı yoktur” dedi.

BOLD – AKP Sözcüsü Çelik, “Yunanistan her zamanki gibi haksız, hukuksuz, saldırgan politikalarına destek için Avrupa Birliği’ni toplantıya çağırmış. Avrupa Birliği, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı “Yunan tiyatrosu”na çevirmesine izin vermemelidir” ifadesini kullandı.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Çelik, şunları kaydetti: “Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda diplomasiye alan açmak için ciddi adımlar attık. Türkiye, barışçıl tutumunu ortaya koydu; diplomasiye şans tanıdı ve diyalog kanallarının canlandırılmasına dönük iyi niyetli adımlar attı. Yunanistan ise her zamanki gibi diplomasiyi “Yunan tiyatrosu”na çevirmeye çalıştı. Yunanistan Türkiye’nin jestini çözüm için bir fırsat olarak değerlendirmek yerine, samimiyetsiz ve ikiyüzlü bir pratik ortaya koydu ve Mısır ile korsan anlaşma yapma yoluna gitti. Bu sözde anlaşma, uluslararası hukuka ve Türkiye’nin Libya ile Doğu Akdeniz’de akdettiği meşru anlaşmaya aykırı olduğu gibi Yunanistan tarafının Türkiye’nin iyi niyetini suistimal etme niyetini açıkça ortaya koymuştur.

AVRUPA SİYASİ TİYATRONUN ALETİ OLMAMALI

Son hadise, Akdeniz’de gerginliği arttıran tarafın Türkiye değil, Yunanistan olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Avrupa ise halen Yunanistan’ın çözümsüzlüğü dayatan politikalarının ardından sürüklenmektedir. Avrupa, “Yunan siyasi tiyatrosu’”nun aleti olmamalıdır. Doğu Akdeniz’de #MaviVatan’ımızı göz ardı eden her türlü hukuksuzluk, boşa çıkmaya mahkumdur. Devletimiz, Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizi ve KKTC’nin çıkarlarını koruyacak irade, kararlılık, imkan ve kabiliyete sahiptir. Cumhurbaşkanımızın talimatları net ve açıktır. Oruç Reis, ülkemizin BM’ye bildirdiği hudutlar çerçevesinde sismik araştırma faaliyetlerini sürdürecek, Kahraman Silahlı Kuvvetlerimiz gemimize herhangi bir askeri müdahalede bulunulmasına izin vermeyecektir.”

“Yunanistan Meis’i kullanarak Türkiye’ye Doğu Akdeniz’i kapamaya çalışıyor”

Okumaya devam et

Dünya

İsrail, Gazze’ye ticari malların giriş noktası Kerem Şalom Sınır Kapısı’nı kapattı

İsrail, Gazze’ye ticari malların giriş kapısı olan Kerem Şalom Sınır Kapısı’nı kapattı. Karara gerekçe olarak Gazze’den yapılan saldırılar gösterildi. İnsani yardım malzemeleri ve akaryakıta izin veriliyor.

BOLD – İsrail, abluka altındaki Gazze’nin tek ticaret kapısı Kerem Şalom’u (Kerem Ebu Salim), insani yardım ve akaryakıt dışındaki tüm ticari girişlere kapatma kararı aldı.

İsrail Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada “Kerem Şalom Sınır Kapısı temel insani malzemeler ve benzin dışındaki tüm malların geçişine kapatılacaktır” dendi. İsrail karara gerekçe olarak yangın çıkarmak amacıyla Gazze tarafından balonla yapılan saldırıları gösterdi. İsrail medyasında çıkan haberlerde Gazze’den balonla gönderilen yanıcı maddelerle 30’dan fazla yangının çıkartıldığı iddia edilmişti.

Gazze’nin İsrail ve Mısır ile sahip olduğu üç sınır kapısından biri olan Kerem Şalom bölgeye gelen malların başlıca geçiş yolu olma özelliğine sahip.

Gazze’de patlayıcıların balon ve uçurtmalara bağlanarak silah olarak kullanılması ilk kez 2018 yılındaki protestolar sırasında görülmüştü. Sınır üzerinden uçurulan bu araçlar İsrail’deki birçok tarlada yangın çıkmasına neden olmuştu.

Geçen hafta içinde Gazze’den İsrail’e üç kez bu tarz balonların gönderildiği, İsrail’in de buna yanıt olarak Gazze’deki Hamas mevkilerine hava saldırısında bulunduğu belirtiliyor.

Lübnan’da hükumet istifa etti

Okumaya devam et

Dünya

Belarus’ta muhalif lider Tihanovskaya Litvanya’ya kaçtı

Belarus’ta tartışmalı devlet başkanlığı seçimlerinin ardından protestolar sürüyor. Bir gösterici hayatını kaybetti. Muhalefetin en güçlü adayı Svetlana Tihanovskaya’nın ise Litvanya’da olduğu açıklandı.

BOLD – Devlet başkanlığı seçimlerinin ardından Belarus’ta ikinci gece de ülke çapında protestolar devam etti. Emniyet güçleri yine göstericilere sert müdahalede bulundu.

Belarus İçişleri Bakanlığı, pazartesi gecesi düzenlenen protestolar sırasında bir göstericinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakanlık, göstericinin güvenlik güçlerine atmaya çalıştığı patlayıcının elinde patlaması sonucu hayatını kaybettiğini iddia etti. Olaylarda birçok protestocunun da yaralandığı belirtiliyor.

Belarus’taki seçimleri seçim kurulunun yaptığı açıklamaya göre yüzde 80,2’lik oy oranıyla ülkeyi 26 yıldır yöneten Aleksandr Lukaşenko kazandı. Muhalefetin adayı Svetlana Tihanovskaya’nın oy oranı ise yüzde 9,9 olarak duyuruldu.

MUHALİF LİDER LİTVANYA’YA GİTTİ

Muhalefetin en güçlü adayı Svetlana Tihanovskaya, seçim sonucunu kabul etmediğini açıklamış ve kendisini “seçimin galibi” olarak tanımlamıştı.

Tihanovskaya pazartesi günü seçim sonucuna itiraz etmek için seçim kuruluna gitti ve uzun bir süre kendisinden haber alınamadı. Seçim kampanyasını yürüten ekibin Tihanovskaya’nın nereye gittiğini bilmemesi uluslararası kamuoyunda bir süre endişelere neden oldu.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla Tihanovskaya’nın Litvanya’da ve güvende olduğunu duyurdu.

Putin’in kızı tescillenen ilk Kovid-19 aşısından yaptırdı

Okumaya devam et

Popular