Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

65 milyon liralık özel otomobil koleksiyonunu satışa çıkardı

Türkiye’nin en büyük filo kiralama şirketlerinden İntercity’nin sahibi Vural Ak, Ferrari ve Lamborghini gibi klasikleşen 20 otomobilin bulunduğu koleksiyonunu satışa çıkardı.

BOLD – Filo kiralama şirketi İntercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, toplam fiyatı 65 milyon liraya varan, özel otomobil koleksiyonunu satışa çıkardı. Otomobiller arasında Vural Ak’ın 2017 Frankfurt ve 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’ndan aldığı modeller de var.

İşini hobiye çeviren iş insanlarından Vural Ak, Frankfurt Otomobil Fuarı’ndan 12.7 milyon Avro değerinde 10 süper spor otomobil, 2018 yılındaki Cenevre Otomobil Fuarı’ndan da değeri 6 milyon Avroyu bulan 11 özel otomobil almıştı.

Garajında, 50 milyon Avroyu bulan 150’ye yakın süper otomobilden oluşan bir koleksiyonu olduğunu açıklayan Ak, 2018’de verdiği bir röportajda, bu otomobillerin çoğunun Türkiye’de eşi benzeri olmadığını belirtmişti.

BENİM İŞİM OTOMOBİL

İşinin otomobillerle olduğunu, bu yüzden otomobillere yatırım yaptığını söyleyen Vural Ak’ın satışa çıkardığı araçları arasındaki, Lamborghini Huracan Performante’ye 5 milyon 250 bin lira, Lamborghini Aventador SV LP 750-4’e ise 7 milyon 900 bin lira değer biçildi.

Koleksiyondaki, Porsche Cayenne Turbo S, 450 bin Avro’ya alınan Porsche Panamera 4S Executive Long WB, 380 bin Avro’luk BMW M5 de yeni sahibini arayan araçlar arasında. 2009 yılında Frankfurt Motor Show’da tanıtılan Mercedes 300 SL Gullwing modelinin modern yorumu olan Mercedes SLS AMG satışa sunulan otomobillerin en pahalılarından.

AVRUPA’DA DA ARANAN NADİR PARÇALARDAN

Koleksiyondan satışa çıkarılan Türkiye’deki tek 4-Matic (4 tekerlekten çekişli) 0 km zırhlı Mercedes S 550L 4MATIC B6 3 milyon 850 bin liradan satışa sunuldu. Yurtdışında INKAS tarafından B6 sepsifikasyonunda zırhlanmış araç hem bireysel hem de şoförlü kullanım için tasarlanmış. 3 milyon 250 bin liraya satışa çıkarılan Chevrolet Corvette Z06 C7, toplam 500 adet üretilmiş bir araç ve Türkiye’deki tek araç. Aracın yurt dışı müzayedelerinde çok aranan nadir bir model olduğu biliniyor.

Özel koleksiyonunu, koronavirüs sonrası daralan piyasa ve gittikçe derinleşen ekonomik kriz yüzünden satışa çıkardığı yorumlarına karşın, Ak’ın bu konu ile ilgili sessizliği sürüyor.

Pompa, sitrik asit, peruk ve kar küreyiciye korona vergisi getirildi

Ekonomi

Ödediği yüksek elektrik faturasının parasını faiziyle geri aldı

Erzurum’da kaçak elektrik kullandığı gerekçesiyle gönderilen yüksek elektrik faturasına itiraz eden vatandaş, parasını faiziyle birlikte geri aldı. Yapılan incelemede elektrik dağıtım şirketinin faturaları mevzuata uygun tanzim etmediği ortaya çıktı.

BOLD – Erzurum’da yaşayan bir vatandaşa, kaçak elektrik kullandığı gerekçesiyle fazladan elektrik faturası gönderildi. Usulsüz elektrik kullanmadığını savunan vatandaş, fazladan gönderilen faturaların iptal edilmesi, kendisinden tahsil edilen ücretlerin yasal faiziyle iade edilmesi istemiyle Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) başvurdu.

KDK DEVREYE GİRİNCE PARA ÖDENDİ

Başvuruyu inceleyen KDK uzmanları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve şikayete konu faturaları tahsil eden Aras EDAŞ’la irtibata geçerek konuyu araştırdı. KDK uzmanlarıyla, kurum ve şirket yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonucu, vatandaştan haksız tahsil edilen elektrik faturasının faiziyle geri ödenmesini sağlandı.

FATURA MEVZUATA UYGUN TANZİM EDİLMEMİŞ

KDK’nın kararında, yapılan görüşmeler ve araştırmalar sonucu hazırlanan EPDK’nin ilgili yazısına yer verildi. Yazıda, şikayete konu kaçak elektrik tüketimi tespit tutanaklarının ve bu tutanaklara istinaden düzenlenen faturaların, yürürlükteki mevzuat hükümlerine uygun olarak tanzim edilmediğinden, iptal edilerek tahsil edilen bedellerin ödeme tarihinden itibaren geçerli olacak gecikme zammı ile tüketiciye iade edilmesi gerektiğinin belirtildiği kaydedildi.

Havai fişek faciası soruşturmasında fabrika sahiplerine gözaltı

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankasından yeni faiz indirimi

Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara uygulanan faizi düşürdü. Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranı yüzde 6’dan yüzde 5’e indirildi.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) zorunlu karşılıklara ödenen faizi yüzde 6’dan yüzde 5’e düşürdü. Yeni faiz oranı 10 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak.

YÜZDE 8’DEN YÜZDE 7’YE ÇEKİLDİ

Merkez Bankası ayrıca 26.06.2020 (dahil) zorunlu karşılık yükümlülük tarihinden itibaren 2020/6 sayılı Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ ile belirlenen koşulları sağlayan reel kredi büyümesine sahip bankalara yüzde 7, diğer bankalara yüzde 0 uygulanacak. Daha önce bu oranlar sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 0 şeklindeydi.

Havai fişek faciası soruşturmasında fabrika sahiplerine gözaltı

Okumaya devam et

Ekonomi

“İşçiler rahatsız, kıdem tazminatını gündemden kaldırın”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, işçilerin ekonomik kriz nedeniyle geçim derdine düştüğüne dikkat çekerek, bu dönemde hükumetin kriz fırsatçılığı yaparak kıdem tazminatını gündeme getirdiğini kaydetti.

BOLD – CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, kıdem tazminatı tartışmalarına ilişkin “İkide bir bu konuyu gündeme getirerek işçileri ve ailelerini huzursuz etmeyin” dedi. Girgin, işçilerin asıl ihtiyacının kıdem tazminatının güvence altına alınması olduğunun altını çizdi.

EN İYİ TAHMİNLE 1.5 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALACAK

Girgin, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin yeni tip koronavirüs pandemisi öncesinde derin bir ekonomik buhran yaşadığını, pandeminin bu süreci katmerleyerek ülkeyi daha büyük bir ekonomik krizin içine soktuğunu belirtti. Sanayinin küçüldüğünü ifade eden Girgin, “Sonuç olarak en iyimser tahminle 1,5 milyon işsizimiz daha olacak. İşsizlikten, zamlardan, borçlardan azade bir aile kalmadı. Her kriz gibi içinde bulunduğumuz bu kriz de en çok emekçileri vuruyor” dedi.

ÇÖZÜM ÜRETMEK YERİNE TARTIŞMAYA AÇILDI

İktidarın yaşanan bu sorunlara çözüm üretmesi gerekirken kıdem tazminatı konusunu yeniden gündeme getirdiğine dikkat çeken Girgin, bu durumun “kriz fırsatçılığı” olduğunu vurguladı. Girgin, “Kimse işçinin alın terine el uzatmaya kalkmasın. Kıdem tazminatı işçinin yıllarca döktüğü terin ve verdiği bir ömrün karşılığıdır. Kıdem tazminatı, işçinin ücretinin ödenmemiş, ertelenmiş parçasıdır. İşçinin tek görüp göreceği toplu para kıdem tazminatıdır. Yılların emeğidir, alın teridir. Çocuğuna düğün parasıdır. Başını sokacağı bir ev almak için tek toplu parasıdır” diye konuştu.

İŞÇİLERİ VE AİLELERİNİ HUZURSUZ ETMEYİN

CHP Milletvekili Girgin, işçilerin asıl ihtiyacının kıdem tazminatının güvence altına alınması olduğunun altını çizerek, “İkide bir bu konuyu gündeme getirerek işçileri ve ailelerini huzursuz etmeyin. Artık işçinin, yandaş müteahhitlere aktaracağınız 1 lirası kalmadı” dedi.

Hilmi Özkök’ün anlatımıyla “Çuval” olayı

Okumaya devam et

Popular