Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

‘Z Kuşağı’ özgürlük ve adalet için sandıkta hesap soracak

Z Kuşağı’nın AKP öfkesi büyüyor. Anket şirketleri, 2000 yılından sonra doğanların gelecek kaygılarını ve hukuksuz uygulamaları nedeniyle eleştirdikleri iktidara yönelik tepkilerini analiz etti.

BOLD – Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihinin önce ertelenmesi daha sonra ise turizm bahane edilerek erkene alınması Z Kuşağı’nı kızdırdı. Birgün gazetesinden Mehmet Emin Kurnaz’ın haberine göre YKS’ye giren gençler, Erdoğan’ın katıldığı yayında “Oy moy yok, sandıkta görüşürüz” diyerek 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine göndermede bulundu. Konu sosyal medyada gündem oldu. Anket şirketleri gençlerin nabzını tuttu.

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz: “Yeni nesil gençlik oldukça seküler bir yaşam biçimini benimsiyor. Gençlerin iktidara olan tepkisinin asıl nedeni iş bulamama sorunu, iş bulsalar bile elde ettikleri geliri özgür bir şekilde harcayamama kaygısı. AKP 2010’dan sonra gençler için hiçbir şey söylemez olduğu gibi bu gençlerin nezdinde de hiçbir şey ifade etmeyen bir parti konumuna geldi. 40 yaş üzerine milliyetçilik ve din belli oranda etki ediyor ancak 30 yaş altı için hiçbir şey ifade etmiyor. Özellikle Z Kuşağı için AKP’nin baskıcı, topluma ödevler veren söylemleri hiçbir şey ifade etmediği gibi bir de nefret figürü haline geliyor. Çünkü AKP bu kuşağın yaşam tarzını kendisi için bir tehdit olarak gördüğünü alenen ortaya koyuyor.”

SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı: “Dünyayı birçok pencereden takip edebilen bu gençler, özgürlüklerine yönelik en küçük müdahale hissettiklerinde büyük bir tepki potansiyeli barındırıyor. Bugün siyaset muhafazakar-seküler ya da Atatürkçü ikileminde ilerliyor. Bugün gençlik içinde MHP’ye yönelimli gençlerin bile Cumhurbaşkanlığı ya da İBB Başkanlığı seçimlerinde muhalefetin adaylarına yönelebildiğini gördük. Bu gençler genel olarak muhalefetteki partileri daha özgürlükçü buluyorlar. Bugün sosyal medya yasaklamaları gündeme geliyor, hükumetin böyle yasaklamalarla ilerlemesi imkânsız.”

‘Z – Bir Kuşağı Anlamak’ kitabının yazarı, araştırmacı Evrim Kuran: “Dünyanın her yerinde kaygılı olsalar da, bizde durum biraz daha katmerli. Ülkede tek tip bir Z kuşağı yok. Kutuplarının arası gitgide açılan mahalleler var. Ancak kaygıda ortaklar. Farklı mahallerinin çocuklarıyla yaptığımız araştırmalarda Türkiye’de yaşamak denince akıllarına ilk gelen çağrışımları sorduğumuzda aynı sözcükte buluştuklarını görüyoruz: ‘Zor.’ Milenyum çağı gençleri ile yaptığımız çalışmalarda uzun zamandır karşımıza çıkan önemli bir temel değer: ‘Adalet.’

TURİZM BAKANI’NA DERS VERDİLER!

Öğrencilerin sosyal medya hesabından AKP’ye ve Erdoğan’a “Oy moy yok” diyerek tepki göstermesinin ardından Saray kadrosu, halkla ilişkiler çalışması olarak Erdoğan’ı YKS’ye girecek öğrencilerle buluşturdu. Öğrencilerin tepkisi üzerine canlı yayına gelen yorumlar kapatıldı. Öte yandan YKS’nin ertelenmemesinin gerekçesi olarak turizmin gösterilmesi üzerine öğrenciler, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un otellerine internet üzerinden düşük puan ve kötü yorum protestosu başlattı. Protesto sonucunda Google Play’de Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur’un puanı bir gecede 4,1’den 1,1’e düştü.

Gündem

Tutuklu kanser hastası Fatih Terzioğlu’nun sağlık raporu kuruldan saklanıyor!

Mide kanseri teşhisi konulan tutuklu hasta Fatih Terzioğlu’nun sağlık raporları İnfaz Erteleme Kurulu’na gitmediği ortaya çıktı.  

BOLD – 21 aydır Silivri Cezaevinde tutuklu olan yönetmen Fatih Terzioğlu’na (40), mide kanseri teşhisi konulduktan sonra Okmeydanı Hastanesine kaldırıldı. Tümör karaciğerine sıçradığı için durumu ciddi olan Terzioğlu’nun uzun süre bu hastalığa dayanamayacağı belirtiliyor. 

Terzioğlu’nun eşi Esra Terzioğlu, sosyal medya hesabından yayınladığı bir video ile kanserle mücadele eden eşinin sağlık raporunun İnfaz Erteleme Kurulu’na ulaşmadığını öğrendiklerini açıkladı.  Durumu fark eder etmez raporları kurula elden teslim ettiklerini belirten Terzioğlu, ortada bir iletişim kopukluğunun olduğunu veya kasıtlı yapıldığını ifade ederek “biz durumu fark etmeseydik. Eşim tekrar cezaevine nakledilecekti” dedi.  

Esra Terzioğlu’nun yaptığı açıklama; 

Ahmet Nesin: Sivas Katliamında zemini Perinçek hazırladı

Okumaya devam et

Gündem

Emniyet Genel Müdürlüğü: 7/24 siber devriyedeyiz

Sosyal medya tartışmalarının ardından açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 7 gün 24 saat esasına göre siber devriye faaliyetlerinin yürütüldüğünü bildirdi. 

BOLD – EGM’den yapılan açıklamada, siber devriye faaliyetleri kapsamında, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun çerçevesinde Atatürk’e yönelik hakaret suçları ile Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 299’uncu maddesi gereğince cumhurbaşkanına hakaret suçlarının resen takip edildiği belirtildi. 

BAKANLARA YÖNELİK SUÇLAR ŞİKAYETE DAYALI 

Bakan, milletvekili ya da benzer siyasi kişiliklere yönelik işlenen hakaret suçlarının takibi şikayete bağlı suçlar kapsamında değerlendirildiğinden ancak kişilerin şikayeti üzerine adli makamların talep ve talimatları doğrultusunda işlem yapıldığı vurgulanan açıklamada, “Ayrıca sosyal medya üzerinde ya da internet ortamında, kişi ve kurumları hedef göstermek suretiyle gerçek dışı algı oluşturmayı hedefleyen, terör örgütleri ve illegal yapılanmaların sosyal medya faaliyetlerine destek niteliği taşıyan ya da takibi şikayete bağlı olmakla birlikte toplumda infial uyandıran içerikler hassasiyetle takip edilmekte, bu hususlarda adli süreçlere delil olacak nitelikte çalışmalar yapılmaktadır. Türk Polis Teşkilatı suç ve suçlularla mücadeleyi siyasi, düşünce, din, mezhep, cinsiyet ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin sanal ortamda da sürdürmeye devam edecektir.” denildi.

Her şey MGK kararıyla başladı: Cemaate karşı gayri nizami harp

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de korona: 17 kişi daha hayatını kaybetti, 1186 yeni vaka!

Türkiye’de korona salgını nedeniyle 17 kişi daha vefat etti. Toplam vefat sayısı 5 bin 167’ye yükseldi.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de günlük koronavirüs tablosunu sosyal medya hesabından paylaştı. 49 bin 714 kişiye test uygulandığı belirtilen tabloda son 24 saat içerisinde 1186 yeni vaka tespit edildiği belirtildi.  

Toplam vaka sayısı 202 bin 284’e yükseldi. 

Sağlık Bakanı Koca, sosyal medyada paylaşımında “Burdur ve Gümüşhane’de 2 gündür yeni vaka yok. En çok vaka olan 5 il: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Bursa. Toplum sağlığı için risk yansıtan görüntüler artıyor: Bugün, medyada, yolcular arasında sosyal mesafenin sıfırlandığı taşıt haberleri yer aldı.” dedi.  

Her şey MGK kararıyla başladı: Cemaate karşı gayri nizami harp

Okumaya devam et

Popular