Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Avukatlar ‘Savunma Mitingi’ için Çağlayan’da: “Biz biat etmeyiz”

Çoklu Baro düzenlemesinin Meclis’e sunulmasının ardından avukatlar İstanbul Çağlayan’da Savunma Mitingi’ne başladı. İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu “Biz avukatız. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz” dedi.

BOLD – AKP’nin çoklu baro sistemini hayata geçirmek için hazırladığı düzenlemeyi bugün Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunmasının ardından, İstanbul Barosu avukatlık yasası ve baroların yapısına ilişkin yapılması beklenen değişikliği protesto etmek için Savunma Mitingi düzenliyor.

Miting öncesinde sosyal medya hesabından açıklama yapan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Bugün yapacağımız toplantının talebi hukuk devletidir. Katılanların politik kimlikleri öne çıkmamalıdır. Tam tersine bütün görüşleri ortaklaştırmak iddiası içinde olmalıyız. Bu nedenle, pankart döviz gibi materyaller taşınmamalıdır” ifadelerini kullandı.

AVUKATLAR POLİS BARİKATINI KALDIRTTI

İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde yapılacak savunma mitingi için bir araya gelen avukatlar meydanın polis bariyerleriyle çevrilmesini protesto etti. Avukatların mücadelesi sonucu barikat genişletildi. Alan açıldı. Yüzlerce avukat alana giriş yaptı. Miting alanında toplanan avukatlar Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nu protesto etti.

“SUÇ İŞLİYORSUNUZ”

Polisin sık sık Kovid-19 tedbirlerine uyulması anonsu yapmasına tepki gösteren avukatlar, “Bizi küçük bir alana hapsederek suç işliyorsunuz. Dalga geçer gibi salgın önlemlerine dikkat edin diyorsunuz” dedi.

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, Çağlayan’da yaptığı açıklamada “Biz avukatız. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz” diye konuştu. Durakoğlu’nun konuşmasından satır başları:

“80 BARO BİR ARAYA GELDİK, BİZİ BÖLMEYİN DEDİK”

“Bütün görüşlerin olduğu bir yerde ortak bir haykırışı dile getireceğiz. Bu ülkenin avukatları olarak Meclis’e verilen teklifin evrensel hukuk kurallarına uygun olmadığını söyledik. Buradan Ankara’ya bir haykırış, bir kararlılık, bir direnç, bir bilinç götüreceğiz. Yapmayın, bölmeyin bizi dedik. Tıpkı burada olduğu gibi bütün görüşler birleşerek söyledik bunu. 80 barı bir araya geldik. İki kez deklarasyon yayınladık. İmza attık. Çekin bu teklifi dedik. Gelin konuşalım. Biz sizi ikna edebiliriz, biz de ikna olmaya açığız.

“AVUKATLAR OLARAK DEVASA SORUNLARIMIZ VAR”

Avukatlar olarak devasa sorunlarımız var. Onları konuşalım, yasalaştıralım. Stajyerler stajını yapamıyor. Dosya inceleyemiyoruz biz, dosya. Dosyalarımızı göstermiyorlar, saklıyorlar. Savunma hakkı kısıtlandı. Avukat duruşmalarda niye onun avukatlığını yapıyorsunuz, niye bunun vekaletini aldın diye sorgulanıyor. Kimi açlık grevinde, kimi ölüm orucunda. Yaşamlarını değil, avukatlıklarını kaybedecekleri için direniyorlar. Avukatlar adil yargılanmayı istiyor. Bunları gelin konuşalım dedik.

“4 YILDA 14 BİN SAVCI, HAKİM”

Yılda 6 bin stajyer yetiştiriyor bu baro. 2 yılda sayımız 8 bin arttı. Biz yapmadık bunu siz yaptınız, gelin konuşalım. 4 yıl içinde 14 bin savcı, hakim aldınız. Şu mülakatı konuşalım mı? Bir buçuk yıl boyunca 70 alma zorunluluğunu kaldırarak aldınız bu hakim ve savcıları. Kıdem ortalaması 3 yıl bile değil. 2,8. Bizim çocuk hakimler kurulumuz var, bizim suça sürüklenen savcılar kurulumuz var. Sadece kamuya mal olmuş davaları değil, hiç konuşulmayanları konuşalım dedik. Bunun çözümü çoklu baroymuş. Çoklu baro koyacağız dediler. Sizi parçalayacağız, adliyelerdeki odalarınızı bile ayıracağız dediler. Bir kısım odalar bir baronun, öbür odalar başka bir baronun olacak dediler. her görüşten 80 baro arkadaşım altına imza attı. Hiçbir şeyi dinlemediler. Siz siyaset yapıyorsunuz diyorlar. Bunca siyasetçi her akşam hukuk konuşuyor ama hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar.

“İNSAN HAKLARINA SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ”

Avukatlar yasasının 76. ve 95. maddesi bize hukukun üstünlüğünü gözetmek ve insan haklarına sahip çıkmak görevi veriyor. Bizimkisi görev. İnsan haklarına sahip çıkmak zorundayız. Bu mücadeleyi yapmak zorundayız. Bana tahammül edeceksin, mecbursun. Halk benle girer adliyeye. Avukat olmazsa, onun örgütlü gücü barolar olmazsa şiddete uğrayan kadının ilk istasyonu olmaz. Çoğalır kadın cinayetleri. Yırtılır İstanbul Sözleşmesi. Biz olmaya mecburuz, olacağız. İstismara uğrayan çocuk, iki eliyle kapatır da yüzünü utancını bile göremezsin.

“İŞKENCE YAPILMASIN DİYE KARAKOLLARDA NE ÇEKTİĞİMİZ BİZ BİLİRİZ”

İşkence 90’lardaki kimi yeniden hortlar. 3 kuruş için gece yarıları sorgulara gidiyoruz biz. Ne çektiğimizi biz biliriz karakollarda. Sırf işkence olmasın diye. Barolar, avukatlar susamaz.”Bu ülkenin dirence ihtiyacı var. Provokasyonlara pabuç bırakmadan korku iklimine teslim olmayacağız biz. Demokrasiye olan inancımızı daime diri tutacağız. TBMM’nin iradesine daima saygı göstereceğiz ama yasa yapma gücünü silah olarak kullanmaya kalkışanlara onun bir bumerang gibi geri döneceğini hatırlatacağız.”

Tüm Türkiye’den hukukçu dernekleri, avukat inisiyatifleri, meslek odalarının katıldığı miting “Feyzioğlu istifa”, “Hak hukuk adalet”, “Savunma susmadı susmayacak” sloganlarıyla devam ediyor.

 

Gündem

‘Çoklu baro yasası’ Resmi Gazetede yayımlandı

Baroların yapısını değiştirmeyi öngören ve ‘çoklu baro yasası’ olarak da bilinen Avukatlık Kanununda değişiklik öngören yasa Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BOLD- Günlerdir gündemde olan, baroların yapısını değiştirmeyi öngören, Avukatlık Kanununda değişiklik öngören yasa tasarısı geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurul’dan geçmişti. Yasaya baroların büyük tepkisi var. Baro başkanları, Hükumeti baroları bölerek kontrol altına almaya çalışmakla suçluyor.

Yasanın 15 Temmuz’da sessiz sedasız Resmi Gazetede yayınlanmasına ilk tepkilerden biri Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan’dan geldi.

‘SİZLER DE YAŞAYARAK GÖRECEKSİNİZ’

Şarlan paylaşımında, ”Avukatlık Kanunun da değişiklik yapan Kanun, 15 Temmuz’da Resmi Gazete de yayımlandı. Yargı Bağımsızlığının nasıl yok olacağını, bu kanunun gelecekte nasıl sıkıntılar yaratacağını biz bugünden biliyoruz, sizler de yaşayarak göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Yasa değişikliği ile vatandaşın savunma hakkının sekteye uğrayacağını düşünen avukatlar Türkiye’nin 4 bir yanından Ankara’ya yürümüştü. Ankara girişinde polis ile yaşanan gerginlik günlerce gündemde kaldı.

15 Temmuz Toplama Kampı: Kurbanlardan biri ilk kez konuşuyor

Okumaya devam et

Gündem

Adliyede Kovid-19 testinde hakim-personel ayrımcılığı

Samsun’da vergi ve idare mahkemelerinde vakalar arttı, çoğu adliyede sabun ve dezenfektan bulunmuyor. Hakimlere test uygulanırken, personellere test yapılmadı. Hastaneye başvuran birçok personelin testleri ise pozitif çıktı.

BOLD – Samsun Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı’na bağlı ilk derece vergi ve idare mahkemelerinde Kovid-19 vakalarında artış görüldü. Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen, hâkimlere test yapıldığına ancak personele hiçbir test uygulanmadığına dikkat çekerek Adalet Bakanlığı’na yazı gönderdi. Bakanlık, önlemlerin gözden geçirildiğini bildirdi.

PERSONELLERİN TESTLERİ POZİTİF ÇIKTI

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Türk Büro-Sen, Adalet Bakanlığı’na gönderdiği yazıda, Samsun Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı’na bağlı ilk derece vergi ve idare mahkemelerindeki personelde Kovid-19 vakalarının artmaya devam ettiğine dikkat çekti. “Vergi ve idare mahkemelerindeki hâkimlere Kovid-19 testleri yapılmış, ancak mahkemelerde çalışan hiçbir personele test yapılmamıştır” diyen sendika, belirti gösteren bir kısım personelin kendilerinin hastanelere başvurduklarını ve testlerinin de pozitif çıktığını belirtti.

SABUN VE DEZENFEKTAN İÇİN “ÖDENEK YOK” GEREKÇESİ

Sendika, adliye içerisindeki asansörlerin az sayıda olması nedeniyle kişilerin gerekli mesafeyi koruyamadığı, Samsun Bölge İdare Mahkemesi dahil çoğu adliyede ödenek yetersizliği gerekçe gösterilerek halen sabun ve dezenfektanın idarece temin edilmediğine dikkat çekti. Sendika vaka görülen adliyelerdeki tüm personele bir an önce test yapılması uygulamasına geçilmesini talep etti.

27 yıl sonra tahliye: İşkencecim mahkemede hakimdi

Okumaya devam et

Gündem

Bağcılar’da 5 ayrı adresteki 10 dükkanda aynı anda yangın çıktı

Bağcılar Güneşli semtinde gece saatlerinde 5 ayrı adreste çok sayıda iş yerinde yangın çıktı. İtfaiyenin müdahale ettiği yangında 10 iş yeri zarar gördü.

BOLD- Bağcılar’da gece 02.00 sıralarında, Güneşli semtine bağlı Fevzi Çakmak Caddesi, Üsküp Caddesi, Kirazlı Caddesi ve Menderes Caddesindeki 5 farklı adresteki iş yerlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Alevleri fark eden vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi.

10 DÜKKAN YANDI

Olay yerlerine çok sayıda itfaiye ve polis ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri, kısa sürede yangınları söndürürken bir süre soğutma çalışması yaptı. Yangında 10 iş yerinde maddi hasar meydana geldiği belirlendi. İtfaiye ekiplerinin çalışma yaptığı sırada polis ekipleri de çevrede güvenlik önlemi aldı.

Kendilerine yangının çıkış nedeni hakkında bilgi verilmediğini söyleyen, iş yeri yanan bir esnaf, “500 metre ileride de bir yakımıza ait iş yerinde de yangın çıktı” diye konuştu. Yangınların terör eylemi olup olmadığı bilinmezken, polis ve itfaiye yangının çıkış sebebini belirlemek amacıyla çalışma başlattı.

Pirzola yerken eli yanmasın diye 100’lük banknot kullandı

Okumaya devam et

Popular