Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

‘Zorla evlendiriliyorum’ diyerek polise nikahını bastırdı

Adana’da zorla evlendirildiğini söyleyen 22 yaşındaki C.B, nikahı devam ederken polisi arayarak yardım istedi. Genç kızın annesi de gözaltına alındı.

BOLD – Adana Emniyet Güçleri bağlı asayiş ekipleri 22 yaşındaki C.B’nin “Beni zorla evlendirecekler, şu an Seyhan Belediyesi Nikah Salonu’ndayız. Ben evlenmek istemiyorum, beni kurtarın” sözleri üzerine nikah salonuna baskın düzenledi.

BAŞKA BİRİNİ SEVİYORUM

Polis gelin C.B’yi salondan dışarı çıkartıp dinlediği anlarda, genç kızın gözyaşlarına boğulduğu görüldü. Nikaha katılan gelin ve damadın yakınları görüntü almak isteyen basın mensuplarına tepki gösterdi. Şikayetçi gelin C.B, ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

Genç kızın polise verdiği ifadede, askerde sevdiği olduğunu, ancak annesinin, kendisini söz verdiği kişiyle evlendirmeye çalıştığını öne sürdüğü öğrenildi.

İSTANBUL’A GİTMEK İSTEMİYOR

Bunun üzerine polis, genç kızın annesini de ifadesini almak için karakola götürdü. Anne verdiği ifadede “zorla evlendirmeye çalışma” iddialarını yalanlayarak, kızının evlendikten sonra İstanbul’a gitmek istemediği için böyle davrandığını iddia ettiği öğrenildi.

KHK’lıların sembol ismi Haluk Savaş hayatını kaybetti

BOLD ÖZEL

63 yaşındaki tutukluya mahkeme yolunda 16 saat kelepçeli eziyet

Hasta ve yaşlı tutuklu Fatma Yurt’a mahkeme yolunda eziyet edildi. Yurt, Manisa-İstanbul arasında 16 saat elleri kelepçeli yolculuk yapmak zorunda bırakıldı.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Dört aydır Manisa Cezaevinde tutuklu olan Fatma Yurt, 10 Temmuz 2020’de İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına SEGBİS ile katılması son anda iptal edilince 8 saatlik yolu cezaevi aracı içinde elleri kelepçeli gitmek zorunda kaldı.

9 Temmuz sabahı erkenden Manisa’dan İstanbul’a götürülüp mahkemeden sonra geri getirilen Fatma Yurt, bir gün arayla yaptığı yolculuklar sırasında yaşadığı eziyeti bugün telefon görüşünde aile yakınlarına anlattı.

Tutuklanmadan önce İstanbul’daki evinde düşüp kolunu çatlatan, bel ve boyun fıtığı sorunları artan Fatma Yurt’un ailesi, “Belim, kolum zaten ağrıyordu, hepten ağrılarım arttı, çok rahatsız oldum, dedi. Herkesi SEGBİS ile alıyorlardı. Beni neden götürdüler diye çok üzgün, bayağı bir morali bozuktu. Sesi hiç değildi” dedi.

“SESİ ÇOK KÖTÜYDÜ, YIKILMIŞTI”

Dönüşte mecburen karantinaya alınan Yurt, hapiste özel işlerini koğuş arkadaşlarının yardımıyla görebiliyor. Aile yakını, “Çok üzdüler onu. Yıkılmış yani, beni de çok üzdü. Söylemezdi o böyle şeyleri ama artık söylemek zorunda kaldı. Hasta bir insan neden kaçacak. Çok yumuşak birisidir. İnsanlara çok kibar davranır. İlk geldiklerinde evine, memur beyler geldiler diye nazikçe karşıladı, itiraz etmez. Niye kaçsın? Ne yaptı ki! Zaten boyun ve bel fıtığı vardı. Evde düşmüştü. Bir de hapiste düştü.” diye konuştu.

MUKABELE OKUYAN BİR KADINDIM”

14 Mayıs 2020’de HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na bir mektup gönderen Fatma Yurt, sağlık sorunlarını anlatarak yaşamından endişelendiğini söylemişti:

“Başbakan’ın açtığı bankaya hac paramı yatırdığım için 3 aydır cezaevindeyim, 63 yaşında mukabele okuyan bir kadındım. Burası hiç bana göre değil, düştüm kolumu kırdım, ilaçlarıma ulaşmada zorluk çekiyorum, Bylock nedir bilmem ama başıma bu geldi” demişti. 

İKİNCİ MAHKEME 30 EYLÜL’DE

Cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan Fatma Yurt, tanıkların “bize dini sohbet yapıyordu, mukabele okuyordu” ifadelerine dayanılarak tutuklandı. Fatma Yurt, 30 Eylül 2020’de görülecek ikinci mahkemesine de yine aynı şekilde götürülecek.

63 yaşındaki hasta tutuklu Fatma Yurt: Yaşamımdan endişeliyim

 

Okumaya devam et

Gündem

Fahrettin Koca uyardı: “33 gün sonra ilk kez oldu ama bugünü tekrar aramayalım”

Fahrettin Koca, 20 kişinin daha koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı. Vaka sayısının binin altına düştüğünü belirtti. Koca, “11 Haziranda 987 olan yeni vaka sayısı ertesi gün bin 195’e çıkmıştı” uyarısında bulundu.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 20 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bakan Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada 992 yeni vakanın tespit edildiği bilgisini verdi. Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de 5 bin 402 kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı 214 bin 993’e yükseldi. Bugün bin 49 kişi iyileşti.

Koca, “Tekrar 1.000’in altındayız. 33 gün sonra ilk kez. 11 Haziranda 987 olan yeni vaka sayısı ertesi gün 1.195’e çıkmıştı. Şu an yarını bilmiyoruz. Şimdi alacağımız tedbirlerin sonucunu ortalama 7 gün sonra göreceğimizi biliyoruz. Bugünü tekrar aramayalım” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Veli Saçılık Ulucanlar Cezaevi önünde zorla gözaltına alındı

Ulucanlar Cezaevi önünde basın açıklaması yapmak isteyen HDP’liler arasındaki MYK üyesi Veli Saçılık, açıklamaya izin vermeyen polisle yaşanan arbedenin ardından gözaltına alındı.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Demokrasi Buluşmaları” kapsamında Ulucanlar Cezaevi önünde yapmak istediği açıklamaya polis izin vermedi. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Veli Saçılık, darp edilerek gözaltına alındı.

ARBEDE YAŞANDI

Gözaltı işlemi uygulanacağı sırada, polisle HDP’liler arasında arbede çıktı. Bu sırada görüntü almasını istemeyen polis ekipleri basını uzaklaştırmak istedi. BAsın mensuplarıyla polis arasında tartışma yaşanırken, çevik kuvvet ekipleri kalkanlarını kaldırarak basın mensuplarının görüş açısını kapattı.

Gözaltına alınan Saçılık, zorla bindirildiği polis aracıyla polis merkezine götürüldü.

Kemal Kılıçdaroğlu: Erdoğan Marmaris’te niye saklandı?

Okumaya devam et

Popular