Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması yarım maaş alan işçiyi üzdü

Kısa çalışma ödeneği bir ay daha uzatıldı. Bu durum aylığının sadece yüzde 60’ını alan çalışanları memnun etmedi. İşçinin maaş yükünü bir daha öteleyen patronlar ise karardan memnun.

BOLD – Hükumet, işçilerin ücretlerinde normale dönüşü bir ay daha erteledi. İşçilerin ücretlerinin yüzde 60’ını alabildikleri kısa çalışma ödeneği ile işçilerin işten atılmadıkları, ancak aylık 1168 lira ile geçinmek zorunda bırakıldıkları nakdi ücret desteğinde süre 1 ay daha uzatıldı. Bu karar işverenleri sevindirdi.

UZATMA İÇİN BAŞVURU YETERLİ

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Cumhurbaşkanı kararlarına göre 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi yeni bir başvuru ve uygunluk tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın uzatılacak. Yani uzatmadan yararlanabilmek için işverenlerin 30 Haziran veya öncesinde başvuru yapmış olmaları gerekiyor.

KARAR SONRASI İŞVERENLERDEN TEŞEKKÜR GELDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sürenin uzatıldığını duyurmasının ardından ilk açıklama Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol’dan geldi. Akkol, kısa çalışma ödeneğinin bir ay daha uzatılmasının çalışma hayatını rahatlatacağını belirterek, “İstihdam dostu bu karar için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk olmak üzere katkısı olan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Yandaş Selvi’den Erdoğan’ı ‘dislike’layan Z kuşağına tehdit

Ekonomi

Türk lirası kayıplarda: Dolar 7,37’yi, Euro 8,73’ü aştı

Euro ve doların Türk lirası karşısındaki değer artışı devam ediyor. Saat 14:44 itibarıyla dolar 7,3787, euro ise 8,7192 seviyesini gördü. Euro gün içinde 8,7379 ile tarihi düzeye çıktı ki en son 10 Ağustos’ta 8,7373’e kadar tırmanmıştı.

BOLD – Kurban Bayramı sonrası dalgalı seyir ile Türk lirası karşısındaki gücünü artıran döviz bugün de mesaiye artışla başladı. Amerikan doları gün içinde 7,3787 ile zirve seviyesini yeniledi. Euro ise 8,7379 ile dört gün önceki 8,7373 rekorunu kırdı.

EN FAZLA DEĞER KAYBEDEN ÜÇÜNCÜ PARA

Yıl başından bu yana dolar karşısındaki kaybı yüzde 23’ü bulan lira, Bloomberg’in takip ettiği 24 gelişen piyasa parası içinde ‘en fazla değer kaybeden üçüncü’sü konumuna geldi. Kurdaki bir aylık tarihi volatilite (oynaklık) yüzde 15,17, ima edilen volatilite yüzde 22,14 şeklinde ortaya çıktı.

MERKEZ BANKASI VE TÜİK’E GÖRE RAKAMLAR İYİ

Öte yandan yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran cari işlemler dengesini ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi üretimi endeksini açıkladı. Buna göre sanayi üretim endeksi, salgın normalleşme döneminin başladığı Haziran’da aylık bazda yüzde 17,6, yıllıkta 0,1 arttı. Cari işlemler dengesi aynı ayda 2,93 milyar dolar ile tahminin altında açık verdi.

Merkez’in yıl sonu dolar beklentisi güncel kurun gerisinde

Okumaya devam et

Ekonomi

Korona THY’nin kanadını kırdı: 6 aylık zarar 4 milyar 257 milyon TL

Türk Hava Yolları, 2020’nin ikinci çeyreğinde de zarar etti. Ocak, Şubat, Mart döneminde 2 milyar 23 milyon lira kayıp yaşayan şirket, Nisan, Mayıs, Haziran’ı kapsayan ikinci çeyrekte 2 milyar 234 milyondan oldu. Böylece salgın sebebiyle yılın ilk yarısındaki tutar 4 milyar 257 milyona ulaştı.

BOLD – Dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 pandemisi birçok ülke ekonomisi gibi Türkiye’yi de vurdu. Köklü şirketlerden Türk Hava Yolları (THY) senenin ilk çeyreğinden sonra ikincisinde de zarar açıkladı. Ocak, Mart, Nisan’daki 2 milyar 23 milyon liralık kayıp, Nisan, Mayıs, Haziran’da 2 milyar 234 milyona çıktı. THY, 2019’da ikinci çeyrekte 133 milyon net kâr, ilk yarıda 1 milyar 120 milyon lira net zarar ilan etmişti. Salgın sebebiyle yurt içi ve yurt dışı seferlerini nisan ve mayısta yapamamış, haziranda sınırlı sayıda uçuşa başlamıştı.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Milyonlar sefalete itiliyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez’in yıl sonu dolar beklentisi güncel kurun gerisinde

Merkez Bankası, bir önceki anket döneminde 7,02 olan yıl sonu dolar beklentisini bu anket döneminde 7,34’e yükseltti. Merkez Bankasının açıkladığı rakamın güncel dolar kurunun gerisinde yer alması dikkat çekti.

BOLD – Merkez Bankası (TCMB) ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Cari yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 iken, bu anket döneminde 7,34’e yükseldi. Temmuz anketinde 7,26 TL olan 12 ay sonrası dolar kuru beklentisi Mayıs anketinde 7,68 TL oldu.

DARALMA VE ENFLASYON BEKLENTİSİ DE ARTTI

GSYH 2020 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde -1,3 iken, bu anket döneminde yüzde -1,6’ya geriledi. Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,22 iken, bu anket döneminde yüzde 10,82’ye yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,33 iken, bu anket döneminde yüzde 9,70 oldu. Gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 7,98 iken, bu anket döneminde yüzde 9,79 olarak gerçekleşti.

Bir ‘failleri yok etme’ yöntemi: Balistik inceleme yaptırmama!

Okumaya devam et

Popular