Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Memurlar, maaşlarının 7 bin 950 TL’ye yükseltilmesini istiyor

KESK, TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere bir imza kampanyası başlatarak 4 bin TL olan en düşük memur maaşının yoksulluk sınırı olan 7 bin 950 TL’ye yükseltilmesini talep ediyor.

BOLD – KESK, TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere, memur maaşlarının artırılması için imza kampanyası başlattı. Kampanya ile memur maaşlarının AGİ hariç yoksulluk sınırı olan 7 bin 950 TL’ye yükseltilmesi isteniyor.

PANDEMİ İLE HAYAT KOŞULLARI AĞIRLAŞTI

Bu konuda bir bildiri de hazırlayan KESK, pandemi ile birlikte ekonomik koşulların ağırlaştığına vurgu yaptığı bildiride, koruyucu politikalara ihtiyacın arttığına dikkat çekti. KESK’in bildirisinde “Hayat pahalılığı karşısında hükmünü yitirmiş olan 2020-2021 yıllarını kapsayan ‘toplu sözleşme’nin iptal edilerek grevli, özgür pazarlık sistemine geçilmesini istiyoruz. Maaşların insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye yükseltilmesini talep ediyoruz” denildi.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 7.950 TL’YE ÇIKARILMALI

Tüm dünyayı saran pandemi ile birlikte ağırlaşan ekonomik, sosyal koşullarda dar gelirlileri ve ücretli kesimleri korunması gerektiği belirtilen bildiride, “Maaşlarımızın-gelirimizin insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye yükseltilmesini, eşi çalışmayan, iki çocuklu en düşük kamu emekçisi maaşının eş, çocuk, kira, yemek, yakacak yardımı kalemleri eklenerek, AGİ hariç yoksulluk sınırının (Haziran 2020 İtibari ile 7.950 TL) üzerine çıkarılmasını istiyoruz” denildi.

Yandaş Selvi’den Erdoğan’ı ‘dislike’layan Z kuşağına tehdit

Ekonomi

Türk lirası kayıplarda: Dolar 7,37’yi, Euro 8,73’ü aştı

Euro ve doların Türk lirası karşısındaki değer artışı devam ediyor. Saat 14:44 itibarıyla dolar 7,3787, euro ise 8,7192 seviyesini gördü. Euro gün içinde 8,7379 ile tarihi düzeye çıktı ki en son 10 Ağustos’ta 8,7373’e kadar tırmanmıştı.

BOLD – Kurban Bayramı sonrası dalgalı seyir ile Türk lirası karşısındaki gücünü artıran döviz bugün de mesaiye artışla başladı. Amerikan doları gün içinde 7,3787 ile zirve seviyesini yeniledi. Euro ise 8,7379 ile dört gün önceki 8,7373 rekorunu kırdı.

EN FAZLA DEĞER KAYBEDEN ÜÇÜNCÜ PARA

Yıl başından bu yana dolar karşısındaki kaybı yüzde 23’ü bulan lira, Bloomberg’in takip ettiği 24 gelişen piyasa parası içinde ‘en fazla değer kaybeden üçüncü’sü konumuna geldi. Kurdaki bir aylık tarihi volatilite (oynaklık) yüzde 15,17, ima edilen volatilite yüzde 22,14 şeklinde ortaya çıktı.

MERKEZ BANKASI VE TÜİK’E GÖRE RAKAMLAR İYİ

Öte yandan yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran cari işlemler dengesini ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi üretimi endeksini açıkladı. Buna göre sanayi üretim endeksi, salgın normalleşme döneminin başladığı Haziran’da aylık bazda yüzde 17,6, yıllıkta 0,1 arttı. Cari işlemler dengesi aynı ayda 2,93 milyar dolar ile tahminin altında açık verdi.

Merkez’in yıl sonu dolar beklentisi güncel kurun gerisinde

Okumaya devam et

Ekonomi

Korona THY’nin kanadını kırdı: 6 aylık zarar 4 milyar 257 milyon TL

Türk Hava Yolları, 2020’nin ikinci çeyreğinde de zarar etti. Ocak, Şubat, Mart döneminde 2 milyar 23 milyon lira kayıp yaşayan şirket, Nisan, Mayıs, Haziran’ı kapsayan ikinci çeyrekte 2 milyar 234 milyondan oldu. Böylece salgın sebebiyle yılın ilk yarısındaki tutar 4 milyar 257 milyona ulaştı.

BOLD – Dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 pandemisi birçok ülke ekonomisi gibi Türkiye’yi de vurdu. Köklü şirketlerden Türk Hava Yolları (THY) senenin ilk çeyreğinden sonra ikincisinde de zarar açıkladı. Ocak, Mart, Nisan’daki 2 milyar 23 milyon liralık kayıp, Nisan, Mayıs, Haziran’da 2 milyar 234 milyona çıktı. THY, 2019’da ikinci çeyrekte 133 milyon net kâr, ilk yarıda 1 milyar 120 milyon lira net zarar ilan etmişti. Salgın sebebiyle yurt içi ve yurt dışı seferlerini nisan ve mayısta yapamamış, haziranda sınırlı sayıda uçuşa başlamıştı.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Milyonlar sefalete itiliyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez’in yıl sonu dolar beklentisi güncel kurun gerisinde

Merkez Bankası, bir önceki anket döneminde 7,02 olan yıl sonu dolar beklentisini bu anket döneminde 7,34’e yükseltti. Merkez Bankasının açıkladığı rakamın güncel dolar kurunun gerisinde yer alması dikkat çekti.

BOLD – Merkez Bankası (TCMB) ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Cari yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 iken, bu anket döneminde 7,34’e yükseldi. Temmuz anketinde 7,26 TL olan 12 ay sonrası dolar kuru beklentisi Mayıs anketinde 7,68 TL oldu.

DARALMA VE ENFLASYON BEKLENTİSİ DE ARTTI

GSYH 2020 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde -1,3 iken, bu anket döneminde yüzde -1,6’ya geriledi. Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,22 iken, bu anket döneminde yüzde 10,82’ye yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,33 iken, bu anket döneminde yüzde 9,70 oldu. Gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 7,98 iken, bu anket döneminde yüzde 9,79 olarak gerçekleşti.

Bir ‘failleri yok etme’ yöntemi: Balistik inceleme yaptırmama!

Okumaya devam et

Popular