Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Etçil dev çekirgeler bu sefer Adıyaman’da görüldü

Türkiye’de ilk önce Batman’da fark edilen, iri etçil çekirgeler Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde de görüldü. Çiftçiler, ürkütücü görüntüye sahip çekirgelerin ekinlere zarar vermesinden endişeli.

BOLD- Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi, Kurugeçit Mahallesi, Gölbaşı Gölü yürüyüş yolu üzerinde, bölge halkı tarafından, yaklaşık 25 santimetrelik dev bir etçil çekirge türü görüldü.

İLK KEZ GÖRÜYORUM

İri ve ürkütücü görüntüsü ile etçil çekirge görenleri şaşırttı. Çene ve bacaklarındaki dikensi yapıya sahip çekirgeyi gören çiftçi Eyüp Dağlılar, “İlk defa böyle büyük bir çekirge gördüm. Boyun antenleri de hesaba katılırsa 25 santimetre kadar olabilir. Bu çekirgeler ekili arazilere zarar verebilir” diye konuştu.

Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Bağlarbaşı Mahallesinde, tarlada hasat yapan çiftçiler, yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda dev çekirgeler olduğunu fark etmişti.

20 yeni ölüm daha rapor edildi: “Vakaların azalma seyri yavaş”

 

Gündem

Gülistan Doku için yeniden karadan arama

Kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku için karadan arama çalışması tekrar başlatıldı. Tunceli’de 5 Ocak’tan bu yana haber alınamayan Doku’yu bulabilme umuduyla su altı ve su yüzeyi araması da yapılmış fakat sonuç alınamamıştı.

BOLD – Gülistan Doku’yu bulma çalışmalarının 220’nci gününde, Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki arama faaliyetleri devam ederken uzun bir aradan sonrası karadan da araştırmalar başlatıldı. Göl bölgesindeki merkeze bağlı Köklüce, Beydamı, Çanakçı köyleri ile Aktuluk Mahallesi sınırlarında polis özel harekat ekipleri bugün itibarıyla harekete geçti. Drone ile yapılan aramaların gün boyu süreceği belirtildi.

ASKER POLİS VE AFAD EKİPLERİ BİRLİKTE ARIYOR

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) bünyesindeki Su Altı Arama Kurtarma (SAK) Timi, 3 su altı robot kamerayla (ROV) Jandarma Genel Komutanlığı’na (JGK) bağlı 4 Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 4 su altı arama kurtarma ekibi ile 7 ilden gelen AFAD görevlilerinden oluşan 70 kişilik grup, su altında ve su yüzeyinde faaliyet gerçekleştiriyor.

CEP TELEFONU EN SON VİYADÜKTE SİNYAL VERDİ

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Doku’dan, 5 Ocak’tan bu yana haber alınamadı. Diyarbakır’daki ailesi, kızları kaybolduğu gün Tunceli’ye giderek, güvenlik güçlerine ihbarda bulundu. Bunun üzerine arama çalışmaları başlatıldı. Genç kızın cep telefonunun en son Uzunçayır Baraj gölü üzerindeki Sarısaltuk Viyadüğü’nde sinyal verdiği belirlendi. Bölgede yoğunlaştırılan arama faaliyetlerine rağmen sonuca ulaşılamadı.

BARAJ GÖLÜ SUYU TAHLİYE KARARI VERİLDİ

Su altı aramaları 6 Temmuz’da tamamlandı. Su yüzeyinde ve kıyıdaki çalışmalarsa sürdürüldü. Ailenin talebi ile İçişleri Bakanlığı Doku’nun son görüldüğü bölgede baraj gölündeki suyun tahliyesine karar verdi. Tahliye sürerken öncesinde ara verilen su altı arama çalışmalarına 6 Ağustos’ta tekrar başlandı.

Gülistan Doku kaybolmadan önce iki gün zorla alıkonulmuş

Okumaya devam et

Gündem

İçişleri Bakanlığı: Terör örgütü yüklü miktarda döviz bozdurabilir

İçişleri Bakanlığı, kış üslenmesi sürecine giren terör örgütü PKK’nın erzak temini için yurt içindeki mensupları ve uzantıları vasıtasıyla yüklü miktarda döviz bozdurabileceği uyarısında bulundu.

BOLD – İçişleri Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu illerindeki valiliklere Bölücü Terör Örgütü Kış Üslenmesi konulu genelge gönderdi. Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Ordu, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tunceli ve  Van valiliklerine gönderilen genelgede, kış üslenmesi sürecine giren terör örgütü PKK/KCK/PYD/YPG’nin erzak temini için yurt içindeki mensupları ve uzantıları vasıtasıyla yüklü miktarda döviz bozdurabileceği uyarısında bulunuldu.

Şu an için virüsün tek aşısı var!

Okumaya devam et

Gündem

Şu an için virüsün tek aşısı var!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, “Böyle devam ederse tablo karanlık. Salgın ile mücadelenin aşı bulunana kadar tek çaresi kontrollü bir sosyal hayatı devam ettirmek. Virüsün şu an için tek aşısı bu” dedi.

BOLD – Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yamanel, koronavirüse karşı kontrollü sosyal hayat kurallarına uyulması gerektiğini söyledi. Yamanel, “Nedir bu kontrollü sosyal hayat? Bir kere düğün, dernek, toplantılara gitmemekte fayda var. Gidiyorsanız da maske ve mesafe kuralına uyacaksınız. Sağlık sistemimiz evet çok güçlü. Ama sonsuz da değil! Kuralları bilip de uygulamıyorsanız ne yazık ki ateş ile oynuyorsunuz” dedi.

İBRE KAYARSA TOPARLAMAK ZOR OLUR

Hürriyet’in aktardığına göre Yamanel, şunları söyledi: “İnsanlar ‘İhtiyacım var, çalışmak zorundayım’ diyor, ki hepimiz öyleyiz. Bazıları sosyalleşmek istiyor. Bunların hepsi tamam, hepsini anlıyorum. Ama ‘Hem rahat rahat takılayım hem de hastalık kapmayayım.’ Öyle bir dünya yok! Çalışma hayatı ve sosyalleşmenin devamını istiyorsak rehavete kapılmayacağız. Tedbirleri bir süre daha elden bırakmayacağız. İnsanlarda ‘Artık ne olacaksa olsun’ gibi bir düşünce var. Aman bu kafadan çıkın! Şimdi okullar da açılacak. Bunun etkisi ne olacak? Belli değil. Şu an için belirli bir seviyede, kontrol altında tutuluyor ancak ibre kayarsa toparlamak zor olur. Yapılması gerekenler çok basit. Maske kola değil ağza takılacak. Olmazsa olmaz bir aksesuar; gözlük ya da saat gibi. Asla yanımızdan ayırmayacağız. Kalabalıklara girmemeye, hijyene dikkat edeceğiz. İşi daha da zorlaştırmayacağız.”

VAKA SAYILARI YENİDEN 2 BİNLERİ GÖREBİLİR

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek ise, pandeminin devam ettiğini, mevcut tablonun kendisini korkuttuğunu belirtti. Tükek, şöyle konuştu: “5 aydır insanları uyarmak adına virüse yakalanan insanların akciğer filmlerini göstermekten tutun da yoğun bakım deneyimlerini paylaşmaya kadar her yolu denedik. Ama hâlâ tam anlaşılamadı. Pandemi bitmedi. Kimse ‘Bana bir şey olmaz’ demesin. Şu anki tablo beni korkutuyor. Virüsle savaş maalesef Anadolu’da biraz zorlu gidiyor. Sayılar her geçen gün artıyor ki bu yükün de artması demek. Bu insanların önemli bir bölümü eylül başı İstanbul’a ya da başka şehirlere dönecek. Vaka sayıları yeniden 2 binleri görebilir. ‘Bana bir şey olmaz’ diyerek kendi ellerimizle yarattığımız bir dalga bu. Oysa bu hastalığı bir çekene bir de ailesinde görene sorun.”

İstanbul Havalimanı’nda korona testlerine rekor zam geldi

Okumaya devam et

Popular