Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Eski Devlet Başkanı Morales’e Bolivya’da terörist faaliyet yürütmekten soruşturma

Meksika’ya sığınan eski Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales, ülkesinde terörist faaliyetlere finansman sağlamakla suçlandı. Morales hakkında 30 yıla kadar hapis cezası istenebileceği bildirildi.

BOLD – Bolivya’da geçen yıl Ekim’de düzenlenen tartışmalı seçimlerden galip çıkan ancak seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla düzenlenen protestolar sonrası istifa eden eski Devlet Başkanı Evo Morales, savcılık tarafından terörizm ve terörist faaliyetlerin finansmanı ile suçladı. Savcı, istifa ederek geçen yıl Meksika’ya kaçan Morales’in Bolivya’daki destekçilerini ülkede yasa dışı faaliyetler yürütmeye çağırdığını belirtti. Kronos’ta yer alan habere göre Morales, istifa etmesi için ülkede protestolar devam ederken And eyaletindeki birkaç şehre gıda tedarikinin kesilmesi için telefonla talimat vermekle suçlanıyor.

Dışişleri Bakanı Arturo Murillo, El Deber gazetesine verdiği demeçte Morales hakkında en az 30 yıl hapis istenebileceğini söyledi. Bolivya’nın ilk yerli lideri Morales, Bolivya’da 20 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen tartışmalı seçimin galibi olmuştu. Seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla artan protestolarda polislerin de sokaklara çıkan muhaliflere katılmış ve nihayetinde Morales ordunun istifa çağrılarının ardından görevi bırakmıştı.

Meksika hükumeti Morales’e siyasi sığınma vereceğini duyurmuş, daha sonra Meksika Hava Kuvvetleri’nin bir uçağını göndererek Morales’i Bolivya’dan çıkarmıştı. Morales, sığınma talebiyle gittiği Meksika’da Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard tarafından karşılanmıştı. 14 yıllık iktidarının ardından “Darbeyle saf dışı bırakıldığını” iddia eden Morales, “Yaşadığım sürece siyasete devam edeceğim” dedi. Morales, darbenin arkasında ise “ülkenin zengin lityum kaynaklarına göz diken” ABD’nin olduğunu iddia etmişti.

Dünya

Türkiye’den Yunanistan’a azınlık okulları tepkisi: Asimilasyon ve baskı uygulanıyor

Doğu Akdeniz’de egemenlik hakları üzerinden iki ülke arasında gerilim devam ederken Türk Dışişleri Yunanistan’ı “azınlıkların eğitim hakkını ihlal etme politikasına son vermeye” ve okulları yeniden açmaya çağırdı.

BOLD – Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’deki egemenlik hakları üzerinden tansiyon yükselirken Türk Dışişleri’nden Yunanistan’ın azınlık okullarını kapatmasına tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’ın azınlık okullarını kapatmasını “Batı Trakya’daki Türk azınlığa yönelik on yıllardır sürdürülen asimilasyon ve baskı politikasının bir parçası” olarak gördüklerini söyledi.

Yunanistan’ın, çeyrek yüzyıldır Batı Trakya’daki Türk azınlığın hizmetinde olan ilkokulların faaliyetini, tasarruf tedbirleri ve öğrenci sayılarının yetersizliğini gerekçe göstererek, Türk azınlığa danışmadan “geçici durdurma” yoluyla kapattığını söyleyen Aksoy, “Bunun son örneği 8 ilkokulunun daha kapatılmasıdır” dedi.

LOZAN HATIRLATMASI

Sözcü, Yunanistan’ı, Lozan Barış Antlaşması hükümleriyle bağdaşmayan, azınlık mensubu çocukların eğitim haklarını çeşitli bahanelerle ihlal etme politikasına son vermeye ve okulları yeniden açmaya davet etti.

Türk medyasına yansıyan bilgilere göre Yunanistan’da 25 yıl önce 231 olan Türk Azınlık ilkokullarının sayısı 115’e indi. Buna karşın Türkiye’de şu an hizmet veren 7 Rum azınlık okulu bulunuyor. Bunların 6’sı İstanbul’da, birisi Gökçeada’da bulunuyor.

Resmi olmayan verilere göre Yunanistan’daki Türk azınlığın 150 bin, Türkiye’de Yunanca konuşan Rum azınlığın ise 4 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Enerji Bakanı Dönmez: Sismik kablo Akdeniz’e indi

Okumaya devam et

Dünya

AB Dışişleri Bakanları Doğu Akdeniz için cuma günü toplanıyor

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları cuma günü Doğu Akdeniz, Belarus ve Lübnan’daki görüşmeleri ele almak için toplanacak. Bu arada İsrail’den Doğu Akdeniz konusunda Yunanistan’a destek geldi. Yunan Dışişleri Bakanı da konuyu cuma günü ABD’li mevkidaşı Pompeo ile görülecek.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, üye ülkelerin dışişleri bakanlarının cuma günü olağanüstü toplanacağını bildirdi.

Borrell, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, cuma öğleden sonra toplanacak Dış İlişkiler Konseyinde Doğu Akdeniz, Belarus ve Lübnan’daki önemli görüşmelerin ele alınacağını duyurdu.

AB toplantısında Belarus’a yaptırım kararı çıkabileceği belirtiliyor. Toplantıda bir diğer önemli madde ise Akdeniz’de yaşanan gerginlik. Türkiye’nin sismik araştırma ve sondaj gemisi Oruç Reis gemisi için 23 Ağustos’a kadar geçerli denizcilikte “uyarı notu” olarak da bilinen yeni bir Navtex ilan etmesi tansiyonu yeniden yükseltmişti. Son olarak Yunanistan, Türk gemisi Oruç Reis’in Kıbrıs açıklarındaki faaliyetleri sebebiyle, AB Dış İlişkiler Konseyi’nin acil toplanmasını istemişti.

Dışişleri bakanlarının video konferans yoluyla bir araya geleceği açıklandı.

İSRAİL’DEN YUNANİSTAN’A DESTEK

Akdeniz’de Ankara ile Atina arasında yaşanan krize ilişkin İsrail’den açıklama geldi. İsrail, Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan krizde Atina’nın yanında olduğunu açıkladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İsrail Yunanistan’a, deniz alanları ve münhasır ekonomik bölgesini sınırlandırma hakkı konusunda tam destek ve dayanışmasını ifade eder” denildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Oruç Reis gemisinin sismik kablosunun Akdeniz’e indiğini bugün açıklamıştı.

YUNAN VE ABD DIŞİŞLERİ BAKANLARI GÖRÜŞECEK

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa’ya resmi ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla biraraya gelecek. İki bakan Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürüttüğü sondaj ve sismik araştırma faaliyetlerini masaya yatıracaklar.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla 14 Ağustos Cuma günü Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelecekleri belirtildi.

Açıklamada “İkilinin görüşmesinin odağında Türkiye’nin artan uluslararası hukuk ihlalleri kapsamında Doğu Akdeniz’deki gelişmeler olacak” denildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ayrıca Bakan Dendias’ın Cuma günü Yunanistan’ın talebiyle toplanan Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi toplantısına da katılacağını açıkladı.

Enerji Bakanı Dönmez: Sismik kablo Akdeniz’e indi

Okumaya devam et

Dünya

Beyrut’taki gösterilerde 42 kişi yaralandı: Halk Cumhurbaşkanı’nın istifasını istiyor

Lübnan’da geçen hafta yaşanan şiddetli patlamanın ardından dün başkent Beyrut’ta düzenlenen gösterilerde 42 kişi yaralandı. Halk, Cumhurbaşkanı Avn’ın da istifasını istiyor.

BOLD – Beyrut’un şehir merkezindeki Şehitler Meydanı’nda toplanan yüzlerce gösterici, Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Meclis Başkanı Nebih Berri ve milletvekillerinin istifası talebiyle parlamento binasına doğru yürüyüşe geçti.

Ekonomik krizin baş gösterdiği ilk aylardan beri Meclis binasına açılan tüm yolların kapatıldığı demir ve beton bariyerleri aşmaya çalışan eylemciler, polis ve askerlerin müdahalesiyle karşılaştı.

Protestocular, kendilerine karşı ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullanan güvenlik güçlerine taşlarla karşılık verdi. Akşam saatlerinden itibaren güvenlik güçleri ile eylemciler arasında başlayan gerginlik saatlerce devam etti.

Lübnan Kızılhaç Örgütü, olaylarda 42 kişinin yaralandığı ve 32 yaralıya olay yerinde müdahale edildiği, diğer 10 yaralanın ise yakındaki hastanelere nakledildiği aktarıldı.

Beyrut Limanı’ndaki şiddetli patlamanın ardından 8 Ağustos’ta “Hesap Günü” sloganlarıyla başlayan protestolar, Başbakan Hassan Diab’ın istifasını sunmasına rağmen erken seçim ve Cumhurbaşkanı Avn ile parlamentonun istifası talebiyle devam ediyor.

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta meydana gelen patlamada, 171 kişi hayatını kaybederken, yaklaşık 6 bin kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

BEYRUT LİMANI KISMİ OLARAK FAALİYETE GEÇTİ

Bu arada 4 Ağustos’taki patlamada büyük hasar gören Beyrut Limanı, bir hafta sonra kısmi bir şekilde faaliyetlerine yeniden başladı.

Lübnan’daki geçici hükümetin Ekonomi Bakanı Raul Name, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, büyük zarara uğrayan Beyrut Limanı’ndaki 16 vinçten 12’sinin çalışmaya başladığını, limanın, kargosunu boşaltacak gemiler ve limandan mallarını alacaklar için faaliyetlerine başladığını duyurdu.

LÜBNAN’IN 4 AYLIK BUĞDAY STOĞU VAR

Name, ayrıca ülkenin 4 aylık ihtiyacını karşılayacak buğday stokları olduğunu belirtti.

Halihazırdaki stoklarında 32 bin ton buğday olduğu bilgisini paylaşan Name, iki gün içinde Lübnan’a 110 bin ton daha buğdayın ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

Beyrut’taki patlama sırasında limandaki tahıl siloları da kullanılamaz hale gelmiş, Ekonomi Bakanlığının paylaştığı rakamlara göre, patlama yaklaşık 15 milyar dolarlık hasara yol açmıştı.

Lübnan Hükumeti patlama ihtimaline karşı geçen ay uyarılmış: Ölü sayısı 171 oldu

Okumaya devam et

Popular