Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rusya’dan üstü kapalı “Türkiye, Libya’da ateşkes istemiyor” açıklaması

Rusya ile Türkiye’nin Libya’da acilen ateşkes üstünde anlaşılması için çalıştığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, buna karşın Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin ateşkes yerine askeri çözüme bel bağlamış göründüğünü öne sürdü.

BOLD – Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Türk meslektaşlarımız ile Rusya ve Türkiye devlet başkanlarının onayını almış olan diyaloğumuz kapsamında, Libya’da acilen ateşkes ilan edilmesine olanak verecek bakış açıları üstünde anlaşılması için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“ATILMASI GEREKEN ADIM ASKERİ EYLEMLERİN DURDURULMASI”

Rusya’nın Libya’daki tarafların hepsiyle görüşmelerini sürdürdüğü hatırlatmasını yapan Rus Dışişleri Bakanı, “Tarafların her birine ilettiğimiz sinyal açık: Atılması gereken ilk ve alternatifsiz adım, askeri eylemlerin tamamıyla durdurulduğunun ilan edilmesidir” vurgusunu yaptı. Lavrov şöyle devam etti: “Türk meslektaşlarımız da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile bu yönde çalışmaktadır. Umuyorum ki mevcut koşullardaki tek doğru çözüme ulaşabilirler.”

“ULUSAL MUTABAKAT HÜKUMETİ ATEŞKESE YANAŞMIYOR”

Rusya Dışişleri Bakanı, “Şu anda (General Halife Hafter liderliğindeki) Libya Ulusal Ordusu, bizim değerlendirmelerimize göre askeri eylemlerin derhal sonlandırılmasını içeren bir belge imzalamaya hazır. Ancak artık Trablus’taki hükumet (Ulusal Mutabakat Hükumeti) bunu yapmak istemiyor ve askeri çözüme bel bağlamış görünüyor” dedi.

6 yıl önceki patlamada can veren işçinin eşine 1.8 milyon liralık dava

Dünya

Putin’in kızı tescillenen ilk Kovid-19 aşısından yaptırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde geliştirilen Kovid-19 aşısının Sağlık Bakanlığınca tescillendiğini ve onay alan aşıdan kızının yaptırdığını açıkladı.

BOLD – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde geliştirilen Kovid-19 aşısının Sağlık Bakanlığınca tescillendiğini duyurdu. Putin, Rusya’da kullanılması için onay alan aşıdan kızının da yaptırdığını aktardı.

Rusya lideri, ‘etkili ve uzun süre bağışıklık kazandıran aşının’ tüm test aşamalarının tamamlandığını belirtti. Kızlarından birinin de aşıyı yaptırdığını söyleyerek güvence verdi.

Aşının dağıtımında, sağlık çalışanları, öğretmenler ve risk altındaki kişiler öncelikli olacak.

FİLİPİNLER LİDERİ: DENEK OLMAYA HAZIRIM

Rusya’nın aşı çalışmalarına ve ülkesine yardım eli uzatmasına övgüler yağdıran Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, aşıyla ilgili endişeleri gidermek için denek olmaya hazır olduğunu duyurdu.

Koronavirüs vaka sayısı 20 milyonu geçti, ölü sayısı 750 bine yaklaşıyor

Okumaya devam et

Dünya

“Yunanistan Meis’i kullanarak Türkiye’ye Doğu Akdeniz’i kapamaya çalışıyor”

Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis’in Araştırma Bölgesi Haritası’nı yayımladı. Yunanistan’ın Meis’i kullanarak Türkiye’ye Doğu Akdeniz’i kapamaya çalıştığını savundu. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ise Akdeniz ülkelerine “yeni formül” çağrısı geldi.

BOLD – Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, Oruç Reis araştırma gemisinin faaliyet yürüttüğü alanı gösteren haritayı Twitter hesabından paylaştı.

Büyükelçi Çağatay Erciyes, haritayla birlikte paylaştığı mesajında, Yunanistan’ın Meis Adası’nı kullanarak, Türkiye’ye Doğu Akdeniz’i kapama çalıştığını söyledi.

Yunanistan’ın iddialarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirten Erciyes, “Bu maksimalist iddia, uluslararası hukukla uyumlu değildir. Hakkaniyet ilkesine de aykırıdır. Buna rağmen, Yunanistan, Avrupa Birliği ve ABD’den bu iddiayı desteklemelerini ve Türkiye’ye, meşru açık deniz faaliyetlerini durdurması için baskı yapmalarını istiyor. Bu istek ne kabul edilebilir, ne de mantıklıdır.” ifadelerini kullandı.

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi ve eşlik eden Türk savaş gemileri

ERDOĞAN’DAN “YENİ FORMÜL” BULALIM ÇIKIŞI

Bakanlar Kurulu sonrası Doğu Akdeniz’de yükselen tansiyonla ilgili konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in faaliyetleri nedeniyle tansiyonun yükseldiği Doğu Akdeniz konusunda çağrıda bulundu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akdeniz’deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim. Herkes için kabul edilebilir, herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım” dedi.

Erdoğan, “Anlaşmazlıkların diyalog yoluyla ve hakkaniyet temelinde çözümü için biz her zaman varız ve hazırız. Bu konuda sağduyu hakim olana kadar Türkiye olarak sahada ve diplomasi alanında kendi planlarımızı uygulamaya devam edeceğiz. Türkiye gibi 780 bin kilometrekarelik dev bir toprak parçasını görmezden gelip birkaç kilometrekarelik adalar üzerinden bizi sahillerimize hapsetme girişimine elbette rıza göstermeyeceğiz”ifadelerini kullandı.

NATO’DAN “MÜTTEFİKLİK RUHU” VURGUSU

Ankara-Atina arasındaki gerginlikle ilgili NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den de bir açıklama geldi.

Stoltenberg, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, Doğu Akdeniz’deki durum konusunda Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ile bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.

NATO Genel Sekreteri, “Bu durum, müttefiklik dayanışması ruhu içerisinde ve uluslararası hukuka uygun olarak çözüme kavuşturulmalı” dedi.

ALMAN VE YUNAN BAKANLARI GÖRÜŞTÜ

Almanya Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada da, Bakan Heiko Maas’ın Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile Doğu Akdeniz’deki duruma ilişkin bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Açıklamada, Türkiye’nin son doğal gaz arama faaliyetlerinin ‘yanlış mesaj’ olduğu belirtilerek bunun yerine gerilimi azaltmaya ve Yunanistan ile Türkiye arasında çözüm odaklı diyaloğu artırmaya yönelik adımlara ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Türkiye’nin Navtex ilanı sonrası Yunan ordusu teyakkuza geçti

Okumaya devam et

Dünya

İran vurduğu Ukrayna yolcu uçağı için tazminat ödemeyi düşünmüyor

İran Merkezi Sigorta Kurumu Başkanı Golamreza Süleymani, Ukrayna uçağının Avrupalı şirketler tarafından sigortalandığını belirterek, ‘Tazminatı Avrupalı şirketler ödemeli” diye konuştu.

BOLD – İran, ocak ayında ABD’nin misillemesi sanarak vurduğu, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının, Avrupalı şirketler tarafından sigortalandığını, bu nedenle uçak için tazminat ödemeyeceğini açıkladı.

İRAN ŞİRKETLERİ SİGORTALAMADI

Yerel basında yer alan haberlere göre, İran Merkezi Sigorta Kurumu Başkanı Golamreza Süleymani, “Ukrayna uçağı Ukrayna’daki Avrupalı şirketler tarafından sigortalanmıştı, İranlı şirketler tarafından değil. Bu nedenle tazminatı Avrupalı şirketler ödemeli” dedi.

YOLCULAR İÇİN ÖDENECEK TAZMİNAT HAKKINDA KONUŞMADI

Süleymani, uçakta hayatını kaybeden 176 kişinin ailelerine ödenecek olası bir tazminat hakkında ise açıklamalarda bulunmadı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ise, Tahran’ın hayatını kaybeden yolcuların ailelerine sunduğu tazminat önerisinin çok düşük olduğunu söylemiş, miktarı artırmak için çalışacaklarını belirtmişti.

NE OLMUŞTU

8 Ocak’ta Tahran’dan yola çıkan yolcu uçağı, havalandıktan kısa süre sonra füze ile vurulmuştu. Tahran, ilk başta uçağı vurduklarını inkar etse de daha sonra bunu doğrulayarak, hata yaptıklarını kabul etmişti.

Lübnan’daki kabine toplantısında toplu istifa kararı çıktı

Okumaya devam et

Popular