Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Netflix’te izleyebileceğiniz on çarpıcı suç belgeseli

Çözülememiş cinayetler, yıllardır kayıp olan insanlar, milyar dolarlık uyuşturucu savaşları, taciz skandalları… Suç belgeselleri insanın ve sistemin karanlık yönlerine ışık tutuyor.

BOLD– Gerçek suç belgeselleri suçun ve suçlunun doğasını göz önüne serdiği gibi adalet sistemindeki aksaklıkları da eleştiriyor. Netflix’te yer alan suç belgesellerinden en çarpıcı on tanesini sizler için derledik.

THE KEEPERS

Yaşını başını almış torun sahibi iki kadın yıllar önce öldürülen lise öğretmenlerinin faili meçhul kalan dosyasını tekrar incelemeye karar verdiklerinde çok büyük bir taciz skandalını da ortaya çıkarmış oldular.

WILD WILD COUNTRY

Oregon’da çölde bir tarikat kurup büyük bir skandala imza atan tartışmalı liderin hikâyesini izlerken asıl suçun kimde olduğu konusunda kafanız karışabilir.

THE ALCASSER MURDERS

İspanya’nın Alcasser kasabasında 13 Kasım 1992’de kaybolan 14-15 yaşlarındaki üç kızın öyküsünün anlatıldığı yapım özellikle ilk bölümlerinde medyanın ikiyüzlü tavrını dile getirmesiyle de dikkat çekici.

ZAMAN: KALIEF BROWDER’IN HİKÂYESİ

Suçsuz olmasına rağmen hapiste üç yıl kalan genç Kalief Browder’in davasının anlatıldığı belgesel Amerika’daki hapishanelerdeki kötü muameleleri ve adalet sisteminin çarpıklığını gözler önüne seriyor. Neyse ki Türkiye’de böyle şeyler olmuyor!

SHADOW OF TRUTH

13 yaşındaki İsrailli Tair Rada’nın okul tuvaletinde ölü bulunmasının ardından okul çalışanı Ukraynalı bir mülteci tutuklanır ve yargılanır. Gerçeğin Gölgesi, adalet sisteminin insanların elinde nasıl korkutucu hale gelebileceğinin çok sert bir anlatımı.

DRUG LORDS

Uyuşturucu baronlarının kurgusallıktan uzak gerçek hikâyesini anlatan yapım, suç tarihinin en bilindik krallarını, infazcılarını ve onları yıkmak için uğraşan narkotik güçlerini araştırıyor.

TOWER

Eski denizci Charles Whitman, annesini ve karısın bıçakladıktan sonra 1 Ağustos 1966’da Teksas Üniversitesinde bir gözlem kulesine çıkarak rastgele ateş etmeye başladı. 16 kişinin hayatını kaybettiği olay Tower belgeselinde arşiv görüntüleri, röportajlar ve animasyonlarla anlatılıyor.

AMANDA KNOX

Amanda Knox, 2007’de ev arkadaşını öldürmek suçundan tutuklandı ve dört hapis yattı. İtalyan Yüksek Mahkemesi kesin olarak beraat ettirdiği Amanda birçok kişiye göre bir katil.

EVIL GENIUS

Pizza dağıtıcısı Brian Wells, boynunda el yapımı bir bomba düzeneği ile bir bankayı soyduktan dakikalar sonra polis tarafından durdurulur. Sonrasında yaşanacaklar bir manipülasyon dehasının insanlara neler yaptırabileceğinin çarpıcı örneğidir.

THE WITNESS

Catherine Susan Genovese, 13 Mart 1964’te New York’ta öldürülür. 38 tanık Catherine’in öldürüldüğünü görmüş ama kimse yardım etmek için bir şey yapmamıştır. Catherine’nin kardeşi Bill Genovese, bu suskunluğun ardındaki gerçeği anlamaya çalışıyor.

Kültür

4 Eylül’de vizyona girecek Mulan’dan yeni fragman

Koronavirüs salgını sebebiyle vizyon tarihi defalarca değişen Mulan’dan yeni bir fragman yayınlandı. 1998 tarihli sevilen animasyonun live-action uyarlaması bazı ülkelerde vizyona girmeden Disney+’ta yayınlanacak.

BOLD– Nisan 2020’de gösterime girmesi beklenirken kovid-19 salgını sebebiyle gösterim tarihi ertelenen Mulan, Türkiye’de 4 Eylül’de vizyona girecek. Disney+’ın yayın yaptığı ülkelerde ise film vizyona sokulmadan platformda yayınlanacak.

DISNEY PLUS’IN İLK BÜYÜK FİLMİ

Mulan karakterini Yifei Liu‘nun canlandırdığı filmin oyuncu kadrosu Gong Li, Jet Li, Donnie Yen, Jason Scott Lee, Yoson An, Utkarsh Ambudkar, Ron Yuan ve Tzi Ma gibi isimlerden oluşuyor. Babasını kurtarmak için erkek kılığına girerek savaşa katılan genç bir kadının hikâyesinin anlatıldığı filmin kamera arkasında Niki Caro oturuyor.

Platformdaki izlenme oranı Disney+’ın gelecekteki yayın stratejisinin belirlenmesi açısından önemli olan Mulan’ın yeni fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

Eski Türkçe ilk kadın dergisi Şükûfezar erişime açıldı

Türkçe yayınlanan ilk kadın dergisi olarak bilinen ve bütün yazarları kadın olan Şükûfezar artık online olarak okunabilecek. Derginin ilk sayısı 1886’da çıkmıştı.

BOLD – Kadın Eserleri Kütüphanesi Süreli Yayın Koleksiyonu’nda yer alan eski harfli Türkçe dergi Şükûfezâr dijital ortama aktarıldı. Kimi kaynaklara göre 1886 kimine göre de 1884’te ilk sayısı yayınlanan dergi toplamda 5 sayı çıktı. Şükûfezâr’ı kendisinden önce ve sonra yayımlanan birçok dergiden ayıran en önemli özellik kadının rolünün ev içinde tanımlanmamasıydı.

Derginin şekillenmesinde okur mektuplarının büyük rol oynadığı Şükufezar, okurları da tıpkı derginin yazarları gibi dönemin öğretmen okulu olan Daru’l Muallimat’tan mezun olan kadınlardan oluşuyordu.

15 günde bir yayınlanan dergiye bu linkten ulaşılabilir.

Farsça kökenli Şükûfezâr, çiçek bahçesi anlamına geliyor.

Garo Paylan sordu “Aram Tigran neden Diyarbakır’a gömülmedi?”

Okumaya devam et

Kültür

Atiye dizisi davalık oldu

Başrolünde Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün yer aldığı ve henüz 2. sezonu yayınlanmadan üçüncü sezon için onay alan Atiye dizisine uyarlandığı eser olan Dünyanın Uyanışı romanın yazarı tarafından dava açıldı.

BOLD– “Dünyanın Uyanışı”nın yazarı Şengül Boybaş verdiği dava dilekçesinde hak ihlalinin sürmesi durumunda dizinin ikinci ve üçüncü sezon yayınlarının durdurulmasına yönelik tedbir kararı istedi.

FİKİR HAKLARININ İHLALİ İDDİASI

Netflix’in ikinci yerli dizisi olan Atiye davalık oldu. Yazar Şengül Boybaş, “Dünyanın Uyanışı” adlı romanından uyarlanan dizinin ön jeneriğinde, fragmanlarda, afişlerde eserine ve kendi ismine yer verilmediği iddiasıyla yapımcı OG Prodüksiyon şirketine dava açtı.

Dünyanın Uyanışı romanının yazarı Şengül Boybaş

Şengül Boybaş’ın avukatı tarafından İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan davanın dilekçesinde, “Şengül Boybaş, dizi ekibinin katıldığı hiçbir organizasyona çağrılmamıştır. Verilen demeçlerde de Boybaş’ın ve eserinin adı anılmamıştır. Hak ihlalinin devamı halinde dizinin ikinci ve üçüncü sezonunun yayınının durdurulmasına yönelik tedbir kararı istiyoruz.” ifadelerine yer verildi. OG Prodüksiyon’dan konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Okumaya devam et

Popular