Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Alman istihbaratı: MİT Almanya’da örtülü casusluk faaliyeti yürütüyor

Alman iç istihbarat teşkilatı, Almanya’nın MİT’in odak ülkelerinden biri olduğunu tespit etti. Türk istihbaratının odağında PKK, Hizmet Hareketi ve muhaliflerin bulunduğuna dikkat çekildi.

BOLD – Almanya iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), 2019 yılı raporunu kamuoyuyla paylaştı. İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve BfV Başkanı Thomas Haldenwang tarafından düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan 377 sayfalık raporda, Türkiye’nin Almanya’daki istihbarat faaliyetlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler yer aldı. DW Türkçe’den Değer Akal’ın haberine göre MİT’in Almanya’daki casusluk faaliyetlerine dikkat çekilen raporda, ayrıca PKK, DHKP-C ve Ülkücü hareketle ilgili bilgi ve değerlendirmelere yer verildi.

AKP’nin lobi organizasyonu olarak UID’nin Berlin ve Batı Almanya’da yaklaşık 13 bölgede örgütlendiği not edilen raporda, UID’nin kendini kamuoyuna ılımlı olarak göstermeye çabaladığı, Türkiye’ye bağlı olmadığı izlenimini vermeye çalıştığı belirtiliyor.

Türk hükumetinin Türkiye kökenli diasporayı hem ülke içinde hem de ülke dışındaki politikaları için araçsallaştırmaya dönük girişimleri olduğuna vurgu yapılıyor, Almanya’daki Türk toplumunun Türkiye’deki siyasi yapılar ve süreçler için ‘anlam taşıdığı’, 2018 cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri için Almanya’daki 1 milyon 400 bin Türk vatandaşının, yaklaşık 600 bininin oy kullandığı hatırlatılıyor.

Raporda şunlara dikkat çekildi:

 • ‘Türk güvenlik mimarisinin merkezi unsuru’ MİT son dönemde geçirdiği değişimle ‘geniş yetkilere’ sahip. Hakan Fidan başkanlığındaki teşkilatın 8 ila 9 bin personeli var.
 • MİT, cumhurbaşkanı ve partisi AKP’nin yönetimindeki Türk Hükumeti’ne, hükumet politikalarının uygulanması, iç güvenliğinin muhafazası ve aynı zamanda siyasi kararların hazırlanmasına dönük istihbarat toplamak için hizmet vermekte.
 • MİT Almanya’da hem açık kaynaklardan bilgi topluyor hem de örtülü casusluk faaliyetleri yürütüyor. Almanya’daki Türkiye kökenli toplumun büyüklüğü, Türk örgütlerinin ve diplomatik temsilciliklerinin sayıca çokluğu MİT’in istihbarat faaliyetleri lehine bir ortam sağlıyor.
 • Türkiye’deki Alman diplomatik temsilciliklerinde çalışanlar da MİT’in odağında. Son dönemde hem Alman hem Türk vatandaşlığına sahip olanlar, Türkiye seyahatlerinde gözaltı ya da giriş yasağı gibi sıkıntılı uygulamalarla karşı karşıya kalabiliyor.
 • Almanya, Türk istihbaratının faaliyetlerinin odağındaki ülkeler arasında. Bunun siyasi, ekonomik ve teknolojik istihbarat elde etme boyutları var. Ayrıca nüfuz etme gayretleri de sürüyor.
 • Türk istihbarat faaliyetlerinin yoğunluğu, Türkiye’deki mevcut siyasi ve ekonomik gelişmelerden bağımsız olarak devam edecektir. Almanya’daki Türkiye kökenli topluma, aktif diaspora politikası kapsamında nüfuz etme çalışmaları da devam edecektir.
 • Türk istihbaratının faaliyetlerinde, Türkiye tarafından ‘radikal’ veya ‘terörist’ olarak sınıflandırılan PKK ve ‘Gülen yapılanması’na ağırlık veriliyor. Ayrıca MİT’in öncelikleri arasında AKP hükumetine muhalif dernek veya kişilere yönelik istihbarat faaliyetleri var.
 • Türk istihbaratının, Almanya’daki Türkiye kökenli topluma nüfuz etme amaçlı girişim çabaları dikkat çekici. MİT aynı zamanda Almanya genelinde, siyasi karar alma süreçlerini etkilemeye, Alman siyaseti, ekonomisi, ordusu, bilim dünyası ve yüksek teknolojisine yönelik istihbarat edinmeye çalışıyor.
 • AKP hükumetine yakın organizasyonlar Almanya ve Avrupa ülkelerinde hükumet politikalarının propagandası yaparken aynı zamanda eleştiriler karşısında yine Türk hükumetini korumaya alıyor.
 • Silahlı mücadele yoluyla Türkiye’de sosyalist düzenin inşası hedefi güden’ DHKP-C, tıpkı Ülkücü hareket ve PKK gibi, anavatanlarında, çoğu zaman şiddet ve teröre başvurarak siyasi düzende radikal değişim hedefleyen siyasi oluşumlar.
 • Ülkücü hareket, aşırı sağcı bir hareket. Hareket, pantürkçü, panturancı kökenlere, milliyetçi ve ırkçı aşırı sağcı ideolojiye dayanıyor.
 • PKK, yaklaşık 14 bin 500 üyeyle yabancı aşırılıkçı hareketler arasında en büyük grup.
 • PKK yapılanmaları Avrupa’da terör örgütü algısını kırmak için çeşitli isim değişikliklerine gitti. Bu çerçevede geçen yıl Almanya’da da adımlar atıldı.
 • PKK’nın etkisindeki derneklerin çatı örgütü olarak görülen NAV-DEM geri planda kalırken, yeni kurulan KON-MED, örgütün faaliyetlerinde öne çıkmaya başladı.
 • Son dönemde PKK etkinliklerine katılanların sayısı geriledi. Örgüt 2019 yılında Almanya’da yaklaşık 16 milyon avro topladı. Bu geçen yıla göre daha fazla. PKK geçen sene Avrupa genelinde ise 25 milyon avro topladı.
 • PKK son dönemde Almanya’da özellikle gençleri endoktrine ederek silahlı mücadele için yanına çekmeye çalışıyor. Bu çabalar Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri harekatıyla birlikte arttı.
 • Haziran 2013’ten bu yana en az 280 kişi PKK’ya katılmak için Almanya’dan, Türkiye’nin güneydoğusuna, Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’ye gitti. Bunlardan en az 23’ü bölgede hayatını kaybettiği, 135 kişi ise yeniden Almanya’ya döndü.
 • 2019 yılında, PKK’ya katılmış en az dört Alman vatandaşı çatışmalarda hayatını kaybetti. Bunlar, Almanya’dan kişilerin, gerçekten de askeri olarak eğitildikleri ve çatışmalarda kullanıldıklarını ispatlıyor.

Dünya

Hıçkırık şikayetiyle gittiği hastanede korona teşhisi konuldu

L1

BOLD- The American Journal of Emergency Medicine dergisi, koronavirüs semptomlarına ilişkin ilginç bir makale yayınladı. Dergide yer alan makalede, yüksek ateş, kuru öksürük, yorgunluk, boğaz ağrısı, ishal, tat ve koku alma kaybı ile baş ağrısı gibi bilinen koronavirüs semptomların yanında hıçkırığın da hastalığın belirtisi olabileceği iddia edildi.

HIÇKIRIK ŞİKAYETİYLE GİTTİ KORONA ÇIKTI

Sağlık sektörünün önde gelen dergilerinden olan The American Journal of Emergency Medicine’de yayınlanan akademik makalede, Chicago’da 4 gün boyunca aralıksız hıçkırdığı için hastaneye başvuran 62 yaşındaki bir Amerikalı’ya koronavirüs teşhisi konduğu belirtildi.

CİĞERLERİNİN KAPASİTESİ DÜŞTÜ

Dergide konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı, “Hiç semptom göstermiyordu ve ateşi ölçüldüğünde de 37.3 derece ateşi vardı. Fakat hastaneye kaldırılıp testler derinleşince durum ortaya çıktı. Koronavirüs testi pozitif çıktı ve ciğerlerinin kapasitesinin de düştüğü görüldü. Adamın ateşi de daha sonra 38.4’e çıktı.”

Olayın yaşandığı Chicago’daki Cook County Hastanesi’ndeki doktorların makalede yer alan görüşleri ise şöyle, “Günlerce geçmeyen hıçkırığı olan hastaları gözardı etmemek gerek. Doktorlar, Kovid-19 hastalarında farklı semptomlara bakmalı çünkü birçok vaka semptom göstermeden ortaya çıkıyor.”

Bakan Koca’nın umudu takipçileri: Siz de bir tedbir mesajı verin

Okumaya devam et

Dünya

Lübnan’daki hükumet karşıtı gösterilerin ardından ilk istifa geldi

Beyrut Limanındaki 158 kişinin ölümüne, 5 binden fazla kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın ardından başlayan gösteriler devam ederken, Enformasyon Bakanı istifa ettiğini açıkladı

BOLD- Lübnan’nın başkenti Beyrut’ta 4 Ağustos’ta meydana gelen felaket sonrası halk sokaklara döküldü. 158 kişinin hayatını kaybettiği patlamadan hükumeti sorumlu tutan Lübnanlılar, dün Dışişleri ve Ekonomi bakanlıklarına ait binalar girmişti. Çıkan Olaylarda 1 polis hayatını kaybederken 500 gösterici de yaralanmıştı.

HAMANEY MAKETİ ASTILAR

Bakanlık binalarını ele geçiren Lübnanlılar, gösteriler sırasında Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve diğer yetkililer aleyhine slogan attı. Başbakan Hasan Diyab’a erken seçim çağrısı yapan eylemciler, İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’e ait bir maketi de astı.

ÖZÜR DİLEYEREK İSTİFA ETTİ

Gelişmelerin ardından hükumetten ilk istifa geldi. Enformasyon Bakanı Menal Abdussamed, Lübnan halkından özür dileyerek hükumetteki görevinden istifa etti. Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, krizden etkilenen ülke için erken seçim öneren bir yasa tasarısı üzerine çalıştığını duyurdu. Hassan Diayab, tüm siyasi partileri anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp birlikte çalışmaya çağırdı.

NE OLMUŞTU

Beyrut Limanındaki 2 bin 750 tonluk amonyum nitrat, depodaki tadilat çalışmaları sırasında çıkan yangın sonucu infilak etmiş, 158 kişi hayatını kaybederken 5 bin kişi de yaralanmışı. Bir haftadır dünyanın gündemine oturan patlama sonrası, başkentte milyarlarca dolarlık zarar meydana geldiği açıklanmıştı. Patlamadan hükumeti sorumlu tutarak sokağa dökülen Lübnanlılar kamu binalarını ele geçirerek Meclis’e doğru yürümüştü. Çıkan olaylarda bir gösterici ile bir polis memuru hayatını kaybetmiş, 500’e yakın eylemci de yaralanmıştı.

Beyrut’taki patlamadan siyasileri sorumlu tutan halk sokaklarda…

Okumaya devam et

Dünya

Sanatın ve gençliğin kalbi dostluk ve iyilik için Romanya’da attı

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), dünya turunu sürdürüyor. Romanya’da online ortamda gerçekleştirilen etkinlikte 14 ülkeden 55 öğrenci, sanat diliyle iyilik, dostluk ve değerlere saygı mesajları verdi.

BOLD – IFLC Romania YouTube kanalından yayınlanan etkinlikte, Endonezya’dan Mozambik’e, Amerika’dan Beyaz Rusya’ya kadar 4 kıtadan gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergiledi. Romanya ve Moldova’dan folklor grupları, halk dansları sundu.

DEĞERLERE SAYGI PROJELERİ

Programda öğrenciler, şarkı ve dans kombinasyonları eşliğinde sosyal mesaj vermeyi de ihmal etmedi. Bir projede öğrenciler, ülkenin tanınmış kültür insanlarını anarken, bir diğer çalışmada ünlü bir şarkı eşliğinde yardımseverlik duygusu üç farklı örnekle anlattı.

Etkinlikte Romanya’nın tanınmış parçalarından birini, beş ülkeden öğrenciler Romence seslendirdi. Balkan ülkelerinden derlenen Türkçe parçalar ve Romanya’nın farklı yörelerinden icra edilecek eserler, programa coşku kattı.

Programı Romanya devlet televizyonu spikeri İuliana Marciuc sundu. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, Romanya’dan sonra Amerika ve Avrupa kıtalarındaki etkinliklerle sanat yolculuğunu sürdürecek.

Okumaya devam et

Popular