Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

‘Diktatörün kızı’ lakaplı eski cumhurbaşkanına rüşvet ve yolsuzluktan 20 yıl hapis

Güney Kore’nin ilk seçilmiş kadın Cumhurbaşkanı, Park Geun-hye hakkındaki yolsuzluk davasında karar çıktı. ‘Diktatörün kızı’ lakaplı Park, 20 yıla mahkum oldu.

BOLD – Diktatör Park Chung-hee’nın kızı Park Geun-hye, 2013’te Cumhurbaşkanı seçildi, 2016’da azledildi, 2017’de ise gücü kötüye kullanma, rüşvet, baskı, devlet sırlarını sızdırmaktan tutukladı. Park hakkındaki yolsuzluk davası 3 yıl aradan sonra karara bağlandı.

Sadece Güney Kore’nin değil, Doğu Asya’nın da ilk seçilmiş kadın cumhurbaşkanı olan Park’ın savcıların 30 yıl hapis talep ettiği rüşvet almak ve hükumetin örtülü ödeneğini yasa dışı biçimde kullanması suçlamalarıyla ilgili karar açıklandı. Seul Yüksek Mahkemesi, 68 yaşındaki Park’ı 20 yıl hapis ve 15 milyon dolara karşılık gelen para cezasına çaptırdı.

Daha önce 2018’de Seul Merkez Bölge Mahkemesinin üç yargıçlı komisyonu tarafından görülen davada Park, 18 suçlamanın 16’sından suçlu bulunarak, 25 yıl hapis ve 16.8 milyon dolar para cezası almıştı. Bugünkü karar, Park’ın iki yıl önceki davadan çektiği mahkumiyetin düzeltilmesi olarak yorumlandı.

‘Diktatörün kızı’ lakaplı kadın liderin sonunu, Ebedi Yaşam Kilisesi isimli tarikatın liderinin kızı Choi Soon-sil ile yakın arkadaşlığı getirdi. Park’ın akıl hocası Choi Soon-sil ile birlikte büyük şirketlerin sahibi nüfuzlu ailelerden oluşan oligarklardan 10 milyonlarca dolar rüşvet aldığının ortaya çıkması, yüz binlerin protesto için sokaklara dökülmesine yol açmıştı.

Skandala karışanlar arasında Samsung Group Başkan Yardımcısı Jay Y. Lee gibi üst düzey iş insanları da var. İlkin 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Jay Y. Lee, Güney Kore’de 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’nın başlamasının hemen öncesinde serbest bırakılmıştı.

Dünya

8 yaşındaki engelli çocuğa ters kelepçeyle gözaltı

ABD’de 2018 yılında okulda bir öğretmenin göğsüne yumruk atan 8 yaşındaki engelli çocuğun polis tarafından ellerine kelepçe takılarak gözaltına alınmasına ilişkin görüntüler ortaya çıktı.

BOLD – ABD’nin Florida eyaletinde 2018 yılına ait ortaya çıkan görüntüde, okulda bir öğretmenin göğsüne yumruk atan 8 yaşındaki engelli çocuğun polis tarafından ellerine kelepçe takılarak gözaltına alındığı anlar ortaya çıktı. Görüntüler ülkede tartışma konusu oldu.

Ailenin avukatı Ben Crump, meydana gelen olayın görüntülerini dün basına servis etti. Görüntülerde, polis ağlayan çocuğu gözaltına alırken korkutmak için ‘hapse gireceksin’ ifadelerini kullanıyor. Görüntüler yayınlandığı anda ABD’de büyük tepkilere neden oldu. 2018 yılına ait görüntülerde üç polis, korkudan ağlayan engelli küçük çocuğu korkutarak ellerini kelepçeleyerek gözaltına aldı.

Çocuğun ailesi polis memurlarına dava açarak, küçük çocuğun korkutulduğunu ve psikolojisinin bozulduğunu belirtti. Avukat Crump, polisin orantısız güç kullandığını belirtti. Eski San Antonio Belediye Başkanı Julian Castro, görüntüyü paylaşarak çocuğun ne kadar travmatize olduğunu ifade etti.

Beyaz Saray önünde hareketli anlar: Trump basın toplantısından çıkarıldı

Okumaya devam et

Dünya

Akdeniz’deki gerilim için AB’de acil toplantı: Yunanistan ve Rum Yönetimi’nin yanındayız

Yunanistan, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile artan gerginlik sonrası Avrupa Birliği’ni (AB) acil toplantıya çağırdı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan ise sondaj çalışmalarının devam edeceği mesajı geldi.

BOLD – Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetleri konusunda Avrupa Birliği’ne acil toplantı çağrısı yaptı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri görüşmek üzere Başbakanlıkta bir araya geldi. Toplantının ardından yapılan açıklamada, Atina yönetiminin AB Dış İlişkiler Konseyini “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri” hakkında acil toplantıya çağırdığı belirtildi.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias (sağda) ve ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ile de bir araya gelerek Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında ABD’li büyükelçiyi bilgilendirdiğini aktardı.

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano

AB KOMİSYONU’NDAN DİYALOG ÇAĞRISI

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Doğu Akdeniz’deki son gelişmeleri “endişe verici” olarak niteledi. Artan gerginliğin sorunların çözümüne katkı sağlamayacağını belirten Stano, “Doğu Akdeniz’deki sorunları çözmek için diyalog ve irtibat içinde iyi komşuluk ilişkileri ve uluslararası hukuka uygun davranılması gerekiyor. AB Yüksek Temsilcisi (Josep) Borrell, tekrar yapıcı diyaloğun inşa edilmesi için gereken her türlü çabayı sarf ediyor. Tüm muhataplarıyla irtibatı sürüyor” ifadesini kullandı. Yunanistan’ın gelişmeleri görüşmek için olağanüstü dışişleri bakanları toplantısı için çağrıda bulunduğunu teyit eden Stano, üye ülkelerin konuyu görüşeceklerini kaydetti.

Durumu görüşmenin başka yolları da bulunduğunu aktaran Stano, ay sonunda düzenlenecek gayriresmi dışişleri bakanları toplantısında (Gymnich) Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ile Türkiye-AB ilişkilerinin ele alınacağını bildirdi. Yüksek Temsilci Borrell’in aynı zamanda Türkiye’ye yönelik atılabilecek adımlar üzerinde çalışma konusunda da görevlendirildiğini hatırlatan Stano, AB’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’yle dayanışma içinde olduğunu söyledi.

ÇAVUŞOĞLU: FAALİYETLER DEVAM EDECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azeri mevkidaşı ile Ankara’da ortak basın toplantısında, bölgedeki faaliyetlerin devam edeceğini söyledi. Bakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki faaliyetler için yeni ruhsatlar verilerek her türlü sismik ve sondaj faaliyetine devam edeceklerini kaydetti. Çavuşoğlu, “Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar savunacağız, bundan taviz vermeyiz” dedi.

MEİS ADASI ÇEVRESİNDE SULAR ISINDI

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, yeni NAVTEX ilan edilmesinin ardından Kıbrıs’ın güneybatı açığındaki bölgeye ulaşırken, bir  Türk hücumbotunun Kaş ilçesi Limanağzı bölgesi önlerine, Yunan hücumbotunun ise Meis Adası önüne demir attığı görüldü. 3 Türk askeri helikopteri de bölgede zaman zaman uçuş yaptı.

“Yunanistan Meis’i kullanarak Türkiye’ye Doğu Akdeniz’i kapamaya çalışıyor”

Okumaya devam et

Dünya

AKP Sözcüsü Çelik’ten Yunanistan açıklaması: Hiçbir hukuki ve meşru dayanağı yok

AKP Sözcüsü Ömer Çelik Yunanistan’ın Avrupa Birliği’ni toplantıya çağırdığını açıkladı. “Yunanistan’ın Türkiye’nin faaliyetine itiraz etmesinin hiçbir hukuki ve meşru dayanağı yoktur” dedi.

BOLD – AKP Sözcüsü Çelik, “Yunanistan her zamanki gibi haksız, hukuksuz, saldırgan politikalarına destek için Avrupa Birliği’ni toplantıya çağırmış. Avrupa Birliği, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı “Yunan tiyatrosu”na çevirmesine izin vermemelidir” ifadesini kullandı.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Çelik, şunları kaydetti: “Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda diplomasiye alan açmak için ciddi adımlar attık. Türkiye, barışçıl tutumunu ortaya koydu; diplomasiye şans tanıdı ve diyalog kanallarının canlandırılmasına dönük iyi niyetli adımlar attı. Yunanistan ise her zamanki gibi diplomasiyi “Yunan tiyatrosu”na çevirmeye çalıştı. Yunanistan Türkiye’nin jestini çözüm için bir fırsat olarak değerlendirmek yerine, samimiyetsiz ve ikiyüzlü bir pratik ortaya koydu ve Mısır ile korsan anlaşma yapma yoluna gitti. Bu sözde anlaşma, uluslararası hukuka ve Türkiye’nin Libya ile Doğu Akdeniz’de akdettiği meşru anlaşmaya aykırı olduğu gibi Yunanistan tarafının Türkiye’nin iyi niyetini suistimal etme niyetini açıkça ortaya koymuştur.

AVRUPA SİYASİ TİYATRONUN ALETİ OLMAMALI

Son hadise, Akdeniz’de gerginliği arttıran tarafın Türkiye değil, Yunanistan olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Avrupa ise halen Yunanistan’ın çözümsüzlüğü dayatan politikalarının ardından sürüklenmektedir. Avrupa, “Yunan siyasi tiyatrosu’”nun aleti olmamalıdır. Doğu Akdeniz’de #MaviVatan’ımızı göz ardı eden her türlü hukuksuzluk, boşa çıkmaya mahkumdur. Devletimiz, Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizi ve KKTC’nin çıkarlarını koruyacak irade, kararlılık, imkan ve kabiliyete sahiptir. Cumhurbaşkanımızın talimatları net ve açıktır. Oruç Reis, ülkemizin BM’ye bildirdiği hudutlar çerçevesinde sismik araştırma faaliyetlerini sürdürecek, Kahraman Silahlı Kuvvetlerimiz gemimize herhangi bir askeri müdahalede bulunulmasına izin vermeyecektir.”

“Yunanistan Meis’i kullanarak Türkiye’ye Doğu Akdeniz’i kapamaya çalışıyor”

Okumaya devam et

Popular