Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

LGS’de sonuç raporu: Öğrencilerin matematik ortalaması 20 soruda 4,89

Koronavirüs sürecinde gerçekleştirilen Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuç raporu açıklandı. Öğrencilerin doğru yanıt verdikleri soru sayısı ortalaması 10 oldu. 20 soruluk matematik testinde ise doğru cevap 4,89’da kaldı. Sınava katılan öğrenci sayısı 2019 yılına göre yüzde 43 arttı.

BOLD – MEB, sınava katılım oranının yüzde 85 olduğunu, LGS’ye katılan öğrenci sayısının 2019 yılına oranla 2020’de yüzde 43 arttığını belirtti. 181 öğrenci soruların tamamını bilerek tam puan aldı.

Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, öğrencilerin puan ortalamasının da 2019’a göre yüzde 11 gerilediğini kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığının verilerine göre, 1 milyon 871 bin 337 öğrencinin başvurduğu sınava 1 milyon 472 bin 88 öğrenci katıldı. Sonuç raporuna göre, öğrencilerin 20 soruluk Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri testlerindeki doğru yanıt ortalaması 10’un üzerine çıkamadı. Öğrencilerin en başarısız olduğu test, 20 soruda ortalama 4,89 doğru yanıtın verildiği matematik testi oldu. Türkçe testinin doğru cevap sayısı ortalaması 10, fen bilimleri testinin doğru cevap sayısı ortalaması ise 10,21 olarak gerçekleşti. Öğrencilere 10 sorunun sorulduğu yabancı dil testinde ise doğru cevap sayısı ortalaması 3,53 olarak gerçekleşti.

KIZ ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI

Birgün’ün haberine göre sınavda kız öğrenciler erkek öğrencilerden daha başarılı oldu. 20 soruluk Türkçe testinde erkek öğrenciler ortalama 9,25 soruya doğru yanıt verirken bu oran kız öğrencilerde 10,77 olarak gerçekleşti. Fen bilimleri testinde erkek öğrencilerin doğru yanıt ortalaması 9,62, kız öğrencilerin ise 10,81 oldu. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil testlerinde de erkek öğrencilerden daha başarılı olan kız öğrenciler, yalnızca Matematik testinde erkek öğrencilerin gerisinde kaldı.

YÜZDE 76’NIN MATEMATİK SAYISI 0-6 ARASINDA

Öğrencilerin alt testlere göre doğru cevap sayılarının dağılımı da başarısız tabloyu ortaya koydu.  20 soruluk Türkçe alt testindeki ham puan ortalaması yüzde 7,44 oldu. Türkçe’de öğrencilerin yüzde 49’unun doğru cevap sayısı 1-10 arasında değişti. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük alt testinde öğrencilerin yalnızca yüzde 10’u tüm sorulara doğru yanıt verebildi. Matematik testinde ise öğrencilerin yüzde 76’sının doğru yanıt sayısı 0-6 arasında kaldı.

181 ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI

Türkiye genelinde 1 milyon 472 bin öğrencinin katıldığı sınavda, 181 öğrenci tüm sorulara doğru cevap vererek tam puan aldı. Öğrencilerin yalnızca yüzde 8’i 400-599 puan aralığında bulunurken LGS’deki puan ortalamasının 286 olduğu belirtildi.

UZAKTAN EĞİTİM BAŞARIYI DÜŞÜRDÜ

Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, testlerdeki başarı ortalamasının 2019 yılına göre düştüğüne dikkati çekti. Öğrencilerin puan ortalamasının da 2019’a göre yüzde 11 gerilediğini ifade eden Bozdoğan, “Öğrencilerin bu sene sınav başarısı, geçen seneye göre geride. Bunun uzaktan eğitim ve pandemiyle alakalı olduğu açık” dedi. Merkezi sınavın, “olağan koşullar” için uygun olduğunu anlatan Bozdoğan, “Bu aracın, olağandışı koşullarda kullanılmasının sakıncalı olduğunu söyledik. Ancak MEB uyarılarımızı dikkate almadı, uzaktan eğitim öğrencilerin genel başarısı üzerinde olumsuz etki yarattı” ifadesini kullandı. Uzaktan eğitimin öğrenci başarısında düşüşe neden olduğunu belirten Bozdoğan, uzaktan eğitim sürecinin, eğitimdeki fırsat eşitsizliğini daha da derinleştirdiğini kaydetti. Bozdoğan, “MEB bu koşullarda sınav yaptı ve ortaya bu tablo çıktı. Şimdi, ortaokullarda uygulanan eğitim programları da ciddi şekilde tartışmaya açılmalı” dedi.

Türkiye, F-35’in resmi sitesinden de çıkarıldı

Gündem

Liselinin Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı’yla imtihanı

Erdoğan’ın yeni ve sivil bir Anayasa ile sonuçlanacağını söylediği İnsan Hakları Eylem Planı’nın açıklanmasının üzerinden 24 saat geçmeden bir lise öğrencisi sosyal medya paylaşımları yüzünden gözaltına alındı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Uzun süredir üzerinde çalışıldığını söylediği İnsan Hakları Eylem Planı’nı dün açıkladı.

Çalışmanın nihai hedefinin yeni ve sivil Anayasa olduğunu belirten Erdoğan planın 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyet içerdiğini anlattı.

Plan gözaltılar konusunda da şüpheli lehine değişiklikler içeriyor. Erdoğan bunu “Hiç kimse, başkalarının kişilik haklarına saygı göstermek suretiyle yaptığı eleştirileri veya düşünce açıklamaları nedeniyle özgürlüğünden yoksun bırakılamaz” diyerek vurguladı.

EVİNDE GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan Erdoğan’ın ‘İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden Bursa’da bir liseli sosyal medya paylaşımları nedeniyle evine giden polisler tarafından gözaltına alındı.

Liseli Genç Umut’tan yapılan açıklamada arkadaşlarının evinden gözaltına alındığı, gözaltındaki liselinin avukat talebine polislerin karşı çıktığı duyuruldu. Liseli gencin savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

https://twitter.com/Liseli_GencUmut/status/1367069307293868032/photo/1

Okumaya devam et

Gündem

Metin Feyzioğlu kimdir: Cuntacılıktan AKP yandaşlığına…

AKP iktidarını en sert eleştirenlerin başında gelirken son yıllarda iktidarla birlikte hareket etmeye başlayan TBB Başkanı Feyzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı öve öve bitiremedi.

BOLD – Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın dün açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nın yıldızlara erişmeyi sağlayacak bir plan ve yol haritası olduğunu söyledi.

“PLANIN OLUŞMASINA KATKI SUNDUK”

Avukatların da planın hazırlık sürecinde görüşlerini aktardığını hatırlatan Feyzioğlu, planın olgunlaşmasına katkı sunduklarını bildirdi. Feyzioğlu, eylem planında öngörülen düzenlemelerin vatandaşların hayatına dokunduğunu söyledi. Feyzioğlu, “İnsan Hakları Eylem Planı, sokaktaki insanımıza, hane halkına dokunuyor. Yıldızları tarif eden bir eylem planı değil, o yıldızlara erişmemizi sağlayacak bir eylem planı. Ciddi bir yol haritası” dedi.

ERDOĞAN’LA GİRDİĞİ POLEMİKLERLE GÜNDEMDEYDİ

AKP iktidarının büyük kısmında Erdoğan’la girdiği polemiklerle gündeme gelen Feyzioğlu, son yıllarda ise Erdoğan’ın yanından ayrılmayan bir kişiye dönüştü. 2014 yılı Mayıs ayında Danıştay töreninde yaptığı konuşmada dönemin Başbakanı Erdoğan’ı eleştirince “edepsiz” olmakla suçlanmış ve Erdoğan’ın töreni terk etmesi günlerce konuşulmuştu. Törende Feyzioğlu’nun konuşmasını bölen Erdoğan, “Yanlış konuşuyorsun. Böyle bir edepsizlik olmaz ki’ diye tepki göstermişti. Konuşması devam eden Feyzioğlu, Erdoğan’ın bu sözleri üzerine kürsüden; “Edepsizlik yapan ben değilim sayın Başbakan” diye yanıt vermişti.

AYASOFYA CAMİİ’NİN AÇILIŞINA DA KATILDI

Son yıllarda Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biri haline gelen, ve “saray hukukçusu” olarak nitelendirilen Feyzioğlu, pandeminin zirve yaptığı bir dönemde Ayasofya Camii’nin açılışına katılarak AKP eski Amasya Milletvekili Haluk İpek ile fotoğraf çektirdi. Ayasofya hatırasını, kişisel Twitter hesabından paylaşan İpek, “Rabbime şükürler olsun. Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkürler” dedi. Feyzioğlu’nun Ayasofya’daki mutluluğu ise dikkat çekti.

CUNTACI DEDESİ YETİŞTİRDİ

Aslen Kayserili olan Metin Feyzioğlu, CHP eski Milletvekili Turhan Feyzioğlu’nun torunu. 1969 yılında annesi Saide Feyzioğlu, doğum esnasında hayatını kaybedince dedesi Turhan Feyzioğlu ve anneannesi tarafından evlat edinildi. Dedesi Turhan Feyzioğlu her dönemin cuntacıları ile yakın ilişkileri olan bir hukuk profesörü. Darbe dönemlerinde Millî Eğitim Bakanlığı, Başbakan yardımcılığı ve 5 saat Başbakanlık yapan dede Feyzioğlu, darbecilerle işbirliğini “milli ruh ve şuur” sahibi olmasına bağlıyordu.

“DERİNLERİN ADAMI MISINIZ” SORUSUNA ÖLÜRÜM DE SÖYLEMEM

Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, canlı yayında “Derin devletin adamı mısınız” sorusuna “Ben devletin menfaatlerini hukuk çerçevesinde korumakla görevli bir örgütün başkanıyım. Amerikan Barolar Birliği de Alman Barolar Birliği de bunu yapar. Siz Alman Barolar Birliğinin Alman devletinin milli politikasına, milli duruşuna karşı tek bir cümlesini duyamazsınız. Benden de duyamazsınız. Ölürüm de bunu söylemem” dedi.

Damat Berat Albayrak’ın ekonomi karnesi ‘çokomelli’

Okumaya devam et

Gündem

Vücudumda 898 yara vardı: Sıradan bir şeymiş gibi işkence yaptılar!

OHAL döneminde kaçırıldıktan sonra Ankara’da 6 ay işkence edilen Ayten Öztürk, dün mahkemede kendisine yapılan işkenceleri tekrar anlattı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nda “İşkenceye sıfır tolerans” tanındığını söylerken aynı saatlerde Ankara’da 6 ay işkence gören Ayten Öztürk, mahkemede bir kez daha yaşadıklarını anlattı.

Ağırlaştırılmış müebbet hapisle üç yıldır tutuklu yargılanan Öztürk dün hakim karşısına çıktı. İstanbul 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma, Öztürk’ün tahliyesine ilişkin beyanlarda bulunmasıyla başladı. Öztürk, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinden mahkeme salonuna getirildi.

“BENİ ORADA ÖLDÜRMEK İSTEDİLER”

Öztürk yaptığı savunmada, “Bana çok sıradan bir işmiş gibi işkence yapıldı ama dinleyenlerin sıradan bir olaymış gibi dinlemesini istemiyorum. Ben doktorla görüşmeden önce TEM şubeden biri geliyor ve doktorla görüşüyordu. Bu yüzden doktorlar kafasını kaldırıp bakmıyordu bile. İşkenceye ilişkin hiçbir soruşturma açılmadı bugüne kadar. Ben adres veremiyorsam işkencenin olmadığını mı gösteriyor? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Serbest bırakıldığım dosyada, şimdi ağır müebbetle yargılanıyorum” ifadelerini kullandı. Öztürk, Ankara’da bir senaryo oluşturulduğunu ve mahkeme heyetinin oluşturulan bu senaryoya göre hareket ettiğini belirtti.

Öztürk, “Beni orada öldürmek istemişlerdi öldüremediler şimdi hapishanede öldürmeye çalışıyorlar. 898 yara vardı benim vücudumda ruhumdakileri saymıyorum” diyerek tahliyesini talep etti. Avukat Seda Şaraldı, müvekkili Öztürk’ün tahliyesini talep etti. Savunmasında, iddianamede ve mütalaada tutukluluğunu gerektirecek bir olayın olmadığını vurgulan Öztürk, tutukluluğu ile yaşadığı işkencenin örtbas edilmeye çalışıldığını söyledi.

Müvekkilinin tedavi olması gerektiğini söyleyen Ayten Öztürk’ün avukatı Seda Şaraldı, Öztürk’ün tutuklu kaldığı zaman zarfı içerisine telafisi mümkün olmayacak sağlık sorunları yaşayabileceğini söyleyerek, müvekkili Öztürk’ün tahliyesini talep etti. Ayten Öztürk hakkında oy çokluğu ile tutukluluğunun devamına karar veren Mahkeme Heyeti, bir sonraki duruşma 19 Mart tarihine ertelendi.

OHAL DÖNEMİNDE KAÇIRILMIŞTI

OHAL döneminde kaçırıldığı bilinen tek kadın Ayten Öztürk 8 Mart 2018’de yaşadığı Lübnan’da Türkiye yetkililerine teslim edilmiş, Ankara’da 6 boyunca işkence görmüştü. Birlikte yargılandığı diğer sanığın beyanına dayanarak tutukluluğu devam eden Öztürk’e DHKP-C üyeliği iddiası yöneltiliyor. Öztürk, mahkeme karşısına ancak bir yıl sonra çıkarıldı ve maruz kaldığı işkence nedeniyle ömür boyu kullanacağı ilaçlara bağlı yaşıyor.

Ankara’daki işkence merkezinde 6 ay işkence gören Ayten Öztürk her şeyi anlattı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0