Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP-Netflix gerilimi giderek büyüyor

Netflix ve AKP iktidarı arasında lisans meselesiyle başlayan anlaşmazlık Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin çekimlere bir gün kala iptal edilmesiyle iyice karmaşık hale geldi.

BOLD– Cüneyt Özdemir’in dün twitter hesabından duyurduğu “Netflix Türkiye’den çekilmeyi düşünüyor.” iddiası büyük yankı bulurken AKP hükümetine yönelik de sosyal medyada büyük tepki doğdu. Filmloverss’tan Utku Ögetürk Netflix-AKP arasındaki gerginliği geniş bir analizle kaleme aldı.

Netflix’in Kurucusu Reed Hastings’in, Türkiye’nin internet yayınlarına müdahale etmesiyle ilgili geçen yıl, “Öyle bir endişem yok. Biz Suudi Arabistan’da varız, Pakistan’da varız. Yani oralarda sorun çıkmayacak da Türkiye’de mi çıkacak? Böyle bir şey düşünemiyorum…” demişti.

ERDOĞAN’IN DERDİ PARA

Ögetürk’ün yazısına göre lisans zorunluluğu meselesinden sonra “Aşk 101” isimli dizi ikinci bir gerginliğin doğmasına yol açtı. Buna göre dizi daha yayınlanmadan bir karakterin eşcinsel olduğu iddiasıyla Aktroll hesaplar sosyal medyada büyük bir karalama başlattı. Dizi başladığında böyle bir karakterin olmadığı görüldü ama işin aslı daha sonra ortaya çıktı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Cüneyt Özdemir’in YouTube üzerinden yayınlandığı programda Netflix’in Türkiye’de çekeceği bir dizinin senaryosunu okuduklarını ve eşcinsel bir karaktere müdahale ederek buna onay vermediklerini söyledi. Buna göre Netflix söz konusu karakterde AKP isteği üzerine değişikliğe gitmişti. Netflix iddiaları yalanladı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sebebiyle Netflix’in içerikleri sebebiyle toplumun ahlâkını bozan bir yapıya sahip olduğuna yönelik suçlamalarla özdeşleştirildi. Fakat Erdoğan’ın konuşmasında asıl hedefin para olduğu Netflix ve Türkiye’de pazara girecek diğer platformlardan daha fazla vergi almayı hedeflediği net bir şekilde görülüyordu. Muhafazakârların tepkisini yükseltmek şirketleri köşeye sıkıştırmak içindi.

Çağan Irmak’ın yöneteceği, Özge Özpirinçci, Birkan Sokullu, Burak Yamantürk gibi isimlerin rol alacağı Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin çekimlerinin bir gün kala iptal edilmesi ve ardından gelen iddialar gerilimin tırmandığını gösteriyor. İddiaya göre dizideki eşcinsel bir karakter yüzünden çekimler iptal edildi. Dizinin senaristi Ece Yörenç Altyazı dergisine yaptığı açıklamada iddiaları doğruladı.

Senarist karakteri çıkarmayı kabul ettiği halde Netflix tüm ödemeleri yaparak diziyi iptal etmiş. bu iddiaları doğrulayarak bir gay karakter nedeniyle dizinin çekimlerine izin verilmediğini belirtiyor ve yine aynı haberde de geçtiği üzere Yörenç ve ekibi diziden bu karakter(ler)i çıkarmayı kabul ettiklerini Netflix’e bildiriyor. Netflix’in RTÜK’e rest çekerek sansürü kabul etmeyeceğini bildirdiği söyleniyor.

AKP, kitlesinin tepkisini Netflix’e yöneltmiş durumda. Ülkenin muhalefet liderleri ise bu konuda twitter’dan sözde esprili mesajlar yazmak dışında hiçbir şey yapmıyor. Netflix’in Türkiye’deki geleceği ise belirsizliğini koruyor.

Utku Ögetürk’ün geniş analizinin tamamını filmloverss.com’dan okuyabilirsiniz.

Gündem

Alaattin Çakıcı’dan Sedat Peker’e ‘Cici Süleyman’ çıkışı: En İçişleri Bakanı Soylu’dur

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, bugün kaleme aldığı bir mektupta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yüklenen Sedat Peker’e ‘sus’ mesajı verdi.

BOLD – Sedat Peker’in Karadağ’a gidişinin Alaattin Çakıcı’nın tahliyesiyle ilişkilendirilmesi üzerine geçen sene bir video paylaşan Peker, Çakıcı ile anlaşmaları olduğunu belirterek iddiaları yalanladı.

Aynı videoda, Çakıcı’nın dostluğu da düşmanlığı da iyi bildiğini belirten Peker, hakkında yayılan ‘korktu’ iddialarının Çakıcı tarafından ortaya atıldığına ihtimal vermediğini söyledi.

Alaattin Çakıcı, sosyal medya hesabından bugün Peker’i hedef alan bir mektup paylaştı.

Mektubunda sabıkası yüzünden kendisinden muhtar dahi olamayacağını belirten Çakıcı, “Ama devletin bir bireyi olarak herkes kadar ülkemizde ve dünyada ki olayları yorumlama hakkına sahibim. Hep demişim imanımın kıblesi kabedir, mensup olduğum milletimizin yönü devletin bekası ve devamlılığıdır.

DEVLET BAĞIRSAKLARINI TEMİZLEYECEKTİR

Son günlerde Türkiye’nin geçmişine yönelik bazı oluşumlar deşifre edilmektedir. Bunların hepsi devlet arşivinde mevcuttur. Bugün gündeme getirmek Fetö’ye, HDP’ye, CHP’ye Davutoğlu ve Babacan ‘a ve bazı iyi partililerin eline geçmişten kaynaklanan bazı oluşumlarla ilgili silah vermektedir. Devletimiz zamanı geldiği zaman her türlü yasadışı pisliğe bulaşmış olan olanları layık olduğu yere kapatıp, devlet kurumları içerisinde bu tip insanlarla iş birliği yapanlardan dolayı bağırsaklarını temizleyecektir” dedi.

PEKER’E GÖNDERME

Peker’in hedefe koyduğu Soylu’ya övgüler düzen Çakıcı konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Aziz Türk milleti bundan emin olsun. Cumhuriyet tarihi terörle mücadele etmiş en İçişleri Bakanı sayın Soylu ile ilgili bir şeyler söylenmektedir. Sayın Soylu’yu Türkiye tanıyor. Terörle ile ilgili bedenini 5 bin derecedeki ateşin içine atmıştır. İnsan bir şeylerin ortaya dökülmesini istiyorsa lütfen sapla sapanı bir birinden ayırmasını bilmeli.

Yurt içi ve yurtdışında Türküm, Türkmen’im devlet benim için her şeydir diyenlere şunu hatırlatmak isterim, birileri yanlışın içindeyse Türkiye ‘nin bekası söz konusu olduğu bu dönemde görevini ifa edenlere söz söylememesi gerekir. Kişilerin bir birileri ile özel ilişkileri bile olsa mahremde kalmalı kamuoyuna saygılarımla arz ederken muhalefete devlet düşmanlarına şunu hatırlatmak isterim, temcit pilavı gibi sürekli sayın Bahçeli’yi , sayın devlet başkasını mafyayı özel afla çıkardı diye ibare kullanmayın.

AF OLMASA DA ÇIKACAKTIM

Af çıkmasa bile 8 ay sonra tahliye olacaktım. Ama size yolu gösteriyorum. Aftan evvel devam eden mahkemelerim var. Hızlandırın. Onursuz dışarıda özgür kalacaksam, adam gibi hapishaneye dönmeyi tercih ederim. Aziz Türk milletine, sayın devlet başkanımıza , benden dolayı sürekli suçlanan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı değerli ağabeyim Devlet Bahçeli’ye saygılarımla arz ederim.”

Sedat Peker, dün yayınladığı son videosunda, kendisi için ‘pislik mafya’ diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya  yönelik ‘Cici Süleyman, Tertemiz Süleyman, Temiz Sülü’ gibi ifadeler kullanmıştı.

Erdoğan’a ‘helallik’ teklifi

Okumaya devam et

Gündem

AKP İl Başkanı bayramlaşacak diye acil servis esas duruşta

AKP Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir’in bayram ziyareti için gittiği devlet hastanenin acil servisinde sağlıkçıların hazır kıta bekletildiği ortaya çıktı.

BOLD – AKP Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir, bayramın ikinci günü sağlıkçılarla bayramlaşmak için Tokat Devlet Hastanesi Acil Servisine gitti.

Sağlıkçılarla bayramlaşan İl Başkanı Aldemir, bayramlaşma fotoğraflarını sosyal medya hesabında, “İl Gençlik Kolları Başkanımız Mesut Aktürk ve yönetim kurulu üyelerimizle beraber salgın sürecinde büyük emek ve gayretle çalışan sağlık ordumuzun nezdinde acil serviste görev yapan arkadaşlarımızla bayramlaştık. Rabbim kolaylıklar versin bayramınız mübarek olsun” notuyla paylaştı.

Aldemir’in paylaştığı fotoğrafta sağlık çalışanlarının hastane dışında tek sıra hazır kıta beklemesi dikkat çekti. Hastane dışında kendisini tek sıra hazır katı bekleyen acil servis çalışanlarıyla bayramlaşan Aldemir daha sonra servisin içine girdi.

Öte yandan, Aldemir’in bayramlaşma için gittiği emniyet ve jandarma görevlilerinin de hazır kıta bekletildiği öğrenildi.

Ama kısa süre sosyal medyada yayılan fotoğraflara vatandaşlar tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker’in oltasına gelen bakan kim?

Suç örgütü lideri Sedat Peker, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve Pelikan grubuyla çarpışırken aniden hedefini değiştirdi ve son videosunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya döndü. Soylu, tabiri caizse Peker’in oltasına gelen ilk kişi oldu. Gazeteci Cevheri Güven, ilk kez duyacağınız bilgiler ışığında Peker’in dördüncü videosunu analiz etti. BOLD

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0