Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP-Netflix gerilimi giderek büyüyor

Netflix ve AKP iktidarı arasında lisans meselesiyle başlayan anlaşmazlık Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin çekimlere bir gün kala iptal edilmesiyle iyice karmaşık hale geldi.

BOLD– Cüneyt Özdemir’in dün twitter hesabından duyurduğu “Netflix Türkiye’den çekilmeyi düşünüyor.” iddiası büyük yankı bulurken AKP hükümetine yönelik de sosyal medyada büyük tepki doğdu. Filmloverss’tan Utku Ögetürk Netflix-AKP arasındaki gerginliği geniş bir analizle kaleme aldı.

Netflix’in Kurucusu Reed Hastings’in, Türkiye’nin internet yayınlarına müdahale etmesiyle ilgili geçen yıl, “Öyle bir endişem yok. Biz Suudi Arabistan’da varız, Pakistan’da varız. Yani oralarda sorun çıkmayacak da Türkiye’de mi çıkacak? Böyle bir şey düşünemiyorum…” demişti.

ERDOĞAN’IN DERDİ PARA

Ögetürk’ün yazısına göre lisans zorunluluğu meselesinden sonra “Aşk 101” isimli dizi ikinci bir gerginliğin doğmasına yol açtı. Buna göre dizi daha yayınlanmadan bir karakterin eşcinsel olduğu iddiasıyla Aktroll hesaplar sosyal medyada büyük bir karalama başlattı. Dizi başladığında böyle bir karakterin olmadığı görüldü ama işin aslı daha sonra ortaya çıktı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Cüneyt Özdemir’in YouTube üzerinden yayınlandığı programda Netflix’in Türkiye’de çekeceği bir dizinin senaryosunu okuduklarını ve eşcinsel bir karaktere müdahale ederek buna onay vermediklerini söyledi. Buna göre Netflix söz konusu karakterde AKP isteği üzerine değişikliğe gitmişti. Netflix iddiaları yalanladı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sebebiyle Netflix’in içerikleri sebebiyle toplumun ahlâkını bozan bir yapıya sahip olduğuna yönelik suçlamalarla özdeşleştirildi. Fakat Erdoğan’ın konuşmasında asıl hedefin para olduğu Netflix ve Türkiye’de pazara girecek diğer platformlardan daha fazla vergi almayı hedeflediği net bir şekilde görülüyordu. Muhafazakârların tepkisini yükseltmek şirketleri köşeye sıkıştırmak içindi.

Çağan Irmak’ın yöneteceği, Özge Özpirinçci, Birkan Sokullu, Burak Yamantürk gibi isimlerin rol alacağı Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin çekimlerinin bir gün kala iptal edilmesi ve ardından gelen iddialar gerilimin tırmandığını gösteriyor. İddiaya göre dizideki eşcinsel bir karakter yüzünden çekimler iptal edildi. Dizinin senaristi Ece Yörenç Altyazı dergisine yaptığı açıklamada iddiaları doğruladı.

Senarist karakteri çıkarmayı kabul ettiği halde Netflix tüm ödemeleri yaparak diziyi iptal etmiş. bu iddiaları doğrulayarak bir gay karakter nedeniyle dizinin çekimlerine izin verilmediğini belirtiyor ve yine aynı haberde de geçtiği üzere Yörenç ve ekibi diziden bu karakter(ler)i çıkarmayı kabul ettiklerini Netflix’e bildiriyor. Netflix’in RTÜK’e rest çekerek sansürü kabul etmeyeceğini bildirdiği söyleniyor.

AKP, kitlesinin tepkisini Netflix’e yöneltmiş durumda. Ülkenin muhalefet liderleri ise bu konuda twitter’dan sözde esprili mesajlar yazmak dışında hiçbir şey yapmıyor. Netflix’in Türkiye’deki geleceği ise belirsizliğini koruyor.

Utku Ögetürk’ün geniş analizinin tamamını filmloverss.com’dan okuyabilirsiniz.

Gündem

Korkulan oldu vaka sayısı artışa geçti!

Türkiye’de korona salgının yeniden artmasından endişe ediliyordu. Korkulan oldu ve vaka sayısı bini geçerek 1178 olarak açıklandı.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin 5 Ağustos Türkiye Günlük Korona Tablosunu Twitter’dan paylaştı. Bakan Koca’nın açıkladığı tabloya göre, son 24 saatte bin 178 pozitif vaka tespit edildi. Salgın nedeniyle son 24 saatte 19 kişi yaşamını kaybetti.  

Tabloya göre bin 15 kişi sağlığına kavuşurken ağır hasta sayısının 582 olduğu Türkiye’de, ilk günden bu yana 5 bin 784 kişi virüse yenik düşerek yaşamını yitirdi. 

Vakalardaki hızlı artışa dikkat çeken Fahrettin Koca, “Yeni hasta sayımız, dün önceki güne göre 88, bugünse düne göre 95 arttı. Son 24 saatteki test sayımız yaklaşık 54.000. Toplam test sayısı 5 Milyonu geçti. Bayram ve tatildeki riskin yeni sonuçlara yol açmasını önlemeliyiz. Tedbirde birliğe ihtiyacımız var açıklaması yaptı. 

Bilim Kurulu Üyesinden endişe veren açıklama: Rakamlar 1500’e uzanabilir!

Okumaya devam et

Gündem

Bilim Kurulu Üyesinden endişe veren açıklama: Rakamlar 1500’e uzanabilir!

Türkiye’de korona salgını nedeniyle vaka sayısının artacağından endişe duyduğunu vurgulayan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vakaların 1500’e çıkabileceğini ifade etti.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlük açıkladığı korona vaka sayısındaki artışı değerlendiren Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “13 gündür bir artış eğilimi vardı. Son 7 gündür 950’nin üzerine çıktı, 1000 oldu. Gelecek hafta maalesef yine binlerin üzerinde seyreder. 4 gün tatil, önümüzdeki 10-15 gün için belirleyici olacak. Bu rakamlar 1500’e uzanır diye endişem var. ‘Daha üzerine çıkmaz’ diye de açık açık dua ediyorum” dedi. 

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan

 CNN Türk canlı yayına katılan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurban Bayramı’nda bayramlaşma, kurban kesimi ve tatilde kurallara uyumun istenen düzeyde olmadığını belirtti. 

İlhan, “13 gündür bir artış eğilimi vardı. Son 7 gündür 950’nin üzerine çıktı, 1000 oldu. Gelecek hafta maalesef yine binlerin üzerinde seyreder. 4 gün tatil, önümüzdeki 10-15 gün için belirleyici olacak” dedi.  

“Bu rakamlar 1500’e uzanır diye endişem var.” diyen İlhan,  “Daha üzerine çıkmaz diye de açık açık dua ediyorum. Gelecek hafta değil ama bir sonraki hafta bilim kurulları bu konuyu çok konuşmak zorunda kalacaklar. Hem Toplum Bilimleri Kurulu hem de Koronavirüs Bilim Kurulu. Zaten şu anda konuşuyoruz, aramızda tartışıyoruz. Vatandaşlarımız bu kadar uyarıya rağmen neden kurallara uymaktan imtina ediyor, anlamaya çalışıyoruz. Anlamlandıramıyorum bir hekim olarak açıkçası. Çünkü çok açık ve net” ifadesini kullandı.  

Her 4 kişiden 3’ü Cumhurbaşkanlığına güvenmiyor

 

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye İtalya olur mu?

Normalleşme sürecinin yanlış yönetildiğini vurgulayan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, “Acaba kendi vücut suyu akciğerine dolan hastanın boğulmayla mücadele eden görüntüsünü mü versek? Onun her gün doktorların psikolojilerini bozan hırlama sesini mi topluma dinletsek?” dedi.

BOLD – Koronavirüs salgını Türkiye’de kaygı verici boyutta yaygınlaşırken uzmanlar, riskin boyutuna dair korkuları artırabilecek açıklamalar yapıyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, İtalya gibi ‘çığlık atma noktası’na gelinebileceğini belirtti. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Prof. Dr. Okyay’ın pandemiye dair değerlendirmelerini köşesine taşıdı. Sarıkaya’nın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

TEMASLILARA TEST YAPILAMAZ OLDU FİLYASYON KALMADI BİLİM KURULU SORGULANIYOR

“Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Okyay sohbetimizde önemli bir noktaya dikkat çekti, ‘Basamaklandırmadan, her şey tamam oldubitti diye açılım yapıldı. İnsanların algısını yanlış yöne sevk etti’ diye söze girdi. Topluma evinde kapalı kaldığı günleri anımsatan yeni bir söylem geliştirilmesi gerektiğini de belirtti.

Prof. Dr. Okyay, Habertürk’ün yıllar önce kadına şiddeti gündeme getiren manşetinde olduğu gibi, toplumun şok eden bir çıkışa ihtiyaç duyduğunu belirtip ekledi: ‘Acaba kendi vücut suyu akciğerine dolan bir hastanın boğulmayla mücadele eden görüntüsünü mü versek? Onun her gün doktorların psikolojilerini bozan hırlama sesini mi topluma dinletsek? Bunların biran önce sağlanması gerekir.’

Hızlı açılımın getirdiği problemlerin yaşandığını da belirtip ekledi: ‘İngiltere 50 kişi üzerindeki düğüne izin vermiyor, bizde 400 kişiden az düğün yapılmıyor; herkes sarmaş dolaş. İnsanlar kontrolü kaybediyor. Bilim Kurulu sorgulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı verilerine kuşkuyla bakılıyor. Temaslı kişilere test yapılmaz oldu; oysa risk grubundakileri 7’nci günde teste tabi tutulacaktı. Filyasyon konusu da kalmadı.’

Bu tespitleri yaptıktan sonra uyarısı geldi: ‘İtalya gibi çığlık atma noktasına gelebiliriz. Hepimiz çok kaygılıyız halk sağlıkçılar olarak. Hiçbir sistem bunu karşılayamaz.'”

Koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 700 bini aştı

Okumaya devam et

Popular