Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Cezaevinde doğum yaptım, oğlum ölümden döndü”

Hamileyken tutuklanan, tutukluyken doğum yapan, lohusalığını hapiste geçiren, aylarca hapiste bebeğiyle yaşayan Özlem Meci, cezaevinde anne olmayı ve yaşadıklarını anlattı.

BOLD – Ardahan’da özel bir dershanede öğretmenlik yaptığı için 3 Kasım 2016’da tutuklanan Özlem Meci, İzmir Şakran Cezaevine gönderildiğinde 6 aylık hamileydi. Geride bıraktığı 5 yaşında bir kızı daha vardı. Hamileliğinin son 3 ayını cezaevinde geçiren tarih öğretmeni Özlem Meci, 15 Ocak 2017’de oğlunu İzmir Menemen Devlet Hastanesinde dünyaya getirdi.

Tutsak bebek Murat’ın durumu iyi değildi. Yoğun bakıma aldılar. Annesini ise doğumdan sonra tekrar hapse gönderdiler. Bebeğinden ayrı kalmak zorunda kalan Meci, 6 gün boyunca oğlunu göremedi, sütünü lavaboya döktü. Altı günün sonunda oğluna kavuştu, ama bu sefer birlikte hapse tekrar gönderildiler ve Murat 9 aylık olana kadar oradan çıkamadılar.

Türkiye’deki insan hakları ihlallerini raporlaştıran, merkezi ABD’de bulunan Advocates of Silenced Turkey’in (AST) hazırladığı Kemal Gülen ve Zeynep Kaya’nın sunduğu Tutsaklara Vefa programına Atina’dan canlı yayın konuğu olarak katılan Meci o günleri şöyle anlattı:

“Doğumum orada oldu. Bu süre zarfında eşimi hiç göremedim. Zaten Murat 9 aylıkken çıktık cezaevinden ve babasını da o zaman gördü. Doğumdan sonra 6 gün Murat’tan ayrı kalmak zoruna kaldım. Oğlum ölümden dönmüş ama benim haberim yok. 6 gün sonra oğlumu almaya gittiğimde hemşire “Murat ilk geldiğinde çok kötüydü. Sadece onunla ilgilendim. Sabaha kadar uyumadım.” dedi. Yenidoğan bakım ünitesine gittiğinde en cılız bebek Murat’mış. Ağlardı, sesi çıkmaz dedi hemşire. Hastanede emzirdim, daha sonra yanına gittiğimde hemşire Murat birden güçlendiğini, iyileşmeye başladığını söyledi.”

“ÜMİDİMİ HİÇ KAYBETMEDİM”

Toplamda 12,5 ay hapis yatan Özlem Meci, lohusa bir kadın olarak hapiste yaşamaya mecbur kalmasına rağmen ümidini hiç yitirmediğini, oğlunun varlığıyla hayata tutunduğunu belirtiyor: “Ümidimi hiç kaybetmedim ben. en büyük moral kaynağım Murat oldu. O doğduktan sonra hiçbir şey gözüm görmedim. Güçlü durmak zorunda olduğumu hissettim.”

19 Temmuz 2020’da Youtube’dan canlı yayınlanan programa Özlem Meci dışında, gazeteci-yazar Şemsinur Özdemir ve 2 yıl Silivri Cezaevinde hapis yatan gazeteci eşi Mehmet Özdemir, Ali Ünal’ın oğlu Mehmet Ünal, Ela Gandhi ve daha birçok gazeteci-yazar, insan hakları savunucuları ve mağdurlar katıldı.

Gündem

Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu şantiyesinde patlama: İlk açıklama muhtardan

Büyükeceli Muhtarı Serdar Sarı, Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in duyurduğu ve bazı araçların hurdaya döndüğü patlamaya santral yolu için kullanılan dinamitin neden olduğunu söyledi.

BOLD – Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesinde, inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde patlatılan dinamit yüzünden çevrede park halindeki onlarca araç zarar gördü. Bazı otomobilleri hurdaya çeviren patlama sonrası görüntüleri, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen sosyal medya hesabından paylaştı.

NÜKLEER PATLAMANIN AYAK SESLERİ

Antmen paylaşımında şunları söyledi: “Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında yaşanan bir patlama sonrası oluşan görüntüler. Yarın yaşanabilecek korkunç bir nükleer patlamanın ayak sesleri hepimizi uyarıyor. Cennet Mersin, cehenneme dönebilir. Yarın çok geç kalmış olabiliriz. Nükleer Santral inşaatını derhal durdurun!”

Antmen’in paylaştığı Şantiyedeki işçilerin çekti tahmin edilen görüntülerde, kayıt yapanların “Savaş alanı gibi” yorumları duyuluyor.

Bir apartman inşaatındaki dikkat ve duyarlılığın Akkuyu şantiyesinden olmadığını söyleyen Antmen: “Daha önce de söylemiştik hiçbir kurala yeteri kadar uymadıklarını düşünüyorum. Hiçbir şekilde denetlenmediklerini düşünüyorum. Çevreyi ve doğayı katlediyorlar. Bu patlamalar da gösteriyor ki özeniz ve dikkatsizler. Bu görüntüler dehşet verici. Daha santral bitmeden bu kadar çevreye zarar veriliyorsa bitince neler olacağını düşünmek bile istemiyorum. Orada bir doğa katliamı var. İnşaatı da çok özensiz yapıyorlar bir an önce inşaata son verilmesi gerekiyor” dedi.

Bu arada, Türkiye’nin ilk nükleer santralindeki patlama ile ilgili ilk açıklama Büyükeceli mahalle muhtarı Serdar Sarı’dan geldi. Sarı Akkuyu’da yol açmak için patlatılan dinamitin park halindeki araçlara zarar verdiğini söyledi.

Erdoğan’dan ‘Terörist Erdoğan’ paylaşımı yapan Avrupalı lidere tepki: Faşizm bizi kitabımızda yok

 

Okumaya devam et

Gündem

Bir uyarı da İzmir için geldi: Koronavirüs vakaları 3,5 kat arttı

İzmir’deki vaka artışına dikkat çeken Vali Yavuz Selim Köşger: “İki günde 15 hemşehrimizi Koronadan kaybettik. Bir kez daha İzmirlileri dikkatli olmaya çağırıyorum” dedi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçen perşembe akşamı İstanbul’daki artan vaka sayılarına dikkat çekerek, bir dizi uyarılarda bulundu. Benzer bir uyarı da İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’den İzmirlilere geldi. Köşger, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kentte son 20 günde vaka sayılarının 3 buçuk kat arttığını söyledi.

İKİ GÜNDE 15 CAN KAYBI

İzmir’deki ölüm oranlarının da arttığına dikkat çeken Köşger şunları söyledi: “İzmir Dikkat! Değerli İzmirliler tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi İzmir’imizde de Kovid-19 tehlikesi artarak devam ediyor. Örneğin İzmir’de 20 gün öncesine göre vaka sayısı 3,5 kat artmış durumda, son 10 günde ikiye katlandı. Durumun ciddiyeti artarak devam ediyor. Koronanın mutasyona uğradığı ve ölümcüllüğünün azaldığı iddiası da doğru değil. Son iki günde 15 hemşehrimizi Koronadan kaybettik. Bir kez daha İzmirlileri dikkatli olmaya çağırıyorum.”

İstabul’da yerel yöneticilerle, geçen perşembe bir araya gelen Bakan Koca, İstanbul’daki vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ına, Ankara’nın 5 katına ulaştığını söyledi.

Bakan Koca: Yeni hasta sayısı da ağır hasta sayısı da artıyor

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca: Yeni hasta sayısı da ağır hasta sayısı da artıyor

Sağlık Bakanlığının paylaştığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 72 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 799’a yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı koronavirüse ilişkin güncel verileri ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, son 24 saatte 72 kişi koronavirüsünden hayatını kaybetti. Son rakamlarla toplam can kaybı 9 bin 799’a yükseldi. Bugün yapılan 112 bin 215 test sonucuna göre ise 2 bin 17 yeni hasta tespit edildi. Türkiye’deki toplam hasta sayısı ada 361 bin 801 oldu. Bugün iyileşen bin 297 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 314 bin 390’a yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 5,6, toplam ağır hasta sayısının ise bin 744 olduğu açıklandı. Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 48.1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65.2 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 32.1 olarak duyuruldu.

Sosyal medya hesabından güncel verileri değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bugün tespit edilen 2.017 yeni hasta var. Ağır hasta sayımız ve aktif hasta sayımız artmaya devam ediyor. Bu gidişatı değiştirmek bizim elimizde. Mücadeleyi bize kazandıracak olan birbirimizin hakkına saygı duymak ve tedbirlere birlikte uymaktır” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da korkutan Kovid-19 hazırlığı

Okumaya devam et

Popular