Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya Müslümanları Merkez Konseyi: Polis yeterince korumuyor

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Ayman Mazyek, artan ırkçı saldırılardan duydukları endişeyi dile getirerek polis tarafından yeterince korundukları hissine sahip olmadıklarını söyledi.

BOLD – Almanya Müslümanlar Konseyi Başkanı Ayman Mazyek, genel anlamda Müslümanlar ve Yahudilerin yaşadığı ırkçılığa ve özelde Müslümanlara yönelik koruma önlemlerinin yetersizliğine dikkat çekti.

Almanya’daki Müslümanların da diğer tüm vatandaşlar gibi camilere ya da sinagoglara yönelik saldırılardan ya da terörden endişe duyduğunu belirten Mazyek, Halle ve Hanau saldırılarının ardından camilere ve Müslüman kuruluşlara yönelik korumanın artırılması talebini defalarca dile getirdiklerini belirterek “Bazı eyaletlerde bazı adımlar atıldı. Örneğin Halle’deki cami, Almanya’da yedi gün boyunca sürekli koruma altında bulunan tek cami. Ancak hâlâ neredeyse her hafta camilere yönelik yeni saldırılar gerçekleşiyor, domuz kafaları bırakılıyor, gamalı haçlar çiziliyor, camlar kapılar kırılıyor” diye konuştu.

Camilerin 24 saat boyunca korunmasının gerçekçi olmayacağını belirten Mazyek, burada zekice analizlere ve konseptlere ihtiyaç olduğunu belirterek “Bazen tatil günlerinde ya da Cuma namazının kılındığı Cuma günleri özel bir koruma yeterli olacaktır” dedi.

Halle davasından sert ve yol gösterici bir karar çıkmasını beklediklerini belirten Mazyek, “Karar ırkçılığın bir düşünce olmadığını, öldürebildiğini açıkça ortaya koymalıdır. Sert bir karar, Almanya’da yaşayan azınlıklara ve çok sayıdaki çeşitli barışçı gruplara yönelik bir sinyal olacaktır” dedi.

Almanya’da Halle saldırganı hakim karşısına çıkıyor

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Atina’yı ziyaret edecek

Türkiye-Yunanistan gerilimi devam ederken Kathimerini gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun gelecek hafta Atina’yı ziyaret edeceğini yazdı.

BOLD – Doğu Akdeniz temelli Türkiye-Yunanistan krizi sürerken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Yunan Kathimerini gazetesi, Pompeo’nun gelecek hafta Atina’yı ziyaret edeceğini yazdı. “Pompeo, gelecek hafta pazar günü Souda deniz üssünü ziyaret edecek” ifadesini kullanıp ABD Dışişleri Bakanı’nın Yunan yetkililerle askeri iş birliği görüşmesi de yapacağını ilan etti. Öte yandan geçen hafta Kıbrıs Rum Kesimi’nde temaslarda bulunan Pompeo’nun Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le görüşmesi de gündemde.

Pompeo (sol başta), geçen hafta Kıbrıs Rum Kesimi’nde temaslarda bulunmuştu.

Macron’dan Erdoğan’a Türkçe mesaj

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’da korona ilacı için asgari ücret ödenecek

Rusya’da Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan 3 ilacın eczanelerde satışına izin çıktı. Asgari ücretin 12 bin 130 ruble olduğu Rusya’da ilaçlardan Areplivir’in eczanede satış fiyatının 12 bin 320 ruble (bin 200 TL) olacağı öğrenildi.

BOLD – Rusya’da koronavirüs tedavisi için geliştirilen 3 ilaç için eczanede satışı için onay çıktı. Korona virüs ilaçlarının gelecek hafta eczanelerde olması bekleniyor. Etken maddesi Favipiravir olarak açıklanan ilaçlar, daha önce yalnızca hastanelerde ve doktor kontrolünde hastalara verilebiliyor.

ETKEN MADDE FAVİPİRAVİR

İlaçlardan Areplivir’in, eczane satış fiyatının 12 bin 320 ruble (yaklaşık 1200 TL) olarak açıklandı. Koronavirin ise 11 bin 550 ruble (yaklaşık 1100 TL) olacağı ifade edildi. Avifavir, Koronavir ve Areplivir olarak açıklanan ilaçların etken maddesi Favipiravir olarak belirtildi.

FAVİPİRAVİR, PATENT SÜRESİ DOLAN BİR MADDE

Favipiravir’in Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve patent süresi dolan madde olduğu ifade edilirken, bu nedenle farklı ülkeler etken maddeyi esas alan ilaçlar üretilebiliyor. Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eczanelerde satışına izin verilen ilaçlar da Favipiravir’in Rus muadilleri olacağı kaydedildi.

Kanser hastası 6 yaşındaki Selman’da baba hasretiyle vefat etti

Okumaya devam et

Dünya

Putin’den hipersonik silah açıklaması: ABD yüzünden geliştirdik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çıkmasının ardından Rusya’nın hipersonik silah geliştirmek zorunda kaldığını söyledi.

BOLD – Vladimir Putin, NPO Maşinostroyeniya Füze Tasarım Bürosu Fahri Genel Müdürü Gerbert Yefremov ile video konferans yoluyla görüştü. “ABD’nin 2002’de Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilmesi, Rusya’yı hipersonik silah geliştirmeye başlamak zorunda bıraktı. ABD’nin, gelecekte tüm nükleer potansiyelimizi sıfırlayabilecek, etkisiz hale getirebilecek stratejik füze savunma sistemi konuşlandırmasına yanıt olarak bu silahı geliştirmek zorundaydık” dedi.

Putin ayrıca Rusya’nın 2001’den hipersonik silahların geliştirilmesini önlemeye yönelik anlaşmalara varmak için her türlü çabayı gösterdiğini, ancak bir yanıt alamadığını da savundu. Rusya’nın yıllarca yeni silahların üretimindeki gelişmeler konusunda diğer ülkelerle arayı kapatmak zorunda kaldığını, ancak bugün tarihinde ilk kez en modern silahlara sahip olduğunu öne sürdü.

 

Okumaya devam et

Popular