Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AYM’den Cumhurbaşkanlığı kararnamesine ‘kanun koyamazsın’ gerekçeli red

Anayasa Mahkemesi, 4 başkanlığın bütçeleme ve denetim esaslarının genel bütçe kapsamına alımına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni iptal etti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzalı Devlet Arşivleri Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın genel bütçeye alımına dair 19 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Anayasa Mahkemesi’nce (AYM) yürürlükten kaldırıldı.

MUHALEFETİN TALEBİ KABUL EDİLDİ

CHP, 4 başkanlığın mali yönetimi, bütçeleme ve denetim işlemlerine yönelik 10 Ekim 2018 tarihli ‘Yeni Kurulan Bazı İdarelerin Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli cetvellere eklenmesine dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin iptali için AYM’ye başvurmuştu. Müracaatta, ‘Kanunla düzenlenmiş bir konuda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile değişiklik yapıldığı’ belirtilerek Anayasa’ya aykırılık iddia edilmişti. Talebi değerlendiren Yüksek Mahkeme, istemi kabul edip kararnamenin iptaline hükmetti.

YÜRÜTME HARİCİ KARARNAME İLE OLMAZ

Gerekçede, Anayasa’nın 104. maddesine göre yürütme yetkisine ilişkin konular harici Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenleme yapılamayacağı, kanun koyma, değiştirme ve kaldırmanın TBMM’nin görev ve yetkileri arasında olup, yasama yetkisine ilişkin konularda kaldığı vurgulandı. Dava konusu kuralın, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Yetki Kanuna ekli (I) Sayılı Cetvel’e bazı eklemeler yapmak suretiyle kanun metninde değişiklik yapılmasını öngördüğü belirtildi.

Z kuşağı iktidarı tehdit ediyor: Ayasofya oy getirmez herkes ekonomiyi soruyor!

Politika

Ayasofya’nın açılışına katılan AKP’li milletvekili koronavirüse yakalandı

Ayasofya Camiinde açılışana katılan AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, koronavirüse yakalandığını belirtti. Türkoğlu, evinde karantina altında olduğunu söyledi.

BOLD – TBMM’de korona salgınına yakalanan milettvekili sayısına AKP’li Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’da eklendi. Türkoğlu, 24 Temmuz’da Ayasofya’nın ibadete açıldığı cuma namazına katılmıştı.

Resim

Twitter hesabından açıklama yapan Türkoğlu, bir ay içinde 7 kez koronavirüs testi yaptırdığını, son testinin pozitif çıktını kaydetti. Türkoğlu, “Değerli dostlar son bir ay içinde 7 kez Koronavirüs testi yaptırdım. Son olarak 7 Ağustos’ta yaptırdığım testin sonucu 8 Ağustos’ta açıklandı ve ne yazık ki, pozitif çıktı. Virüsün bende ağır semptomları söz konusu değildir. Doktorlarımız tarafından 14 gün süresince Ankara’daki ikametimizde ilaç tedavisi ve karantinada kalmam öngörülmüştür” paylaşımı yaptı.

AKP ve MHP’nin Meclis’teki yeni gündemi: Seçim Kanunu

Okumaya devam et

Politika

Araştırmacı Özkiraz: Muharrem İnce’nin alacağı maksimum oy yüzde 6, minimum yüzde 4’tür

Avrasya Araştırmanın sahibi Kemal Özkiraz, yeni parti kuracağı söylenen Muharrem İnce’nin oy oranıyla ilgili değerlendirmede bulundu. “Muharrem İnce’nin alacağı maksimum oy yüzde 6, minimum oy 4’tür. İnce, hâlâ popüler ama kredisinin bir kısmını kaybetti” dedi.

BOLD Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, Youtube kanalında parti kuracağı söylenen Muharrem İnce’yle ilgili görüşlerini açıkladı. CHP’nin Muharrem İnce gibi bir markayı daha iyi kullanması gerektiğini kaydeden Özkiraz, 37. Olağan Kurultay’dan önce, kurultay sırasında ve kurultaydan sonra onurlandırılması gerektiğini vurguladı. Özkiraz, “”Muharrem İnce CHP’nin düşmanı değil, CHP’nin evladı” dedi.

İnce’nin partisini kurarsa Cumhur İttifakına katılmayacağını belirten Özkiraz, “O zaman bu ittifakın içerisinde olunacaksa yeni bir partiye ne hacet? Kaldı ki Cumhurbaşkanı adaylığı kesin olsa bile Muharrem İnce’nin eski yüzde 31’i koruması çok zor. Bırakın yüzde 31’i diğer partilerin de adayı varken Muharrem İnce’nin yüzde 10’larda oy alması bile çok zor” dedi.

MUHALEFETİN KAYBETMEMESİ LAZIM

Özkiraz, Muharrem İnce ile CHP arasında 24 Haziran seçimlerinde yüzde 8 kadar oy farkı olduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muharrem İnce hâlâ popüler ama kredisinin, karizmasının bir kısmını kaybetti. Bir kısmını da Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş gibi popüler bir aday çıkması durumunda kaybedebilir. O yüzden Muharrem İnce’nin alacağı maksimum oy 6, minimum oy 4’tür.  50+1’in iktidar belirlediği bir sistemde çok iyi bir orandır. Muhalefetin bu 4 puanı kaybetmemesi lazımdır.”

AKP ve MHP’nin Meclis’teki yeni gündemi: Seçim Kanunu

Okumaya devam et

Politika

MHP’lilerden AKP’li Uzunlar’ın İl Encümen Üyesi seçilmesine tepki!

10 Kasım’da Atatürk’e yönelik hakaretleri sonrası gündeme gelen Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Başkan Vekilliği Hasan Uzunlar, İl Encümen Üyesi seçildi.

BOLD- Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım’da, sosyal medya hesabından hakaret içerikli paylaşımlar yapan, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Başkan Vekili Hasan Uzunlar, tepkiler üzerine görevden alınmıştı.

Partisinin disiplin kuruluna sevk edilen Uzunlar, kınama cezasıyla cezalandırılmıştı. Ayrıca, Uzunlar hakkında CHP İl Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi suç duyurusunda bulunmuştu.

KOLTUK SAYISI 5’E ÇIKTI

Hasan Uzunlar, son olarak Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin karar organı olan İl Encümeni üyesi olarak seçildi. AKP’den meclis üyeliğine de devam eden Hasan Uzunlar, beş ayrı görevi aynı anda yürütüyor. Samsun Proje Ulaşım İmar Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş ile SAMULAŞ‘ta yönetim kurulu üyeliği yapan Gıda Organize Sanayi Bölgesi‘nin müfettiş heyetinde de yer alıyor. Uzunlar, Meclis’teki grup üyeliği dışındaki diğer 4 görevinden ‘Huzur Hakkı’ adı altında gelir elde ediyor.

GELİŞMEYE MHP’DEN TEPKİ

Uzunlar’ın İl Encümeni üyeliğine, daha önce sert bir dille eleştirdiği, ittifak ortağı MHP’den tepki geldi. Uzunlar MHP için, “Her zaman söylerim. MHP’den ayrılan Müslüman kesim Muhsin Yazıcıoğlu ile devam etti. Milliyetçi kesim MHP’de kaldı. İP’e de tüm bunlardan arta kalanlar gitti” demişti.

İTTİFAK RUHUNA ZARAR VERİYOR

AKP’li Hasan Uzunlar’ın, İl Encümeni’ne üye seçilmesini eleştiren MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak, Cemal Enginyurt’un partiden ihraç edilmesine atıfta bulunarak, ”En ufak hatası olanları ihraç ediyor ya da susturuyoruz. Cumhur İttifakı’na zarar gelmemesi için üzerimize düşeni yapıyoruz fakat böyle şeyler olunca da inciniyoruz. Biz aynı hassasiyeti karşı taraftan göremiyoruz. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin de talimatı bu yönde. AKP kanadında böyle suçları işleyenlerin, ittifakın ruhuna zarar vermeye çalışanların orada barındırılması anlaşılır gibi değil. Önce kınama cezası veriliyor, ardından başka yerlere atanıyor. Bu durum iki parti arasındaki ilişkiye zarar veriyor” diye konuştu.

MHP’den ihraç edilen Enginyurt: Biz hancıyız, hanı terk etmeyiz

 

Okumaya devam et

Popular