Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tecavüzcü kaynını şikayet ettiği için katledilen Fatma için sosyal medya ayakta

Kaynı tecavüz ettiği için eşi tarafından öldürülen 6 çocuk annesi Fatma Altınmakas için sosyal medyada kampanya başlatıldı.

BOLD – Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Gölağılı köyünde yaşayan Fatma Altınmakas, kocası Kazım Altınmakas tarafından 14 Temmuz günü öldürüldü. 6 çocuk annesi Altınmakas’ın cenazesi, ailesi tarafından yaşadıkları Patnos ilçesine bağlı Özdemir (Hozdemir) köyünde defnedildi. İşlediği cinayetin ardından gözaltına alınan Kazım Altınmakas, “kasten öldürme” suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu.

EŞİYLE ŞİKAYETE GİTTİ

Fatma Altınmakas’ı ölüme götüren süreç, iddialara göre evli olduğu erkeğin kardeşi Sinan Altınmakas’ın tecavüzüne uğramasıyla başladı. Fatma Altınmakas tecavüz olayının ardından eşiyle birlikte 12 Temmuz’da Malazgirt Jandarma Karakolu’na giderek, kaynı hakkında şikayette bulundu.

İki gün gözaltında bulunan Sinan Altınmakas ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şüphelinin serbest kalmasının ardından, Fatma Altınmakas eşi tarafından öldürüldü. Fatma Altınmakas’ın ailesi kızlarının infaz kararının aile içinde alındığını iddia etti.

DAHA ÖNCE ÖZ KARDEŞİNİ ÖLDÜRMÜŞ

Mezopotamya Ajansı’na konuşan 6 çocuk annesi Fatma Altınmakas’ın kardeşi Mir Bedirhan Ayaz, “Cinayet yaşanmadan önce gerçeğe yakın bir iddianın haberini aldık. Bu da kardeşim Fatma Altınmakas’ın eşinin kardeşi olan Sinan Altınmakas’nın tecavüzüne uğramasıdır. Kardeşime eşi Kazım Altınmakas’la birlikte karakola gitmeleri ve suç duyurusunda bulunmaları gerektiğini söyledim. Sinan Altınmakas’nın 2 gün sonra serbest bırakılmasını anlayabilmiş değilim. Sinan Altınmakas’nın serbest kalmasından sonra bu katliam gerçekleşiyor. Acaba bu katliam emrini veren ya da Kasım Altınmakas’ın sadece fikir ve eylemi içinde mi oluşmuş yoksa köydeki akrabaların ve Sinan Altınmakas’nın baskısıyla mı bu cinayet işlenmiş, hepsine bakmak gerekiyor” dedi.

Sinan Altınmakas’nın daha önce kendi öz kardeşini öldürdüğünü söyleyen Ayaz, “Böylesi bir insanın bu olayı yapmaması için bir neden yok” diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA

Bu arada Fatma Altınmakas için sosyal medyada kampanya başlatıldı. ‘Fatma Altınmakasa ses ol’ etiketine yapılan onbinlerce paylaşımla katillerin cezalandırılması istendi. Yapılan paylaşımlarda, tecavüz şüphelisi Sinan Altınmakas’ın serbest bırakılmasının ardından, Fatma’nın eşinin cinayet işlemeye zorlanmış olabileceği yorumları yapıldı.

KADINLARIN SESİ OLMAK ZORUNDAYIZ

Kampanyaya katılan CHP’li Aylin Nazlıaka, ”Kocasının kardeşi tarafından tecavüze uğruyor. Karakola gidip şikayetçi oluyor ama tecavüzcü serbest bırakılıyor. 7 aylık hamile olan Fatma, kocası tarafından 6 çocuğunun gözü önünde namus (!) için öldürülüyor. Katledilen her kadının sesi olmak zorundayız!” ifadelerini kullandı.

Gündem

KHK’lı öğretmen hayatını kaybetti

Yalova KHK Platformu gönüllülerinden Celal Bahadır, elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti. Bir yıl cezaevinde kalan Bahadır’ın cenazesi yarın kaldırılacak.

BOLD – Yalova’da öğretmenlik yaparken KHK ile ihraç edilen matematik öğretmen Celal Bahadır, kaynak yaparken elektrik akımına kapılıp hayatını kaybetti. İşini kaybettikten sonra bir yıl hapis yatan Bahadır’ın cenazesi yarın (10 Ağustos 2020) Yalova Çiftlikköy Sultaniye Camii’nden kaldırılacak. 45 yaşındaki Celal Bahadır evli ve 3 çocuk babasıydı. Kaynak makinesiyle boru kaynatırken elektrik akımına kapılan Bahadır, ihraç edilince mandıra kurmuş süt, yumurta üretiyordu.

KHK PLATFORMU GÖNÜLLÜSÜYDÜ

Celal Bahadır ölüm haberini HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesabından böyle duyurdu:

“Yalova KHK Platformu gönüllülerinden, ihraç matematik öğretmeni Celal Bahadır. Evinin önünde kaçak elektrik akıma kapılması sonucu vefat etti. Cenazesi yarın öğle namazına müteakiben Yalova Çiftlikköy Sultaniye Camii’nden kaldırılacaktır.”

Üç yıl önce ihraç edilen Bahadır’ın dosyası Yargıtay’da bekletiliyordu.

Okumaya devam et

Gündem

Bitkisel hayata giren tutuklu öğretmenin oğlu 7 gün dayanabildi

Ameliyat sonrası bitkisel hayata giren ve 7 gün yaşama tutunmaya çabalayan tutuklu öğretmen Rasih Erdoğan’ın oğlu Mehmet Erdoğan 4 Ağustos’ta hayatını kaybetti.

BOLD – Kolundaki kist nedeniyle ameliyat edilen ve narkozun etkisinden çıkamayan 7 yaşındaki Mehmet Erdoğan, 7 günlük yaşam mücadelesi sonucunda hayatını kaybetti. Ameliyattan sonra bitkisel hayata giren ve 29 Temmuz’dan beri Ankara’da bir hastanede yaşamak için direnen küçük Mehmet, 4 Ağustos 2020’de hayatını kaybetti. Aile yakınlarının verdiği bilgiye göre 4 Ağustos salı akşamı duran Mehmet, 5 Ağustos’ta Kahramanmaraş’ta defnedildi.

2,5 yıldır tutuklu olan Mehmet’in babası Rasih Erdoğan cenazeye kelepçeli getirildi. Oğlunun tabutunun başında gözyaşlarına boğulan babanın hali yürekleri dağladı.

KHK ile kapatılan okullarda öğretmenlik yaptığı için tutuklanıp Kahramanmaraş Aksu Cezaevine gönderilen Rasih Erdoğan 2,5 yıldır cezaevinde. 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Erdoğan’ın dosyası Yargıtay tarafından onaylandı.

Tutuklu öğretmenin oğlu Ankara’da yaşam mücadelesi veriyor

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca’nın umudu takipçileri: Siz de bir tedbir mesajı verin

Koranavirüs yeni vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesi sonrası, tedbirler konusunda birçok yol deneyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu sefer de takipçilerinden yardım istedi.

BOLD- Normalleşme adımları sonrası Türkiye’deki, koronavirüs salgınına ilişkin yeni vaka sayısının yeniden yükselişe geçmesi uzmanları ve yetkilileri endişelendiriyor. Özellikler Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyeleri, vatandaşları maske ve sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda, basın ve sosyal medya yoluyla sık sık uyarıyor.

BİR TEDBİR PAYLAŞIN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uyarılar konusunda sosyal medyayı etkin kullanan isimlerin başında geliyor. Koca en son sosyal medyadan bir akım başlatarak, halkı tedbirler konusunda bilinçlendirmeye çalıştı. Milyonlarca takipçi bulunan Koca, sosyal medya kullanıcılarından yardım isteyerek, “Bugün profilinizden siz de bir tedbir mesajı verin. Salgına karşı maske, mesafe, temizlik kurallarını hatırlatan bir mesaj hazırlayıp, takipçilerinizle paylaşın” dedi.

Sağlık Bakanlığı, hastanede koronavirüs tedavisi kriterlerini değiştirdi

Okumaya devam et

Popular