Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Sosyal medya teklifine muhalefet şerhi: Yeşil küre aklı gençleri susturmak istiyor

AKP’nin sosyal medyayı susturacak yasa teklifine muhalefet partilerinin şerhinde, teklifin amacının sosyal medyayı kontrol altına almak olduğu ifade edildi. HDP, sosyal medya teklifini AKP’nin yeşil küre girişimine benzetti. CHP ise, “Gençler mutsuz, umutsuz ve tepkili. Buna da AKP’nin kaynaklık ettiğinin farkında” dedi.

BOLD – AKP ve MHP’nin ortak imzasıyla Meclise sunulan sosyal medya düzenlemesi bugün Meclis Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacak.

Sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getiren, bunu yapmayan şirketlere 30 milyon liraya kadar para cezası ve yüzde 90 bant daraltma yaptırımı öngören 9 maddelik teklife CHP, HDP ve İyi Parti muhalefet şerhi düştü.

Adalet Komisyonunda görüşülen teklifle ilgili CHP’nin muhalefet şerhinde, teklifin arka planında genç seçmenlerin AKP’den uzaklaşmasının olduğu belirtildi. CHP şerhinde, “Gençler mutsuz, umutsuz ve tepkili. Buna da AKP’nin kaynaklık ettiğinin farkında. Erdoğan bu durumun önüne geçebilmek için ülkenin gençlerinin düşüncelerine saygı duymak, genç istihdamı artıracak yatırımlara yönelmek yerine sosyal medyayı zapturapt altına alıp sorunu çözeceğini zannetmekte” değerlendirmesi yaptı. HDP’nin muhalefet şerhinde ise, “İnternete adeta matbaada basılmış korsan yayın muamelesinin dışa vurumudur. Kendisini afişe eden ‘yeşil küre’ fikri ne kadar dijital iletişimden ve sosyal medya dinamiklerinden anlayan bir aklın ürünüyse bu kanun teklifini de o şekilde yorumlamakta beis yoktur” denildi.

TOPLUMSAL MALİYETİ ÇOK YÜKSEK

CHP’nin şerhinde Türkiye’deki mevcut siyasi ve bürokratik yönetim anlayışının, internet ve özellikle sosyal medyayı özgürlüklerin kullanımı, bireysel ve toplumsal gelişimi destekleyici bir teknoloji yerine tehlikeli ve sakıncalı olarak değerlendirdiği kaydedildi. Sadece 2019 yılı içinde erişimi engellenen web sitesi sayısının 61 bin 49 olduğu, 2019 sonu itibarı ile 130 bin URL adresine, 7 bin Twitter hesabına, 40 bin tweete, 10 bin YouTube videosuna ve 6 bin 200 Facebook içeriğine de erişim engeli getirildiği, aynı dönem 50 bin kadar içeriğin erişim engelleme kararları sonrasında içerik sağlayıcılar tarafından yayından kaldırıldığı hatırlatıldı. Wikipedia’nın 2.5 yıl kapalı kaldığı ifade edilen şerhte, “Tüm bu gerçekler; internet ve özellikle sosyal medyaya yönelik her türlü kısıtlama, yüzyıllardır akan bir suyun yatağını tersine döndürmek anlamına gelecektir ki bu da toplumsal maliyeti çok yüksek beyhude bir çabadır” denildi.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİ TÜRKİYE’DEN ÇEKİLECEKTİR

Facebook, Twitter gibi dünya genelinde milyarlarca kişinin kullandığı sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de temsilcilik açtırarak, hukuki muhataplık kurulması teklifinin asıl amacının sosyal medyayı kontrol etmek olduğu savunulan şerhte, internetteki bant genişliğinin daraltılması ile sonuçlanan yaptırımlar için de, “İstanbul trafiğinde, dört şeritli otobanda giderken şeridin tek şeride düşürülmesi durumunda vatandaşların zamanla o yolu kullanmaktan vazgeçmesi gibi düzenlemeyle çok sayıda yabancı firma ile bazı yerli firmalar Türkiye’den çekilecektir” değerlendirmesi yapıldı. Almanya ile Türkiye kıyaslamasının doğru olmadığı belirtilen muhalefet şerhinde, Almanya’da ifade özgürlüğü gerekçesiyle kapatılmış bir tane internet haber sitesi olmadığı, Türkiye’de ise sendika.org’un 63 defa, Oda TV’nin de defalarca kapatıldığı kaydedildi.

17 ARALIK UNUTTURULMAK İSTENİYOR

Arama motorlarından içerik çıkartılmasını sağlayacak “unutulma hakkı” için de CHP’nin şerhinde, “Uygulamada siyasetin dizayn edilmesi hedeflenmektedir. Yolsuzluk operasyonları, ayakkabı kutularına konulan milyon dolarların görüntü kayıtları ile özellikle ABD ve Rusya ile kurulan tavizkar dış politikanın yol açtığı ağır bedeller internet arşivinden silinmek istenmektedir. Böylelikle yeni kuşakların, geçmişte yaşanan onca kirli ilişkiden haberdar olmaları engellenecektir” denildi.

İŞİNE GELDİĞİNDE FACETİME, İŞİNE GELMEDİĞİNDE YASAKLAMAK OLMAZ

CHP şerhinde,”Bu süreci yönlendirmek ve yönetmek; işine geldiğinde Facetime’den darbeye karşı halkı sokağa çağırıp, işine gelmediğinde Twitter’den Dislike aldığınızda yasaklara sarılmakla olmaz” ifadesi kullanıldı.

UNUTULMA HAKKIYLA İKTİDARIN EYLEMLERİ SİLİNECEK

HDP’nin muhalefet şerhinde, Türkiye’nin Twitter’a gönderdiği içerik çıkarma taleplerinde dünya birincisi, Facebook’ta dünya dördüncüsü olduğu belirtildi. İçişleri Bakanlığınca sosyal medya paylaşımları nedeniyle yapılan yasal işlemlere dikkat çekilen şerhte, “Bu düzenlemeyle aslında amaçlanan iktidarın geçmişteki söylem ve eylemlerinin silinmesidir. Halihazırda geçmişteki söylemleriyle örtüşmeyen iktidar şimdi her mecrada karaladığı ilişkilerinin de unutulmasını ve gündemleştirilmemesini öngörmektedir. Unutulma hakkını savunan iktidarın 17-25 Aralık benzeri yolsuzluk dosyalarının, hakeza FETÖ ile birlikteliklerine ait geçmişin silinmesini amaçladığı hususu zaten izah dışıdır” denildi. HDP şerhinde, siyasetçilerin bu haktan muaf tutulmasını içeren önergenin reddedilmesinin de gerçek amacı ortaya koyduğu ifade edildi.

ELEŞTİRİLERİ SUSTURMAK İSTİYOR

İyi Parti şerhinde de teklifle ilgili, “İktidar, medyanın sosyal medya ayağını kontrol altına almak, muhalefeti ve eleştirileri susturmak istiyor. Bu kuşkuyu, toplumda büyük bir kesimi yaşıyor. Yine yasaklama yoluna gidilmesi son derece vahim. Otoriter rejimlerin bilgiye çabuk ulaşılmasından ve bu mecrada eleştirilerin rahat yapılır olmasından rahatsızlığı da bilinen bir gerçek” denildi.

Uluslararası Af Örgütü sosyal medya değişikliğine karşı çıktı: İfade özgürlüğüne büyük bir tehdit

Politika

Kobani olaylarıyla daha önce de suçlanan Ayhan Bilgen’in tutuklanmasını AYM haksız buldu

HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in, Kobani eylemleri öncesi çağrı yaptığı iddiasıyla 8,5 ay tutuklu kaldığı, Anayasa Mahkemesi’nin haksız tutukluluk gerekçesiyle devleti 20 bin lira tazminata mahkum ettiği ortaya çıktı.

BOLD – Kobani eylemleri öncesi çağrı yaptıkları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen HDP’li 82 kişi arasında yer alan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in aynı suçlama nedeniyle daha önce yargılandığı belirtildi.

Gazete Duvar’ın haberine göre HDP’nin sosyal medya hesabından üyesi olduğu MYK adına yapılan çağrı nedeniyle suçlanan Bilgen, 31 Ocak 2017’de tutuklandı. Hakkında, “silahlı terör örgütüne üye olma, suç işlemeye tahrik etme, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme” suçlarından kamu davası açıldı. Davaya bakan Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 Eylül’de Bilgen’in tahliyesine karar verdi.

AYM HAK İHLALİ KARARI VERDİ

Bilgen, “olayda kuvvetli suç şüphesinin veya suç işlediğine dair somut bir delilin olmadığını” belirterek, tutuklu bulunduğu sürede kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Bilgen, başvuruda suça konu paylaşımların yapıldığı gün gerçekleştirilen MYK toplantısına katıldığına veya bu MYK toplantısında suç işleme çağrısı yapıldığına yönelik bir karar alındığına ilişkin herhangi bir tespit veya araştırmanın soruşturma makamlarınca yapılmadığını belirtti. Bilgen başvurusunda, hakkındaki tutuklama tedbirinin, “suçların önlenmesi amacıyla değil, HDP mensubu bir milletvekili olarak siyasi faaliyetlerini engelleme ve muhalefetin susturulması amacıyla uygulandığını” ifade etti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 21 Aralık 2017’de Bilgen’in başvurusunu kabul ederek, ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine’ karar verdi. Devletin, Bilgen’e 20 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

AKP’den Kobani operasyonuyla ilgili ilk açıklama: Adli mercilerin takdiri!

Okumaya devam et

Politika

7 HDP’li vekil hakkında ‘Kobani’ fezlekesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani eylemleri sırasında MYK üyesi olan 7 HDP milletvekili hakkında fezleke düzenleneceğini duyurdu.  

BOLD – Sabah saatlerinde aralarında Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan’ın da olduğu 82 kişi hakkında ‘Kobani eylemleri’ gerekçesiyle gözaltı kararı çıkarılmıştı. Akşam saatlerinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklamaya göre Kobani eylemleri sırasında MYK üyesi olan 7 HDP milletvekili hakkında fezleke düzenleneceği duyuruldu. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014’te düzenlenen Kobani eylemler ile ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında 82 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarmıştı. 

Bunun üzerine 7 ilde eş zamanlı operasyon başlatılmıştı. Terörle mücadele ekiplerince düzenlenen eş zamanlı operasyonda 19 şüpheli gözaltına alınmıştı.  

Gözaltına alınanlar arasında eski milletvekili ve HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün, Emine Ayna, MYK üyesi Alp Altınörs ile mevcut ve eski HDP yöneticilerinin bulunduğu belirtildi. 

Sürgün gazeteci Abdullah Bozkurt’a İsveç’te saldırı!

Okumaya devam et

Politika

İyi Partideki liste krizi aydınlandı: Nazımın geçtiği delegeye o listeyi verdim

İyi Parti kurultayında ortaya çıkan “İlk 75’te de olsa tercih edilmeyecekler listesi” ile ilgili konuşan Gaziantep İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu, listeyi kendisinin hazırladığını söyledi. “Nazımın geçtiği delegeye o listeyi verdim” dedi.

BOLD – İyi Parti’nin 2. Olağan Kurultayında Genel İdare Kurulunda ‘Tercih edilmeyecek isimler’ listesiyle ilgili itiraf geldi.

iyi-parti-deki-liste-krizinde-itiraf-ben-yaptim-785034-1.

İyi Parti Gaziantep İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu, listeyi kendisinin yaptığını belirterek, “Sayın Koncuk, siz ve Ümit Özdağ’ı benim sildiğimin kanıtı işte o listedir. Birazcık muhakeme yapabilseydiniz, liste, sizin tabirinizle yukarıdan gelseydi, listeyi veren sizin olmadığınızı da bilecek kadar zekiydi. Listeler çıkmadan nazımın geçtiği delegeye o listeyi verdim. Bakacağım yüze tükürmem, tükürdüğüm yüze de bakmam” dedi. Hocaoğlu, Koncuk’un desteklediği adayların sıra numaralarını delegelere mesaj attığını da belirtti.

İYİ Parti’nin 2’nci Olağan Kurultay’da dağıtılan “İlk 75’te de olsa tercih edilmeyecekler” listesinde, milletvekilleri Aytun Çıray, Ümit Özdağ, Hayrettin Nuhoğlu, Ayhan Erel Feridun Bahşi, Aylin Cesur, Aydın Adnan Sezgin, İsmail Koncuk ve Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Temizer gibi isimler yer almıştı. Başta Ümit Özdağ ve İsmail Koncuk olmak üzere listede ismi geçenler listeye tepki göstermişti.

AKP’den Kobani operasyonuyla ilgili ilk açıklama: Adli mercilerin takdiri!

Okumaya devam et

Popular