Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İllerde salgın tavan yaptı, ülke genelinde ise rakamlar değişmedi

Birçok ilde vaka sayısının artmasına, yoğun bakım ünitelerinde yer kalmamasına karşın bakanlığın verilerinde değişiklik olmaması dikkat çekti. Verilerle oynandığını öne süren Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Dr. Samet Mengüç, vakaların artacağı yeni bir sürece girildiğini kaydetti.

BOLD – Birçok ilde vaka sayılarında büyük artışlar yaşanırken Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler stabil durumda. Bayramda yaşanacak hareketlilik pandemi sürecinde endişeleri artırdı. Ayasofya’nın ardından bayramda yaşanacak hareketliliğinin vakalarda büyük artışlara neden olabileceğine dikkat çeken uzmanlar önlem alınması gerektiğini belirtti.

PANDEMİ DAHA UZUN SÜRE DEVAM EDECEK

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre illerdeki vaka artışlarına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın verdiği sayılar haftalardır aynı. Uzmanlar, birçok ildeki vaka artışlarının yanı sıra yoğun bakım ünitelerinde yer kalmadığını ifade etti. Pandeminin bitmediğini ısrarla tekrar ettiklerini belirten Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Samet Mengüç, “Büyük merkezlerde özellikle Güney Doğu bölgesinde artmış vaka sayısı bize gösteriyor ki, bu pandemi daha uzun süre hayatımızda yerini alacak” dedi.

SALGININ ARTACAĞI BİR DÖNEME GİRİYORUZ

Bayram hareketliliğine dikkat çeken Mengüç, “Bayram öncesi başlayan nüfus hareketleri büyük risk oluşturuyor. Bu nedenle önümüzdeki yakın dönemle ilgili çok da iyimser bir ifade kullanamıyorum. Bir de mevsim geçişleriyle birlikte klasik influenza enfeksiyonlarının artacağı bir sürece giriyoruz. Hem pandeminin aynı hızla devam ediyor olması hem de bu riskli sürece giriyor olmamız ve bir de okulların açılması bize karanlık bir sürece girdiğimizi gösteriyor” dedi.

BİRÇOK İLDE CİDDİ VAKA ARTIŞI VAR

Birçok ilde ciddi vaka artışları olduğunun altını çizen Mengüç, “Ankara, İstanbul, Kayseri, Konya, Diyarbakır, Antep, Van gibi şehirlerde ciddi vaka artışları var. Testler üzerindeki manipülasyonları artık bütün kamuoyu biliyor. Sadece beş tane şehirdeki veriler bir araya gelirse zaten bini geçer. Bir günde Ankara’da 245 vaka olduğu söylendi. Bugün Diyarbakır’da hastanelerin ve yoğun bakımların dolu olduğu haberi geldi” diye konuştu. Mengüç, bin sayısını bir psikolojik eşik değer olarak görüp toplumdaki algı yönlendirmek için oraya yaklaşınca testlerin kesildiğini öne sürdü.

KAYSERİ’DE VAKA SAYISI 20 KAT ARTTI

“Kayseri’de 5’e düşen vaka sayısının 100’lerin üstüne çıktığı” belirten Erciyes Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, gün geçtikçe durumun daha kötüye gittiğini ifade etti. Kayseri için özel bir durum olmadığını ülkede topyekün bir artış söz konusu olduğuna dikkat çeken Yıldız, “AVM’lerin açılması, sınavların yapılması, yeme içme alanlarının, düğün salonlarının açılması, şimdi de kurban bayramı.Ciddi bir şekilde ikinci dalga kapımızda insanlar çok rahat hareket ediyorlar. Sağlık sistemi hiç olmadığı kadar zorlanıyor” dedi.

Kamu bankaları, 2 günde 2 milyar dolar sattı!

Gündem

Vaka sayısını açıklayan Bakan Koca: Bu verilerden hiçbiri garanti sunmuyor

Türkiye’deki korona salgınında vaka sayısının yeniden artması endişelere neden oldu. 14 kişi hayatını kaybederken 1153 kişi virüse yakalandı.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Türkiye’nin güncel korona virüs tablosunu kamuoyu ile paylaştı. Tabloya göre, son 24 saatte 14 kişi korona virüsten hayatını kaybetti, toplam can kaybı ise 5 bin 798’e yükseldi. Bugün toplam 54 bin 494 test yapılırken, bin 153 yeni vaka tanısı konuldu.  

Toplam vaka sayısı 237 bin 265 oldu. Bugün iyileşen bin 40 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı da 220 bin 546’ya yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranı yüzde 8,3, toplam ağır hasta sayısının ise 580 olduğu açıklandı. 

Bakan Koca paylaşımında “Yeni hasta, vefat ve ağır hasta sayılarımız, zatürreli hasta oranımız; bazı farklarla dünkünden daha az. Fakat bu verilerden hiçbiri yarınki ya da bir hafta sonraki sonuçlar konusunda garanti sunmuyor. İYİ HABERLERE SADECE SIKI TEDBİRLER DAYANAK OLABİLİR.” dedi.  

“250 bine yakın virüs taşıyan, bulaştıran var; şikâyetleri de yok!”

Okumaya devam et

Gündem

Melek İpek hastaneye kaldırıldı!

Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in annesi Melek İpek’in akşamüstü hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.  

BOLD – TMSF görevlileri tarafından yaşadığı evden zorla çıkartılan Melek İpek’in yaşan süreçte rahatsızlandığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi. 15 Temmuz öncesi ve sonrası yaklaşık 10 milyar dolarlık mal varlıklarına el konulan İpek ailesinin annesi Melek İpek’in rahatsızlandığını oğlu Akın İpek, sosyal medya hesabından duyurdu.  

Akın İpek yaptığı paylaşımda “Annem daha fazla dayanamadı, hastaneye kaldırıyorlar. Allah CC bu zalimlerin belasını versin.” dedi.  

AKP’li siyasetçilerin “Melek Anne” diye hitap ettiği Melek İpek, TMSF görevlileri tarafından yaşadığı evden yaklaşık bir ay önce zorla çıkarıldı.  

Ekim 2015’te 22 şirketine kayyım atanan Koza İpek Holding’e ait 10 milyar dolarlık mal varlığına el konulmuştu. Melek İpek’in Ankara’da yaşadığı evin sahibi de holding görünüyordu. 

Okumaya devam et

Gündem

“250 bine yakın virüs taşıyan, bulaştıran var; şikâyetleri de yok!”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den Türkiye’de etkisini artıran pandemiye dair ürküten sözler: “Şu an 250 bine yakın virüs taşıyan ve bulaştıran var. Bunların çoğunun hiçbir şikâyeti yok, aşağı yukarı 215 bin kişi var. Hasta olup dolaşan da 17-18 bin kişi.”

BOLD – Uzmanlar, salgınla ilgili ardı ardına endişe veren açıklamalar yapıyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, vaka sayısının artacağından kaygılandığını belirtti. Türkiye’de hâlihazırda 250 bine yakın virüs taşıyan ve bulaştıran kişi bulunduğu bilgisini vererek “Bunların çoğunun hiçbir şikâyeti yok, aşağı yukarı 215 bin kişi. Hasta olup dolaşan da 17-18 bin” ifadelerini kullandı.

BAYRAMIN ETKİLERİ MUHTEMELEN EKLENECEK

CNN Türk yayınına katılan Prof. Dr. Özlü, İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilde başlattığı salgın denetiminde cezai yaptırımların mutlaka uygulanması gerektiği kaydetti. “Maalesef artış trendi görünüyor. Hem bizde hem dünyada. Maalesef hız kesmediği gibi artıyor. Önümüzdeki günlerde bayrama ait bulaş zincirinin etkileri muhtemelen eklenecek. Artışın devam edeceği konusunda endişeliyim” diye konuştu.

SONBAHARDA O NOKTAYA ULAŞILABİLİR

Normalleşme süreci sonrası vaka sayısının ciddi oranda arttığına işaretle hastane kapasitelerinin aşılmasına dair “Sağlık kapasitesinin aşılması olabilir. Şu an böyle bir duruma gelmiş sayılmayız. Bizim gözlemlerimiz o yönde. Hastanelerimizde yoğun bakımda boş yataklarımız var ama böyle devam etmeyebilir. Özellikle güz mevsiminde diğer solunum yolu hastalıkları da başlar ve vaka sayısı artarsa elbette o noktaya ulaşılabilir. Şimdiden öyleymiş gibi kabul edip dikkatli olmakta fayda var” değerlendirmesini yaptı.

Reuters Ankara’daki korona belgesine ulaştı: Yoğun bakımdaki yatakları boşaltın!

Okumaya devam et

Popular