Dünya

Koronavirüs önlemleri kapsamında kısıtlı katılımla yapılacak hac başladı

Hac bu yıl koronavirüs salgını önlemleri gölgesinde yapılıyor. Suudi Arabistan, yurt dışından hacı adayı kabul etmezken Kabe’ye yaklaşmak ve dokunmak yasak.

BOLD – Bu yılki hac ibadeti koronavirüs önlemleri gölgesinde başladı. Suudi Arabistan koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla bu yıl resmi olarak sadece Suudi Arabistan’dan bin hacı adayına izin verileceğini açıklamış, yurt dışından ise hacı adayı kabul edilmeyeceğini duyurmuştu.

Suudi basınında çıkan haberlere göre ise 10 bin kadar kişinin hac ibadetini gerçekleştirmesine izin verilecek. Geçtiğimiz yıl 2,5 milyon Müslüman hac için Suudi Arabistan’a gitmişti.

İlk hacı adayları hafta sonunda Mekke’ye geldi. Kendilerine dezenfektan, maske, seccade ve şeytan taşlama için sterilize edilmiş çakıl taşları verildi. Hacı adaylarının bagajları dezenfekte edilirken, kendilerine birer elektronik bileklik dağıtıldı.

Seyahat öncesinde koronavirüs testi yaptırmaları zorunlu olan hacı adaylarının, hac sonrasında ise karantinaya girme yükümlülüğünü kabul etmiş olmaları gerekiyor.

DSÖ uyardı: Koronavirüs mevsimsel bir salgın değil!

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version