Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Yoğun bakımda yer olmadığı için babamı kaybettik” iddiası

Mardin Tabip Odası Başkanı Etem, vaka sayısındaki artışa ve yoğun bakım ünitelerinin doluluğuna dikkat çekerken, Mardin Kızıltepe’de yaşayan Cemile Akhamurcu ise Kovid-19 hastası babasını yoğun bakımda yer olmadığı için kaybettiğini öne sürdü.

BOLD – 1 Haziran’dan sonra vaka sayılarında hızla yükselişe geçen Mardin’de yoğun bakım üniteleri dolmuş durumda. Gelen hastaların yer olmadığı için hastanelere kabul edilmediği öne sürülüyor.

TEST SAYISI GÜNLÜK 15’E İNDİRİLDİ

BirGün’den Yaren Çolak’a konuşan Etem, Mardin Tabip Odası Başkanı Dr. Derya Etem, kentte vaka sayılarının gözle görülür biçimde arttığını söyledi. Kentlere göre vaka sayısının açıklanmaması nedeniyle kesin sayılara ulaşamadıklarını belirten Etem, “Kızıltepe’de özel bir hastanedeyim. Son bir haftada PCR testi için gelen kit sayısını günlük 15’e indirdiler. Kovid-19 şüphelisi olarak gelenlere bu sayı yetmiyor. Daha sonra bu örnekleri biz devlet hastanesine gönderiyoruz. Sonuçları öğrenmiyoruz” dedi.

ÖLÜMLER KOVİD-19 DİYE KAYDEDİLMİYOR

Dr. Etem, Mardin Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım ünitelerinin dolduğu bilgisinin kendilerine ulaştığını belirterek, “Elbette bunu kanıtlamam mümkün değil ancak bilgilerimiz bu şekilde. Bir de şu var, ölüm vakalarında neden kalp krizi ama altta yatan Kovid-19. Bu şekilde kaydedilmiyor. Zatürre ya da solunum atağı olabiliyor. Önlemler gevşetilmemeli” diye konuştu. Testlerdeki pozitif oranının yüksek olduğuna dikkat çeken Etem, “Ambulanslar yoğun olduğu için insanlar kendi imkânlarıyla gidip riski taşıyorlar. Pandemi hastanesinde günde 58-60 vakaya test uygulanıyor ve pozitif oranı yüksek” ifadelerini kullandı.

YOĞUN BAKIM DOLU OLDUĞU İÇİN YATIRILAMADI

Mardin Kızıltepe’de yaşayan Cemile Akhamurcu ise Kovid-19 hastası babasını yoğun bakımda yer olmadığı için kaybettiğini söyledi. Babasının eklem ağrısı şikâyetiyle özel hastaneye gittiğini belirten Akhamurcu, “Ateşi yükselince Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne yönlendirildi. 6 Temmuz sabahı fenalaştı. Yoğun bakıma gitmesi gerekti. Ancak Mardin ve Nusaybin’de yer bulunamadı. Midyat’a yönlendirdiler. Ambulansla Midyat’a götürülürken yolda kalp krizi geçirdi. Kaybettik” dedi. Akhamurcu ailenin babasına Covid-19 teşhisi konmasına rağmen kendilerine test yapılmadığını aktardı. Aile, olayda ihmali olan hastane ve görevliler hakkında yasal yollara başvurmaya hazırlanıyor.

Kamu bankaları, 2 günde 2 milyar dolar sattı!

Gündem

Vaka sayısını açıklayan Bakan Koca: Bu verilerden hiçbiri garanti sunmuyor

Türkiye’deki korona salgınında vaka sayısının yeniden artması endişelere neden oldu. 14 kişi hayatını kaybederken 1153 kişi virüse yakalandı.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Türkiye’nin güncel korona virüs tablosunu kamuoyu ile paylaştı. Tabloya göre, son 24 saatte 14 kişi korona virüsten hayatını kaybetti, toplam can kaybı ise 5 bin 798’e yükseldi. Bugün toplam 54 bin 494 test yapılırken, bin 153 yeni vaka tanısı konuldu.  

Toplam vaka sayısı 237 bin 265 oldu. Bugün iyileşen bin 40 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı da 220 bin 546’ya yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranı yüzde 8,3, toplam ağır hasta sayısının ise 580 olduğu açıklandı. 

Bakan Koca paylaşımında “Yeni hasta, vefat ve ağır hasta sayılarımız, zatürreli hasta oranımız; bazı farklarla dünkünden daha az. Fakat bu verilerden hiçbiri yarınki ya da bir hafta sonraki sonuçlar konusunda garanti sunmuyor. İYİ HABERLERE SADECE SIKI TEDBİRLER DAYANAK OLABİLİR.” dedi.  

“250 bine yakın virüs taşıyan, bulaştıran var; şikâyetleri de yok!”

Okumaya devam et

Gündem

Melek İpek hastaneye kaldırıldı!

Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in annesi Melek İpek’in akşamüstü hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.  

BOLD – TMSF görevlileri tarafından yaşadığı evden zorla çıkartılan Melek İpek’in yaşan süreçte rahatsızlandığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi. 15 Temmuz öncesi ve sonrası yaklaşık 10 milyar dolarlık mal varlıklarına el konulan İpek ailesinin annesi Melek İpek’in rahatsızlandığını oğlu Akın İpek, sosyal medya hesabından duyurdu.  

Akın İpek yaptığı paylaşımda “Annem daha fazla dayanamadı, hastaneye kaldırıyorlar. Allah CC bu zalimlerin belasını versin.” dedi.  

AKP’li siyasetçilerin “Melek Anne” diye hitap ettiği Melek İpek, TMSF görevlileri tarafından yaşadığı evden yaklaşık bir ay önce zorla çıkarıldı.  

Ekim 2015’te 22 şirketine kayyım atanan Koza İpek Holding’e ait 10 milyar dolarlık mal varlığına el konulmuştu. Melek İpek’in Ankara’da yaşadığı evin sahibi de holding görünüyordu. 

Okumaya devam et

Gündem

“250 bine yakın virüs taşıyan, bulaştıran var; şikâyetleri de yok!”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den Türkiye’de etkisini artıran pandemiye dair ürküten sözler: “Şu an 250 bine yakın virüs taşıyan ve bulaştıran var. Bunların çoğunun hiçbir şikâyeti yok, aşağı yukarı 215 bin kişi var. Hasta olup dolaşan da 17-18 bin kişi.”

BOLD – Uzmanlar, salgınla ilgili ardı ardına endişe veren açıklamalar yapıyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, vaka sayısının artacağından kaygılandığını belirtti. Türkiye’de hâlihazırda 250 bine yakın virüs taşıyan ve bulaştıran kişi bulunduğu bilgisini vererek “Bunların çoğunun hiçbir şikâyeti yok, aşağı yukarı 215 bin kişi. Hasta olup dolaşan da 17-18 bin” ifadelerini kullandı.

BAYRAMIN ETKİLERİ MUHTEMELEN EKLENECEK

CNN Türk yayınına katılan Prof. Dr. Özlü, İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilde başlattığı salgın denetiminde cezai yaptırımların mutlaka uygulanması gerektiği kaydetti. “Maalesef artış trendi görünüyor. Hem bizde hem dünyada. Maalesef hız kesmediği gibi artıyor. Önümüzdeki günlerde bayrama ait bulaş zincirinin etkileri muhtemelen eklenecek. Artışın devam edeceği konusunda endişeliyim” diye konuştu.

SONBAHARDA O NOKTAYA ULAŞILABİLİR

Normalleşme süreci sonrası vaka sayısının ciddi oranda arttığına işaretle hastane kapasitelerinin aşılmasına dair “Sağlık kapasitesinin aşılması olabilir. Şu an böyle bir duruma gelmiş sayılmayız. Bizim gözlemlerimiz o yönde. Hastanelerimizde yoğun bakımda boş yataklarımız var ama böyle devam etmeyebilir. Özellikle güz mevsiminde diğer solunum yolu hastalıkları da başlar ve vaka sayısı artarsa elbette o noktaya ulaşılabilir. Şimdiden öyleymiş gibi kabul edip dikkatli olmakta fayda var” değerlendirmesini yaptı.

Reuters Ankara’daki korona belgesine ulaştı: Yoğun bakımdaki yatakları boşaltın!

Okumaya devam et

Popular