Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Atatürk’e lanetin ardından Diyanet Başkanı Erbaş’tan yeni skandal 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın imza attığı skandalların ardı arkası kesilmiyor. Ayasofya’nın ibadete açılışı sırasında Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’e lanet okuyan Erbaş şimdi de cumhuriyet dönemini fetret dönemine benzetti.

BOLD – Ayasofya’nın ibadete açılışı sırasında Atatürk’e lanet okuyarak toplumun her kesiminden sert tepki alan ve hakkında suç duyurusunda bulunulan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yeni bir skandala imza attı. Erbaş, Ayasofya’nın müze olduğu dönemi “fetret devri” olarak tanımladı.

DİNİ LİDERLERE MEKTUP GÖNDERDİ

Ayasofya’nın ibadete açılması nedeniyle Müslüman dini liderlere mektup gönderen Erbaş, “Hamdolsun bugün Ayasofya’nın fetreti sona ermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetiyle artık Allah’a secde edilecek bir mekâna dönüştürülmüştür. İnşallah Ayasofya’nın dirilişi, Mescid-i Aksa’nın da özgürlüğe kavuşmasının habercisi olacaktır. Onun bu dirilişi, inşallah, mazlum ve mahzun müminler için geleceğe dair bir ümit kaynağı; adalet, merhamet ve ahlak temelinde yükselen medeniyetimizin yeniden yükselişinin de ilk işareti olacaktır” dedi.

CHP’Lİ İNCE’DEN ERBAŞ’A SUÇ DUYURUSU

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Atatürk’e lanet okuması nedeniyle yapılan suç duyurularına bir yenisi daha eklendi. CHP’li Muharrem İnce, “Atatürk’e hakaret” ve “Halkı kin ve düşmanlığa sevk” gerekçeleriyle Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu. İnce, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçede, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’e alenen hakaret eden, din adamına yakışmayacak bir biçimde, yurttaşlarımız arasına nifak ve kin sokmaya cüret eden şüpheli hakkında, şikâyetimiz kapsamında kovuşturma yapılarak, kamu davası açılmasını ve neticeten cezalandırılmasına karar verilmesini talep ederiz” dedi.

ALLAH’IN DEĞİL TAYYİP’İN EMİRLERİNİ YERİNE GETİRİYOR

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da “Atatürk ve arkadaşlarına lanet okuyan, Allah’ın değil Tayyip’in emirlerini yerine getiren bu Diyanet İşleri Başkanı bir dakika o koltukta oturmamalıdır. Bu kadar kendinden ve kişiliğinden taviz vermiş, ahlak kurallarını hiçe sayan bir kişi İslam’ı temsil edemez” dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın konuya ilişkin kullandığı “Ayasofya gibi bir yerde, bir cuma hutbesinde, herhangi bir yerde, biz lanet okunmasını doğru bir yaklaşım olarak asla kabullenmeyiz” ifadelerinin “lanetin itirafı” olduğunu söyledi.

A’dan Z’ye VPN hakkında her şey

 

Gündem

Bitkisel hayata giren tutuklu öğretmenin oğlu 7 gün dayanabildi

Ameliyat sonrası bitkisel hayata giren ve 7 gün yaşama tutunmaya çabalayan tutuklu öğretmen Rasih Erdoğan’ın oğlu Mehmet Erdoğan 4 Ağustos’ta hayatını kaybetti.

BOLD – Kolundaki kist nedeniyle ameliyat edilen ve narkozun etkisinden çıkamayan 7 yaşındaki Mehmet Erdoğan, 7 günlük yaşam mücadelesi sonucunda hayatını kaybetti. Ameliyattan sonra bitkisel hayata giren ve 29 Temmuz’dan beri Ankara’da bir hastanede yaşamak için direnen küçük Mehmet, 4 Ağustos 2020’de hayatını kaybetti. Aile yakınlarının verdiği bilgiye göre 4 Ağustos salı akşamı duran Mehmet, 5 Ağustos’ta Kahramanmaraş’ta defnedildi.

2,5 yıldır tutuklu olan Mehmet’in babası Rasih Erdoğan cenazeye kelepçeli getirildi. Oğlunun tabutunun başında gözyaşlarına boğulan babanın hali yürekleri dağladı.

KHK ile kapatılan okullarda öğretmenlik yaptığı için tutuklanıp Kahramanmaraş Aksu Cezaevine gönderilen Rasih Erdoğan 2,5 yıldır cezaevinde. 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Erdoğan’ın dosyası Yargıtay tarafından onaylandı.

Tutuklu öğretmenin oğlu Ankara’da yaşam mücadelesi veriyor

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca’nın umudu takipçileri: Siz de bir tedbir mesajı verin

Koranavirüs yeni vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesi sonrası, tedbirler konusunda birçok yol deneyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu sefer de takipçilerinden yardım istedi.

BOLD- Normalleşme adımları sonrası Türkiye’deki, koronavirüs salgınına ilişkin yeni vaka sayısının yeniden yükselişe geçmesi uzmanları ve yetkilileri endişelendiriyor. Özellikler Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyeleri, vatandaşları maske ve sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda, basın ve sosyal medya yoluyla sık sık uyarıyor.

BİR TEDBİR PAYLAŞIN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uyarılar konusunda sosyal medyayı etkin kullanan isimlerin başında geliyor. Koca en son sosyal medyadan bir akım başlatarak, halkı tedbirler konusunda bilinçlendirmeye çalıştı. Milyonlarca takipçi bulunan Koca, sosyal medya kullanıcılarından yardım isteyerek, “Bugün profilinizden siz de bir tedbir mesajı verin. Salgına karşı maske, mesafe, temizlik kurallarını hatırlatan bir mesaj hazırlayıp, takipçilerinizle paylaşın” dedi.

Sağlık Bakanlığı, hastanede koronavirüs tedavisi kriterlerini değiştirdi

Okumaya devam et

Gündem

Gözaltındaki akademisyen Nuriye Gülmen açlık grevine başladı

Beş gündür gözaltında tutulan ihraç akademisyen Nuriye Gülmen açlık grevine başladı. Daha önce de grev yapan Gülmen, 34 kiloya kadar düşmüştü.

BOLD – 5 Ağustos’dan beri İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına altından tutulan Nuriye Gülmen ve 5 arkadaşının gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı. Daha önce de açlık grevi yapan Gülmen yapılan bu haksızlığa karşı tekrar greve başladı. Destek olmak için Çağlayan Adliyesi’ne giden Nuriye Gülmen arkadaşları KHK’lı mimar Alev Şahin “Önce 4 gün, sonra 2 gün daha ve bugün 4 gün daha toplam 10 gün gözaltı süresi alarak işkenceyi uzatıyorlar. Nuriye Gülmen bu haksızlığa karşı gözaltında açlık grevinde.” dedi. Gülmen için sosyal medyada #NuriyeDirenişçidirBırakın etiketi açıldı.

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ’NDE GÖREVLİYDİ

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında kadrosu Konya Selçuk Üniversitesi’nde bulunan Gülmen, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde görevlendirilmişti. Burada Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışıyordu. Sözleşmesinin yenilenmemesi dolayısıyla açtığı davayı kazanarak, Selçuk Üniversitesi’nde göreve başladı. Göreve başlamasından bir gün sonra, 15 Temmuz nedeniyle ilan edilen OHAL kapsamında çıkartılan 679 sayılı kanun hükmünde kararname ile çalıştığı üniversiteden örgüt üyesi olduğu iddia edilerek ihraç edildi.

“İŞİMİ GERİ İSTİYORUM” EYLEMİ BAŞLATTI

İşine geri dönmek üzere Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Kasım 2016’da ‘İşimi Geri İstiyorum’ diyerek bir eylem başlattı. Eylem sürecinde onlarca kez gözaltına alınan Gülmen, son olarak birlikte eylem yaptığı öğretmen Semih Özakça ile birlikte açlık grevine başladı. Bu süreçte 59 kilodan 34 kiloya düşen Gülmen, KHK ihracına ilişkin itirazını değerlendiren OHAL Komisyonu’nun ret kararı vermesinin ardından 26 Ocak 2018’de açlık grevine son verdi.

AÇLIK GREVİNİN 75. GÜNÜNDE TUTUKLANDI

Ankara İnsan Hakları Anıtı’nın önünde eyleme başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, açlık grevinin 75. gününde 23 Mayıs 2017’de tutuklandı. 22 Haziran 2017’de Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, haklarındaki tutukluluk kararının kaldırılarak tedbiren tahliye edilmeleri isteğiyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi 28 Haziran’da yapılan başvuruyu oy birliğiyle reddetti.

Mahkeme gerekçeli kararında “Başvurucuların ceza infaz kurumunda tutulmalarının yaşamlarına, maddi veya manevi bütünlüklerine yönelik bir tehlike oluşturduğuna dair derhal tedbir kararı verilmesini gerektirir bir durum bulunmadığı anlaşılmıştır” ifadelerine yer verdi. Nuriye Gülmen, davanın altıncı duruşmasında örgüt üye olduğu iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılıp tahliye edildi.

AİHM BAŞVURUYU REDDETTİ

Gülmen, Semih Özakça ile birlikte 29 Haziran 2017 tarihinde açlık grevi sonucu sağlık sorunları yaşadıkları ve tutukluluk koşullarının sağlık durumlarını daha da kötüleştirdiği iddiasıyla tahliye edilmeleri talebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’ne başvurdu.

2 Ağustos 2017’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Gülmen ve Özakça’nın avukatları aracılığıyla yaptıkları tedbiren tahliye başvurusunu reddetti. AİHM ret kararında, “mahkemeye sunulan sağlık raporları ve diğer bilgiler ışığında, Özakça ve Gülmen’in Sincan Devlet Hastanesinde tutuklu bulunmalarının, başvuranların hayatı açısından gerçek ve yakın bir tehlike oluşturmadığını” belirtti. Mahkeme ayrıca Gülmen ve Özakça’yı açlık grevine son vermeye davet etti.

AİHM başvurusunda muayene ve tıbbi belgeleme sürecine tek hekim olarak katılan ve 32 sayfalık bir rapor sunan Şebnem Korur Fincancı muayene ve belgeleme sürecinde yaşananları anlatarak tepki gösterdi ve bu tıbbi belgelemeye kararda atıf yapılmamasını eleştirdi.

Nuriye Gülmen, Ankara Yüksel Caddesi’nde KHK’lara karşı ilk açık eylemi başlatan isim oldu.

Nuriye Gülmen BOLD’a konuştu: “Bu size öğretmenler günü hediyesi olsun diyerek işkence yaptılar”

Okumaya devam et

Popular