Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs sayıları tüm dünyada artıyor: Vaka sayısı 17 milyonu, can kaybı 667 bini aştı

Dünyada korona vaka sayısı 17 milyonu, can kaybı 667 bini aştı. Alınan tüm önlemlere rağmen dünyanın çeşitli ülkelerinde vaka sayısı artıyor.

BOLD Koronavirüs krizi yedinci ayını geride bırakırken, dünyanın çeşitli ülkelerinde kayıt altına alınan yeni tür koronavirüs vaka sayılarının arttığı gözleniyor. Perşembe günü itibarıyla dünya genelinde kaydedilen toplam koronavirüs vaka sayısı, 17 milyonu aşmış durumda. Salgın patlak verdiğinden bu yana virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 667 bin 218.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Brezilya, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika listenin ilk beş sırasında yer alıyor. Can kaybı verilerine göre ise ABD, Brezilya, Birleşik Krallık, Meksika ve İtalya listenin en üst sıralarında.

Türkiye vaka sayısı bakımından dünya genelinde 17’nci, can kaybı bakımından ise 5 bin 659 ölüm ile 21’inci sırada.

VAKALARIN YÜZDE 40’A YAKINI ABD’DE

Pandemiden en çok etkilenen ülke olan ABD’de ise virüs ivme kazanarak yayılmaya devam ediyor. Ülkede ölü sayısı 150 bini aşmış durumda. Dünyada kaydedilen korona vakalarının yüzde 40’a yakını ABD’de kayıt altına alınmış bulunuyor. Bu oran, yaklaşık 4 milyon 426 bin kişiye tekabül ediyor. Son 24 saatte 68 bin yeni vaka kayıt altına alındı.

Dünya genelinde koronadan en fazla ölümün yaşandığı ülke olan ABD’de, can kaybı sayısı 11 gün içinde 10 bin arttı. Bu rakamlarla ABD’de Haziran ayı başından bu yana can kayıplarında en hızlı artış kaydedildi. ABD’nin en kalabalık üç eyaleti olan Kaliforniya, Florida ve Texas’ta Kovid-19 kaynaklı can kayıplarında rekor günlük artış bildirildi.

Ülke genelinde korona kaynaklı ölümler üç haftadır yükselirken, yeni vakalarsa haftalık olarak değerlendirildiğinde Haziran’dan bu yana ilk kez düştü.

ABD EKONOMİSİ YÜZDE 32.9 KÜÇÜLDÜ

ABD Ticaret Bakanlığı’nın, yılın ikinci çeyreğine ilişkin bugün yayınladığı rapor, koronavirüs pandemisinin etkisiyle ülke ekonomisin 1930 Büyük Buhran’ından bu yana en sert daralmayı yaşadığını gösterdi. Rapora göre yüzde 32,9 oranında daralan ABD ekonomisi, Nisan-Temmuz çeyreğinde tarihinin en sert çeyreklik düşüşünü yaşadı.

BREZİLYA

Brezilya’da kaydedilen günlük vaka sayısıysa ABD’den daha yüksek. Ülkede yalnızca Çarşamba günü, 69 bini aşkın vaka kayıt altına alındı. Bu, şu ana kadar kaydedilen en yüksek günlük sayı olma niteliğini taşıyor. Ülkede kayıt altına alınan vaka sayısı 2 milyon 550 binden fazla, 90 bini aşkın kişiyse virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Sağlık uzmanları, Brezilya’da kayıt altına alınmayan vaka ve ölüm sayılarının ise çok daha yüksek olduğu görüşünde.

HİNDİSTAN

Aynı durum Hindistan için de geçerli. İnsani yardım kuruluşları, Hindistan’da şu ana kadar kayıt altına alınan 1,6 milyon vaka sayısının gerçekçi olmadığı ve sayının hakikatte çok daha yüksek olabileceği görüşünde. Yalnızca Perşembe gününün ilk saatlerinde 50 bini aşkın yeni vaka kayıt altına alındı. Bu da ülkedeki günlük vaka sayısı açısından bir rekor niteliğinde. Ülkede son 24 saatte 775 kişi de hayatını kaybetti.

İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, koronavirüs salgınında ikinci bir dalgaya dair endişesini dile getirdi.

Hancock, “İkinci bir dalga konusunda endişeliyim. İkinci bir dalganın Avrupa’ya yayılmaya başladığını düşünüyorum ki bu dalganın kıyılarımıza ulaşmasını engellemek için her şeyi yapmalıyız.” dedi.

AB, CEZAYİR’İ GÜVENLİ LİSTEDEN ÇIKARDI

Avrupa Birliği (AB), Kovid-19 salgını sonrası normalleşme kapsamında ilan ettiği yolculuk yasağıyla ilgili listesini güncelledi ve Cezayir’i “güvenli listeden” çıkardı.

AB büyükelçilerinin, Kuzey Afrika ülkesi Cezayir’de son dönem Kovid-19 vakalarının artması üzerine bu yönde bir karar aldığı bildirildi.

AB’de, ABD vatandaşlarına yönelik yasağının sürdürülmesi görüşü benimsendi. Çin vatandaşlarının birlik ülkelerine alınması konusunda ise Pekin hükümetinin, AB vatandaşlarına yönelik tavrına göre bir politika belirlenmesi kararlaştırıldı.

ALMAN EKONOMİSİ YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE YÜZDE 10.1 KÜÇÜLDÜ

Almanya ekonomisi, koronavirüs etkileri nedeniyle yılın ikinci çeyreğinde yüzde 10.1 oranında küçüldü.

Uzmanların beklentilerinin de altında gerçekleşen değerler, yarım yüzyıldır kaydedilen en büyük düşüşe işaret ediyor.

Bu düşüşün, neredeyse 10 yıllık bir ekonomik büyümeyi ortadan kaldırdığı değerlendiriliyor.

Dünyanın en önemli ihracatçılarından biri olan Almanya, koronavirüsün uluslararası ticareti vurması nedeniyle salgından en çok etkilenen ülkeler arasında.

CENAZEYE KATILANLAR KOVİD-19’A YAKALANDI

Almanya’da Stuttgard yakınlarında bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Schwäbisch Gmünd Camisi’nde düzenlenen cenaze namazına katılan onlarca kişi Kovid-19’a yakalandı. Söz konusu caminin geçici olarak ibadete kapatıldığı bildirildi.

Alman medyası camide iki hafta önce yapılan cenaze törenine katıldıktan sonra enfekte olan kişi sayısının 71’e yükseldiğini yazdı.

İTALYA’DA OLAĞANÜSTÜ HAL 15 EKİM’E UZATILDI

İtalya’da koronavirüs nedeniyle geçen Ocak ayı sonunda ilan edilen acil durum, 15 Ekim’e kadar uzatıldı.

Avrupa’da koronavirüs salgınının ilk tespit edildiği ülke olan İtalya’da hükümet 31 Ocak’tan itibaren 6 aylığına acil durum ilan etmişti.

Acil durum süresinin dolmasına birkaç gün kala bu süre parlamento ve bakanlar kurulunun onayıyla 2.5 ay daha uzatıldı.

Acil durum ilanı hükümete, salgının yayıldığı bölgelerde karantina tedbirleri uygulama, seyahat yasakları getirme gibi kararları parlamentoya başvurmadan kararnamelerle yürürlüğe sokma yetkisi veriyor.

İtalya’da Şubat sonunda ilk Kovid-19 vaka ve ölümlerinin tespit edilmesinin ardından toplam can kaybı 35 bin 129’a, toplam vaka sayısı da 246 bin 776’ya ulaştı.

BELÇİKA’NIN ANVERS KENTİNDE 80 YIL SONRA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Koronavirüs vakalarının yeniden arttığı Belçika’nın Anvers (Antwerpen) eyaletinde, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez gece sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Avrupa Birliği’nin (AB) merkezi Brüksel’de de salgın hızla yayılırken, Genk şehrinde resmi alarm eşiği aşıldı.

Genk Belediye Başkanı Wim Dries, kentte son günlerde ortaya çıkan çok sayıda enfeksiyonun Türkiye kökenli ailelerle bağlantılı olduğunu belirterek, “Evde karantinaya girmeleri için Türk ailelerle temasa geçtik” dedi.

Bill Gates’ten ilginç koronavirüs açıklaması: Hepsi boşuna

Dünya

Türkiye’de öyle Almanya’da böyle: Çocuklara 2 milyar € eğitim desteği

Türkiye’de okulların kapalı olması nedeniyle milyonlarca çocuk online dersleri takip edemiyor. Almanya’da ise derslerinde geri kalan öğrencilere destek için hazırlanan 2 milyar euroluk paket bakanlar kurulu tarafından kabul edildi.

BOLD – Alman hükümeti korona tedbirlerinin çocuklar ve gençler için olumsuz sonuçlarını azaltabilmek için yaklaşık 2 milyar euro hacminde destek paketini onayladı. Eğitim Bakanı Anja Karliczek ve Aile Bakanı Fransiska Giffey tarafından hazırlanan ‘Telafi için Eylem Programı’ bugünkü kabine toplantısında kabul edildi.

EK DERS VE TELAFİLER İÇİN 1 MİLYAR EURO

Programın 1 milyar eurosu, öğrenimlerinde geri kalan öğrencilerin aradaki farkı kapatabilmeleri için ek ders ve desteğe ayrılacak. Geriye kalan 1 milyar euronun ise korona tedbirlerinin çocuklar ve gençler üzerindeki psikolojik etkilerinin hafifletilmesi için sosyal önlemlere ayrılması öngörülüyor. Bu kapsamda, okul öncesi eğitim, okullarda sosyal hizmet çalışmaları ve boş zaman değerlendirme gibi mevcut programların bütçesinin artırılması planlanıyor.

DÜŞÜK GELİRLİ AİLELERE BİN EURO

Eylem planı çerçevesinde, sosyal yardım programı Hartz IV ile geçimini sağlayan ve çok düşük gelirli ailelerin çocuklarına bir kereye mahsus olmak üzere 100 euro ödeme yapılması da öngörülüyor. Bu paranın ihtiyaca göre, tatil, spor veya boş zaman değerlendirme faaliyetleri için kullanılabileceği düşünülüyor. Söz konusu ödeme ağustos ayında yapılacak.

Almanya’da korona tedbirleri kapsamında okulların kapatılması nedeniyle öğrencilerin yaklaşık yüzde 20 ila yüzde 25’inin derslerinde geri kalmış olabileceğini belirten Eğitim Bakanı Karliczek, bu programla çocukların pandemiden en az zararla kurtulmasını hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’de de faaliyet gösteren kuruluş Almanya’da yasaklandı

Okumaya devam et

Dünya

Ege’de ‘çok ciddi’ gerilim

Yunan gazetesi Kathimerini, Ege’de 26-27 Nisan tarihlerinde Türk Sahil Güvenliği ile Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı Frontex’in gemileri arasında uluslararası düzenlemeleri ihlal eden ‘çok ciddi’ olaylar meydana geldiğini iddia etti.

BOLDYunan gazetesi Kathimerini, Doğu Ege’de Sakız Adası açıklarında, Türk Sahil Güvenlik gemilerinin Yunan karasularını ihlal ettiğini ve Frontex’in ‘Poseidon Operasyonu’ kapsamında Ege’de bulunan İsveç ve Finlandiya’ya ait botlar yakınında tehlikeli manevralar yaptığını ileri sürdü.

Kathimerini’nin yayınladığı haberi EU Observer medya kuruluşu da kaynak göstererek kendi sitesinde yer verdi.

OLAYLAR NASIL GERÇEKLEŞTİ?

İsveç ve Finlandiya yetkilileri, iki olayı “‘çok ciddi” olarak nitelendirdiler ve Frontex başkanı Fabrice Lazeri, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ve Göç Komiseri Ylva Johansson’a olaylar hakkında bilgi verdiler.

Gazeteye göre, iki olaydan ilki 26 Nisan gecesi Sakız Adası açıklarında bir Türk Sahil Güvenlik gemisinin Yunan karasularına girip Finlandiya gemisiyle ‘çarpışma rotasına’ girmesiyle meydana geldi. Gazeteye konuşan kaynaklar, Türk teknesinin seyir ışıklarının kapatıldığını, Frontex gemisinin ise ışıklarının açık ve neredeyse hareketsiz olduğunu söyledi.

İkinci olay, birkaç saat sonra aynı bölgede meydana geldi. 27 Nisan sabahı bir Türk Sahil Güvenlik gemisi, Yunan karasularına tekrar girdi ve bir İsveç Sahil Güvenlik devriye botuna doğru ‘tehdit edici manevralar’ yaptı. İsveç teknesinin kaptanı, olası bir çarpışmayı manevra yaparak engelledi.

AB YETKİLİLERİ OLAY HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

Her iki olaya da tanık olan Yunan Sahil Güvenlik görevlileri, derhal Frontex liderliğini bilgilendirdi.

Gazeteye bilgi veren bir kaynak, Frontex başkanı Fabrice Lazeri’nin son olayların ardından doğu Ege’de devriye gezen Frontex gemilerinin güvenliği konusunda endişelerini dile getirdiğini kaydetti. Lazeri, Poseidon Operasyonu kapsamında bölgede faaliyet gösteren Frontex gemilerinin mürettebatının, Türk gemilerinin öngörülemez hareketleri konusunda durum değerlendirmesi yaptığını ifade etti.

EGE’DE TARTIŞMALI SULAR

Ege Denizi’nde kara suları ve hava sahası konusunda Türkiye ve Yunanistan arasında ciddi anlaşmazlıklar bulunuyor. Her iki ülke de sürekli olarak birbirlerini ülkelerinin kara sularını ve hava sahasını işgal etmekle suçluyorlar. Ayrıca Ankara ve Atina Ege Denizi’nde ve Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölgelerin sınırlarını konusunda da anlaşamıyor.

Yunanistan Ege’de ayrıca kara sularını 6 milden 12 mile çıkarmak istiyor. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1996 yılında aldığı bir kararla bunun savaş sebebi (casus belli) olacağını belirtmesinin ardından Atina bu politikasını hayata geçiremedi. Yunanistan geçtiğimiz yıl İtalya ile imzaladığı anlaşma kapsamında İyon Denizi’nde kara sularını 12 mile çıkarmıştı. Yunan Meclisi’ndeki görüşmelerde hükumet Türkiye ile karasularını 12 mile çıkarma konusundaki hakkını gizli tuttuğunu ifade etmişti.

POSEİDON OPERASYONU

Avrupa Birliği sınır teşkilatı Frontex’in yürüttüğü Poseidon Operasyonu, Ege Denizi’nde Yunanistan’ı sınır gözetleme, denizde hayat kurtarma, kayıt ve kimlik belirleme kapasitelerinin yanı sıra sınır ötesi suçlarla mücadele konularında destekliyor.

Operasyon alanı, Yunanistan’ın Türkiye ile deniz sınırları ve Yunanistan’a ait Ege adalarından oluşuyor. Poseidon Operasyonu kapsamında, Avrupa Birliği’ne mensup ülkelerden 600 görevli sınır gözetimi, gelen göçmenlerin kimlik tespiti ve kayıtlarının yanı sıra bilgi alma ve tarama faaliyetlerinde bulunuyor.

Türkiye’de de faaliyet gösteren kuruluş Almanya’da yasaklandı

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye’de de faaliyet gösteren kuruluş Almanya’da yasaklandı

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, Ansaar International adlı örgütün faaliyetlerini yasakladı. Kendini uluslararası yardım kuruluşu olarak tanıtan Ansaar International’ın terör örgütlerine yardım ettiği öne sürülüyor. Örgüt, Türkiye’de de faaliyet gösteriyor.

BOLD – Kendini insani yardım kuruluşu olarak tanıtan ve Türkiye dahil 50’den fazla ülkede faaliyetleri bulunan ‘Ansaar International’ dünya genelinde terörü finanse ettiği gerekçesi ile Almanya’da yasaklandı.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Ansaar International isimli selefi örgütün ve bu örgüte bağlı tüm yan örgütlerin faaliyetlerini yasakladı.

Seehofer’in sözcüsü Steve Alter, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, söz konusu örgütün, topladığı bağışlarla dünya çapında teröre destek verdiğini öne sürdü. Alter mesajında, Bakan Seehofer’in, “Terörle mücadele etmek isteyen, onun para kaynaklarını kurutmalıdır” ifadesine de yer verdi:

Almanya’ya göre Ansaar ve onun çatısı altında veya onunla ilişkili olan dernekler insani yardım görüntüsü altında Selefi dünya görüşünü yaymak ve terörü finanse etmek için para topluyor.

EL NUSRA VE EŞ-ŞEBAB’A DESTEK

İçişleri Bakanı Seehofer’in yasaklama kararına gerekçe olarak, Ansaar International’ın topladığı yardım paralarını; Suriye’deki El Nusra Cephesi, Filistinli Hamas ve Somali’de radikal İslamcı Eş Şebab gibi, Almanya tarafından terör örgütü kabul edilen yapılanmalara aktarması gösteriliyor. Açıklamada ayrıca, Ansaar International’in topladığı bağışları sadece insani amaçlar için kullandığını belirterek bağış yapanları aldattığı da dile getiriliyor.

Almanya’da ilk olarak 2012 yılında Düsseldorf kentinde kurulan Ansaar International, kendini ‘Allah için’ projeler düzenleyen bir yardım kuruluşu olarak tanımlayan bir yapılanma. Örgüt, faaliyetleri ile ilgili olarak, Gazze’nin yanı sıra Orta Doğu, Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında ihtiyacı olan kişi ve gruplara sağlık, su, temizlik ve eğitim gibi hizmetler sağladığını ifade ediyor.

Bild gazetesinin haberine göre Alman polisi 10 eyalette grubun binalarını, ofislerini ve Ansaar yetkililerinin evlerini eş zamanlı operasyon ile aradı. Alman polisi daha önce de 2019 yılında Ansaar ofislerine Avrupa Birliği’nin terör listesinde olan Hamas’ı finanse ettikleri şüphesi ile baskın düzenlemişti.

ÖRGÜTÜN TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETLERİ

Ansaar International’a bağlı Bursa’daki Kur’an ve Hadis Akademisi Eğitim Derneği (Kaynak: Ansaar International sitesi)

Ansaar International Türkiye‘de de çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Bursa’da bir ‘Kuran ve Hadis Akademisi’ bulunan örgütün, söz konusu merkezdeki öğrencileri, kendi verilerine göre yüzde 70 oranında Suriyeli mülteciler ile Dağıstanlı, Çeçen ve Arnavutlardan oluşuyor.

Ansaar International’in Türkiye’de İHH İnsani Yardım Derneği ile iş birliği yaptığı çalışmalar bulunuyor.

Ansaar International’a bağlı Bursa’daki Kur’an ve Hadis Akademisi Eğitim Derneği (Kaynak: Ansaar International sitesi)

Organizasyonun sitesinde Türkiye’deki mültecilere dikkat çekilerek buradaki mültecilerin kendi belirledikleri yeni bir yaşamı sürdürebilmeleri için bağış isteniyor. Mültecileri teşvik eden çeşitli projeler başlatılmış olduğundan bahsediliyor.

Örgütün Türkiye ofisinde Türkçe olarak ‘Ensar’ isminin kullanıldığı görülüyor.

Almanya’da aşırı sağcıların işlediği suçlar 20 yılın zirvesinde!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0