Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs sayıları tüm dünyada artıyor: Vaka sayısı 17 milyonu, can kaybı 667 bini aştı

Dünyada korona vaka sayısı 17 milyonu, can kaybı 667 bini aştı. Alınan tüm önlemlere rağmen dünyanın çeşitli ülkelerinde vaka sayısı artıyor.

BOLD Koronavirüs krizi yedinci ayını geride bırakırken, dünyanın çeşitli ülkelerinde kayıt altına alınan yeni tür koronavirüs vaka sayılarının arttığı gözleniyor. Perşembe günü itibarıyla dünya genelinde kaydedilen toplam koronavirüs vaka sayısı, 17 milyonu aşmış durumda. Salgın patlak verdiğinden bu yana virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 667 bin 218.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Brezilya, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika listenin ilk beş sırasında yer alıyor. Can kaybı verilerine göre ise ABD, Brezilya, Birleşik Krallık, Meksika ve İtalya listenin en üst sıralarında.

Türkiye vaka sayısı bakımından dünya genelinde 17’nci, can kaybı bakımından ise 5 bin 659 ölüm ile 21’inci sırada.

VAKALARIN YÜZDE 40’A YAKINI ABD’DE

Pandemiden en çok etkilenen ülke olan ABD’de ise virüs ivme kazanarak yayılmaya devam ediyor. Ülkede ölü sayısı 150 bini aşmış durumda. Dünyada kaydedilen korona vakalarının yüzde 40’a yakını ABD’de kayıt altına alınmış bulunuyor. Bu oran, yaklaşık 4 milyon 426 bin kişiye tekabül ediyor. Son 24 saatte 68 bin yeni vaka kayıt altına alındı.

Dünya genelinde koronadan en fazla ölümün yaşandığı ülke olan ABD’de, can kaybı sayısı 11 gün içinde 10 bin arttı. Bu rakamlarla ABD’de Haziran ayı başından bu yana can kayıplarında en hızlı artış kaydedildi. ABD’nin en kalabalık üç eyaleti olan Kaliforniya, Florida ve Texas’ta Kovid-19 kaynaklı can kayıplarında rekor günlük artış bildirildi.

Ülke genelinde korona kaynaklı ölümler üç haftadır yükselirken, yeni vakalarsa haftalık olarak değerlendirildiğinde Haziran’dan bu yana ilk kez düştü.

ABD EKONOMİSİ YÜZDE 32.9 KÜÇÜLDÜ

ABD Ticaret Bakanlığı’nın, yılın ikinci çeyreğine ilişkin bugün yayınladığı rapor, koronavirüs pandemisinin etkisiyle ülke ekonomisin 1930 Büyük Buhran’ından bu yana en sert daralmayı yaşadığını gösterdi. Rapora göre yüzde 32,9 oranında daralan ABD ekonomisi, Nisan-Temmuz çeyreğinde tarihinin en sert çeyreklik düşüşünü yaşadı.

BREZİLYA

Brezilya’da kaydedilen günlük vaka sayısıysa ABD’den daha yüksek. Ülkede yalnızca Çarşamba günü, 69 bini aşkın vaka kayıt altına alındı. Bu, şu ana kadar kaydedilen en yüksek günlük sayı olma niteliğini taşıyor. Ülkede kayıt altına alınan vaka sayısı 2 milyon 550 binden fazla, 90 bini aşkın kişiyse virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Sağlık uzmanları, Brezilya’da kayıt altına alınmayan vaka ve ölüm sayılarının ise çok daha yüksek olduğu görüşünde.

HİNDİSTAN

Aynı durum Hindistan için de geçerli. İnsani yardım kuruluşları, Hindistan’da şu ana kadar kayıt altına alınan 1,6 milyon vaka sayısının gerçekçi olmadığı ve sayının hakikatte çok daha yüksek olabileceği görüşünde. Yalnızca Perşembe gününün ilk saatlerinde 50 bini aşkın yeni vaka kayıt altına alındı. Bu da ülkedeki günlük vaka sayısı açısından bir rekor niteliğinde. Ülkede son 24 saatte 775 kişi de hayatını kaybetti.

İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, koronavirüs salgınında ikinci bir dalgaya dair endişesini dile getirdi.

Hancock, “İkinci bir dalga konusunda endişeliyim. İkinci bir dalganın Avrupa’ya yayılmaya başladığını düşünüyorum ki bu dalganın kıyılarımıza ulaşmasını engellemek için her şeyi yapmalıyız.” dedi.

AB, CEZAYİR’İ GÜVENLİ LİSTEDEN ÇIKARDI

Avrupa Birliği (AB), Kovid-19 salgını sonrası normalleşme kapsamında ilan ettiği yolculuk yasağıyla ilgili listesini güncelledi ve Cezayir’i “güvenli listeden” çıkardı.

AB büyükelçilerinin, Kuzey Afrika ülkesi Cezayir’de son dönem Kovid-19 vakalarının artması üzerine bu yönde bir karar aldığı bildirildi.

AB’de, ABD vatandaşlarına yönelik yasağının sürdürülmesi görüşü benimsendi. Çin vatandaşlarının birlik ülkelerine alınması konusunda ise Pekin hükümetinin, AB vatandaşlarına yönelik tavrına göre bir politika belirlenmesi kararlaştırıldı.

ALMAN EKONOMİSİ YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE YÜZDE 10.1 KÜÇÜLDÜ

Almanya ekonomisi, koronavirüs etkileri nedeniyle yılın ikinci çeyreğinde yüzde 10.1 oranında küçüldü.

Uzmanların beklentilerinin de altında gerçekleşen değerler, yarım yüzyıldır kaydedilen en büyük düşüşe işaret ediyor.

Bu düşüşün, neredeyse 10 yıllık bir ekonomik büyümeyi ortadan kaldırdığı değerlendiriliyor.

Dünyanın en önemli ihracatçılarından biri olan Almanya, koronavirüsün uluslararası ticareti vurması nedeniyle salgından en çok etkilenen ülkeler arasında.

CENAZEYE KATILANLAR KOVİD-19’A YAKALANDI

Almanya’da Stuttgard yakınlarında bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Schwäbisch Gmünd Camisi’nde düzenlenen cenaze namazına katılan onlarca kişi Kovid-19’a yakalandı. Söz konusu caminin geçici olarak ibadete kapatıldığı bildirildi.

Alman medyası camide iki hafta önce yapılan cenaze törenine katıldıktan sonra enfekte olan kişi sayısının 71’e yükseldiğini yazdı.

İTALYA’DA OLAĞANÜSTÜ HAL 15 EKİM’E UZATILDI

İtalya’da koronavirüs nedeniyle geçen Ocak ayı sonunda ilan edilen acil durum, 15 Ekim’e kadar uzatıldı.

Avrupa’da koronavirüs salgınının ilk tespit edildiği ülke olan İtalya’da hükümet 31 Ocak’tan itibaren 6 aylığına acil durum ilan etmişti.

Acil durum süresinin dolmasına birkaç gün kala bu süre parlamento ve bakanlar kurulunun onayıyla 2.5 ay daha uzatıldı.

Acil durum ilanı hükümete, salgının yayıldığı bölgelerde karantina tedbirleri uygulama, seyahat yasakları getirme gibi kararları parlamentoya başvurmadan kararnamelerle yürürlüğe sokma yetkisi veriyor.

İtalya’da Şubat sonunda ilk Kovid-19 vaka ve ölümlerinin tespit edilmesinin ardından toplam can kaybı 35 bin 129’a, toplam vaka sayısı da 246 bin 776’ya ulaştı.

BELÇİKA’NIN ANVERS KENTİNDE 80 YIL SONRA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Koronavirüs vakalarının yeniden arttığı Belçika’nın Anvers (Antwerpen) eyaletinde, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez gece sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Avrupa Birliği’nin (AB) merkezi Brüksel’de de salgın hızla yayılırken, Genk şehrinde resmi alarm eşiği aşıldı.

Genk Belediye Başkanı Wim Dries, kentte son günlerde ortaya çıkan çok sayıda enfeksiyonun Türkiye kökenli ailelerle bağlantılı olduğunu belirterek, “Evde karantinaya girmeleri için Türk ailelerle temasa geçtik” dedi.

Bill Gates’ten ilginç koronavirüs açıklaması: Hepsi boşuna

Dünya

Hıçkırık şikayetiyle gittiği hastanede korona teşhisi konuldu

L1

BOLD- The American Journal of Emergency Medicine dergisi, koronavirüs semptomlarına ilişkin ilginç bir makale yayınladı. Dergide yer alan makalede, yüksek ateş, kuru öksürük, yorgunluk, boğaz ağrısı, ishal, tat ve koku alma kaybı ile baş ağrısı gibi bilinen koronavirüs semptomların yanında hıçkırığın da hastalığın belirtisi olabileceği iddia edildi.

HIÇKIRIK ŞİKAYETİYLE GİTTİ KORONA ÇIKTI

Sağlık sektörünün önde gelen dergilerinden olan The American Journal of Emergency Medicine’de yayınlanan akademik makalede, Chicago’da 4 gün boyunca aralıksız hıçkırdığı için hastaneye başvuran 62 yaşındaki bir Amerikalı’ya koronavirüs teşhisi konduğu belirtildi.

CİĞERLERİNİN KAPASİTESİ DÜŞTÜ

Dergide konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı, “Hiç semptom göstermiyordu ve ateşi ölçüldüğünde de 37.3 derece ateşi vardı. Fakat hastaneye kaldırılıp testler derinleşince durum ortaya çıktı. Koronavirüs testi pozitif çıktı ve ciğerlerinin kapasitesinin de düştüğü görüldü. Adamın ateşi de daha sonra 38.4’e çıktı.”

Olayın yaşandığı Chicago’daki Cook County Hastanesi’ndeki doktorların makalede yer alan görüşleri ise şöyle, “Günlerce geçmeyen hıçkırığı olan hastaları gözardı etmemek gerek. Doktorlar, Kovid-19 hastalarında farklı semptomlara bakmalı çünkü birçok vaka semptom göstermeden ortaya çıkıyor.”

Bakan Koca’nın umudu takipçileri: Siz de bir tedbir mesajı verin

Okumaya devam et

Dünya

Lübnan’daki hükumet karşıtı gösterilerin ardından ilk istifa geldi

Beyrut Limanındaki 158 kişinin ölümüne, 5 binden fazla kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın ardından başlayan gösteriler devam ederken, Enformasyon Bakanı istifa ettiğini açıkladı

BOLD- Lübnan’nın başkenti Beyrut’ta 4 Ağustos’ta meydana gelen felaket sonrası halk sokaklara döküldü. 158 kişinin hayatını kaybettiği patlamadan hükumeti sorumlu tutan Lübnanlılar, dün Dışişleri ve Ekonomi bakanlıklarına ait binalar girmişti. Çıkan Olaylarda 1 polis hayatını kaybederken 500 gösterici de yaralanmıştı.

HAMANEY MAKETİ ASTILAR

Bakanlık binalarını ele geçiren Lübnanlılar, gösteriler sırasında Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve diğer yetkililer aleyhine slogan attı. Başbakan Hasan Diyab’a erken seçim çağrısı yapan eylemciler, İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’e ait bir maketi de astı.

ÖZÜR DİLEYEREK İSTİFA ETTİ

Gelişmelerin ardından hükumetten ilk istifa geldi. Enformasyon Bakanı Menal Abdussamed, Lübnan halkından özür dileyerek hükumetteki görevinden istifa etti. Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, krizden etkilenen ülke için erken seçim öneren bir yasa tasarısı üzerine çalıştığını duyurdu. Hassan Diayab, tüm siyasi partileri anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp birlikte çalışmaya çağırdı.

NE OLMUŞTU

Beyrut Limanındaki 2 bin 750 tonluk amonyum nitrat, depodaki tadilat çalışmaları sırasında çıkan yangın sonucu infilak etmiş, 158 kişi hayatını kaybederken 5 bin kişi de yaralanmışı. Bir haftadır dünyanın gündemine oturan patlama sonrası, başkentte milyarlarca dolarlık zarar meydana geldiği açıklanmıştı. Patlamadan hükumeti sorumlu tutarak sokağa dökülen Lübnanlılar kamu binalarını ele geçirerek Meclis’e doğru yürümüştü. Çıkan olaylarda bir gösterici ile bir polis memuru hayatını kaybetmiş, 500’e yakın eylemci de yaralanmıştı.

Beyrut’taki patlamadan siyasileri sorumlu tutan halk sokaklarda…

Okumaya devam et

Dünya

Sanatın ve gençliğin kalbi dostluk ve iyilik için Romanya’da attı

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), dünya turunu sürdürüyor. Romanya’da online ortamda gerçekleştirilen etkinlikte 14 ülkeden 55 öğrenci, sanat diliyle iyilik, dostluk ve değerlere saygı mesajları verdi.

BOLD – IFLC Romania YouTube kanalından yayınlanan etkinlikte, Endonezya’dan Mozambik’e, Amerika’dan Beyaz Rusya’ya kadar 4 kıtadan gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergiledi. Romanya ve Moldova’dan folklor grupları, halk dansları sundu.

DEĞERLERE SAYGI PROJELERİ

Programda öğrenciler, şarkı ve dans kombinasyonları eşliğinde sosyal mesaj vermeyi de ihmal etmedi. Bir projede öğrenciler, ülkenin tanınmış kültür insanlarını anarken, bir diğer çalışmada ünlü bir şarkı eşliğinde yardımseverlik duygusu üç farklı örnekle anlattı.

Etkinlikte Romanya’nın tanınmış parçalarından birini, beş ülkeden öğrenciler Romence seslendirdi. Balkan ülkelerinden derlenen Türkçe parçalar ve Romanya’nın farklı yörelerinden icra edilecek eserler, programa coşku kattı.

Programı Romanya devlet televizyonu spikeri İuliana Marciuc sundu. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, Romanya’dan sonra Amerika ve Avrupa kıtalarındaki etkinliklerle sanat yolculuğunu sürdürecek.

Okumaya devam et

Popular